Za nekatere gledalce je bila svojevrstna koncertna oblika epa o Trojanski vojni z igralci, ki v sodobnih oblačili govorijo ali pojejo v mikrofon, po poročanju Tanjuga nepričakovano statična, zato je po odmoru ostalo precej praznih mest.
Znani in večkrat nagrajeni režiser spremlja Homerjevo zgodbo o Grkih, Trojancih in bogovih, pohlepu, zavisti, nečimrnosti, maščevanju in se na občinstvo obrača prvenstveno preko zvoka. V središču igralskega izraza so beseda, glasba, ritem. V različnih stilih glasbe, katere avtor je Branko Rozman, je bil posebej učinkovit prizor, v kateri pripovedovalec z guslami našteva padle junake. Ta starodavni ep preraste v simbolno sliko, v kateri so vse bitke ena bitka in vse žrtve univerzalna žrtev, je še zapisal Tanjug.
Predstava je nastala v koprodukciji SNG Drama Ljubljana, Mestnega gledališča ljubljanskega in Cankarjevega doma. V njej nastopajo Jure Henigman, Nina Ivanišin, Aljaž Jovanović, Marko Mandić, Janez Škof, Jernej Šugman in drugi. Na Bitefu je vključena v glavni program.
Lorenci je v preteklih dveh letih na Bitefu sodeloval s predstavama Oluja avtorja Aleksandra Nikolajeviča Ostrovskega in Ponorela lokomotiva Stanislawa Ignacyja Witkiewicza.
V nedeljo je bila v glavnem programu festivala krstno uprizorjena mednarodna koprodukcija Kompleks Ristić. Hrvaški režiser Oliver Frljić jo je zasnoval kot poskus rekontekstualizacije predstav, ki jih je kontroverzni srbski režiser Ljubiša Ristić ustvaril v Slovenskem mladinskem gledališču, na pobudo katerega je uprizoritev tudi nastala.
STA, 21. 9. 2015
Na Bitefu ovacije za "slovensko" Iliado
:
:
Bitef, MGL, CD, SNG Drama Ljubljana, Beograd, Srbija