Povezave
A
AEIOU gledališče
Spletna stran neodvisne umetniške skupine, ki deluje od leta 2010. Ustvarja na področju vizualnega in fizičnega gledališča ter gledališča predmetov. Njihovo ustvarjanje je namenjeno otrokom od treh mesecev do štirih let. – Na spletni strani najdemo ustvarjalce, koncept gledališča, predstavitev in urnik posameznih predstav ter druge uporabne informacije.
http://www.aeiou.si/
Aksioma – Institute for Contemporary Art
Inštitut za sodobno umetnost deluje v Ljubljani, njegova poglavitna usmerjenost pa je raziskava (post)moderne družbe z vidika politike, etike, estetike in sociologije s pomočjo novih tehnologij. Zavod se ukvarja s (ko)produkcijo različnih umetnostnih zvrsti in interdisciplinarnih projektov, gosti pa tudi tuje umetnike. Organizira predavanja in predstavitve tujih in domačih umetnikov, objavlja umetniška in strokovna besedila ter izdaja različne publikacije. – Na spletni strani najdemo napovednik in aktualne dogodke, arhiv dogodkov, predstavitev Aksiominih publikacij in drugih besedil ter predstavitev direktorja zavoda.
http://www.aksioma.org/
Anton Podbevšek Teater
Najmlajše slovensko poklicno gledališče, ustanovljeno leta 2005, in prvo poklicno gledališče v zgodovini Novega mesta. Usmerjeno je k angažiranemu in sodobnemu gledališču, ena izmed njegovih ambicij pa je preseganje mej med množično in elitno kulturo. Stremi k uprizarjanju in sintezi različnih zvrsti in žanrov. Od leta 2008 razvija mednarodno sodelovanje, znotraj gledališča pa deluje tudi Akademija APT. – Na spletni strani gledališča najdemo repertoar tekoče sezone, seznam stalnih strokovnih delavcev in gostujočih ustvarjalcev. V arhivu najdemo domačo produkcijo, gostujoče in mednarodne koprodukcijske predstave, izvedene kolokvije in simpozije.
http://www.antonpodbevsekteater.si/si/
B
babaLan
Spletna stran Zavoda GVR, zavoda za sodobno umetnost, ki ga je leta 1992 ustanovil Vlado G. Repnik. Osrednja dejavnost zavoda je produkcija multimedijskih, intermedijskih in medmrežnih umetniških projektov in performansov. – Spletna stran je v celoti namenjena predstavitvi projektov zavoda.
http://www.babalan.org/
Baobab
Kulturno-umetniško društvo, ki se ukvarja s produkcijo in izobraževanjem, je osredotočeno na zahodnoafriško kulturo in usmerjeno k povezovanju slednje s sodobnim plesom, glasbo in gledališčem. Plesni in glasbeno-plesni dogodki nastajajo v lastni produkciji ali koprodukcijsko, izobraževanja pa vodijo redni in gostujoči pedagogi. Društvo je tudi producent mednarodnega festivala afriške kulture Baofest. – Na spletni strani najdemo predstavitev in urnike plesnih tečajev ter delavnic. Na voljo so predstavitve rednih pedagogov, spored in arhiv dogodkov.
http://www.baobab.si/
Bunker
Neprofitni zavod si prizadeva za inovativne pristope, za mobilnost na nacionalnem in mednarodnem področju ter za interdisciplinarno prepletanje na področju umetnosti. Poleg produkcije sodobnih predstav s področja gledališča in plesa zavod gosti tudi druge festivale in različne interdisciplinarne dogodke. Na področju izobraževanja in raziskovanja deluje z različnimi delavnicami in debatami. Debate so skupaj s projekti na lokalni in mednarodni ravni tudi sestavni del družbenega angažmaja zavoda, s katerimi se odziva na aktualne teme. Bunker je poleg tega (ko)producent nekaterih festivalov (Mladi levi, Drugajanje, Skušnja svobode). – Njegova spletna stran nam ponuja mesečni napovednik, predstavitev preteklih in aktualnih predstav, delavnic in debat, festivalov ter drugih projektov (Sostenuto, Imagine 2020). Najdemo pa tudi podatke o zgradbi stare elektrarne, arhiv programa in aktualne dogodke, ki se v njej odvijajo.
http://www.bunker.si/
C
Cankarjev dom
Javni zavod, ki deluje v Ljubljani od leta 1981, je osrednji slovenski kulturni center. Poleg drugih kulturnih prireditev organizira, načrtuje in izvaja dogodke uprizoritvene umetnosti najrazličnejših žanrov in zvrsti tako za odrasle kot za otroke. Poleg svoje produkcije in koprodukcijskih predstav gosti tudi domače in tuje producente. – Na spletni strani so na voljo aktualni program, večmesečni napovednik, predstavitev dvoran in različni abonmaji. Na voljo je tudi kulturnovzgojni program, namenjen vrtcem in šolam. Predstavljeni so cilji Cankarjevega doma in njegovo udejstvovanje v preteklosti, najdemo pa lahko tudi številčne podatke o izvedbi predstav od samega začetka delovanja zavoda.
http://www.cd-cc.si/
Carmina Slovenica
Carmina Slovenica, ustanovljena leta 1964, je produkcijska hiša, katere dejavnosti so pretežno usmerjene na glasbeno področje. Na področju odrske umetnosti njegovo produkcijo ustvarja predvsem vokalno gledališče Carmina Slovenica, društvo pa gosti tudi tuje producente. – Na spletni strani poleg predstavitve glasbenih dogodkov najdemo predstavitev vokalnega gledališča in zbora Carmina Slovenica, predstavitev umetniške vodje, Karmine Šilec, ter predstavitev odrske produkcije.
http://www.carmina-slovenica.si/
Choregie – novoglasbeno gledališče Maribor
Zavod za novoglasbeno gledališče, ustanovljeno leta 2010 v Mariboru, se ukvarja z interdisciplinarnimi odrskimi stvaritvami, katerih temelj je enakovredno povezovanje glasbe in gledališča. – Na spletni strani poleg predstavitve koncepta najdemo celotno produkcijo v t. i. »choregie konceptu« z informacijami o ustvarjalcih, vsebini predstav idr. Predstavljena je tudi Karmina Šilec, ustanoviteljica in umetniška vodja zavoda, ter rezidenčni program, ki ga ustvarja Carmina Slovenica s »choregie vokalnim teatrom«. O aktualnih dogodkih nas seznanjajo novice. Zavod je tudi producent festivala Choregie aka Choregie.
https://www.karminasilec.com/choregie/
D
Dejmo stisnt teater
Manjše neinstitucionalno gledališče, ustanovljeno leta 1993, ki samo sebe naslavlja z urbanim nomadskim gledališčem, saj nima svojih prostorov. Poleg gledaliških predstav se udejstvujejo tudi na področju improvizacije, radijske igre in pisanja scenarijev. – Spletna stran predstavi zgodovino in trenutno delovanje gledališča, ustvarjalce, vsebino in spored predstav ter improvizacijsko dejavnost.
http://dejmostisntteater.wordpress.com/
Delak
Zavod, ki ga je leta 1995 ustanovil Dragan Živadinov, se ukvarja z raziskovanjem postgravitacijske umetnosti in s kulturalizacijo vesolja. Njegova produkcija vključuje različna področja sodobne umetnosti v povezavi s postgravitacijsko umetnostjo, med drugim tudi gledališko produkcijo. – Na spletni strani najdemo koledar aktualnih in preteklih dogodkov ter različne teoretske vsebine o postgravitacijski umetnosti. Na voljo je povezava na Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij v Vitanju ter povezave na animirane predstavitve projektov zavoda.
https://www.postgravityart.eu/
Društvo Ljudmila
Društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost skozi povezovanje polj umetnosti in tehnologije ter DIY in »open source« pristopov goji inovativno okolje za interdisciplinarne projekte, skupine in posameznike. Deluje pri upravljanju odprtih informacijskih portalov, nudi podporo samoorganiziranim interesnim skupinam, organizira delavnice s področja tehnologije in umetniških praks, zagotavlja skupno IKT infrastrukturo in odprti prostor za nove ideje, srečevanje, izmenjavo idr. Med njihovimi spletnimi portali velja posebej izpostaviti Culture.si in Kulturnik.si. Društvo razvija tudi svojo produkcijo, znotraj uprizoritvene umetnosti gre predvsem za performanse, vezane na IKT in digitalne medije. – Na spletni strani najdemo predstavitev društva, njegove dejavnosti, storitev in spletnih portalov. V okviru umetniške produkcije so predstavljeni različni projekti, znotraj izobraževanja pa različne delavnice, tudi tiste, ki so vezane na uprizoritveno umetnost.
http://wiki.ljudmila.org/Naslovnica
E
Emanat
Zavod, ki ga je leta 2006 ustanovila Maja Delak, je namenjen afirmaciji in razvoju plesa ter sodobne umetnosti. Njegove dejavnosti so odrska in avdio-video produkcija, založništvo in izobraževanje. Na področju produkcije se zavzema za inovativne avtorske pristope ter spodbuja umetniške izmenjave. Zavod skupaj s Srednjo vzgojiteljsko šolo in gimnazijo Ljubljana pripravlja Predpremiere, dogodek, na katerem svoje delo javno predstavljajo dijaki šole. – Spletna stran predstavlja aktualno produkcijo ustvarjalcev zavoda ter njen arhiv, znotraj produkcije pa tudi Predpremiere. Poleg izobraževalnih programov in dejavnosti založbe na strani najdemo tudi predstavitev sodelavcev zavoda, urnik dogodkov in novice.
http://emanat.si/
En-Knap
Glavna dejavnost zavoda, ustanovljenega leta 1994 v Ljubljani, je produkcija sodobnih plesnih predstav in plesnih filmov. Delovanje in zgodovina zavoda segata k samim začetkom plesnega in koreografskega ustvarjanja Iztoka Kovača in skupine En-Knap. – Na spletni strani najdemo predstavitev celotne produkcije, zgodovino zavoda in njenih akterjev, predstavitev prvega stalnega plesnega ansambla za sodobni ples En-Knap Group pa tudi kratko predstavitev Centra kulture Španski borci, ki ga je zavod En-Knap prevzel v upravljanje jeseni 2009.
http://www.en-knap.com/
F
Federacija
Zavod so leta 2009 ustanovili Snježana Premuš, Andreja Podrzavnik in Gregor Kamnikar. Zavod, ki je nastal v želji po prevetritvi plesa in plesnega izraza, se osredotoča na nove modele umetniške produkcije in širjenje slednje v širše družbene kontekste. Eno njegovih osrednjih prizadevanj je tudi združevanje umetnikov z različnih umetnostnih področij. Zavod skupaj s Plesno izbo Maribor in Plesnim forumom Celje od leta 2010 izvaja program medgeneracijskega umetniškega sodelovanja na nacionalni ravni. – Na spletni strani so na voljo predstavitev zavoda, njegovih ustvarjalcev in projektov, spored dogodkov in predstavitev programa medgeneracijskega ustvarjalnega sodelovanja.
http://www.federacija.net/
Flota
Zavod Flota je leta 2001 v Murski Soboti ustanovil Matjaž Farič. Produkcija zavoda nastaja samostojno ali v sodelovanju z drugimi organizacijami, usmerjena pa je pretežno v plesno-gledališko ustvarjanje. Zavod je tudi producent festivala Front@. – Na spletni strani so na voljo mesečni spored, napovednik in arhiv predstav. Predstavljena je zgodovina zavoda, biografija in delo Matjaža Fariča, najdemo pa lahko tudi seznam soustvarjalcev, objave v medijih in informacije o festivalu.
http://www.flota.si/
Fru-Fru
Gledališče Fru-Fru je repertoarno gledališče, namenjeno otrokom od dveh let dalje. – Na spletni strani najdemo novice, produkcijo, koncept in izobraževalne in druge programe lutkovnega gledališča Fru-Fru. Na voljo je spored dogodkov in abonmajske ponudbe. Dostopamo lahko tudi do njegovega arhiva.
http://www.frufru.si/
G
Galerija Kapelica
Galerija za sodobno raziskovalno umetnost, ki deluje pod okriljem zavoda K6/4, je bila ustanovljena leta 1995 s strani Študentske organizacije univerze v Ljubljani. Njen program, ki je izrazito mednarodno naravnan, sestavljajo razstave, zvočni dogodki, predavanja, delavnice in performansi, katerim namenja še posebno pozornost. Vsebinsko si prizadeva za predstavitev novih tem, tehnik in načinov umetniškega izražanja. Z namenom vzpostavitve razumevanja sodobne umetnosti organizira tudi delavnice, predavanja, predstavitve pomembnih akterjev in tematske diskusije. – Na spletni strani najdemo napovednik in aktualne dogodke, predstavitev galerije, njenega programa in ciljev, strokovnih sodelavcev in drugo. Znotraj arhiva lahko iščemo po dogodkih, letih in umetnikih. Na voljo je še brošura Art & Science Creative Fusion.
https://kersnikova.org/about-us/kapela/
Gledališče Ane Monro
Eno najstarejših neodvisnih gledališč v Sloveniji deluje od leta 1982. Že od svojih začetkov je usmerjeno v ulično in improvizacijsko gledališče, s svojimi dejavnostmi pa je pomembno prispevalo k razvoju teh zvrsti v slovenskem prostoru. Ob umetniški produkciji gledališče izvaja tudi šolo uličnega gledališča, obenem pa je organizator prepoznavnega mednarodnega festivala uličnega gledališča Ana Desetnica ter njegovih sezonskih različic. – Na spletni strani najdemo novice, avtorske predstave domačih in tujih ustvarjalcev ter informacije o šoli, festivalih in mednarodnih sodelovanjih.
http://www.anamonro.si/
Gledališče Celje
Gledališče Celje, ustanovljeno leta 1950, kot edino profesionalno gledališče v savinjsko-šaleški regiji ponuja raznolik in pester repertoar. Gledališče si prizadeva za zastopanje vseh gledaliških žanrov domačih in tujih avtorjev, poseben poudarek pa daje prepletu sodobnih in klasičnih dramskih del. Vsako leto pripravlja tudi program za otroke in mlade. Gledališče je producent festivala Dnevi komedije. – Na spletni strani najdemo mesečni spored, repertoar in še živeče predstave, predstavitev ansambla in strokovnih sodelavcev, prejete nagrade in abonmaje. Na voljo je arhiv o delovanju gledališča v preteklosti, najdemo pa lahko tudi repertoarne knjižice in publikacije gledališča. Tu se predstavlja tudi festival Dnevi komedije z arhivom.
http://www.slg-ce.si/
Gledališče Glej
Neinstitucionalno gledališče, ki se že od svojega nastanka v letu 1970 uveljavlja kot eksperimentalno gledališče. Z različno zastavljenimi koncepti ustvarjanja predstav spodbuja eksperimentalne projekte, mladim, še neuveljavljenim avtorjem pa ponuja priložnost z razpisi za projekte, predstave in dramska besedila, ki so aktualni skozi vse leto. Značilnost njegove produkcije je tudi dajanje prednosti procesu ustvarjanja pred končnim izdelkom in »dopuščanje napak«. V okviru Malega Gleja nastajajo dramske in lutkovne predstave za otroke. – Na spletni strani najdemo aktualne in pretekle novice, mesečni spored s predstavitvijo predstav za odrasle in otroke, abonma, delavnice ter odprti poziv ustvarjalcem. Splošne informacije o Gleju ponujajo zgodovino umetniških vodstev, koncept gledališča ter druge uporabne informacije.
http://www.glej.si/
Gledališče iz desnega žepka
Dejavnosti gledališča oz. Kulturno-umetniškega društva Desni žepek so lutkovne predstave, delavnice za otroke in odrasle ter seminarji za mentorje s področja gledališča in lutkarstva. Predstave, ki jih ustvarjata Lucija Ćirović in Boštjan Štorman, so namenjene predvsem otrokom, njihovo osnovno vodilo pa je interakcija med gledalci in dogajanjem na odru. – Na spletni strani najdemo predstavitev obeh ustvarjalcev, koncept gledališča, vsebino in urnik predstav ter novice.
http://desnizepek.wix.com/desnizepek
Gledališče Koper
Slovensko poklicno gledališče, ustanovljeno leta 2001 v Kopru, spodbuja različne avtorske pristope in režiserske poetike. Na njegovem repertoarju najdemo sodobna in klasična besedila ter komedije, ki jih zaznamujejo lokalna, mediteranska in dialektalna obarvanost. Gledališče namenja pozornost tudi krstnim uprizoritvam slovenskih dramskih besedil, namenjenih najmlajšim gledalcem. – Na njihovi spletni strani najdemo mesečni program, predstavitev abonmajev, kratko zgodovino in današnjo usmerjenost gledališča, predstavitev umetniškega ansambla ter gledališke delavnice, namenjene otrokom, dijakom, študentom in odraslim.
http://www.gledalisce-koper.si/
Gledališče Lalanit
Avtorsko gledališče Iune Ornik, ki z različnimi soustvarjalci išče izvirne pristope pri ustvarjanju lutkovnih predstav. – Na spletni strani najdemo koledar in vsebine predstav, informacije o Iuni Ornik in njenem delu ter predstavitev sodelavcev.
http://www.lalanit.com/
Gledališče Toneta Čufarja Jesenice
Polpoklicno gledališče, ki deluje na Jesenicah in je status javnega zavoda pridobilo leta 2009. Njegov repertoar sestavljajo pretežno lahkotnejši žanri in predstave za mlajše občinstvo, gosti pa tudi predstave drugih slovenskih gledališč. Od leta 1987 gledališče organizira tudi mednarodni festival amaterskih gledališč, Čufarjeve dneve. – Na spletni strani lahko dobimo informacije o abonmaju, predstavah tekočega leta, igralskem ansamblu, zgodovini gledališča, Čufarjevih dnevih ter objave o aktualnih nagradah in nagrajencih gledališča.
http://www.gledalisce-tc.si/
H
Hiša otrok in umetnosti
Otroški kulturni center, ki deluje v Ljubljani, pripravlja tečaje, seminarje, delavnice, predstave in prireditve, skozi ustvarjanje pa povezuje otroke in odrasle. Številne delavnice za otroke, mlade in odrasle s področja lutkarstva, gledališča ter drugih umetnosti vodijo različni ustvarjalci. Vključeni so tudi programi za vrtce, šole in različne priložnosti. V okviru hišnega gledališča delujeta skupini Bobek in Artizani, zato na spletni strani najdemo njihove novice in predstave pa tudi predstave drugih domačih in gostujočih lutkovnih predstav. Za vse uporabnike je seveda na razpolago tudi urnik aktivnosti.
http://www.hisaotrok.si/
I
Impro liga
Spletna stran vseslovenskega tekmovanja v gledališki improvizaciji, katere začetki segajo v leto 1993. Impro liga, ki sicer gostuje po vsej Sloveniji, deluje pod okriljem KUD-a France Prešeren v Ljubljani, v njej pa sodelujejo različne improvizacijske skupine. Znotraj Impro lige deluje tudi ekshibicijski program, ki bolj kot tekmovanju daje prednost enkratnosti izvedbe in zabavi, ter izobraževalna programa s področja improvizacijske umetnosti. – Na spletni strani najdemo dvomesečni napovednik dogodkov in novice, predstavljena je Impro liga in njena zgodovina, pravila tekmovanja ter druge dejavnosti. Najdemo lahko še sodelujoče ekipe in improvizatorje, na voljo so reportaže o preteklih nastopih, objave v medijih, intervjuji in drugi prispevki improvizatorjev.
http://www.impro-liga.si/
K
Kolektiv Narobov
Kolektiv Narobov deluje pretežno pod okriljem KUD France Prešeren, sodeluje pa tudi z drugimi producenti. Raziskuje in ustvarja na področju žive umetnosti, kot so ulične intervencije, gledališki dogodki, radijski posegi in interaktivne predstave, njegovo ustvarjanje pa temelji na improvizaciji in kolektivnem delu. Skupina k sodelovanju vabi najrazličnejše domače in tuje umetnike, s produkcijo in izobraževalnimi programi pa gostuje tudi v tujini. Narobov vsako leto organizira mednarodni festival improvizacije Goli oder. – Na spletni strani najdemo predstavitev dejavnosti, projektov in članov skupine, festivala Goli oder ter novice in napovednik dogodkov.
http://www.narobov.org/
Kulturno društvo Loški oder
Kulturno društvo iz Škofje Loke, ki na področju gledališke dejavnosti deluje na polprofesionalni ravni, izhaja pa iz tradicije, ki sega v leto 1903. Njegov repertoar sestavljajo pretežno komični žanri in otroške predstave, gledališče pa gosti tudi uprizoritve drugih slovenskih gledališč. – Na spletni strani lahko najdemo premiere in repertoar sezone, dvomesečni spored, novice in abonmaje. Preberemo si lahko tudi predstavitev gledališča in njegove zgodovine, seznam strokovnih sodelavcev, predstavitev igralskega ansambla ter seznam nagrad in drugih dosežkov društva.
http://www.kd-loskioder.si/
Kulturno-umetniško društvo France Prešeren
Društvo deluje od leta 1919 in s svojo programsko politiko odprtega socialnega prostora podpira kakovostno, drugačno in še neuveljavljeno kulturo. Posebno skrb posveča depriviligiranim skupinam, na oblikovanje njegovega programa pa vpliva tudi povezovanje s širšo skupnostjo. Društvo poleg drugih zvrsti goji tudi uprizoritveno umetnost, v okviru katere se odvijajo predstave lastne produkcije, koprodukcijske in gostujoče predstave ter tekme gledaliških improvizacij – Impro liga. Društvo je tudi producent festivalov Trnfest, Emonske promenade, Goli oder, Prešernovanje, Mladi Prešeren, Lutke zmaja Franceta in različnih izobraževalnih programov. – Na spletni strani društva najdemo mesečni spored ter spored, razvrščen po zvrsteh, arhiv dogodkov in izobraževanj ter predstavitev društva in njegove produkcije.
http://www.kud.si/index.php/Glavna_stran
Kulturno-umetniško društvo Ljud
Društvo, ustanovljeno leta 2006, deluje na področju gledališča in sorodnih medijev. Društvo pojmuje gledališko dejavnost kot različne oblike interakcije med gledalcem in nastopajočimi, zanima ga umestitev v javnih urbanih prostorih in združevanje žanrov, poseben poudarek pa daje razmisleku o namenu in umeščenosti delovanja v družbi. Društvo izvaja tudi odprte delavnice fizičnega in interaktivnega gledališča, v okviru društva pa deluje tudi brezplačna kulturna svetovalnica. – Na spletni strani najdemo novice, predstavitev projektov in Ljudovega laboratorija ter predstavitev svetovalnice.
http://www.ljud.si/
Kulturno-umetniško društvo Moment
Društvo od leta 2006 povezuje profesionalne in ljubiteljske ustvarjalce, ki delujejo na področju dramskega, lutkovnega in plesnega gledališča. Društvo je usmerjeno v združevanje različnih uprizoritvenih zvrsti in daje prednost raziskovalnemu delu. – Spletna stran predstavlja projekte v nastajanju ter aktualne projekte, spored predstav doma in v tujini, arhiv delavnic ter novice. Društvo je producent mednarodnega festivala neodvisnega gledališča Prestopi, zato na strani najdemo tudi povezavo na spletno stran festivala.
http://www.moment.si/
Kulturno-umetniško društvo Zrakogled
Kulturno-umetniško društvo deluje od leta 1996 in povezuje istrske pisce in prevajalce ter ustvarjalce in raziskovalce na področju uprizoritvenih umetnosti. Društvo je na eni strani usmerjeno v produkcijo, ki kritično reflektira pojave sodobne družbe, na drugi strani pa v ohranjanje sožitja z večkulturnim prostorom Istre. Poseben poudarek namenja interdisciplinarnim pristopom; odrska produkcija daje tako prednost sodelovanju z organizacijami iz polja literature in antropologije. Društvo izvaja še različne delavnice, med njimi tudi s področja gledališkega ustvarjanja. – Na spletni strani najdemo aktualne dogodke društva ter arhiv odrske produkcije in delavnic. Predstavljene so dejavnosti društva in njegove smernice ter sodelavci.
https://zrakogled.wordpress.com/
L
Lutke Zajec
Spletna stran društva, ki združuje različne ustvarjalce pri ustvarjanju predstav, izdelovanju lutk in izobraževanju. – Na spletni strani so predstavljeni ustvarjalci, lutkovna produkcija, izvedbe ročnih lutk in marionet, seminarji za pedagoge, delavnice za otroke in druge dejavnosti. Koledar aktualnih dogodkov najdemo med novicami, na voljo pa je tudi arhiv dogodkov.
http://lutke-zajec.si/
Lutkovni studio Lutkarnica Koper
Lutkovni studio, ki ga od leta 2004 vodi Maja Bavdaž Gross. Njegova zgodovina je na kratko predstavljena na spletni strani, kjer najdemo tudi njegovo produkcijo in produkcijo Teatra Matita. Studio deluje na področju izobraževanja z lutkovnimi delavnicami za otroke in starše ter seminarji za lutkarje in pedagoge. Je tudi organizator lutkovnih nedelj v Kopru, kjer gostujejo druge lutkovne skupine (program najdemo na spletni strani) ter Alpe Adria PUF festivala.
https://www.mclu.info/about1
Lutkovno gledališče Kranj
Lutkovno gledališče, ki deluje od leta 1991 pod vodstvom Boštjana Severja. – Na spletni strani je predstavljena zgodovina gledališča, njegovi osrednji ustvarjalci, seznam prejetih nagrad ter vsebine lutkovnih predstav.
http://www.glasbaingledalisce.si/lutkovno_gledalisce_kranj.html
Lutkovno gledališče Ljubljana
Osrednje slovensko lutkovno gledališče, ki deluje od leta 1948. Leta 2009 se je z njim združilo tudi poklicno dramsko Gledališče za otroke in mlade Ljubljana. Lutkovno gledališče Ljubljana tako danes na leto pripravi okrog 10 premiernih lutkovnih in dramskih predstav, obenem pa ponuja številne programe na področju kulturne vzgoje. Je producent festivalov Lutke in Zlata paličica. – Na njihovi spletni strani najdemo mesečni spored z opisom predstav, iskalnik po predstavah, abonmaje in delavnice. Predstavljeni so strokovni sodelavci gledališča, nekaj besed pa je namenjeno tudi stavbi gledališča in predstavitvi odrov.
http://www.lgl.si/si/
Lutkovno gledališče Maribor
Gledališče, ki je bilo kot javni zavod ustanovljeno leta 2004, profesionalno pa deluje že od leta 1974. Njegove glavne dejavnosti so produkcija lutkovnih predstav, organizacija lutkovnih izobraževalnih programov in načrtno spodbujanje pisanja za lutkovni medij z natečajem za izvirno lutkovno predlogo. Je organizator Poletnega lutkovnega pristana, od leta 2011 pa tudi soorganizator Bienala lutkovnih ustvarjalcev Slovenije. – Na spletni strani najdemo spored za tekoči mesec, opis aktualnih domačih in gostujočih predstav, v arhivu pa program preteklih sezon. Poleg kratke zgodovine gledališča, seznama strokovnih delavcev in objav v medijih, so tu objavljene tudi strani obeh festivalov in aktualni razpis natečaja za izvirno lutkovno predlogo.
http://www.lg-mb.si/
Lutkovno gledališče Nebo
Ustanovljeno leta 2001, lutkovno gledališče prepleta klasične lutkovne prijeme z drugimi mediji. Njihove predstave, namenjene otrokom in odraslim, dajejo prednost poetičnosti, eksperimentu in inovativnosti. – Na spletni strani se gledališče predstavlja, najdemo lahko seznam prejetih nagrad in informacije o predstavah. Gledališče ponuja lutkovne delavnice za otroke med petim in enajstim letom.
http://www.ljudmila.org/nebo/
Lutkovno gledališče Tri
Lutkovno gledališče sta leta 1990 ustanovili Nataša Herlec in Ksenija Ponikvar. Poetiko gledališča oblikujeta zlasti scenska animacija, ki je enakovredna lutki, ter poudarek na lutkovnem izrazu. V okviru društva delujejo tudi otroške skupine, gledališče pa otrokom, zlasti šolskim, nudi tudi lutkovne ustvarjalnice. – Na spletni strani najdemo koledar in opis predstav ter predstavitev gledališča in njegovih dejavnosti.
http://www.kud-lg3.si/
M
Maska
Organizacija, ustanovljena leta 1993, se ukvarja s sodobno umetnostjo in teorijo, raziskovanjem, eksperimentalnimi uprizoritvenimi praksami, interdisciplinarno umetnostjo in kritično teorijo. Deluje na področju umetniške produkcije, založništva in izobraževalne dejavnosti. Temelj Maskine mednarodne produkcije so predstave in umetniški dogodki inovativnih umetnikov in raziskovalcev, del pa predstavljajo tudi prvi projekti mlajše generacije. – Poleg predstavitve posameznih dejavnosti, aktualnih dogodkov in arhivov (časopisa, založbe, simpozija in produkcije) na spletni strani najdemo tudi novice vseh Maskinih dejavnosti, dvomesečni koledar dogodkov in predstavitev organizacije.
http://www.maska.si/index.php?id=132
Mestno gledališče ljubljansko
Drugo največje poklicno gledališče, ustanovljeno leta 1949 v Ljubljani, na leto pripravi deset lastnih in najmanj dve koprodukcijski predstavi. V središču umetniške produkcije so sodobna, občasno pa tudi klasična besedila z aktualnimi vsebinami, ki omogočajo živ in polemičen dialog s sodobnostjo. V skladu z modernim konceptom si gledališče prizadeva za raznolikost žanrov in uprizoritvenih konceptov. – Spletna stran ponuja tedenske in mesečne sporede, predstavitev ansambla, nagovor direktorice ter obvestila o nagradah in objavah v medijih. Poleg abonmajev za odrasle ponuja tudi abonmaje za dijake in mlade. Gledališče nudi tudi izobraževanja, njegova posebnost pa je Knjižnica MGL.
http://www.mgl.si/
Mestno gledališče Ptuj
Gledališče kot javni zavod deluje od leta 1995. Svoj program oblikuje po modelu projektnega gledališča in nima stalnega igralskega ansambla. Program, ki ga poleg predstav lastne produkcije sestavljajo tudi koprodukcijske predstave, vključuje različne avtorske poetike in žanre. Pomemben del vsakoletnega programa so tudi predstave za mlajše občinstvo. – Na spletni strani najdemo aktualne predstave, mesečni spored, nagovor direktorja, abonmaje, arhiv preteklih predstav, zgodovino gledališča in stalne strokovne sodelavce. Mestno gledališče Ptuj je producent Slovenskega festivala komornega gledališča in bienalnega festivala Monodrama Ptuj, zato na njegovi spletni strani najdemo tudi informacije o obeh festivalih.
https://www.mgp.si/
Mesto žensk
Društvo je bilo ustanovljeno leta 1996 in se zavzema za vidnejšo predstavitev domačih in tujih ženskih avtoric, ki delujejo na področju umetniške produkcije, teoretičnih disciplin in aktivizma. Poleg lastne produkcije in koprodukcijskih dogodkov društvo vsako leto izvede tudi istoimenski mednarodni festival. – Na spletni strani najdemo predstavitev avtoric projektov, produkcije in mednarodnih sodelovanj, novice ter arhiv festivala.
http://www.cityofwomen.org/sl/content
Mini teater
Gledališče sta leta 1999 osnovala Robert Waltl in Ivica Buljan z namenom, da bi okrepila ustvarjanje na področju postdramskega gledališča in gledališča za otroke in mladino. Gledališče si prizadeva za preseganje tradicionalnih gledaliških omejitev in stremi k sintezi nasprotij: biti elitistično in populistično, ekscentrično in všečno širokemu občinstvu. Pri programu za mlajše daje prednost inovativnim umetniško-vzgojnim projektom. Redno organizira tudi druge dogodke, kot so lutkovne razstave, delavnice, branje romanov idr. V okviru izobraževanja velja še posebej izpostaviti projekt Puppet Nomad Academy, gledališče pa je tudi producent festivala Mini poletje. – Na spletni strani najdemo novice, tedenski in mesečni spored predstav in drugih dogodkov, njihove vsebine ter objave v medijih. Predstavljeni so koncept gledališča, strokovni sodelavci, ustvarjalci, Puppet Nomad Academy, festival in drugi projekti.
http://www.mini-teater.si/client.si/index.php
Muzeum
Muzeum – zavod za umetniško produkcijo, posredovanje in založništvo – je bil ustanovljen septembra 1995. Kmalu je bilo ustanovljeno tudi istoimensko gledališče, ki ga karakterizirajo raziskave razmerij med gledališkimi elementi, invencije, ustvarjalni izzivi in mobilnost misli. Projekti nastajajo v sodelovanju z drugimi slovenskimi in tujimi producenti. V okviru posameznih projektov se odvijata izobraževalna in teoretska dejavnost v obliki delavnic, predavanj in diskusij, priložnostno pa zavod izdaja tudi publikacije. Zavod je tudi partner pri mednarodnem projektu Evropska zbirna knjižnica uprizoritvenih umetnosti – ECLAP. – Na spletni strani najdemo predstavitev zavoda, projektov in produkcij, vezanih na likovno in scensko umetnost ter mednarodno dejavnost. Na voljo so še novice, objave v medijih in predstavitev ECLAP.
http://www.muzeum.si/
N
Narodni dom Maribor
Javni zavod je bil ustanovljen leta 1992 in je po številu dogodkov drugi največji kulturni organizator v Sloveniji. Njegov program, ki postavlja v ospredje glasbene in gledališke dogodke, skuša ustreči vsem starostim in okusom. V okviru gledališča se odvijajo zlasti predstave komičnih žanrov, s katerimi gostujejo tudi druga slovenska gledališča, zavod pa pripravlja tudi otroški abonma in predstave za mlade. Zavod je producent festivala Lent, na katerem se odvija dobra polovica vseh dogodkov zavoda. – Na spletni strani najdemo novice in večmesečne sporede vseh dogodkov zavoda pa tudi sporede, ločene po zvrsteh. Poleg glasbenih dogodkov so predstavljeni aktualna in pretekla gledališka produkcija, abonmaji in predstave za mlade. Predstavljen je zavod, vodstvo in strokovni sodelavci zavoda, na voljo so novice, arhiv sezon, arhiv festivala Lent ter povezava na zadnji oz. aktualni festival.
http://www.nd-mb.si/
Novi Zato.
Zavod Novi Zato., ki ga je leta 2008 ustanovil Samo M. Strelec, deluje na področju uprizoritvenih umetnosti, ukvarja pa se z gledališko produkcijo, izobraževanjem, raziskovanjem in ohranjanjem gledališke dediščine. Zavod je tudi nosilec spletnega portala slovenskega gledališča SiGledal, ki so ga ustanovili in ga vodijo Samo M. Strelec, Tamara Matevc in Gregor Matevc. Eden pomembnejših projektov Novega Zato. je tudi razvoj nacionalne gledališkoinformacijske aplikacije Ifigenija. – Na spletni strani zavoda najdemo kratko predstavitev, seznam preteklih, trenutnih in načrtovanih projektov, medijske objave o delovanju zavoda idr.
http://www.sigledal.org/geslo/Novi_Zato.
P
Pandur.Theaters
Gledališka organizacija, ki sta jo leta 2002 ustanovila Tomaž in Livia Pandur, je usmerjena v mednarodno gledališko produkcijo v sodelovanju z drugimi gledališči, festivali in producenti. Osrednje težnje gledališča so spoj različnih izrazov, spodbujanje novih miselnih in čustvenih vzorcev ter večjezičen in večkulturen laboratorij, ki presega kulturne in politične omejitve. – Na spletni strani najdemo novice, koledar in koncept gledališča. Znotraj arhiva gledaliških projektov so pogosto na voljo večpredstavnostna gradiva. Najdemo še eseje o Pandurjevem gledališču, predstavitev dela Tomaža Pandurja, na spletni strani pa lahko naročimo tudi monografijo o Pandurjevem gledališču.
http://www.pandurtheaters.com/
Pekarna – magdalenske mreže
Zavod izhaja iz koncepta kreativnega in emancipatornega fizičnega in miselnega prostora, prvenstveno namenjenega dejavnostim produkcije, promocije produkcij in neformalnega izobraževanja z vseh področij umetnosti, kulture, mladinskega dela, civilne družbe in aktivnega državljanstva. Osredotoča se na neformalne kulture, subkulture, neinstitucionalne, kontrakulture, neodvisne kulture in urbane kulture ter družbena gibanja. Zavod upravlja s Kulturnim centrom Pekarna. – Na spletni strani med ostalimi dejavnostmi Pekarne najdemo odrsko produkcijo, sicer so na voljo novice, mesečni spored, predstavitev aktualnih dogodkov in arhiv novic. Predstavljene so smernice in poslanstvo zavoda, sodelavci, prizorišča, dostopamo pa lahko tudi do objav v medijih.
http://www.pekarna.org/web/
Pekinpah
Društvo povezuje umetnike iz različnih umetnostnih zvrsti z namenom poglabljanja in nadgradnje umetnostnih področij ter krepitve teoretičnega diskurza. Njegove dejavnosti so umetniška produkcija, s predavanji in založništvom pa društvo deluje predvsem na področju vizualne umetnosti. – Na spletni strani najdemo napovednike in arhive predavanj in umetniške produkcije po posameznih zvrsteh (ples, gledališče, glasba idr.). Predstavljene so knjižne izdaje društva ter objave v zbornikih, časopisih in revijah. Do nekaterih vsebin lahko dostopamo v celoti.
http://www.pekinpah.com/
Platforma NEST
Platforma NEST je prostor presečišča med umetnicami in umetniki raznoterih poetik in skupnega nazora.
Platforma NEST v najširšem smislu priznava spajanje različnih ustvarjalnih praks, žanrov in kulturnih profilov ter podpira raznolikost avtorskih vsebin. Spodbuja medkulturno izmenjavo zastopanih umetnikov in njihovo sobivanje v različnih izraznih prostorih s ciljem krepitve duha svobode in iz njega izhajajočega poslanstva umetnosti. Ponuja podporo mladim in uveljavljajočim se umetnikom ter vrhunskim ustvarjalcem in stremi k zagotavljanju pogojev za njihov razvoj. Platforma deluje s poudarkom na razširitvi spektra znanja udeležencev svojih aktivnosti in obogatitvi izkušenj, vizij in poklicnih kompetenc mlajših generacij ustvarjalcev.
V odnosu do občinstva nenehno preizprašuje svojo vlogo. K udeležbi v polju zastavljene kulturne aktivnosti privablja neustaljeno občinstvo, odpira se širšemu krogu odjemalcev in se z namenom bogatitve kulturnega življenja vpenja v nove prostore uprizarjanja. Prizadeva si za predstavitev domače umetnosti v tujini.
Program je oblikovan na produkciji na področju uprizoritvenih in glasbenih umetnosti ter organizaciji kulturnih prireditev ter
izobraževanju na področju kulture in umetnosti.
Poslanstvo uresničuje tudi s sodelovanjem z javnimi in zasebnimi zavodi, nevladnimi organizacijami, stanovskimi združenji, pravnimi osebami zasebnega prava in samozaposlenimi ustvarjalci, ki delujejo na področju kulture.
Ustanoviteljice platforme NEST, ki od oktobra 2020 deluje kot zasebni zavod, so odrske umetnice, koreografinje in pedagoginje na področju giba Kristýna Šajtošová, Anja Möderndorfer, Sara Janašković in Urška Centa.
Na spletni strani lahko poleg predstavitve zavoda najdemu tudi produkcijo, izobraževanja ter spremljamo aktualno dogajanje
https://platformanest.com/o-nas/
Plesni teater Ljubljana
Zavod je bil ustanovljen leta 1984 in je odigral pomembno vlogo pri razvoju sodobnega plesa v Sloveniji, danes pa predstavlja osrednjo ustanovo za sodobni ples. Letno pripravi pet premiernih predstav, z razpisom pa vsako leto povabi enega mladega avtorja k produkciji prvenca. V svoj program vključuje tudi koprodukcijske oz. gostujoče predstave. Eno pomembnejših poslanstev Plesnega teatra Ljubljana (PTL) je zagotavljanje profesionalnega izobraževanja in umetniškega izpopolnjevanja. Zavod je producent festivala Ukrep in medfestivalskega programa MedUkrep, ki se ukvarjata z razvojnimi strategijami sodobnega plesa v Sloveniji. Znotraj svojega programa PTL v manjši meri ustvarja tudi predstave za mlajše občinstvo. – Na spletni strani najdemo novosti in aktualni mesečni program, urnike izobraževanj, predstavitev koncepta PTL ter njegovih ustvarjalcev, na voljo pa je tudi manjši arhiv preteklih predstav.
http://ptl.si/
PreGlej
Temeljno poslanstvo PreGleja je spodbujanje slovenske dramatike in dvig njene kakovosti, spodbujanje tesnejšega sodelovanja med gledališkimi ustvarjalci mlajše generacije in neposredna pomoč dramskim piscem pri razvoju besedil. Glavne dejavnosti društva so javne bralne uprizoritve novonastalih del manj uveljavljenih in neuveljavljenih avtorjev; PreGlejev laboratorij, namenjen analizi teksta s sodelovanjem strokovnih sodelavcev, ter mednarodno sodelovanje in izmenjava dramskih besedil. – Na spletni stani PreGlej predstavlja svoje dejavnosti in cilje, na voljo je napovednik in arhiv dogodkov ter drugih obvestil, povezanih z dramskim ustvarjanjem. Predstavljeni so sodobni avtorji, obenem pa lahko do nekaterih njihovih besedil dostopamo tudi v celoti. V arhivu najdemo še bralne uprizoritve in pretekle dejavnosti PreGlejevega laboratorija.
http://www.pre-glej.si/
Prešernovo gledališče Kranj
Gledališče od leta 1989 znova deluje kot poklicno. Usmerjeno je k uprizarjanju sodobnih besedil in k sodobni interpretaciji klasikov ter se zavezuje estetskemu imperativu. Gosti predstave drugih slovenskih gledališč in je producent festivala Teden slovenske drame. – Na spletni strani najdemo mesečni spored z napovednikom novih dogodkov ter domačih in gostujočih predstav, zgodovino gledališča, predstavitev igralskega ansambla in drugih strokovnih sodelavcev, seznam prejetih nagrad ter nagovor direktorja in umetniške vodje o programu gledališča za tekoče leto. Predstavljeni so abonmaji in Klub PGK s svojim programom. Na voljo je tudi arhiv festivala Teden slovenske drame.
http://www.pgk.si/
Pripovedno gledališče gospodične Bazilike
Avtorsko gledališče Katje Povše, v katerem se močno prepletata lutkarstvo in pripovedništvo. Njeni avtorski projekti, predstavljeni na spletni strani, so namenjeni tako otrokom kot odraslim. Poleg informacij o ustvarjalki najdemo tudi predstavitev koncepta gledališča in druge dejavnosti, ki vključujejo lutkovne delavnice za otroke, odrasle in amaterske skupine, programe za vrtce, šole in za različne priložnosti.
http://www.gdc-bazilika.com/
Pripovedovalski Variete
Dejavnosti kulturnega društva so pripovedovalski in filozofski večeri za odrasle, pripovedovalski večeri za otroke ter Šola sodobnega pripovedovanja. Pod okriljem društva deluje tudi Varietejček, ki svoje vsebine namenja otrokom. – Na spletni strani najdemo predstavitev Pripovedovalskega Varieteja, novice, spored dogodkov, produkcijo ter povezavi na Varietejček in Šolo sodobnega pripovedovanja
http://pripovedovalskivariete.si/
R
Rozin teater
Gledališče Andreja Rozmana – Roze je bilo ustanovljeno leta 2003. Produkcija gledališča, ki sicer nima lastnega odra in gostuje po vsej Sloveniji, je raznolika: lutkovne, gledališke in literarno-gledališke predstave za otroke, predstave uličnega gledališča in predstave za odrasle različnih žanrov, ki vključujejo improvizacijo, politično satiro, komedijo, pogosto pa preizprašujejo tudi slovensko identiteto. – Na spletni strani najdemo predstavitev gledališča, vsebine predstav, arhiv dogodkov, besedila in druge avtorjeve domislice.
http://www.roza.si/
S
SCCA Ljubljana, Zavod za sodobno umetnost
Produkcijska, raziskovalna in izobraževalna organizacija s servisno platformo, dostopno javnosti, je bila ustanovljena leta 2000. Zavod producira, spodbuja in posreduje inovativne umetniške in interpretativne prakse ter jih mednarodno povezuje. Njegovo poslanstvo je še podajanje znanj, orodij in spretnosti. Znotraj produkcije in raziskovanja sodobne umetnosti so vključeni tudi dogodki s področja uprizoritvenih umetnosti, zlasti inštalacij, performansov, interdisciplinarnih in spletnih projektov. – Na spletni strani najdemo predstavitev tematskih projektov ter umetniških akcij, ki so vanje vključene. Na voljo je tudi arhiv letnih programov in dogodkov.
http://www.scca-ljubljana.si/
Senzorium
Zasebni zavod, ustanovljen leta 2001, se ukvarja z raziskavo in produkcijo senzoričnega gledališča. Njegov koncept izhaja iz dveh temeljev, ki se medsebojno dopolnjujeta: prvi je prizadevanje za simbiozo med umetnostjo in ekonomijo, kar naj bi v končni obliki privedlo do ekologije občutij; drugi je oživljanje neizrekljivega, nevidnega, neotipljivega, neslišnega. Osrednji del produkcije so interaktivne predstave, pri katerih sodelujejo umetniki z različnih umetnostnih področij. – Na spletni strani najdemo predstavitev gledališča, njegove zgodovine in smernic. Na voljo je arhiv predstav, do novic in objav pa lahko dostopamo prek povezave na Facebook.
http://www.senzorium.com/
Siti Teater BTC
Zasebno gledališče, ustanovljeno leta 2009. Njegov program sestavljajo dve do tri uprizoritve v lastni produkciji ter predstave drugih (ko)producentov. Gledališče želi zadovoljiti najširšo publiko in pripravlja raznovrsten program gledaliških in drugih dogodkov. Glavnino predstavljajo komični žanri (zlasti monokomedije in stand up predstave) ter predstave za otroke, gledališče pa si prizadeva tudi za zahtevnejše vsebine. – Na spletni strani najdemo večmesečni spored, vsebine predstav in drugih dogodkov ter predstavitev programa za otroke. Predstavljeno je vodstvo gledališča, na voljo pa so še informacije o gostovanjih po Sloveniji in drugo.
http://www.sititeater.si/sl/
Slovensko komorno glasbeno gledališče
Društvo je bilo ustanovljeno leta 1996. Prizadeva si za uprizarjanje komornih glasbeno-gledaliških del iz vseh obdobij, predvsem pa del iz obdobja glasbenega baroka in sodobnih del tujih in slovenskih skladateljev. Obenem želi spodbujati slovenske skladatelje in pisce besedil na tem področju. Ena njihovih dejavnosti je tudi založništvo. – Na spletni strani najdemo predstavitev društva, njegovih članov, projektov in publikacij. Predstavljena je nagrada, ki jo društvo od leta 2008 podeljuje opernim pevcem, ter njeni dobitniki. Na voljo je še arhiv njihovega glasila Komornik ter statut društva.
http://www.skgg.eu/
Slovensko mladinsko gledališče
Gledališče je bilo leta 1955 ustanovljeno kot prvo poklicno gledališče za otroke in mladino v Sloveniji. Danes je prepoznavno po širokem spektru inovativnih poetik, prizadeva si za raziskovanje ter razvoj koda nove gledališke prakse in vizualnih paradigem ter za nove poglede na klasiko, moderno in postmoderno. Na vsebinski ravni si prizadeva za tematizacijo univerzalnih paradoksov civilizacij. V okviru programa za otroke in mlade skuša ponuditi neklasične predstave s samosvojo poetiko. Gledališče je tudi (ko)producent festivalov Prelet in Bobri. – Na spletni strani najdemo mesečni spored, predstave tekoče sezone, abonmaje in arhiv preteklih predstav. Predstavljeni so gledališče in njegova zgodovina, igralski ansambel, strokovni sodelavci, najdemo lahko seznam nagrad in objave v medijih. Na voljo so tudi informacije o obeh festivalih.
http://www.mladinsko.com/domov/
Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana
Osrednje nacionalno poklicno gledališče, katerega začetki segajo v leto 1867, v svoj repertoar vključuje tako klasična kot tudi sodobna in eksperimentalna besedila. Prednost daje tujim dramskim, zlasti evropskim besedilom, še posebej pa si prizadeva za uprizarjanje novih slovenskih besedil, pisanje katerih načrtno spodbuja. Svoj program dopolnjuje s koprodukcijskimi sodelovanji in gostovanjem slovenskih in tujih gledališč. Zavod izdaja tudi gledališke liste in drugo strokovno publicistiko. – Poleg mesečnega sporeda na spletni strani najdemo še predstavitve letnega abonmaja, stalnega ansambla in upokojenih članov, nagovor umetniškega vodje, seznam gostujočih sodelavcev ter zgodovino stavbe SNG Drama Ljubljana.
http://www.drama.si/
Slovensko narodno gledališče Maribor
SNG Maribor, ki je kot poklicno gledališče začelo delovati v letu 1919, je največji javni kulturni zavod v Sloveniji. Pod njegovim okriljem delujejo Drama, Opera in balet ter Simfonični orkester. Zavod si v vseh zvrsteh prizadeva za uravnotežen program, ki na eni strani ohranja vrhunsko tradicijo, na drugi strani pa prinaša nove umetniške izraze in vsebine. Za otroke in mlade ustvarja raznolik program, spodbuja avtorske projekte svojih ustvarjalcev, program pa dopolnjuje z domačimi in mednarodnimi koprodukcijami. – Na spletni strani najdemo polletni spored vseh predstav, zgodovino zavoda, nagovor direktorja, abonmaje in druge uporabne informacije. Ločeno se predstavljata Drama in Opera in balet s svojimi ansambli, strokovnimi sodelavci in aktualnimi predstavami. Ker je SNG Maribor tudi organizator Festivala Borštnikovo srečanje, je na voljo tudi povezava na spletno stran festivala. Spletna stran nudi informacije tudi slepim in slabovidnim.
http://www.sng-mb.si/
Slovensko narodno gledališče Nova Gorica
Gledališče je bilo ustanovljeno leta 1955 kot polprofesionalno Goriško gledališče, ob profesionalizaciji leta 1969 se je preimenovalo v Primorsko dramsko gledališče, od leta 2004 ima status institucije nacionalnega pomena. Repertoar sestavljajo sodobna in klasična dramska besedila različnih žanrov domačih in tujih avtorjev. Gledališče je naklonjeno novim pristopom in eksperimentalnim projektom, poseben pečat mu daje mediteranski temperament. Polovico svojih predstav odigra na gostovanjih, doma gosti predstave drugih slovenskih in tujih gledališč. Gledališče deluje v moderni gledališki stavbi z veliko in malo dvorano. Na spletni strani najdemo predstavitev gledališča, stalnega ansambla in strokovnih sodelavcev. Na voljo je mesečni spored, repertoar sezone in možnost pregledovanja arhiva, v katerem najdemo vse predstave od začetka do danes, opremljene tudi s fotografijami in kritikami.
http://www.sng-ng.si/
Slovensko narodno gledališče Opera in balet Ljubljana
SNG Opera in balet Ljubljana neprekinjeno deluje od leta 1918 in danes velja za osrednje glasbeno gledališče, ki se ponaša z obširnim repertoarjem opernih, baletnih in koncertnih del iz sodobne in klasične glasbeno-gledališke ustvarjalnosti. Hiša redno sodeluje z različnimi mednarodnimi in domačimi koproducenti. – Na spletni strani so na voljo mesečni spored, abonmaji, novosti repertoarja in vsebine predstav. Ločeno se predstavljajo ustvarjalci Opere, Baleta in Orkestra, vodstvo in drugi strokovni sodelavci. Najdemo pa lahko tudi novice in druge uporabne informacije.
http://www.opera.si/
Slovensko stalno gledališče Trst
Kot poklicno repertoarno gledališče deluje SSG Trst od leta 1945. Njegovo poslanstvo se skozi zgodovino spreminja in če je bila od nekdaj njegova vloga povezana s slovenskim kulturnim življenjem v zamejstvu, igra gledališče danes pomembno vlogo pri povezovanju slovenske in italijanske kulture. Raznolik program, v katerega so vključene tudi predstave za otroke, sestavljajo predstave lastne produkcije, koprodukcijske predstave in predstave gostujočih slovenskih ustvarjalcev. – Na spletni strani najdemo mesečni spored predstav in abonmaje, predstavitev zgodovine gledališča, igralskega ansambla in drugih strokovnih sodelavcev, na voljo pa je tudi arhiv preteklih predstav in programi za izobraževalne ustanove. Spletna stran je tako v slovenskem kot v italijanskem jeziku.
http://www.teaterssg.com/
Š
Šentjakobsko gledališče Ljubljana
Društvo, ki deluje na področju gledališke dejavnosti že od leta 1921. Eno najstarejših repertoarnih ljubiteljskih gledališč v Evropi nadaljuje predvsem s tradicijo lahkotnejših žanrov, komedije in satire, ki se odzivajo na aktualno družbeno stanje, ponuja pa tudi predstave za otroke. Svoje poslanstvo vidi tudi v praktičnem izobraževanju mladih, ki se odločajo za profesionalno gledališko kariero. – Spletna stran nas seznani z zgodovino Šentjakobskega gledališča, mesečnim sporedom, abonmaji in arhivom predstav, najdemo pa tudi nagovor direktorja ter predstavitev članov in nagrad.
http://www.sentjakobsko-gledalisce.si/
ŠKUC gledališče
ŠKUC gledališče je pod okriljem Društva Študentski kulturni center začelo delovati v poznih sedemdesetih letih 20. stoletja, redno in profesionalno produkcijo pa je obnovilo v letu 2000. Usmerjeno je v komorne uprizoritve, angažma mladih profesionalnih gledališčnikov ter omogočanje povezav med starejšo in mlajšo generacijo. Pri izbiri tekstov daje prednost slovenskim praizvedbam, krstnim uprizoritvam in besedilom, ki tematizirajo marginalizirane družbene skupine. Gledališče izvede do tri predstave letno v lastni produkciji ali koprodukciji. – Na spletni strani so na voljo mesečni spored in vsebine še živečih predstav, predstavitev gledališča in ustvarjalcev. Na spletni strani lahko dostopamo tudi do arhiva predstav in objav v medijih.
http://www.skuc.org/index.php?show=dejavnosti&act=gledalisce
Španski borci
Največji kulturni center nevladnih organizacij, ki od leta 2009 deluje pod vodstvom zavoda En-Knap. Center se v prvi vrsti posveča produkciji sodobnih umetniških praks, še posebej sodobnemu plesu, gosti pa tudi druge producente. S programom Uvoz-izvoz skrbi za kontinuirano predstavitev vrhunske mednarodne produkcije uprizoritvenih umetnosti. Sicer pripravlja tudi reden program na drugih področjih, kot so glasba, vizualna umetnost in humanistika, ponuja pa tudi predstave in delavnice za otroke in mlade. – Dogodke in delavnice s področja uprizoritvenih umetnosti lahko najdemo znotraj mesečnega napovednika, na spletni strani pa si lahko ogledamo še predstavitev strokovnih sodelavcev in druge uporabne informacije.
http://www.spanskiborci.si/
Špas teater
Prvo komercialno gledališče v Sloveniji, ustanovljeno leta 1997, ima svoj domicil v Kulturnem domu občine Mengeš. Njegova produkcija je usmerjena v komične in lahkotnejše žanre, gledališče pa prireja tudi druge dogodke. Poleg lastne produkcije gosti na domačem odru tudi druga slovenska gledališča. – Na spletni strani najdemo novice, dvomesečni spored, vsebine še živečih in gostujočih predstav, arhiv preteklih uspešnic, abonma sezone, predstavitev gledališča in ustvarjalcev ter seznam prejetih nagrad.
http://www.spasteater.si/
T
Teatro Matita
Gledališče ustvarjalca Matije Solceta, ustanovljeno leta 2002, zaznamuje predvsem tesno prepletanje lutkarstva z glasbo. – Na spletni strani najdemo predstavitev gledališča, produkcije in avtorja ter seznam prejetih nagrad. Del dejavnosti so tudi delavnice za širšo javnost, za katere je značilna improvizacija z različnimi materiali in povezovanje z glasbo.
https://www.mclu.info/teatro-matita
U
Umetniško društvo Fičo balet
Umetniško društvo, ki ga je s sodelavci leta 2000 ustanovil Goran Bogdanovski, deluje v Ljubljani. Njegova glavna usmerjenost je iskanje inovativnih in sodobnih pristopov, s katerimi je mogoče vrhunsko plesno umetnost približati občinstvu, ukvarjajo pa se tudi z izobraževanjem najširšega občinstva. Fičo balet je tudi (ko)producent festivalov Pleskavica in CoFestival. – Na spletni strani najdemo arhiv projektov, predstavitev ustvarjalcev ter seznam sodelovanj doma in v tujini, dostopamo pa lahko tudi do informacij obeh festivalov.
https://www.ficobalet.org/
V
Valič teater
Družinsko gledališče, katerega namen je ustvarjanje gledaliških predstav s poudarkom na angažiranih, prepoznavnih, satiričnih in humornih besedilih. – Na spletni strani najdemo predstavitev gledališča in njegovih članov, spored in vsebine predstav ter druge uporabne informacije.
http://valic-teater.si/
Varietejček
Varietejček poleg Varieteja in Pripovedovalskega Varieteja deluje pod okriljem Kulturnega društva Pripovedovalski Variete, Bimbo teatra in Grand hotela Union. Namenjen je otrokom, njegovo dejavnost pa sestavljajo produkcija, ustvarjalnice in pripovedovanje. Rdeča nit vseh dogodkov, namenjenih otrokom od tretjega do sedmega leta, je knjiga, dogodke pa zaključujejo ustvarjalnice.– Na spletni strani najdemo predstavitev Varietejčka, novice, spored dogodkov in produkcijo.
http://pripovedovalskivariete.si/index.php/varietejcek/
Via Negativa
Društvo, ustanovljeno leta 2002, se ukvarja s sodobno scensko umetnostjo na mednarodni ravni. V središču njihovega zanimanja je živa umetnost oz. razmerje med izvajalcem in gledalcem v realnem času in prostoru. Društvo izvaja tudi delavnice in laboratorij sodobnih scenskih umetnosti – VN Lab, ki so namenjene predvsem uprizoritveni strategiji in vprašanju, kako in zakaj uporabljati igralske veščine. – Na spletni strani so predstavljeni koncept, ustvarjalci, projekti in izobraževalni programi Vie Negative. Na voljo so intervjuji in članki, objavljeni v medijih, predstavitev knjig o Vii Negativi ter seznam gostovanj.
http://vntheatre.com/
Virtualna baza Intima
Institut za sodobne umetnosti, ki ga je leta 1996 ustanovil Igor Štromajer, se ukvarja predvsem z raziskavami medmrežne umetnosti in večmedijskih projektov. Z njimi sega tudi na področje uprizoritvene umetnosti, znotraj produkcije lahko najdemo interaktivne inštalacije, projekte s področja zvoka in videa, preplet tehnologije in umetnosti idr. Z vsebinskega vidika zavod raziskuje emocionalna in travmatična stanja oz. t. i. čutno-taktični paraumetniški akcionizem, intimno mobilno komunikacijo idr. – Na spletni strani, ki je pretežno v angleškem jeziku, so predstavljeni zadnji projekti, dejavnost zavoda in delo Igorja Štromajerja. Na voljo je tudi celoten arhiv projektov, razstav, besedil, objav v medijih in prejetih nagrad ter drugo.
http://www.intima.org/
Z
Zapik
Lutkovno gledališče, ki ga ustvarjata Igor Cvetko in Jelena Sitar Cvetko. Gledališče se predstavlja kot najmanjše v Sloveniji, saj prisega na minimalizem in preprostost, hkrati pa na aktivno vključevanje gledalcev v predstave. – Spletna stran ponuja lutkovne predstave za otroke pa tudi predstave »za vse starosti«, lutkovni abonma, delavnice za otroke, delavnice in seminarje za pedagoge ter predstavitev knjig avtorjev gledališča Zapik. Posebnost gledališča je prstno gledališče, ki se s svojimi dejavnostmi prav tako predstavlja na spletni strani.
http://www.lutke-zapik.si/
Zavod Bufeto
Zavod Bufeto, ki sta ga ustanovila Natalija in Ravil Sultanov, je edina profesionalna ustanova, ki v Sloveniji goji in razvija klovnsko gledališče – sintezo klovnade, cirkusa in gledališča. Zavod ustvarja samostojne avtorske in koprodukcijske predstave, izvaja pa tudi izobraževalne programe. Je tudi producent mednarodnega gledališko-klovnskega festivala Klovnbuf. – Na spletni strani najdemo predstavitev zavoda, njegovih predstav in izobraževalnega programa ter festival Klovnbuf.
http://zavodbufeto.com/?p=354
Zavod Exodos
Zavod za gledališče in ples, ki deluje od leta 1994 v Ljubljani. Zavod v prvi vrsti podpira produkcijo mladih koreografov in režiserjev, sodeluje pa tudi z že uveljavljenimi domačimi umetniki. Je producent mednarodnega festivala sodobnih odrskih umetnosti Exodos, koproducent festivala Gibanica in medkulturnega umetniškega projekta Corners. – Na spletni strani najdemo strokovne sodelavce zavoda, arhiv predstav in predstavitve ustvarjalcev, arhiv festivala Gibanica do leta 2009, arhiv festivala Exodos in programsko usmeritev projekta Corners z dogodki. V novicah zavoda je predstavljen tudi spored dogodkov.
http://www.exodosljubljana.si/zavod-exodos/
Zavod Kersnikova
Zavod Kersnikova je neprofitna kulturna organizacija, ki združuje tri institucije na polju kulture, umetnosti in raziskovalnega učenja: Klub K4, Galerijo Kapelica, ter hekerspejsa Rampa in BioTehna. Medtem, ko se dejavnost Kluba K4 usmerja na glasbeno področje, pa dejavnosti Rampe in Galerije Kapelice segajo tudi na področje uprizoritvenih umetnosti. Rampa, laboratorij za hekanje znanosti, umetnosti in družbe, združuje produkcijo umetniških projektov, aktivnosti iniciativ in društev, ki s pomočjo sodobnih tehnologij ustvarjajo na preseku znanosti in umetnosti. Galerija Kapelica daje prednost sodobni raziskovalni umetnosti, zlasti prostorskim postavitvam, živim dogodkom in teoretsko-refleksivnim predavanjem. – Na spletni strani najdemo predstavitev zavoda in njegovih dejavnosti ter povezave na spletne strani posameznih institucij.
http://kersnikova.org/
Zavod Margareta Schwarzwald
Zavod za vizualno kulturo in umetniško ter kulturno produkcijo Margareta Schwarzwald sta ustanovili igralka Maruša Kink in producentka Mija Špiler. – Na spletni strani najdemo predstavitev projektov, objave v medijih ter aktualne novice.
http://www.margareta.si/
Zavod Odprti predali
Odprti predali je zavod za sodobne interdisciplinarne procese Kranj neodvisna in nepridobitna organizacija, ki spodbuja razvoj, izobraževanje, raziskovanje, avtorsko produkcijo in inovacijo v domeni sodobnih interdisciplinarnih praks. Prizadeva si za približevanje, odpiranje in izobraževanje različnih generacij in profilov, tako strokovne kot tudi laične publike – ljubitelje in profesionalce, z namenom integracije, združevanja disciplin, odpiranja diskurza in približevanja estetik, zvokov in okusov sodobnih interdisciplinarnih praks. Poslanstvo zavoda je interdisciplinarno povezovanje področij kulture, umetnosti, znanosti in turizma v namen doseganja ciljev s pomočjo izvajanja različnih dejavnosti, kot so izobraževanje, raziskovanje, svetovanje, založništvo in avtorska produkcija. Skupaj s soustvarjalci različnih profilov strokovnih sodelavcev snujejo interdisciplinarne projekte. Eden od njih je projekt Jata izkušenih ptic, ki je nakazoval močne smernice in namen zavoda. Kot koproducent je zavod del predstav za najmlajše, in sicer: izkustvena plesna predstava Od kapljice do oceana (Zlata paličica in Grand prix nagrada na Festivalu ekološkega gledališa za otroke in mlade v Srbiji) in izkustvena plesno - lutkovna predstava Čigumitvist. Zavod se povezuje mednarodno s sorodnimi zavodi iz Nemčije, Srbije, Hrvaške in Črne gore. Jedro zavoda sta koreografinja in oblikovalka mag. Ajda Tomazin in igralec Rok Kravanja.
https://www.facebook.com/odprtipredali
Zavod Projekt Atol
Zavod, ki ga je leta 1992 ustanovil konceptualni in intermedijski umetnik Marko Peljhan. Zavod se ukvarja pretežno z daljnoročnimi hibridnimi projekti, v katerih se prepletajo znanost, tehnologija in umetnost. Središče njegovega zanimanja so ekosistemi, ki so povezani z dogajanjem v družbi in s kompleksnim odnosom do človeka, narave in tehnologije. – Na spletni strani najdemo predstavitev zavoda in njegovih projektov, predvsem pa je spletna stran namenjena predstavitvi projekta Makrolab, iz katerega izhajajo tudi nadaljnji projekti. Na voljo so arhiv, objave v medijih, seznam sodelavcev in druga besedila, povezana z Makrolabom.
http://www.projekt-atol.si/
Zavod Sploh
Zavod za umetniško produkcijo in založništvo je bil ustanovljen leta 1999. Ukvarja se s produkcijo glasbenih in uprizoritvenih umetnosti, na področju glasbe pa deluje še z založništvom in izobraževanjem. Med njegovimi uprizoritvenimi dogodki najdemo serijo glasbeno-plesnih improvizacij, performanse, zvočne performanse in instalacije. – Poleg dejavnosti, ki so povezane z glasbenim ustvarjanjem, na spletni strani najdemo predstavitev zavoda, napovednik vseh dogodkov, strokovne sodelavce in partnerje, na strani pa se predstavlja tudi umetniški vodja zavoda, Tomaž Grom.
http://www.sploh.si/
Zavod Vitkar
Zavod je leta 1995 ustanovil Branko Potočan. Namenjen je produkciji skupine fizičnega gledališča Fourklor pa tudi produkciji dogodkov različnih slovenskih umetnikov z različnih umetnostnih področij. V okviru zavoda delujejo gledališke in plesne delavnice, od leta 2001 pa tudi izobraževanje na področju sodobne cirkuške umetnosti. Zavod je organizator mednarodnega festivala Rdeči revirji!, ki se odvija v Hrastniku. – Na spletni strani najdemo produkcijo zavoda ter predstavitev skupine Fourklor in Branka Potočana.
http://www.ljudmila.org/fourklor/vitkar.htm
A
Ana Desetnica
Vsakoletni mednarodni festival uličnega gledališča, ki se odvija poleti, je eden najprepoznavnejših festivalov Gledališča Ane Monro. Njegovi začetki so povezani z Mariborom in Ljubljano, danes pa poteka tudi v drugih slovenskih mestih. Festival združuje različne žanre, zvrsti, domače in tuje umetnike. Odvijajo se gledališki, plesni, akrobatski, klovnovski, glasbeni in drugi dogodki. – Na spletni strani najdemo koncept in glavne smernice aktualnega oz. zadnjega festivala.
https://www.anamonro.si/steber/ana-desetnica/
Ana Mraz
Zimska različica Ane Desetnice, osrednjega festivala Gledališča Ane Monro, imenovan tudi mednarodni festival uličnega gledališča na mostu. Festival je del prazničnega decembrskega praznovanja in ponuja vrsto krajših točk, animacij in tudi daljših uličnih predstav. – Na spletni strani najdemo koncept in glavne smernice aktualnega oz. zadnjega festivala.
https://www.anamonro.si/steber/ana-mraz/
Ana Plamenita
Jesenska različica uličnega festivala v organizaciji Gledališča Ana Monro. Gre za festival ognjenih ambientov in luči, na katerem sodelujejo tudi mednarodni ustvarjalci. Festival je zamišljen kot animacija in/ali inštalacija, v kateri igrajo glavno vlogo ogenj, tema in luč. – Na spletni strani najdemo koncept in glavne smernice aktualnega oz. zadnjega festivala.
https://www.anamonro.si/steber/ana-plamenita/
B
Bienale lutkovnih ustvarjalcev Slovenije
Osrednji nacionalni lutkovni festival, ki predstavlja jagodni izbor slovenskega lutkovnega gledališča preteklih dveh sezon. Produkcije po izboru selektorja, uvrščene v tekmovalni in spremljevalni program, prinašajo umetniške presežke na področju lutkovne ustvarjalnosti brez žanrskih in starostnih omejitev, spremljajo pa jih tudi okrogle mize, delavnice idr. – Mednarodna žirija festivala podeljuje nagrado za najboljšo uprizoritev, Grand Prix, in druge nagrade. – Na spletni strani najdemo program, predstave, nagrajence in obrazložitve žirije zadnjega festivala, arhiv festivalov oz. aktualni razpis festivala. Organizator festivala je Ustanova lutkovnih ustvarjalcev, od leta 2011 pa tudi Lutkovno gledališče Maribor.
https://www.lg-mb.si/bienale-lutkovnih-ustvarjalcev-slovenije/
Bobri
Festival deluje od leta 2009, organizira pa ga Slovensko mladinsko gledališče v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana. Gre za ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje, ki svoje programe v prvi vrsti namenja vrtcem in šolam, privablja pa tudi posameznike. Festival iz leta v leto poleg prvotno predvidenih uprizoritvenih zvrsti vključuje še dogodke z drugih umetnostnih področij. Njegov program je tako raznolik in bogat – od dramskih, lutkovnih in interdisciplinarnih predstav do filmov, glasbenih dogodkov in bralnih uric. V okviru festivala se odvijajo tudi različne delavnice, med njimi tudi tiste s področja gledališča, giba in plesa. – Na spletni strani Slovenskega mladinskega gledališča lahko najdemo nagovor organizatorjev, program in smernice zadnjega festivala ter arhiv festivala.
http://www.bobri.si/
C
Choregie aka Choregie
Mednarodni festival Choregie aka Choregie, ki poteka od leta 2010 v Mariboru, raziskuje raznolika dela sodobnega glasbeno-scenskega ustvarjanja, ki jih ne opredeljujejo pojmi tradicionalnih zvrsti. Vzporedni program festivala se posveča tudi teoretskim izhodiščem glasbenega gledališča. – Na spletni strani najdemo predstavitev članov žirije, objave v medijih ter arhiv festivala s programskimi knjižicami.
https://www.karminasilec.com/festival-choregie/
CoFestival
Je nadaljevanje festivala Pleskavica, na katerem se srečujejo trije sodobnoplesni festivali: Modul Dance, Ukrep in Pleskavica. Glavni organizatorji festivala, ki se odvija v Ljubljani, so Kino Šiška, Plesni teater Ljubljana, Fičo balet in Nomad Dance Academy. Festival je v prvi vrsti namenjen izmenjavi izkušenj med plesnimi ustvarjalci. V sklopu festivala se tako predstavljajo premierne in povabljene predstave ter dela v nastajanju. Velik poudarek je namenjen delavnicam, predavanjem, intervjujem in pogovorom, festival spremljajo tudi razstave, projekcije idr. – Na spletni strani najdemo koncept, program in producente festivala, seznam prizorišč in koledar dogodkov z njihovimi vsebinami.
http://www.cofestival.si/
Č
Čufarjevi dnevi
Festival ljubiteljskih gledališč iz Slovenije in tujine organizira Gledališče Toneta Čufarja Jesenice. Festival nagrajuje najboljšo predstavo po izboru žirije, najboljšo predstavo po izboru publike ter najboljšo žensko in moško vlogo. – Na spletni strani gledališča najdemo zadnje Čufarjeve nagrajence in obrazložitve žirije kot tudi arhive preteklih nagrad.
http://www.gledalisce-tc.si/index.html
D
Dnevi komedije
Festival poteka od leta 1992. Vključuje vsa slovenska gledališča, ki ustvarjajo na področju komedije, njegov program pa sestavi selektor festivala. Festival podeljuje nagrade za žlahtno komedijo, žlahtnega režiserja, žlahtno komedijantko in žlahtnega komedijanta po izboru žirije, najboljšo predstavo pa izglasujejo tudi gledalci. V spremljevalni program so vključena gostovanja tujih gledališč in drugi dogodki. Bienalno v okviru festivala poteka tudi natečaj za izvirno slovensko komedijo. – Na spletni strani najdemo aktualne razpise in informacije o festivalu in natečaju za izvirno slovensko komedijo, sicer pa je na voljo arhiv, kjer najdemo zgodovino festivala, programe in ocene predstav, nagrajence in obrazložitve žirije.
http://www.slg-ce.si/index.php?page=dnevi-komedije
Drugajanje
Kratek festival sodobne umetnosti, ki nastaja v sodelovanju med zavodom Bunker in II. gimnazijo Maribor, večinoma poteka na II. gimnaziji Maribor. Prvotno je bil namenjen seznanjanju dijakov s sodobnim gledališčem in plesom, danes pa mlade aktivno vključuje v delo z umetniki, vse več pa je tudi mednarodnega programa. Festival se predstavlja na spletni strani zavoda Bunker, kjer domuje tudi njegov arhiv.
http://www.bunker.si/2019/11/07/drugajanje-2019/
E
Exodos
Festival zavoda Exodos, ki se odvija od leta 1995, je danes eden najpomembnejših mednarodnih festivalov na področju sodobnih odrskih umetnosti na Slovenskem. Festival gosti priznane domače in tuje umetnike, poleg domačih in mednarodnih predstav sodobnih uprizoritvenih umetnosti pa potekajo tudi programi, ki vključujejo teoretsko in izobraževalno dejavnost, namenjeno stroki. – Na spletni strani zavoda Exodos najdemo arhiv preteklih festivalov s sporedom in predstavitvijo programa ter drugim gradivom.
http://www.exodosljubljana.si/festiva-exodos/
F
Festival Borštnikovo srečanje
Začetki osrednjega in najstarejšega festivala slovenskih dramskih gledališč segajo v leto 1966. Festival se vsako leto odvija v SNG Maribor in na drugih prizoriščih v mestu in okolici. Na festivalu sodelujejo nacionalne ustanove in nevladne organizacije, SSG Trst, AGRFT in vabljeni producenti iz tujine. Festival tekmovalnega značaja podeljuje nagrade za najboljšo uprizoritev, režijo, igro, mladega igralca, scenografijo, glasbo, kostumografijo in oblikovanje govora. Posebna žirija vsako leto podeli tudi nagrado za življenjsko delo – Borštnikov prstan. Poleg tekmovalnega programa se odvija še spremljevalni program, bogat tako s teoretskimi vsebinami kot predstavami, festival pa si prizadeva tudi za mednarodno umestitev. – Na spletni strani najdemo predstavitev festivala, vodstva in strokovnih sodelavcev ter splošne informacije. Podrobneje so predstavljene zadnje izdaje festivala, vključno s programom, predstavami, nagrajenci in obrazložitvami žirije. Na voljo so ažurne novice, v arhivu pa najdemo nagrajence, selektorje in člane žirij preteklih festivalov ter arhiv almanahov, biltenov in novic.
http://www.borstnikovo.si/
Festival Ljubljana
Osrednja dejavnost javnega zavoda, katerega začetki segajo v leto 1952, je organizacija kulturnih dogodkov s poudarkom na glasbenih prireditvah. Zavod organizira prireditve skozi vse leto, njegova osrednja prireditev pa je poletni festival. V okviru poletnega festivala poleg glasbenih dogodkov prireja tudi operne, baletne in gledališke predstave z vrhunskimi domačimi in tujimi umetniki. – Na spletni strani je na voljo aktualni mesečni spored, pri iskanju dogodkov pa sta nam v pomoč iskanje po dnevih in iskanje po umetniških zvrsteh. Najdemo lahko predstavitev in zgodovino zavoda in Križank, s katerimi zavod upravlja. Na voljo so še arhiv gradiv in programov ter druge uporabne informacije.
http://www.ljubljanafestival.si/en
Front@
Mednarodni festival Zavoda Flota je namenjen sodobnemu plesu. Odvija se od leta 2006 v Murski Soboti, s čimer festival prispeva tudi k decentralizaciji sodobnega plesa v Sloveniji. Program pretežno sestavlja izbor plesnih predstav iz Slovenije in sosednih držav, v spremljevalni program pa so vključene delavnice, filmi, seminarji, diskusije, pogovori z umetniki in improvizacijski večeri s povabljenimi plesalci, glasbeniki in drugimi gosti iz različnih držav. Iz festivalskega sodelovanja se je razvil tudi projekt Beyond Front@, ki si želi obsežnejšega mednarodnega sodelovanja, podpreti mobilnost umetnikov in občinstva ter omogočiti razvoj nadnacionalnega plesnega koda. – Na spletni strani najdemo arhiv festivala s programi, izobraževalnimi vsebinami in drugimi gradivi. V okviru Beyond Front@ je na voljo njegova idejna in organizacijska predstavitev, razpis za nadaljevanje projekta ter predstavitve končanih dogodkov, njihovih sodelavcev in ustvarjalcev.
http://www.flota.si/fronta/Fronta.html
G
Gibanica – slovenska sodobnoplesna platforma
Bienalni nacionalni plesni festival, ki deluje od leta 2003. Festival so v preteklosti organizirali različni producenti, od leta 2011 pa je osrednji producent Društvo za sodobni ples Slovenije. Namen festivala, ki vabi tudi mednarodne selektorje in producente, je predstavitev najboljše sodobne plesne produkcije. Skupaj z Mrežo sodobnega plesa festival razvija še program gostovanj po Sloveniji v obliki štirih manjših festivalov, t. i. Gibanica na turneji. Njen namen je predstavitev plesne produkcije po vsej Sloveniji, povezovanje s podobnimi organizacijami in izvajanje izobraževanj s področja produkcijskih in tehničnih znanj za najširšo javnost in lokalne skupnosti. – Na spletni strani najdemo arhiv festivala Gibanica, program Gibanica na turneji po posameznih mestih, predstavitev društva in koledar dogodkov.
http://www.sodobniples.si/kategorija/GIBANICA-domov
Goli oder
Eden najpomembnejših mednarodnih festivalov improvizacije v Evropi in Severni Ameriki. Festival, ki se odvija v Ljubljani, ponuja slovenski javnosti aktualen prerez dogajanja na področju umetniške improvizacije. Obenem medsebojno povezuje umetnike na okroglih mizah, delavnicah in mednarodnih koprodukcijah z namenom raziskovanja novih načinov uporabe improvizacije v umetniški produkciji. – Na spletni strani najdemo arhiv zadnjega festivala: umetniški program, novice, delavnice in vse sodelujoče. Splošno predstavitev festivala najdemo na spletni strani organizatorja – Kolektiva Narobov.
http://www.narobov.org/index.php?/projekti/goli-oder/
K
Klovnbuf
Festival, ki se od leta 2008 odvija vsako leto, se predstavlja na spletni strani zavoda Bufeto. Namen festivala, ki gosti vrhunske mednarodne ustvarjalce, je predstavitev sodobne profesionalne klovnade v slovenskem prostoru. – Na spletni strani najdemo splošno predstavitev festivala in napovednik za naslednje leto.
http://zavodbufeto.com/?cat=3
L
Lent
Največji mednarodni festival na prostem v Sloveniji in eden največjih v Evropi. V pestrem in raznolikem festivalskem dogajanju se odvija več festivalskih sklopov, ki so po obsegu in kakovosti programa samostojni festivali znotraj Festivala Lent. Gledališke zvrsti zastopajo festival uličnega gledališča Ana Desetnica, Oder Rotovž in Oder stand up komedije, ki je največji tovrstni dogodek v Sloveniji. Znotraj medgeneracijskega kulturnega izobraževanja v Parku doživetij pa med drugim potekajo delavnice in drugi dogodki s področja gledališča in plesa. – Na spletni strani najdemo predstavitev festivala, njegovih prizorišč in novice, program aktualnega oz. zadnjega festivala ter druge uporabne informacije. Arhiv preteklih festivalov pa lahko najdemo na spletni strani producenta, Narodnega doma Maribor.
http://www.festival-lent.si/
Linhartovo srečanje
Festival ljubiteljskih gledaliških skupin iz Slovenije. Njegov namen je prikazati in nagraditi najkakovostnejše ljubiteljske gledališke predstave in s tem vzpodbuditi razvoj in kakovostno rast tovrstne gledališke produkcije. Predstave se na festival uvrstijo po izboru selektorja. – Na spletni strani Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti lahko festival najdemo pod kategorijo Gledališče in lutke, kjer so na voljo razpisi, napovedniki in arhivi dogodkov. Znotraj arhiva najdemo programe, nagrajence in druga gradiva preteklih festivalov.
https://www.jskd.si/gledalisce-in-lutke/festivali_gledalisce/linhart_gledalisce/linhart_19/uvod.htm
Lutke
Bienalni lutkovni festival, ki pod okriljem Lutkovnega gledališča Ljubljana deluje od leta 1998, od leta 2000 pa je tudi mednarodno obarvan. Festival v slovenski prostor vnaša izvirno, kakovostno in raznoliko mednarodno produkcijo po izboru strokovne komisije, ponaša pa se tudi z bogatim spremljevalnim programom – od filmov, razstav, glasbenih in uličnih dogodkov ter mednarodnih srečanj. V okviru festivala potekajo tudi delavnice mednarodnih ustvarjalcev, namenjene stroki in širši javnosti. – Na spletni strani najdemo predstavitev aktualnega/zadnjega festivala in njegov program, zgodovino festivala in strokovne sodelavce.
http://www.lgl.si/si/festivali-in-dogodki/festival-lutke
M
Mesto žensk
Mednarodni festival, ki traja deset dni, je namenjen predstavitvi tujih in domačih umetnic na področju teorije in ustvarjanja. Zastopane so vse umetnostne zvrsti, vsako leto pa je razpisana tudi tema festivala, na katero se vežejo predstavljeni dogodki. – Na spletni strani se predstavlja zadnja izdaja festivala, dostopamo pa lahko do celotnega arhiva festivala, ki deluje od leta 1995. V njem najdemo predstavitev izhodišč posameznih festivalov, nagovore strokovnih sodelavcev, predstavitve in sporede festivalov, sodelujoče umetnice, objave v medijih idr.
http://www.cityofwomen.org/sl/content/arhiv-festivala
Mini poletje
Mednarodni festival producenta Mini teater, ki poteka od leta 1999, je eden večjih in odmevnejših festivalov za otroke. Festival se odvija na različnih notranjih in zunanjih prizoriščih, njegov program pa sestavljajo domače in mednarodne lutkovne predstave, različne delavnice za otroke, lutkovne razstave in drugi dogodki. – Na spletni strani je na voljo arhiv festivala.
http://www.mini-teater.si/client.si/index.php?table=articles&ID=10
Mladi levi
Mednarodni festival Mladi levi je eden najvidnejših dogodkov zavoda Bunker. Festival, ki vabi najaktualnejše odrske ustvarjalce, zaznamuje zahteven umetniški profil progresivnega gledališča. Velja za prostor izmenjave in snovanja idej ter sodelovanj, ki zmorejo presegati lokalne koncepte in meje, pogosto pa odkriva tudi mlade talente. – Na spletni strani najdemo koncept festivala in njegov arhiv s predstavitvijo sodelujočih predstav in spremljajočih dogodkov.
http://www.bunker.si/festival-mladi-levi/
N
NagiB
Mednarodni plesni festival, ki skuša razbiti uniformirane izraze, zato si prizadeva za sodelovanje z umetniki z močnim konceptom, družbeno- in socialnokritičnim pogledom in/ali z izrazito lastno poetiko; med njimi so tako tuji in domači priznani umetniki kot tudi mladi, še neuveljavljeni avtorji. Eden od poudarkov festivala je tudi prizadevanje za aktivnega gledalca. – Na spletni strani najdemo koncept, program, organizatorje in sodelujoče avtorje zadnjega festivala, splošni koncept festivala pa najdemo na spletni strani producenta, Plesne izbe Maribor.
http://www.nagib.si/
P
PANČ
PANČ - mednarodni festival stand up komedije poteka od leta 2008. Sprva enkrat letno, od leta 2010 pa poteka dvakrat letno, v zimskem in poletnem času. – Na spletni strani najdemo predstavitev festivala, aktualne novice, arhiv prejšnjih festivalov in nekaj povezav na spletne strani slovenskih standup komikov.
http://www.festivalstandupkomedije.si/
Platforma
Festival je namenjen slovenskim umetnikom s področja sodobnega plesa s poudarkom na lokalnih umetnikih, povezanih s producentom festivala, Plesno izbo Maribor. Festival zato izraža predvsem aktualno stanje lokalnega okolja. – Na spletni strani najdemo splošno predstavitev festivala.
http://www.plesnaizba.si/sl/festivali/
Poletni lutkovni pristan
Mednarodni festival je bil ustanovljen leta 1990. Festival je odprt za vsa slovenska lutkovna gledališča, skupine in posameznike, njegov program pa sestavijo selektorji festivala. Festival, ki prinaša pregled slovenske lutkovne ustvarjalnosti za otroke in odrasle, spremljajo gostovanja tujih lutkovnih predstav, ustvarjalnice za otroke in drugi umetniški dogodki. Nagrada maček iz žaklja je podeljena predstavam za otroke, ki jih ocenjuje otroška žirija. – Na spletni strani najdemo predstavitev, programsko knjižico, spored in poročilo o zadnjem festivalu, informacije o prijavi na naslednji festival ter arhiv preteklih festivalov.
http://www.lg-mb.si/poletni-lutkovni-pristan/
Prešerna Ana
Spomladanski enodnevni ulični festival, eden od štirih v organizaciji Gledališča Ane Monro. Festival, ki obeležuje svetovni dan plesa, je namenjen predstavitvi plesnega giba na ulicah, poteka pa v več slovenskih mestih. K sodelovanju vabi različne umetnike in organizacije s področja vseh plesnih zvrsti. – Na spletni strani najdemo koncept in glavne smernice aktualnega oz. zadnjega festivala.
https://cargocollective.com/anamonro/PRESERNA-ANA
Primorski festival
Festival manjšega obsega, ki ga od leta 1993 v obmorskih slovenskih mestih organizira istoimensko društvo. Festival, ki še nima trdno oblikovanih smernic, si želi program oblikovati predvsem kot refleksijo na čas, v katerem živimo. V programu, ki ga pripravi selektor, poleg slovenskih sodelujejo tudi predstave tujih, zlasti sosednjih držav. – Na spletni strani društva, ki je še v izdelavi, najdemo predstavitev društva, arhiv festivala in druge dogodke.
http://www.primorskifestival.si/
PUF festival
Gre za mednarodni ulični in lutkovni festival, ki je pobraten z italijanskim festivalom Burattini senza Confini iz Vidma, s katerim skupaj pripravljata program. Pri pripravljanju PUF festivala producent Lutkarnica iz Kopra sodeluje tudi z drugimi mednarodnimi festivali in Akademijo lepih umetnosti DAMU iz Prage. – Na spletni strani najdemo aktualni program festivala oz. njegov arhiv, seznam produkcij PUF festivala, objave v medijih idr.
https://www.mclu.info/puf
R
Rdeči revirji!
Vsakoletni mednarodni festival, ki ga organizira zavod Vitkar, si prizadeva za spoj med tradicionalno in sodobno umetnostjo in načini njenega predstavljanja v lokalnem okolju. Festival daje poseben poudarek uprizoritvenim umetnostim, njegov glavni namen pa je oživitev mesta Hrastnik in zasavske doline. V njegovem okviru potekajo ulično in lutkovno gledališče, sodobni cirkus, razstave, instalacije, koncerti, literarna branja in različne delavnice za odrasle in otroke. – Festival se na kratko predstavlja na spletni strani producenta.
http://rdecirevirji.si/
S
Srečanje lutkovnih skupin Slovenije
Festival je namenjen vsem ljubiteljskim lutkovnim skupinam, ki delujejo v Sloveniji in v zamejstvu. V okviru festivala potekajo tudi delavnice in okrogle mize. Festival svoje vsebine predstavlja na spletni strani organizatorja, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Znotraj kategorije Gledališče in lutke najdemo aktualne razpise in napovednike, prek arhiva pa lahko dostopamo do razpisov, programov, programskih knjižic in fotogalerij preteklih srečanj.
https://www.jskd.si/gledalisce-in-lutke/festivali_gledalisce/lutke_gledalisce/lutke_19/uvod.htm
Srečanje otroških gledaliških skupin Slovenije
Na selekcioniranem festivalu se predstavijo najboljše otroške gledališke skupine tekoče gledališke sezone, ki delujejo v Sloveniji in v zamejstvu. V okviru festivala potekajo tudi delavnice in okrogle mize. Festival svoje vsebine predstavlja na spletni strani organizatorja, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Znotraj kategorije Gledališče in lutke najdemo aktualne razpise in napovednike, prek arhiva pa lahko dostopamo do razpisov, programov, programskih knjižic in fotogalerij preteklih srečanj.
https://www.jskd.si/gledalisce-in-lutke/festivali_gledalisce/otrosko_gledalisce/otrosko_19/uvod.htm
T
Teden slovenske drame
Festival, ki ga vsako leto pripravi Prešernovo gledališče Kranj. Njegovi začetki segajo v leto 1971, ko je bil zamišljen kot pregled uprizorjene slovenske dramatike. Danes festival predstavlja enega od dveh največjih gledaliških festivalov v Sloveniji, nagrajuje pa najboljšo uprizoritev, najboljše dramsko besedilo ter najboljšega mladega dramatika in dramaturške dosežke na področju slovenske dramatike. Ob tekmovalnem programu poteka še spremljevalni program slovenske in mednarodne produkcije, festival pa podeljuje predstavi iz kateregakoli programa še nagrado občinstva. V okviru festivala od leta 2004 redno poteka tudi projekt dramskih delavnic. – Na spletni strani najdemo vse informacije v zvezi s festivalom: pravilnik festivala, tekoče razpise in prijavnice. Izpostavljen je zadnji festival, sicer pa je na voljo arhiv preteklih festivalov, programskih knjižic in novic, seznam nagrajencev idr.
http://www.tsd.si/
V
Vizije
Večdnevni festival mladinskih gledaliških, lutkovnih in rock ustvarjalcev, namenjen predstavitvi najboljših tovrstnih ljubiteljskih skupin, ki delujejo v Sloveniji in v zamejstvu. Udeležencem festivala so na voljo delavnice, v okviru festivala pa poteka tudi okrogla miza. Festival svoje vsebine predstavlja na spletni strani organizatorja, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Znotraj kategorije Gledališče in lutke najdemo aktualne razpise in napovednike, prek arhiva pa lahko dostopamo do razpisov, programov, programskih knjižic in nagrajencev preteklih festivalov.
https://www.jskd.si/gledalisce-in-lutke/festivali_gledalisce/vizije_gledalisce/vizije_19/uvod.htm
Z
Zlata paličica
Mednarodno obarvan festival, ki velja za osrednji pregledni nacionalni festival uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade. Njegovi začetki segajo v leto 1993, ko ga je najprej organiziralo Moje gledališče, nato Gledališče za otroke in mlade, od leta 2009 pa ga bienalno organizira Lutkovno gledališče Ljubljana. Njegov namen je spodbujanje kakovostne in raznolike produkcije, povezovanje z izobraževalnimi ustanovami, predstavitev slovenske odrske ustvarjalnosti tuji strokovni javnosti ter predstavitev tujih uprizoritev v okviru spremljevalnega programa. Festival podeljuje nagrado za najboljšo predstavo, tri posebne nagrade po izboru žirije ter nagrado za najboljšo predstavo po izboru otroške in mladinske žirije. – Na spletni strani najdemo razpis, predstavitev festivala in kontaktne informacije.
http://www.lgl.si/si/festivali-in-dogodki/zlata-palicica-2015
Ž
Živa
Vsakoletni festival plesne ustvarjalnosti mladih poteka v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) že od leta 1975. Festival predstavlja presek aktualne plesne ustvarjalnosti izbranih plesnih skupin in posameznikov iz vse Slovenije, spremljevalni program festivala pa oblikujejo še drugi dogodki: predavanja, okrogle mize, razstave, pogovori in drugo. Festival nima svoje spletne strani, njegov napovednik in arhiv preteklih festivalov lahko najdemo na spletni strani JSKD pod kategorijo Ples. Znotraj arhiva najdemo kratko predstavitev festivala, programe preteklih festivalov in strokovne sodelavce.
https://www.jskd.si/ples/prireditve_ples/ziva/ziva_18/ziva_18_uvod.htm
C
Center Ustvarjalna Evropa v Sloveniji
Center Ustvarjalna Evropa v Sloveniji (CED Slovenia) je nacionalna informacijska pisarna za promocijo programa EU Ustvarjalna Evropa (2014–2020) za kulturne in ustvarjalne sektorje. Ker nov program združuje nekdanja programa MEDIA za filmsko in avdiovizualno področje in Kultura za kulturni sektor, je v Sloveniji vzpostavljena enotna svetovalna pisarna, ki združuje ekipi predhodnih informacijskih pisarn – MEDIA Deska Slovenija in Kulturne stične točke v Sloveniji. Center skrbi za promocijo novega programa na nacionalni ravni ter nudi podporo in svetovanje kulturnim in ustvarjalnim organizacijam, ki bodo v obdobju 2014–2020 razvijale evropske projekte, pomaga pri iskanju partnerskih organizacij in uporabnikom nudi strokovno pomoč. – Na spletni strani najdemo predstavitev CED na nacionalni in mednarodni ravni ter predstavitev dogodkov iz kulturne politike, programov financiranja, predsedovanja idr. na evropski ravni. Na voljo so različni razpisi in dogodki, ki zajemajo vse zgoraj omenjene dejavnosti centra, dostopamo pa lahko tudi do njihovega arhiva.
http://www.ced-slovenia.eu/
Culture
Spletni portal, ki ga od leta 2009 razvija Ljudmila, je namenjen mednarodnim (ko)producentom in ustvarjalcem, posrednikom, tujim novinarjem in medijskim hišam, mednarodnim raziskovalcem in študentom ter kulturnim turistom. Portal pokriva tudi informacije s področja uprizoritvenih umetnosti. – Na spletni strani najdemo informativne članke o institucijah, festivalih, prizoriščih, izobraževalnih ustanovah, producentih in drugih organizacijah; informacije o izobraževalnih programih, podpornih dejavnostih in virih financiranja; imenik z redno ažuriranimi kontaktnimi podatki; koledar aktualnih gostovanj in udeležb slovenskih umetnikov ter strokovnjakov v tujini; prosto banko slik in logotipov ter specializirane sezname. Spletna stran je v angleščini.
http://www.culture.si/en/Culture_of_Slovenia
D
Digitalna knjižnica Slovenije
Portal Digitalne knjižnice Slovenije, ki deluje pod okriljem NUK-a, je na voljo najširši javnosti od leta 2005. Prek spletne strani lahko dostopamo do besedil, slikovnega in večpredstavnostnega gradiva ter poročil Javne agencije za raziskovalno dejavnost. Knjižnica sodeluje tudi z drugimi javnimi zavodi s področja kulture in znanosti. – Na spletni strani lahko iščemo po seznamu gradiva, s pomočjo tematskega pregledovalnika, z uporabo več parametrov ali s ključno besedo. Zadetki prikažejo vir, izvor in avtorja gradiva ter številne druge informacije. Najdemo lahko predstavitev knjižnice, njene zgodovine in ciljev, objave v medijih, številčne podatke in seznam partnerjev. Za različne organizacije so na spletni strani predstavljene tudi možnosti sodelovanja. Nekatere vsebine so na voljo tudi v angleškem jeziku.
http://www.dlib.si/
E
eKumba
Spletna podatkovna zbirka Centra za teatrologijo in filmologijo AGRFT je zasnovana kot večpredstavnostni katalog gledaliških in filmskih dokumentov, ki jih akademija hrani že od svoje ustanovitve v letu 1946. Zbirka prispeva k varovanju kulturne dediščine, omogoča medsebojno povezovanje različnih kulturnih ustanov v skupen portal, strokovni in širši javnosti pa omogoča dostop do informacij o izvirnem gradivu AGRFT. – Na spletni strani poleg iskalnika po katalogu najdemo posebej izpostavljene nove pridobitve zbirke, zadnje vnose in najbolj gledana gradiva, novice in drugo. Zbirka se sicer predstavlja tudi na spletni strani akademije.
http://kumba.agrft.uni-lj.si/ZAC/index.asp
G
Gledališki terminološki slovar
Spletna stran Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša, ki deluje v okviru ZRC SAZU. Gre za digitalizacijo in obenem nadgradnjo gledališkega terminološkega slovarja, ki je v knjižni obliki izšel leta 2007. Spletna stran nam omogoča iskanje slovenskih terminoloških izrazov in njihovih ustreznikov v angleškem, francoskem, nemškem in italijanskem jeziku, mogoče pa je tudi iskanje po tujejezičnih ustreznicah. Ob digitalnem terminološkem slovarju najdemo še uvodno besedo o nadgradnji knjižne izdaje, kolofon in vse druge podatke, ki jih sicer vsebuje knjižna izdaja.
http://bos.zrc-sazu.si/c/term/gledaliski/index.html
K
Kulturnik
Kulturnik, projekt Društva Ljudmila v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo, je spletni portal, ki omogoča iskanje kulturnih vsebin in informacij o različnih kulturnih dogodkih v Sloveniji, vključno z različnimi umetnostnimi zvrstmi, izobraževanjem, festivali in dogodki za otroke. Portal združuje tri storitve: metaiskalnik, agregator dogodkov in agregator novic. Metaiskalnik išče po več kot 30 strokovnih spletnih virih (podatkovne zbirke, spletna mesta, portali, arhivi), ki pokrivajo vsa področja kulturne dediščine in umetnosti. Zadetke metaiskalnik prikazuje po virih, izpis pa je vezan tudi na naravo spletne vsebine (fotografija, knjiga, video). Pregled novic zajema novice s področja slovenske kulture in umetnosti od 200 različnih virov ter jih prikazuje po različnih področjih in kategorijah. Iskalnik dogodkov omogoča iskanje po regiji, žanru in prizorišču, ali po ključni besedi. Poleg napovedanih kulturnih dogodkov in dogodkov v teku ponuja tudi arhiv preteklih kulturnih dogodkov.
http://www.kulturnik.si/
N
Neodvisni - teritorij sodobnih scenskih umetnosti
Spletna platforma Neodvisni je prostor za razvoj refleksije, dokumentiranje, informiranje, izobraževanje in arhiviranje produkcije na področju sodobnih scenskih umetnosti.
Namen novoustanovljene pilotne platforme je vzpostaviti inkluzivno in referenčno polje sodobne scenske produkcije nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev. V sodelovanju s producenti in ustvarjalci sodobnih scenskih umetnosti si bo portal prizadeval postati zbirno mesto vseh informacij na neodvisni sceni – o produkcijah, izobraževanjih, procesih dela. Naša želja je, da bi sodobno scensko umetnost vzpostavili kot relevantnega akterja v sferi javnega.
Vsak teden vas bomo obveščali o novih prispevkih in o pomembnejših dogodkih na področju sodobnih scenskih umetnosti. Dostop do vsebin bo brezplačen.
https://www.neodvisni.art/info/
P
Portal Kritika
Portal Kritika je prostor za referenčno kritiko, recenzije in refleksijo uprizoritvenih umetnosti. Producent portala je Slovenski gledališki inštitut. Glavni in odgovorni urednik je dr. Rok Andres.
Pomembna poslanstva Kritike so: konstruktiven dialog z uprizoritvenimi umetnostmi, strokovna presoja, izhodišča za samopremislek in razvoj, usmerjanje in vzgoja gledalca, odpiranje drugačnih pogledov na videno/doživeto. Predvsem pa portal Kritika stroki ponuja prostor, kjer lahko neodvisno in prostorsko neomejeno razvija kritiško misel o sodobni uprizoritveni umetnosti. Različni formati, načini spremljanja, kriteriji, pristopi, pogledi, tudi ob istih predstavah, bodo bistveno prispevali k odpiranju prostora dialoga ter k razvoju ne le področja kritike, temveč celotnega gledališkega področja.
Portal Kritika ima tri podstrani:
Kritika – osrednji del portala, na katerem so objavljene kritike posameznih predstav profesionalnih slovenskih gledaliških ustvarjalcev, predvsem institucionalnih in vidnejših neinstitucionalnih producentov.
Mnenja – podstran je namenjena daljšim mnenjskim zapisom, intervjujem, pregledom sezon, odmevom z gostovanj slovenskih gledališčnikov v mednarodnem prostoru in odmevom z gostovanj tujih presežnih gledaliških dogodkov v Sloveniji, poročilom s tujih gledaliških festivalov, esejističnim zapisom o slovenskem gledališču in gledališki produkciji.
Mala šola kritike – podstran je namenjena objavi kritiških zapisov mladih kritikov, ki nastajajo v okviru delavnic in seminarjev kritiškega pisanja. Namen te podstrani je vzpostaviti prostor za javno objavo in s tem tudi za primerjavo, pridobivanje izkušenj in razvoj mladega pisca.
https://veza.sigledal.org/kritika
R
Razpisi.info
Spletna stran Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) omogoča iskanje po domačih in evropskih razpisih ter številnih javnih naročilih in natečajih, do katerih so upravičeni prijavitelji nevladnih organizacij. Namenjena je tudi posredovanju in vzpostavljanju stikov med zainteresiranimi nevladnimi organizacijami. – Na spletni strani najdemo iskalnik za Slovenijo in Evropo, napredno iskanje pa omogoča iskanje po vsebinah in regijskem ključu znotraj Slovenije. Na voljo so izčrpni opisi evropskih programov, ki so lahko v pomoč pri pisanju projektnih prijav, ter kontaktni podatki za organizacije, ki potrebujejo strokovno podporo zavoda pri pridobivanju sredstev.
http://www.razpisi.info/
S
SiGledal
Slovenski gledališki portal so leta 2007 ustanovili Samo M. Strelec, Tamara Matevc in Gregor Matevc. Portal sestavlja sedem sklopov: Aktualno, Radijske igre, Kritika, Digitalne razstave, Repertoar, Wiki in Dramski teksti. – Sklop Aktualno prinaša informacije o aktualnem dogajanju na slovenskih odrih in zaodrjih. – V sklopu Radijske igre je po seznamu radijskih iger mogoče brskati s pomočjo iskalnika, ki omogoča iskanje po različnih parametrih (avtor, naslov, režiser, kategorija). – V sklopu Kritika od 7. 9. 2021 domuje portal Kritika v produkciji Slovenskega gledališkega inštituta (SLOGI). Portal Kritika ima kot prostor za referenčno kritiko, recenzije in refleksijo uprizoritvenih umetnosti tri podstrani: Kritika, Mnenja in Mala šola kritike. – V sklopu Digitalne razstave so gradiva (fotografije, članki, kostumske in scenske skice, gledališki listi, odmevi, video in avdio odlomki) na osnovi avtorskega izbora kuratorja postavljena v različne tematske zgodbe in kontekste. – V sklopu Repertoar, ki nastaja v partnerstvu s Slovenskim gledališkim inštitutom, je mogoče brskati po podatkih o preteklih produkcijah slovenskega profesionalnega in polprofesionalnega gledališča. – Sklop Wiki je spletna enciklopedija slovenskega gledališča, ki jo gradijo gledališki ustvarjalci, raziskovalci in tudi publika. – Sklop Dramski teksti je digitalna knjižnica z iskalnikom, ki omogoča iskanje po naslovu teksta, po avtorju, po številu moških in ženskih vlog ter po vsebinskih in formalnih oznakah.
http://www.veza.sigledal.org/
Z
Zlata paličica
Spletna platforma Zlata paličica je referenčna baza za iskanje in prvo spoznavanje kakovostnih gledaliških predstav za otroke in mladino. Namenjena je vsem, ki radi obiskujejo gledališče in želijo v gledališki svet vpeljati tudi odraščajoče občinstvo.
http://www.zlatapalicica.si/
A
Almanah Festivala Borštnikovo srečanje
V okviru Festivala Borštnikovo srečanje vsako leto izide tudi almanah. Prinaša celosten pregled festivalskega dogajanja: poročilo selektorja, uvodniki vidnejših strokovnih sodelavcev festivala, predstavitev selektorja in strokovne žirije, seznam in spored predstav tekmovalnega, spremljevalnega programa in programa AGRFT, predstavitev simpozijev, knjig in ustvarjalcev ter poročilo o nagradah in nagrajencih preteklega festivala. Vsebina almanaha je pisana tako v slovenskem kot v angleškem jeziku. – Na spletni strani lahko dostopamo do vsebin vseh almanahov od leta 2009.
http://www.borstnikovo.si/sl/arhiv-almanahov/
Amfiteater
Znanstvena revija za gledališče in scenske umetnosti, ki si prizadeva odpreti prostor teoretskim razpravam o scenskih umetnostih ter povezati umetnost in znanost ter teorijo in prakso. Prednost daje spodbujanju dialoga, odprtosti do različnih stališč in interdisciplinarnim pristopom k preučevanju scenskih umetnosti. – Spletna stran omogoča dostop do arhiva, najdemo pa lahko tudi strokovne sodelavce revije ter navodila avtorjem za oddajo prispevka.
https://www.agrft.uni-lj.si/sl/revija-amfiteater
B
Balet
Revija Balet je edina tiskana revija s področja baletne umetnosti, izdaja jo Društvo baletnih umetnikov Slovenije. Namen revije je obveščanje in arhiviranje dogajanja na področju baleta s poudarkom na slovenskih vsebinah. – Na spletni strani lahko dostopamo do vsebin večine številk od leta 2010 dalje.
https://www.dbus.si/revija_balet/
Bilten Festivala Borštnikovo srečanje
V okviru Festivala Borštnikovo srečanje vsakodnevno izhaja bilten, ki temeljito in celovito poroča o dogajanju na festivalu z različnimi članki, recenzijami, intervjuji in napovedniki. Bilten ustvarjajo študentje Akademije za gledališče, radio, film in televizijo, študentje mariborske Filozofske fakultete in sodelavci portala SiGledal. – Na spletni strani Festivala Borštnikovo srečanje lahko dostopamo do vseh vsebin biltenov od leta 2009 dalje.
http://www.borstnikovo.si/sl/arhiv-biltenov/
D
Dialogi
Dialogi, revija za kulturo in družbo izhaja v Mariboru od leta 1965, leta 1994 pa je izdajatelj postala Založba Aristej. Revija pokriva področja različnih umetnosti, humanistike in družboslovja ter objavlja leposlovje. Obširne, poglobljene in analitične prispevke s področja uprizoritvenih umetnosti najdemo v rubrikah Razprave, Pogovor in Kulturna diagnoza ter občasno kot sestavne dele tematskih sklopov, posvečenih posameznim aktualnim temam. Področni urednik za uprizoritvene umetnosti je Primož Jesenko. – Spletna stran Dialogov ponuja pregled arhiva prejšnjih številk (zgolj avtorji in naslovi razprav) ter pregled arhiva uredniških uvodnikov (v celoti) od leta 2009 naprej. Arhiv starejših številk je dostopen na strani Dialogov v okviru Eurozina (od leta 2000 naprej s povzetki v angleščini). Spletna stran ponuja tudi navodila avtorjem za oddajo prispevka.
http://www.aristej.si/slo/dialogi/index.html
M
Maska
Organizacija Maska, katere dejavnosti so še založništvo, produkcija in izobraževanje, izdaja tudi istoimenski časopis o scenskih umetnostih z najdaljšo tradicijo v Evropi (od 1920). Časopis izhaja štirikrat letno kot dvojna številka in se vsakokrat posveča določeni tematiki. Namenjen je diskusiji o sodobni umetnosti ter njenih kontekstih, poleg tematskih člankov pa objavlja tudi intervjuje z umetniki in teoretiki, recenzije predstav in knjig, izsledke raziskav idr. – Na spletni strani najdemo predstavitev zadnje številke, sicer pa je na voljo arhiv preteklih revij s kratkimi predstavitvami in kazali. Pri zadnjih številkah revije lahko dostopamo do celotnih vsebin.
http://www.maska.si/index.php?id=161
A
Aksioma – Institute for Contemporary Arts
V okviru neprofitne kulturne inštitucije za sodobno umetnost, katere poglavitna usmerjenost je raziskava (post)moderne družbe, deluje tudi založba. – Na njeni spletni strani najdemo knjižne izdaje strokovne literature, monografij, umetniških besedil ter večpredstavnostno gradivo. Tematsko se založba zavezuje predvsem interdisciplinarnemu povezovanju umetnostnih zvrsti. Na voljo so predstavitve publikacij, neposredno pa lahko dostopamo tudi do nekaterih vsebin.
http://www.aksioma.org/publications.html
E
Emanat
Poleg produkcije plesne in sodobne umetnosti se zavod Emanat ukvarja tudi z založništvom strokovne, esejske in pedagoške literature s področja uprizoritvenih umetnosti. Publikacije s poudarkom na plesu in dramatiki so združene v zbirko Prehodi, urednica zbirke pa je Maja Delak. – Na spletni strani najdemo predstavitev posameznih publikacij zbirke ter povezave na spletne strani recenzij in avtorjev del.
http://emanat.si/si/zalo%C5%BEni%C5%A1tvo/
J
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti
Sklad se med drugim ukvarja tudi z založniško dejavnostjo na področju uprizoritvenih umetnosti. Založba skuša s publikacijami zapolniti vrzel manjkajoče literature s področja sodobnega plesa, za gledališke in lutkovne ustvarjalce pa izdaja predvsem priročnike in sodobna dramska besedila. – Na spletni strani najdemo predstavitev založbe, najnovejših izdaj ter publikacij na zalogi, razvrščenih po uprizoritvenih zvrsteh.
http://www.jskd.si/
M
Maska
Poleg produkcije in izobraževanja je osrednja Maskina dejavnost založniški program, ki z izdajanjem dveh zbirk skuša pokrivati široko področje sodobnih scenskih umetnosti. Zbirka TRANSformacije zajema sodobno refleksijo scenskih umetnosti tako slovenskih kot tujih avtorjev, zbirka Mediakcije pa pokriva kritiške pisave o medijski kulturi in družbi. – Na spletni strani najdemo kratke predstavitve obeh zbirk, posebej izpostavljene novosti ter predstavitve vseh publikacij.
http://www.maska.si/index.php?id=129
Mestni muzej Radovljica
V okviru muzejske dejavnosti v Mestnem muzeju Radovljica deluje tudi založba. Izdaja vodnike, monografije in zbirke s področja kulturne dediščine, etnologije idr. Med izdajami najdemo tudi objave, ki so povezane z zgodovino slovenskega gledališča, zlasti z delovanjem A. T. Linharta. – Na spletni strani najdemo predstavitev vseh publikacij muzeja.
http://mro.si/muzeji-in-zbirke/mestni-muzej/publikacije/
Mestno gledališče ljubljansko
Posebnost našega drugega največjega gledališča – Mestnega gledališča ljubljanskega – je Knjižnica MGL. Ta sodi med najstarejše specializirane teatrološke edicije v Evropi in v svetu. Njeni začetki segajo v leto 1958. Danes v njej najdemo tako uveljavljene avtorje gledališke teorije kot izvirne študije slovenskih teoretikov, študije sodobnih gledaliških praks, eseje, zapise o igralski umetnosti idr. – Spletna predstavitev informira o zgodovini založništva, vseh izdanih edicijah, novostih knjižnice ter objavah o knjižnih izdajah v medijih.
http://www.mgl.si/sl/knjiznica-mgl/knjige/doslej-izslo/
S
Slovenski gledališki inštitut
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) je bil ustanovljen 1. marca 2014. Je nacionalni javni zavod, katerega poslanstvo je razvoj gledališke kulture in promocija gledališke umetnosti. SLOGI s svojimi predhodniki že več kot 60 let deluje kot osrednji slovenski gledališki muzej. Oddelki inštituta se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu. - Na spletni strani so ob osnovnih podatkih o instituciji predstavljene (in najavljene) dejavnosti SLOGI: razstave in e-razstave, publikacije in monografije, ki jih inštitut občasno ali redno izdaja (med njimi Slovenski gledališki letopis, ki je dosegljiv tudi na Rep) ter dogodki (okrogle mize, simpoziji, predstavitve knjig, projekcije itn.) v prostorih inštituta.
http://www.slogi.si/
Slovensko komorno glasbeno gledališče
Na področju gledališke dejavnosti društvo Slovensko komorno glasbeno gledališče deluje tudi kot založnik. Izdaja literaturo s področja glasbenega gledališča in plesa, ki jih predstavlja tudi na svoji spletni strani.
http://www.skgg.eu/2_3_Publikacije.html
A
Akademija za gledališče, radio, film in televizijo
AGRFT je edini visokošolski javni zavod v Sloveniji, ki izvaja javno veljavne študijske programe na področju gledališča, radia, filma in televizije. Prvostopenjski univerzitetni programi, ki jih akademija izvaja, so Dramska igra, Gledališka režija, Dramaturgija in scenske umetnosti ter Film in televizija, drugostopenjski magistrski študijski programi pa Dramska igra, Oblike govora, Scensko oblikovanje, Dramaturgija in scenske umetnosti, Filmsko in televizijsko ustvarjanje, Filmski in televizijski študiji ter Umetnost giba. V okviru akademije deluje tudi Center za teatrologijo in filmologijo. – Na njihovi spletni strani najdemo predstavitev akademije, njeno zgodovino, vodstvo in strokovne sodelavce. Dobimo lahko informacije o študijskih programih, oddelkih, katedrah in pedagogih, možnostih za mednarodno izmenjavo, knjižnici in mediateki. Na voljo so aktualne novice v zvezi z akademijo, sodelavci in študenti, najdemo lahko seznam nagrajencev, publikaciji Amfiteater in Oderuh, eKumbo in številne druge uporabne informacije.
http://www.agrft.uni-lj.si/
Aksioma – Institute for Contemporary Arts
Inštitut za sodobno umetnost Aksioma organizira tudi predavanja in predstavitve tujih in domačih umetnikov. – Na spletni strani med novicami najdemo aktualni spored dogodkov, v arhivu pa predstavitve preteklih dogodkov in zunanje povezave.
http://www.aksioma.org/
B
Bunker
Poleg umetniške produkcije in organizacije festivalov zavod ponuja tudi različne izobraževalne programe. Ti vključujejo delavnice s področja giba, plesa in gledališča v izvedbi različnih (ko)producentov ter tujih in domačih ustvarjalcev. Znotraj izobraževanja potekajo debate in predavanja, ki pretresajo strokovne teme, položaj umetnosti v družbi in družbeni angažma. Del izobraževalnega programa je tudi projekt Sostenuto, ki je namenjen ustvarjanju in preizkušanju inovativnih modelov organiziranja, upravljanja in sodelovanja v kulturnem in kreativnem okolju. – Na spletni strani najdemo aktualne in pretekle debate in delavnice ter predstavitev Sostenuta in njegovih aktivnosti.
http://www.bunker.si/
C
CoFestival
Festival, ki je v prvi vrsti namenjen izmenjavi izkušenj med plesnimi ustvarjalci, se poleg plesnih predstav ponaša tudi z bogatimi izobraževalnimi vsebinami. V sklopu izobraževanja tako potekajo različni delovni pogovori, delavnice in treningi s področja plesa, performansa, nastajanja predstav in dramaturgije, predavanja o umetniških procesih, odnosu med umetnostjo in družbo ter predavanja različnih umetnikov. – Na spletni strani najdemo koncept, program in producente festivala, pri iskanju dogodkov in njihovih vsebin pa si lahko pomagamo z iskalnikom.
http://www.cofestival.si/
D
Društvo baletnih umetnikov Slovenije
Poleg drugih dejavnosti društvo izvaja tudi kulturnoizobraževalne programe na področju baleta. – Na njihovi spletni strani je na voljo predstavitev društva, njegove zgodovine, strokovnih sodelavcev in programov. Med novicami lahko najdemo aktualne prireditve in delavnice društva, SNG Opere in baleta Ljubljana, SNG Maribor, novice mednarodnega dneva plesa pa tudi uporabne novice o ugodnostih, reformah in izobraževanju. Preberemo si lahko tudi kratko predstavitev revije Balet, seznam prejemnikov nagrad društva po letnicah, obvestila o drugih nagradah s področja plesa, razpise društva in koledar dogodkov.
http://www.dbus.si/
Društvo Ljudmila
Društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost skozi povezovanje polj umetnosti in tehnologije ter DIY in »open source« pristopov goji inovativno okolje za interdisciplinarne projekte, skupine in posameznike. Deluje pri upravljanju odprtih informacijskih portalov, nudi podporo samoorganiziranim interesnim skupinam, organizira delavnice s področja tehnologije in umetniških praks, zagotavlja skupno IKT infrastrukturo in odprti prostor za nove ideje, srečevanje, izmenjavo idr. Med njihovimi spletnimi portali velja posebej izpostaviti Culture.si in Kulturnik.si. Društvo razvija tudi svojo produkcijo, znotraj uprizoritvene umetnosti gre predvsem za performanse, vezane na IKT in digitalne medije. – Na spletni strani najdemo predstavitev društva, njegove dejavnosti, storitev in spletnih portalov. V okviru umetniške produkcije so predstavljeni različni projekti, znotraj izobraževanja pa različne delavnice, tudi tiste, ki so vezane na uprizoritveno umetnost.
http://wiki.ljudmila.org/Naslovnica
E
Emanat
Zavod Emanat ponuja neformalni program za izobraževanje, raziskovanje in samorazvoj na področju sodobnega plesa in uprizoritvenih umetnosti. Vključuje tako vsakodnevne treninge kot različne delavnice ter spodbuja raziskovanje in mednarodno mobilnost. Skupaj s Srednjo vzgojiteljsko šolo in gimnazijo Ljubljana zavod pripravlja projekt Pred-premiere, ki dijakom umetniške gimnazije omogoča javno predstavitev njihovega dela. S programom IDOCDE skuša zavod poskrbeti tudi za dokumentacijo pedagoških procesov, ki se sicer dogajajo v praksi. – Spletna stran predstavlja programe daljnoročnejših izobraževanj in tematskih delavnic, arhiv vseh programov ter projekt IDOCDE.
http://emanat.si/si/izobra%C5%BEevanje/
F
Festival Borštnikovo srečanje
V okviru osrednjega nacionalnega festivala slovenskih dramskih gledališč potekajo tudi številne teoretske in izobraževalne dejavnosti. Na festivalu se odvijajo okrogle mize, seminarji, pogovori, predstavitve in delavnice v sodelovanju z domačimi in mednarodnimi društvi, ustanovami, zavodi in organizacijami. Izobraževalne dejavnosti pokrivajo najširše področje gledaliških dejavnosti: ustvarjanje, dramaturgijo, kritiko, sodobno dramatiko, prevajalsko dejavnost, festivale pa tudi problem umeščenosti gledališča v družbo in njegov dialog s politično danostjo. – Na spletni strani lahko najdete informacije o teoretski in izobraževalni dejavnosti festivala.
http://www.borstnikovo.si/
Fru-Fru
Lutkovno gledališče Fru-Fru poleg drugih dejavnosti ponuja še izobraževalna programa za predšolske in šolske otroke. – Na spletni strani najdemo predstavitev lutkovne ustvarjalnice, programa za otroke od petega leta dalje in lutkovnega kulturnega dne, programa, namenjenega učencem prve in druge triade.
http://www.frufru.si/kulturni-dan/
G
Galerija Kapelica
Galerija za sodobno raziskovalno umetnost, ki deluje pod okriljem zavoda K6/4, je bila ustanovljena leta 1995 s strani Študentske organizacije univerze v Ljubljani. Njen program, ki je izrazito mednarodno naravnan, sestavljajo razstave, zvočni dogodki, predavanja, delavnice in performansi, katerim namenja še posebno pozornost. Vsebinsko si prizadeva za predstavitev novih tem, tehnik in načinov umetniškega izražanja. Z namenom vzpostavitve razumevanja sodobne umetnosti organizira tudi delavnice, predavanja, predstavitve pomembnih akterjev in tematske diskusije. – Na spletni strani najdemo napovednik in aktualne dogodke, predstavitev galerije, njenega programa in ciljev, strokovnih sodelavcev in drugo. Znotraj arhiva lahko iščemo po dogodkih, letih in umetnikih. Na voljo je še brošura Art & Science Creative Fusion.
https://kersnikova.org/about-us/kapela/
Gimnazija Nova Gorica
Gimnazija Nova Gorica na področju uprizoritvenih umetnosti izvaja program dramsko-gledališka smer. Predmetnik sestavljajo strokovni teoretični in praktični predmeti, program pa se zaključuje s splošno maturo. Poleg drugih splošnih informacij, ki zajemajo srednješolsko izobraževanje v celoti, je na spletni strani dostopen predmetnik za dramsko-gledališko smer.
http://www.gimng.si/o-soli/predstavitev-programov/
Gledališče Koper
Gledališče Koper pripravlja letne gledališke delavnice, namenjene širši javnosti. Delavnice so prilagojene starostnim skupinam, vodijo pa jih različni mentorji. – Na spletni strani najdemo osnovne informacije o delavnicah in njihovih vsebinah.
http://www.gledalisce-koper.si/index.php?page=static&item=86
Goli oder
Eden najpomembnejših mednarodnih festivalov improvizacije v Evropi in Severni Ameriki. Festival, ki se odvija v Ljubljani, ponuja slovenski javnosti aktualen prerez dogajanja na področju umetniške improvizacije. Obenem medsebojno povezuje umetnike na okroglih mizah, delavnicah in mednarodnih koprodukcijah z namenom raziskovanja novih načinov uporabe improvizacije v umetniški produkciji. – Na spletni strani najdemo arhiv zadnjega festivala: umetniški program, novice, delavnice in vse sodelujoče. Splošno predstavitev festivala najdemo na spletni strani organizatorja – Kolektiva Narobov.
http://www.narobov.org/index.php?/projekti/goli-oder/
H
Hiša otrok in umetnosti
Otroški kulturni center, ki deluje v Ljubljani, pripravlja tečaje, seminarje, delavnice, predstave in prireditve, skozi ustvarjanje pa povezuje otroke in odrasle. Številne delavnice za otroke, mlade in odrasle s področja lutkarstva, gledališča ter drugih umetnosti vodijo različni ustvarjalci. Vključeni so tudi programi za vrtce, šole in različne priložnosti. V okviru hišnega gledališča delujeta skupini Bobek in Artizani, zato na spletni strani najdemo njihove novice in predstave pa tudi predstavitve drugih domačih in gostujočih lutkovnih predstav. Za vse uporabnike je seveda na razpolago tudi urnik aktivnosti.
http://www.hisaotrok.si/
I
Igralski studio bratov Vajevec
Glavni namen igralskega studia, ki deluje od leta 1980, je zagotavljanje prostora, ki omogoča igralcu sproščeno vadbo brez zunanjih pritiskov. Dejavnost studia je sčasoma postala mednarodnega značaja: ustanovljen je bil Zagrebški igralski studio, društvo pa organizira tudi mednarodno tedensko delavnico dramske igre v Bosljivi Loki ob reki Kolpi ter Mednarodni poletni seminar v Grožnjanu v Istri. – Na spletni strani najdemo predstavitev studia, delavnic in seminarja, novice ter članke.
http://www.actorstudio.si/index.php
Impro liga
Spletna stran vseslovenskega tekmovanja v gledališki improvizaciji, katere začetki segajo v leto 1993. Impro liga, ki sicer gostuje po vsej Sloveniji, deluje pod okriljem KUD-a France Prešeren v Ljubljani, v njej pa sodelujejo različne improvizacijske skupine. Znotraj Impro lige deluje tudi ekshibicijski program, ki bolj kot tekmovanju daje prednost enkratnosti izvedbe in zabavi, ter izobraževalna programa s področja improvizacijske umetnosti. – Na spletni strani najdemo dvomesečni napovednik dogodkov in novice, predstavljena je Impro liga in njena zgodovina, pravila tekmovanja ter druge dejavnosti. Najdemo lahko še sodelujoče ekipe in improvizatorje, na voljo so reportaže o preteklih nastopih, objave v medijih, intervjuji in drugi prispevki improvizatorjev.
http://www.impro-liga.si/
Intakt
Studio je namenjen izobraževanju širše javnosti. Delavnice, ki vključujejo različne plesne zvrsti, od baleta do sodobnega plesa in povezovanja plesa z jogijskimi tehnikami, so namenjene tako otrokom kot odraslim. – Spletna stran ponuja vse uporabne informacije, vključno s predstavitvijo delavnic, mentorjev in urnikov.
http://www.intakt.si/
J
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti
Sklad je bil ustanovljen leta 1996 in predstavlja organizirano kulturno, izobraževalno, svetovalno in posredniško institucijo za različne ljubiteljske kulturno-umetniške dejavnosti. Med drugim organizira izobraževanja na področju plesa ter gledališke in lutkovne umetnosti. Osnovni cilj plesnega izobraževanja je razvoj plesne ustvarjalnosti otrok in mladih ter strokovna usposobljenost njihovih mentorjev. Gledališke in lutkovne delavnice različnih vsebin pa so namenjene ljubiteljskim gledaliških igralcem, režiserjem, mentorjem, strokovnim sodelavcem in drugim gledališkim ustvarjalcem. Javni sklad je tudi soorganizator mednarodne konference gledališke pedagogike. – Na spletni strani sta na voljo spored in napovednik dogodkov tako nacionalnega kot mednarodnega značaja. Med njimi najdemo različne letne in tematske delavnice, razpise, konference idr. Do že izvedenih izobraževalnih dejavnosti pa lahko dostopamo prek arhiva.
http://www.jskd.si/
K
Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana
Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana na področju plesne umetnosti izvaja tako srednješolsko kot tudi višješolsko baletno izobraževanje. Srednješolski izobraževalni program vključuje teoretične in praktične predmete, sklene pa se s splošno maturo. Višješolsko izobraževanje traja dve leti in diplomantom zagotavlja usposobljenost za poučevanje baleta na osnovni stopnji baletnega izobraževanja. – Na spletni strani najdemo predstavitev obeh izobraževanj, predmetnike, pedagoge in druge uporabne informacije o šoli in izobraževanju. Znotraj srednješolskega izobraževanja deluje tudi arhiv tekmovanj za dijake.
http://www.kgbl.si/
Konservatorij za glasbo in balet Maribor
Konservatorij za glasbo in balet Maribor program srednje baletne šole izvaja od leta 1981. – Na njihovi spletni strani najdemo zgodovino šole, seznam pedagogov, nagrad in dosežkov. Na voljo so novice, napovedniki nastopov, delavnic in drugih dogodkov, poročila s tekmovanj ter vse druge uporabne informacije v zvezi s srednješolskim izobraževanjem.
https://www.konservatorij-maribor.si/
KUD France Prešeren
Društvo poleg umetniške produkcije ponuja izobraževalne programe s področja uprizoritvenih umetnosti, namenjene širši javnosti. V okviru izobraževanj najdemo celoletne in tematske delavnice, predavanja in seminarje, poglavitna dejavnost pa je gledališče improvizacije. – Na spletni strani najdemo predstavitve delavnic, predavanj in seminarjev znotraj mesečnega sporeda, na voljo pa je tudi arhiv preteklih izobraževalnih programov.
http://www.kud.si/index.php/Zvrst:Izobra%C5%BEevanje
KUD Ljud
Društvo poleg produkcije izvaja tudi odprte delavnice fizičnega in interaktivnega gledališča. Vodijo jih člani društva v sodelovanju z zunanjimi predavatelji iz Slovenije in tujine. – Na spletni strani najdemo kratek opis delavnic.
http://www.ljud.si/slo/?page_id=10
L
Lutke Zajec
Društvo Lutke Zajec med drugim ponuja tudi izobraževalne programe: seminarje za pedagoge, delavnice za otroke ter kulturni/tehnični dan v šoli. – Na spletni strani najdemo predstavitev posameznih programov, ki vključujejo tako izdelavo lutk kot trening igralskih in lutkovnih veščin.
http://lutke-zajec.si/
Lutkovni studio Lutkarnica Koper
Lutkovni studio Lutkarnica Koper deluje na področju izobraževanja z lutkovnimi delavnicami za otroke in starše ter s seminarji za lutkarje in pedagoge. – Na spletni strani najdemo predstavitev lutkovnih delavnic, ki jih vodi Maja Bavdaž Gross: kratke otroške delavnice, namenjene predvsem izobraževalnim ustanovam, družinske delavnice ter seminarje o uporabi lutk pri vzgoji in izobraževanju za pedagoge.
https://www.mclu.info/about1
Lutkovno gledališče Ljubljana
Lutkovno gledališče Ljubljana (LGL) v okviru izobraževanja ponuja različne letne in tematske delavnice s področja lutkarstva, gledališča, igre, plesa in glasbe za otroke in mladino. Delavnice vodijo ustvarjalci LGL pa tudi gostujoči slovenski umetniki. – Na spletni strani lahko najdemo vsebino ter urnike aktualnih delavnic.
http://www.lgl.si/si/vrtci-sole/rezervacije
Lutkovno gledališče Maribor
Lutkovno gledališče Maribor ponuja številne izobraževalne programe, namenjene tako vrtcem in šolam kot posameznikom. V okviru dejavnosti za vrtce in šole ponuja predstavitev strokovnega dela, vodenje po razstavi, delavnice za pedagoge ter druge tematske delavnice. Posameznikom (otrokom, odraslim in stroki) ponuja celoletne delavnice s področja igre, giba, različnih lutkovnih tehnik in interdisciplinarnega ustvarjanja. – Na spletni strani so predstavljene vsebine in urniki delavnic.
https://www.lg-mb.si/kulturna-vzgoja/
Lutkovno gledališče Nebo
Lutkovno gledališče Nebo poleg produkcije ponuja tudi različne izobraževalne delavnice. – Na spletni strani poleg delavnic z drugih umetnostnih področij najdemo tudi predstavitev lutkovne delavnice, namenjene otrokom med petim in enajstim letom.
http://www.ljudmila.org/nebo/
M
Maska
Poleg umetniške produkcije in izobraževanja Maska izvaja tudi izobraževalni program Simpozij. Njegova temeljna dejavnost je Seminar sodobnih scenskih umetnosti. Gre za celoleten projekt, ki gosti priznane mednarodne strokovnjake in umetnike. V sklopu programa potekajo tudi predavanja, pogovori, diskusije, delavnice idr. – Spletna stran predstavlja dejavnost Simpozija, na voljo so njegov arhiv, koledar in predstavitev dogodkov ter avtorjev.
http://www.maska.si/index.php?id=162
Mestno gledališče ljubljansko
Mestno gledališče Ljubljansko vsako leto izvede dve gledališki delavnici, namenjeni gledališkim mentorjem in srednješolskim profesorjem. Izobraževanje poteka tako v obliki predavanj kot tudi praktično. – Na spletni strani najdemo kratek opis izobraževalnih programov.
http://www.mgl.si/sl/o-gledaliscu/izobrazevanje/
Mini teater
Mini teater poleg umetniške produkcije organizira izobraževalne dejavnosti, ki potekajo znotraj projekta Puppet Nomad Academy. Gre za serijo potujočih delavnic in tečajev z namenom združevanja velikih mojstrov lutkarstva in prenašanja njihovih znanj na mlajše generacije. Drugi del projekta je uporaba teh znanj pri ustvarjanju predstav ali manjših projektov v različnih državah ter organizacija delavnic za najmlajše občinstvo. – Na spletni strani najdemo opis projekta in njegovih ciljev, opis tekočega programa in arhiv že izvedenih programov.
http://www.mini-teater.si/client.si/index.php?table=articles&ID=2686
Mreža sodobnega plesa
Mreža sodobnega plesa, ki si prizadeva za izboljšanje splošnih in ustvarjalnih pogojev na področju sodobnega plesa ter za povečanje kakovosti in prepoznavnosti plesne produkcije, med drugim izvaja tudi program izobraževanj, namenjenih stroki. Mreža organizira delavnice s področja umetniške produkcije in vodenja, pridobivanja finančnih sredstev, piarovskih strategij in promocije, brandinga, dela s prostovoljci, tehničnega opremljanja, kadrovskega menedžmenta in zgodovine sodobnega plesa. – Na spletni strani najdemo že izvedene in še načrtovane delavnice.
http://www.sodobniples.si/kategorija/dejavnosti-dsps
Muzeum
Muzeum – zavod za umetniško produkcijo, posredovanje in založništvo – je bil ustanovljen septembra 1995. Kmalu je bilo ustanovljeno tudi istoimensko gledališče, ki ga karakterizirajo raziskave razmerij med gledališkimi elementi, invencije, ustvarjalni izzivi in mobilnost misli. Projekti nastajajo v sodelovanju z drugimi slovenskimi in tujimi producenti. V okviru posameznih projektov se odvijata izobraževalna in teoretska dejavnost v obliki delavnic, predavanj in diskusij, priložnostno pa zavod izdaja tudi publikacije. Zavod je tudi partner pri mednarodnem projektu Evropska zbirna knjižnica uprizoritvenih umetnosti – ECLAP. – Na spletni strani najdemo predstavitev zavoda, projektov in produkcij, vezanih na likovno in scensko umetnost ter mednarodno dejavnost. Na voljo so še novice, objave v medijih in predstavitev ECLAP.
http://www.muzeum.si/
P
Platforma NEST
Platforma NEST je prostor presečišča med umetnicami in umetniki raznoterih poetik in skupnega nazora.
Platforma NEST v najširšem smislu priznava spajanje različnih ustvarjalnih praks, žanrov in kulturnih profilov ter podpira raznolikost avtorskih vsebin. Spodbuja medkulturno izmenjavo zastopanih umetnikov in njihovo sobivanje v različnih izraznih prostorih s ciljem krepitve duha svobode in iz njega izhajajočega poslanstva umetnosti. Ponuja podporo mladim in uveljavljajočim se umetnikom ter vrhunskim ustvarjalcem in stremi k zagotavljanju pogojev za njihov razvoj. Platforma deluje s poudarkom na razširitvi spektra znanja udeležencev svojih aktivnosti in obogatitvi izkušenj, vizij in poklicnih kompetenc mlajših generacij ustvarjalcev.
V odnosu do občinstva nenehno preizprašuje svojo vlogo. K udeležbi v polju zastavljene kulturne aktivnosti privablja neustaljeno občinstvo, odpira se širšemu krogu odjemalcev in se z namenom bogatitve kulturnega življenja vpenja v nove prostore uprizarjanja. Prizadeva si za predstavitev domače umetnosti v tujini.
Program je oblikovan na produkciji na področju uprizoritvenih in glasbenih umetnosti ter organizaciji kulturnih prireditev ter
izobraževanju na področju kulture in umetnosti.
Poslanstvo uresničuje tudi s sodelovanjem z javnimi in zasebnimi zavodi, nevladnimi organizacijami, stanovskimi združenji, pravnimi osebami zasebnega prava in samozaposlenimi ustvarjalci, ki delujejo na področju kulture.
Ustanoviteljice platforme NEST, ki od oktobra 2020 deluje kot zasebni zavod, so odrske umetnice, koreografinje in pedagoginje na področju giba Kristýna Šajtošová, Anja Möderndorfer, Sara Janašković in Urška Centa.
Na spletni strani lahko poleg predstavitve zavoda najdemu tudi produkcijo, izobraževanja ter spremljamo aktualno dogajanje
https://platformanest.com/o-nas/
Plesna izba
Društvo je usmerjeno v izobraževanje mladih na področju plesa. S celoletnim plesnim izobraževanjem, ki ponuja širok spekter znanja različnih plesnih tehnik, mladim omogoča delovanje na polju uprizoritvenih umetnosti ter odrsko produkcijo. – Na spletni strani najdemo aktualne novice, ki vključujejo delavnice in različne, tudi gostujoče dogodke, predstavitev letnega programa in urnik celoletnega izobraževanja za otroke, mlade in odrasle, predstavitev stalnih pedagogov, seznam strokovnih sodelavcev in gostujočih tujih in domačih mentorjev. V okviru produkcije društva so predstavljeni aktualni spored, arhiv predstav, projektov in nastopov. Društvo organizira tudi dva plesna festivala – NagiB, ki je mednarodno obarvan, ter Platformo, namenjeno domačim ustvarjalcem sodobnega plesa.
http://www.plesnaizba.si/
Plesni forum Celje
Forum deluje od leta 1975. Njegove dejavnosti so plesno izobraževanje in produkcija ter organizacija gostujočih gledaliških, plesnih in drugih dogodkov. V okviru izobraževanj potekajo programi za otroke različnih starostnih skupin, za mladino in odrasle ter KORPUS – Koreografska platforma ustvarjalcev. KORPUS je namenjen predvsem koreografom mlajše generacije, spodbuja pa raznolikost in inovativnost. Znotraj procesa izobraževanja nastaja produkcija, s katero forum sodeluje na festivalih in gostovanjih. – Na spletni strani najdemo predstavitev foruma in njegove zgodovine, izobraževalne programe, predstavitev KORPUS-a, produkcijo, prejete nagrade in različna sodelovanja. Na voljo je tudi koledar domačih in gostujočih dogodkov.
http://www.plesniforum-kud.si/
Plesni teater Ljubljana
Strokovna izobraževanja v Plesnem teatru Ljubljana potekajo že od njegove ustanovitve, njihov namen pa je zagotavljanje osnovnih pogojev za delo plesnih ustvarjalcev. Program izobraževanj je v tem smislu alternativni model visokošolskemu izobraževanju in ponuja redno profesionalno izobraževanje (vsakodnevni profesionalni sodobnoplesni klasi, delavnice in dancelabi). Med izobraževanji najdemo tudi odprti program za odrasle, v okviru katerega poteka Med-Ukrep – program, ki je namenjen povezovanju plesa z drugimi umetniškimi zvrstmi. – Na spletni strani najdemo urnike izobraževanj za strokovne delavce in urnike odprtih programov, namenjenih odraslim in otrokom.
http://ptl.si/
PreGlej
Temeljno poslanstvo PreGleja je spodbujanje slovenske dramatike in dvig njene kakovosti, spodbujanje tesnejšega sodelovanja med gledališkimi ustvarjalci mlajše generacije in neposredna pomoč dramskim piscem pri razvoju besedil. Glavne dejavnosti društva so javne bralne uprizoritve novonastalih del manj uveljavljenih in neuveljavljenih avtorjev; PreGlejev laboratorij, namenjen analizi teksta s sodelovanjem strokovnih sodelavcev, ter mednarodno sodelovanje in izmenjava dramskih besedil. – Na spletni stani PreGlej predstavlja svoje dejavnosti in cilje, na voljo je napovednik in arhiv dogodkov ter drugih obvestil, povezanih z dramskim ustvarjanjem. Predstavljeni so sodobni avtorji, obenem pa lahko do nekaterih njihovih besedil dostopamo tudi v celoti. V arhivu najdemo še bralne uprizoritve in pretekle dejavnosti PreGlejevega laboratorija.
http://www.pre-glej.si/
Pripovedno gledališče gospodične Bazilike
Avtorsko gledališče Katje Povše organizira tudi lutkovne delavnice za posameznike – otroke in odrasle, izobraževalne ustanove in amaterske skupine ter izobraževalne animacije. – Na spletni strani najdemo kratke predstavitve izobraževalnih programov.
http://www.gdc-bazilika.com/dejavnosti.html
Pripovedovalski Variete
V okviru kulturnega društva Pripovedovalski Variete delujeta tudi Pripovedovalska šola in Šola sodobnega pripovedovanja. Gre za različne celoletne projekte in delavnice, ki so namenjene različnim ciljnim skupinam. – Novice in opis izobraževanja najdemo v novicah o vseh dejavnostih Pripovedovalskega Varieteja. Na voljo je povezava na Šolo sodobnega pripovedovanja, kjer so opisani različni projekti, dostopamo pa lahko do novic, arhiva in drugih vsebin.
http://pripovedovalskivariete.si/
S
SCCA Ljubljana – Zavod za sodobno umetnost
Zavod SCCA, ki producira, spodbuja in posreduje inovativne umetniške in interpretativne prakse ter jih mednarodno povezuje, je dejaven tudi na področju izobraževanj, podajanja znanj, orodij in spretnosti. V okviru zavoda deluje šola za kustose in kritike sodobne umetnosti Svet umetnosti, ki je edini tovrstni program v Sloveniji. Obenem v okviru projektov potekajo različne predstavitve, pogovori, predavanja in javni intervjuji s področja sodobne – tudi uprizoritvene – umetnosti. – Na spletni strani najdemo predstavitev šole Svet umetnosti in njenih projektov, aktualne dogodke in arhiv ostalih izobraževalnih programov pa najdemo v arhivu posameznih tematskih projektov zavoda.
http://www.scca-ljubljana.si/
Slovenski gledališki inštitut
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) je bil ustanovljen 1. marca 2014. Je nacionalni javni zavod, katerega poslanstvo je razvoj gledališke kulture in promocija gledališke umetnosti.
SLOGI s svojimi predhodniki že več kot 60 let deluje kot osrednji slovenski gledališki muzej. SLOGI – Gledališki muzej ima preko 20 pedagoških programov za otroke, mladino in odrasle. Udeleženci na delavnicah odkrivajo korenine današnjega gledališča, spoznajo razvoj gledaliških stavb in njihovih prostorov, se seznanijo z gledališkimi poklici, se sami preizkusijo v gledališkem ustvarjanju, oživljajo gledališke maske, kostume, … Nekatere delavnice (SLOGI mobilni) lahko izvedemo tudi pri vas, nekatere so prilagojene in dostopne tudi senzorno in intelektualno oviranim. Pri nas lahko praznujete tudi Gledališki rojstni dan.
http://www.slogi.si/index.php?path=izobr_prog
Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana
Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana izvaja dva umetniška programa: smer sodobni ples in dramsko-gledališka smer. Oba programa, katerih obvezen del so strokovni teoretični in praktični predmeti, se končujeta s splošno maturo. – Na spletni strani poleg splošnih informacij o šoli najdemo predstavitev obeh umetniških programov, njuna predmetnika in informacije v zvezi z vpisi. Vključen je tudi arhiv Pred-premier – vsakoletnih sklepnih produkcij dijakov plesne gimnazije, od leta 2011 pa tudi dijakov dramsko-gledališke smeri.
http://www.svsgl.si/
Š
Šola uličnega gledališča – ŠUGLA
ŠUGLA deluje v okviru Gledališča Ane Monro od leta 2007. Šola s pomočjo domačih in tujih mentorjev ponuja najširši javnosti dveletne izobraževalne programe s področja uličnega gledališča. Šola vsako leto pripravi tudi končno produkcijo, ki se predstavi na Ani Desetnici. – Več o programu in urniku najdemo na spletni strani gledališča.
https://www.anamonro.si/steber/sugla/
T
Teatro Matita
Matija Solce v okviru svojega avtorskega gledališča vodi tudi izobraževalne programe: delavnice za otroke, delavnice za pedagoge in posameznike. – Na spletni strani najdemo predstavitev avtorja in rdečo nit delavnic ter predstavitev posameznih programov.
https://www.mclu.info/teatro-matita
U
Umetniško društvo Fičo balet
Umetniško društvo Fičo balet, ki ga je ustanovil Goran Bogdanovski, najširšemu občinstvu, predvsem pa odraslim, ponuja različne delavnice s področja plesa in gledališča. Programi so usmerjeni v raziskovanje psihofizičnih sposobnosti posameznika, v raziskovanje in razvijanje plesne improvizacije ter v osebnostni razvoj.– Na spletni strani najdemo predstavitev koncepta, posameznih delavnic in stalnih mentorjev ter urnike.
https://www.ficobalet.org/
V
Via negativa
Via negativa poleg produkcije vodi tudi izobraževalne programe v obliki delavnic in VN laboratorija. Namen obeh programov je predvsem razvijanje strategij uprizarjanja in individualnih ustvarjalnih postopkov. – Na spletni strani najdemo predstavitev načina dela in ciljev delavnic ter predstavitev in urnik laboratorija.
http://vntheatre.com/
Z
Zapik
Lutkovno gledališče Zapik, ki ga ustvarjata Igor Cvetko in Jelena Sitar Cvetko, z delavnicami in seminarji deluje tudi na področju izobraževanja. – Na spletni strani najdemo opis delavnic za otroke in pedagoge ter seznam tematskih seminarjev za tekoče leto za učitelje in vzgojitelje.
http://www.lutke-zapik.si/
Zavod Bufeto
Zavod Bufeto, ki deluje na področju klovnskega gledališča, poleg produkcije izvaja tudi izobraževalne programe. Ti potekajo v okviru Laboratorija smeha – celoletnega permanentnega studia, ki ga dodatno bogatijo delavnice in seminarji gostujočih mednarodno priznanih predavateljev. – Na spletni strani najdemo splošen opis izobraževalnega programa.
http://zavodbufeto.com/?page_id=7
Zavod Vitkar
Zavod Vitkar poleg produkcije organizira tudi izobraževalne programe na področju gledališča, plesa in sodobne cirkuške umetnosti.
http://www.ljudmila.org/fourklor/vitkar.htm
C
Center za teatrologijo in filmologijo AGRFT
Center za teatrologijo in filmologijo, ki deluje v okviru AGRFT, je namenjen raziskovalni dejavnosti na področju gledaliških in filmskih ved. Znotraj centra deluje raziskovalna skupina z različnimi projekti in programi, med katerimi lahko najdemo temeljne raziskave gledališča, radia, filma in televizije na Slovenskem, poskus vzpostavitve teoretskih in informacijskih podlag za slovensko gledališko zgodovino, raziskave o fenomenu gledališča 20. stoletja in raziskave medumetnostnih povezav. – Na spletni strani najdemo predstavitev centra, njegovega raziskovalnega programa in kulturnih projektov, med katere se uvršča tudi spletna podatkovna zbirka eKumba.
http://www.agrft.uni-lj.si/
S
Slovenski gledališki inštitut
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) je bil ustanovljen 1. marca 2014. Je nacionalni javni zavod, katerega poslanstvo je razvoj gledališke kulture in promocija gledališke umetnosti. SLOGI s svojimi predhodniki že več kot 60 let deluje kot osrednji slovenski gledališki muzej. Oddelki inštituta se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu. - Na spletni strani so ob osnovnih podatkih o instituciji predstavljene (in najavljene) dejavnosti SLOGI: razstave in e-razstave, publikacije in monografije, ki jih inštitut občasno ali redno izdaja (med njimi Slovenski gledališki letopis, ki je dosegljiv tudi na Rep) ter dogodki (okrogle mize, simpoziji, predstavitve knjig, projekcije itn.) v prostorih inštituta.
http://www.slogi.si/
D
Digitalna knjižnica Slovenije
Portal Digitalne knjižnice Slovenije, ki deluje pod okriljem NUK-a, je na voljo najširši javnosti od leta 2005. Prek spletne strani lahko dostopamo do besedil, slikovnega in večpredstavnostnega gradiva ter poročil Javne agencije za raziskovalno dejavnost. Knjižnica sodeluje tudi z drugimi javnimi zavodi s področja kulture in znanosti. – Na spletni strani lahko iščemo po seznamu gradiva, s pomočjo tematskega pregledovalnika, z uporabo več parametrov ali s ključno besedo. Zadetki prikažejo vir, izvor in avtorja gradiva ter številne druge informacije. Najdemo lahko predstavitev knjižnice, njene zgodovine in ciljev, objave v medijih, številčne podatke in seznam partnerjev. Za različne organizacije so na spletni strani predstavljene tudi možnosti sodelovanja. Nekatere vsebine so na voljo tudi v angleškem jeziku.
http://www.dlib.si/
E
eKumba
Spletna podatkovna zbirka Centra za teatrologijo in filmologijo AGRFT je zasnovana kot večpredstavnostni katalog gledaliških in filmskih dokumentov, ki jih akademija hrani že od svoje ustanovitve leta 1946. Zbirka prispeva k varovanju kulturne dediščine, omogoča medsebojno povezovanje različnih kulturnih ustanov v skupen portal, strokovni in širši javnosti pa omogoča dostop do informacij o izvirnem gradivu AGRFT. – Na spletni strani poleg iskalnika po katalogu najdemo posebej izpostavljene nove pridobitve zbirke, zadnje vnose, najbolj gledana gradiva, novice in drugo. Zbirka se sicer predstavlja tudi na spletni strani akademije.
http://kumba.agrft.uni-lj.si/ZAC/index.asp
I
Iz zaodrja: Pionirji evropskega lutkarstva
Evropski projekt Iz zaodrja: Pionirji evropskega lutkarstva z izvirnim naslovom All Strings Attached: Pioneers Of European Puppetry Behind the Scenes (EUPUPTS) poteka v sklopu programov Ustvarjalne Evrope in je zamišljen kot celostna potujoča umetnina. Izpostavlja miniaturno gledališče očeta slovenskega lutkarstva Milana Klemenčiča, marionetno gledališče I Piccoli di Podrecca Vittoria Podrecce, ki je s svojim varietejskim in opernim programom pomembno vplivalo na evropsko lutkovno umetnost ter dela Hermenegilda Lanza, ki v družbi skladatelja Manuela de Falla in pesnika Federica Garcie Lorce velja za utemeljitelja španskega lutkarstva.
Partnerji pri projektu so Lutkovno gledaišče Ljubljana, italijanska občina Čedad, španska gledališka skupina Etcetera in hrvaška Umetniška akademija iz Osijeka.
http://allstringsattached.eu/
M
Mestni muzej Radovljica
Glavne dejavnosti muzeja v Radovljici so zbiranje, hranjenje, ohranjanje, dokumentiranje, proučevanje in posredovanje premične kulturne dediščine levega brega Save v občini Radovljica. V muzeju je bila že leta 1974 urejena Linhartova soba, ki danes še z dvema drugima zbirkama predstavlja zbirko Anton Tomaž Linhart in 18. stoletje. V okviru založniške dejavnosti muzej izdaja vodnike, monografije in zbirke s širšega kulturnega področja. Muzej je tudi organizator kulturnih prireditev, med njegovimi dejavnostmi pa so tudi predavanja in delavnice za otroke, ki so vezane na gledališko dediščino. – Na spletni strani muzeja najdemo predstavitev muzeja in njegove zgodovine ter predstavitve zbirk, dejavnosti in programov. Na voljo je seznam literature o širšem radovljiškem območju, seznam aktualnih prireditev, njihov arhiv ter predstavitev založbe.
http://mro.si/muzeji-in-zbirke/mestni-muzej/
Muzeum
Muzeum – zavod za umetniško produkcijo, posredovanje in založništvo – je bil ustanovljen septembra 1995. Kmalu je bilo ustanovljeno tudi istoimensko gledališče, ki ga karakterizirajo raziskave razmerij med gledališkimi elementi, invencije, ustvarjalni izzivi in mobilnost misli. Projekti nastajajo v sodelovanju z drugimi slovenskimi in tujimi producenti. V okviru posameznih projektov se odvijata izobraževalna in teoretska dejavnost v obliki delavnic, predavanj in diskusij, priložnostno pa zavod izdaja tudi publikacije. Zavod je tudi partner pri mednarodnem projektu Evropska zbirna knjižnica uprizoritvenih umetnosti – ECLAP. – Na spletni strani najdemo predstavitev zavoda, projektov in produkcij, vezanih na likovno in scensko umetnost ter mednarodno dejavnost. Na voljo so še novice, objave v medijih in predstavitev ECLAP.
http://www.muzeum.si/
S
SCCA Ljubljana – Zavod za sodobno umetnost
V okviru zavoda SCCA delujeta tudi DIVA (video arhiv, vezan predvsem na video in novomedijske umetnosti) ter knjižnica SCCA, ki obsega slovensko in svetovno strokovno literaturo o sodobni umetnosti in teoriji s poudarkom na kuratorskih praksah, videu in novih medijih. – Na spletni strani najdemo video arhiv DIVA, iskalnik po gradivu knjižnice SCCA, predstavitev spletnih servisov in njihove namembnosti ter povezave na njihove spletne strani.
http://www.scca-ljubljana.si/
SiGledal
Slovenski gledališki portal so leta 2007 ustanovili Samo M. Strelec, Tamara Matevc in Gregor Matevc. Portal sestavlja sedem sklopov: Aktualno, Radijske igre, Kritika, Digitalne razstave, Repertoar, Wiki in Dramski teksti. – Sklop Aktualno prinaša informacije o aktualnem dogajanju na slovenskih odrih in zaodrjih. – V sklopu Radijske igre je po seznamu radijskih iger mogoče brskati s pomočjo iskalnika, ki omogoča iskanje po različnih parametrih (avtor, naslov, režiser, kategorija). – V sklopu Kritika od 7. 9. 2021 domuje portal Kritika v produkciji Slovenskega gledališkega inštituta (SLOGI). Portal Kritika ima kot prostor za referenčno kritiko, recenzije in refleksijo uprizoritvenih umetnosti tri podstrani: Kritika, Mnenja in Mala šola kritike. – V sklopu Digitalne razstave so gradiva (fotografije, članki, kostumske in scenske skice, gledališki listi, odmevi, video in avdio odlomki) na osnovi avtorskega izbora kuratorja postavljena v različne tematske zgodbe in kontekste. – V sklopu Repertoar, ki nastaja v partnerstvu s Slovenskim gledališkim inštitutom, je mogoče brskati po podatkih o preteklih produkcijah slovenskega profesionalnega in polprofesionalnega gledališča. – Sklop Wiki je spletna enciklopedija slovenskega gledališča, ki jo gradijo gledališki ustvarjalci, raziskovalci in tudi publika. – Sklop Dramski teksti je digitalna knjižnica z iskalnikom, ki omogoča iskanje po naslovu teksta, po avtorju, po številu moških in ženskih vlog ter po vsebinskih in formalnih oznakah.
http://www.veza.sigledal.org/
Slovenski gledališki inštitut
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) je bil ustanovljen 1. marca 2014. Je nacionalni javni zavod, katerega poslanstvo je razvoj gledališke kulture in promocija gledališke umetnosti. SLOGI s svojimi predhodniki že več kot 60 let deluje kot osrednji slovenski gledališki muzej. Oddelki inštituta se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu. - Na spletni strani so ob osnovnih podatkih o instituciji predstavljene (in najavljene) dejavnosti SLOGI: razstave in e-razstave, publikacije in monografije, ki jih inštitut občasno ali redno izdaja (med njimi Slovenski gledališki letopis, ki je dosegljiv tudi na Rep) ter dogodki (okrogle mize, simpoziji, predstavitve knjig, projekcije itn.) v prostorih inštituta.
http://www.slogi.si/
Slovensko narodno gledališče Nova Gorica
Arhiv SNG Nova Gorica ponuja pregled predstav vseh sezon od sezone 1955/56 dalje. Opisi predstav so opremljeni z zasedbami, fotografijami in kritikami. Po arhivu je možno brskati glede na sezono, predstavo, avtorje in igralce.
http://www.sng-ng.si/repertoar/arhiv/sezone/
A
Asociacija
Asociacija, ustanovljena leta 1992, je društvo nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti. Društvo si prizadeva za posodobljeno kulturno politiko, ki bo spodbujala kulturno in umetniško raznolikost, za enakopravne pogoje vseh, ki se udejstvujejo na področju kulture, ter za splošno izboljšanje položaja kulture in umetnosti v državi in družbi. – Na spletni strani najdemo novice in koledar dogodkov, predstavitev društva in njegove zgodovine, način delovanja, cilje in dejavnosti društva ter njegov statut. Njegove osrednje dejavnosti, ki so na spletni strani podrobneje predstavljene, so: izvajanje izobraževalnih programov s področja prava in socialnega dialoga; mreženje po Sloveniji z namenom prepoznavanja in reševanja lokalnih težav in težav nevladnih organizacij; zagovorništvo – vodenje socialnega dialoga z MIZKŠ in Mestno občino Ljubljana. Predstavljeni so tudi projekti: Mreženje in krepitev kapacitet NVO v kulturi; BIFC ali sklad za spodbujanje kulture na Balkanu; Odprte institucije – prizadevanje za bolj odprte vloge javnih institucij v sodelovanju z NVO-ji. Najdemo lahko tudi seznam članov, možnost pridobitve članstva, arhiv dogodkov ter brezplačen dostop do uporabnega gradiva: zakonov, uradnih dokumentov, študij o NVO v kulturi ter gradiva z delavnic, posvetov in srečanj.
http://www.asociacija.si/si/
D
Društvo Ljudmila
Društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost skozi povezovanje polj umetnosti in tehnologije ter DIY in »open source« pristopov goji inovativno okolje za interdisciplinarne projekte, skupine in posameznike. Deluje pri upravljanju odprtih informacijskih portalov, nudi podporo samoorganiziranim interesnim skupinam, organizira delavnice s področja tehnologije in umetniških praks, zagotavlja skupno IKT infrastrukturo in odprti prostor za nove ideje, srečevanje, izmenjavo idr. Med njihovimi spletnimi portali velja posebej izpostaviti Culture.si in Kulturnik.si. Društvo razvija tudi svojo produkcijo, znotraj uprizoritvene umetnosti gre predvsem za performanse, vezane na IKT in digitalne medije. – Na spletni strani najdemo predstavitev društva, njegove dejavnosti, storitev in spletnih portalov. V okviru umetniške produkcije so predstavljeni različni projekti, znotraj izobraževanja pa različne delavnice, tudi tiste, ki so vezane na uprizoritveno umetnost.
http://wiki.ljudmila.org/Naslovnica
J
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti
Sklad je bil ustanovljen leta 1996 in predstavlja organizirano kulturno, izobraževalno, svetovalno in posredniško institucijo za različne ljubiteljske kulturno-umetniške dejavnosti. Na področju uprizoritvenih umetnosti, zlasti plesa, dramskega in lutkovnega gledališča, je sklad dejaven tudi pri (so)organizaciji različnih srečanj in manjših in večjih festivalov ter prireditev. Na področju plesa so to državne prireditve in festivali (Pika miga, Živa, Opus 1 – plesna miniatura, Besede plešejo idr.) ter območne, regijske in državne revije. Na področju gledališča in lutk pa gre za različna srečanja in festivale lutkovnih, gledaliških skupin in recitatorjev (Linhartovo srečanje, Festival Vizije, Žive besede, Srečanje otroških gledaliških skupin Slovenije, Srečanje lutkovnih skupin Slovenije, idr.). – Na spletni strani pod posamezno uprizoritveno zvrstjo najdemo predstavitev dejavnosti, napovednike, aktualne sporede ter arhiv.
http://www.jskd.si/
M
Ministrstvo za kulturo RS Slovenije
Spletna stran sektorja za umetnost pri MK RS, ki pojasnjuje delovanje ministrstva v skladu z javnim interesom na področju uprizoritvenih umetnosti. Ministrstvo s financiranjem podpira delovanje trinajstih javnih zavodov, obenem pa podpira javne programe tistih nevladnih organizacij, katerih producentska in programska dejavnost je na nacionalni ravni po količini in kakovosti prepoznana kot vrhunska. – Na spletni strani najdemo natančnejša pojasnila v zvezi s financiranjem javnih zavodov ter programske in projektne dejavnosti nevladnih organizacij. Na voljo je še povezava na spletno stran z obrazci za zahtevke in poročanje.
http://www.mk.gov.si/
Mreža sodobnega plesa
Mreža sodobnega plesa je organizacija, ki želi povezati ljudi in prizadevanja za povečanje kakovosti produkcije in prodornosti akterjev na področju sodobnega plesa. Med dejavnostmi organizacije so zakonodajne pobude, civilni dialog in zagovorništvo, raziskave, javne debate in srečanja, ki zadevajo plesno ustvarjanje in ustvarjalce z vidika družbe. Organizacija izvaja tudi številna izobraževanja s področja producentskega dela in organizacije, nudi pa tudi brezplačno individualno svetovanje. – Na spletni strani najdemo predstavitev organizacije, njenih ciljev in sodelavcev ter številne uporabne informacije: pravne in druge dokumente, seznam diplomskih in magistrskih nalog ter uporabne povezave. Predstavljeni so še partnerji projekta in člani mreže, na spletni strani pa se lahko v mrežo tudi včlanite.
http://www.sodobniples.si/
N
Novi Zato.
Zavod Novi Zato., ki ga je leta 2008 ustanovil Samo M. Strelec, deluje na področju uprizoritvenih umetnosti, ukvarja pa se z gledališko produkcijo, izobraževanjem, raziskovanjem in ohranjanjem gledališke dediščine. Zavod je tudi nosilec spletnega portala slovenskega gledališča SiGledal, ki so ga ustanovili in ga vodijo Samo M. Strelec, Tamara Matevc in Gregor Matevc. Eden pomembnejših projektov Novega Zato. je tudi razvoj nacionalne gledališkoinformacijske aplikacije Ifigenija. – Na spletni strani zavoda najdemo kratko predstavitev, seznam preteklih, trenutnih in načrtovanih projektov, medijske objave o delovanju zavoda idr.
http://www.sigledal.org/geslo/Novi_Zato.
S
SCCA, Zavod za sodobno umetnost Ljubljana
Zavod SCCA, ki producira, spodbuja in posreduje inovativne umetniške in interpretativne prakse ter jih mednarodno povezuje, je dejaven tudi na področju servisne platforme. Del njegovih projektov so spletni servisi Artservis, ArtsLink, Evrokultura, Kulturna stična točka (CCP) in Stična točka ALF v Sloveniji. V okviru njegovih dejavnosti delujeta tudi DIVA (video arhiv, vezan predvsem na video in novomedijske umetnosti) ter knjižnica SCCA, ki obsega slovensko in svetovno strokovno literaturo o sodobni umetnosti in teoriji s poudarkom na kuratorskih praksah, videu in novih medijih. – Na spletni strani najdemo video arhiv DIVA, iskalnik po gradivu knjižnice SCCA, predstavitev spletnih servisov in njihove namembnosti ter povezave na njihove spletne strani.
http://www.scca-ljubljana.si/
Sindikat Glosa
Sindikat združuje delavce s področja kulture, športa in narave. Prizadeva si za zaščito in uveljavljanje pravic svojih članov na področju zakonodaje, dela in delovnih razmerij ter zastopa tudi druge posebne interese svojih članov. – Na spletni strani najdemo novice in njihov arhiv, predstavitev sindikata, njegovega vodstva in dejavnosti; program in statut sindikata; kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti in javni sektor; glavne ter območne odbore in odbor za razlago kolektivne pogodbe; zapisnike sej in arhiv konferenc. Znotraj sindikata deluje tudi SUKI, sindikalna konferenca samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja, ki se predstavlja z novicami, arhivom, resolucijami in pravili delovanja. Na voljo so kontaktne informacije za pravno pomoč članom, glasilo sindikata Glosarček ter novice Mednarodne zveze igralcev. Sindikat podeljuje svojim članom priznanje za izvirno, uspešno in odzivno sindikalno delo, zato na spletni strani najdemo tudi arhiv priznanj.
http://www.sindikat-glosa.si/
Slovenski gledališki inštitut
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) je bil ustanovljen 1. marca 2014. Je nacionalni javni zavod, katerega poslanstvo je razvoj gledališke kulture in promocija gledališke umetnosti. SLOGI s svojimi predhodniki že več kot 60 let deluje kot osrednji slovenski gledališki muzej.
SLOGI je s strani Ministrstva za kulturo imenovan za nacionalnega koordinatorja za kulturno-umetnostno vzgojo (KUV) za področje gledališča. Kot nacionalni koordinator se zavzema za povezovanje med profesionalnimi gledališkimi ustanovami in ustvarjalci na področju KUV ter tesnejše sodelovanje z vzgojno-izobraževalnimi zavodi (VIZ). V obdobju 2016-2021 je SLOGI izvajalec projekta Gleda(l)išče, nacionalnega projekta KUV za povečanje gledališke pismenosti in ustvarjalnosti otrok, mladih in strokovnih delavcev, spodbujanje medpodročnih kreativnih partnerstev ter razvoj splošnih kompetenc na področju kulture. Naložbo sofinancirata Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
SLOGI je tudi snovalec Slovenskega gledališkega letopisa - publikacije, ki izhaja enkrat v letu in prinaša celoten popis pretekle gledališke sezone na slovenskih poklicnih, polpoklicnih in eksperimentalnih odrih ter na področju novih scenskih umetnosti. Z zavodom Novi ZATO. je poskrbel tudi za interaktivni dostop repertoarja – SLOGI je urednik podatkovne baze Repertoar.
http://www.slogi.si/
U
United Slavic Actors (USA)
Platforma United Slavic Actors (USA) je nastala iz potrebe po enotnem pregledu igralcev iz JV Evrope. Na spletni strani USA se predstavljajo igralci iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne, Makedonije in Črne Gore. Na platformi so izpostavljeni tudi t.i. mladi talenti, igralci na začetku svoje kariere. - Na spletni strani najdemo aktualne novice ter seznam igralcev z opisi.
http://www.unitedslavicactors.com/#/
D
Društvo baletnih umetnikov Slovenije
Društvo, ki skrbi za razvoj in promocijo profesionalne baletne dejavnosti v Sloveniji. Njegove dejavnosti so: produkcija baletnih predstav in/ali koncertov, s katerimi gostujejo po Sloveniji ali v sklopu prireditev drugih organizatorjev, izvajanje kulturnoizobraževalnih programov na področju baleta, povezovanje z drugimi ustanovami in organizacijami, podeljevanje strokovnih nagrad, promocija in informiranje javnosti ter izdajanje revije Balet. – Na njihovi spletni strani je na voljo predstavitev društva, njegove zgodovine, strokovnih sodelavcev in programov. Med novicami lahko najdemo aktualne prireditve in delavnice društva, SNG Opere in baleta Ljubljana, SNG Maribor, novice mednarodnega dneva plesa pa tudi uporabne novice o ugodnostih, reformah in izobraževanju. Preberemo si lahko tudi kratko predstavitev revije Balet, seznam prejemnikov nagrad društva po letnicah in obvestila o drugih nagradah s področja plesa, razpise društva in koledar dogodkov.
http://www.dbus.si/
Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije
Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije (DGKTS) je samostojno in nepridobitno združenje. Ustanovljeno je bilo leta 1976. Sčasoma so aktivnosti društva zamrle, dokler se ni septembra 2008 sestal iniciativni odbor za njegovo ponovno oživitev.
Namen in poslanstvo društva sta kritiško spremljanje sodobne gledališke ustvarjalnosti na Slovenskem in v tujini, spodbujanje odgovornega odnosa članov do javne kritiške dejavnosti ter posvečanje teatrološkim in strokovnim vprašanjem aktualnega in preteklega gledališča. – Na svoji spletni strani med novicami objavljajo napovedi okroglih miz in simpozijev, vabila na gledališke dogodke, odprta pisma o aktualnih dogodkih in kulturni politiki ipd. Na strani so objavljeni tudi predstavitev društva, seznam članov in povezave na njihove predstavitve, statut društva, pravilnik o nagradi DGKTS in dosedanji nagrajenci, zanimive domače in mednarodne povezave, mednarodni etični kodeks itn. Osnovni podatki so na voljo tudi v angleškem jeziku.
http://www.dgkts.si/
Društvo umetnikov
Spletna stran društva, ki združuje posamezne ustvarjalce z različnih področij sodobne umetnosti, vključno z gledališčem, plesom, teorijo in kritiko. Poleg ustvarjalcev, ki delujejo na področju vizualnih umetnosti, na spletni strani najdemo plesne projekte in predstavitev Mateje Bučar.
http://www.dum-club.si/
S
Slovenski center Mednarodnega gledališkega inštituta
Slovenski center Mednarodnega gledališkega inštituta deluje pod okriljem Združenja dramskih umetnikov Slovenije in se na njegovi spletni strani tudi predstavlja. Center si prizadeva za promocijo mednarodnih izmenjav in reševanje vprašanj stroke in izobraževanja s področja uprizoritvenih umetnosti. Kot del mednarodne mreže se zavzema za medkulturno razumevanje in sodelovanje, spoštovanje kulturne raznolikosti in človekovih pravic ter ohranjanje nacionalne identitete. – Na spletni strani so predstavljene temeljne dejavnosti in vrednote Mednarodnega gledališkega inštituta, dodana je tudi povezava na njegovo spletno stran. Slovenski center, ki deluje od leta 2010, je v prvi vrsti vzpostavil dobro sodelovanje s slovenskimi festivali, med njegovimi osrednjimi usmeritvami pa so tudi vprašanja izobraževanja, skrb za stroko, nacionalno identiteto, kulturno dediščino in drugo.
http://www.zdus.si/index.php?id=7
U
Ustanova lutkovnih ustvarjalcev
Prostovoljna organizacija poklicnih lutkovnih ustvarjalcev je bila ustanovljena leta 2001. Prizadeva si za kakovosten vsestranski razvoj stroke, povezovanje z domačo javnostjo in tujino, organizira razstave lutkovnih in likovnih ustvarjalcev ter izdaja strokovno literaturo. – Na spletni strani najdemo člane Ustanove lutkovnih ustvarjalcev (ULU) ter novice, ki nas seznanjajo z domačimi dogodki in mednarodnimi festivalskimi razpisi. Društvo je v povezovanju z MIZKŠ nosilec programa kulturne vzgoje, zato lahko šole na spletni strani najdejo uporabne informacije: seznam predstav, vključenih v program, možnosti subvencioniranja programa, roke in vloge za dodelitev subvencije. Kot (so)organizator Bienala lutkovnih ustvarjalcev ULU gosti tudi spletno stran festivala.
http://www.ulu.si/
Z
Združenje dramskih umetnikov Slovenije
Društvo poklicnih dramskih umetnikov se zavzema za razvoj gledališke kulture in dramske umetnosti, za kakovost dramske stroke, za socialno zaščito članov, spremlja zakonodajo na področju kulture in seznanja javnost in člane s problemi stroke. – Na njihovi spletni strani najdemo novice, predstavitev društva in njegovih enot, dejavnosti in cilje, seznam članov ter uporabne povezave. Tu se predstavlja tudi Slovenski center Mednarodnega gledališkega inštituta (ITI), ki deluje pod okriljem ZDUS. Društvo vsako leto podeljuje priznanja za umetniške dosežke v preteklem letu ter priznanja za življenjsko delo za igro in druga strokovna področja – nagrajenci tekočega leta in obrazložitve, arhiv preteklih nagrajencev in pravilniki o priznanjih so objavljeni na spletni strani.
http://www.zdus.si/
E
J
M
N
S
F
Fru-Fru
Gledališče Fru-Fru se poleg drugih dejavnosti ukvarja tudi z izdelavo lutk in maskot. – Na spletni strani lahko najdemo opis ponudbe.
http://www.frufru.si/delavnice/
L
Lutke Zajec
Lutkovno gledališče Lutke Zajec poleg produkcije in izobraževalnih programov ponuja tudi izdelavo lutk in maskot. – Na spletni strani najdemo modele ročnih lutk in marionet, ki jih društvo izdeluje po naročilu, in arhiv maskot, ki jih je društvo izdelalo za različna podjetja.
http://lutke-zajec.si/lutke/
R
Rdeči noski
Društvo profesionalnih umetnikov, ki kot klovni zdravniki s svojimi obiski v zdravstvenih ustanovah nudijo duševno oporo ljudem s pomočjo humorja in klovnske maske. Cilj njihove dejavnosti ni samo kratkoročno olajšati pacientov vsakdanjik, temveč poskušati vplivati na pacientovo razmišljanje in s tem na njegovo usodo. – Na spletni strani najdemo predstavitev društva, njegovih programov, članov in daljnoročnih ciljev. Na voljo sta napovednik in arhiv dogodkov ter druge informacije.
http://www.rdecinoski.org/
L
Lutkovno gledališče Ljubljana
Praznovanje obsega ogled lutkovne ali dramske predstave in lutkovno delavnico, ki je prilagojena starosti otrok na praznovanju. Na koncu sledi pogostitev.
http://www.lgl.si/si/nakup-vstopnic/rojstni-dan-v-lgl
S
SiTi Teater BTC
Praznovanje rojstnega dne se prične z ogledom otroške predstave, nato pa se zabava s pogostitvijo nadaljuje v predprostoru SiTi Teatra BTC. Po okrepčilu sledi ustvarjalnica. Ustvarjalca Mateja in Simon jo pripravita tako, da so izdelki lep spomin na praznovanje. Teme ustvarjalnih delavnic se določajo glede na slavljenčeve želje. Na vsako temo se pripravijo različne igre, v katerih otroci uporabijo tudi svoje izdelke.
http://www.sititeater.si/sl/program_za_otroke/praznuj_svoj_rojstni_dan_v_sititeatru_btc/
Slovenski gledališki inštitut
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) s svojimi predhodniki že več kot 60 let deluje kot osrednji slovenski gledališki muzej. Za praznovanje rojstnega dne lahko izbirate med različnimi programi SLOGI – Gledališkega muzeja, v katerih udeleženci lahko raziskujejo muzej, izdelajo maske, lutke, kostume ali gledališče v malem ter pripravijo kratko predstavo.
https://www.slogi.si/pedagoski-programi/gledaliski-rojstni-dan/
Slovensko ljudsko gledališče Celje
Otroci spoznajo gledališče in poklice v njem, praznovanje lahko obišče več gledaliških ustvarjalcev: maskerka, garderoberka, igralci, scenski delavci. Po dogovoru možne tudi interaktivne delavnice. Za okrepčilo otrok in pribor poskrbijo starši sami.
http://www.slg-ce.si/index.php?page=praznovanje-rojstnega-dne
Slovensko mladinsko gledališče
Slavljenec si skupaj s povabljenimi ogleda klovnovsko predstavo Luna na cesti. Po predstavi nastopajoča klovna slavljenca povabita na oder in mu pripravita presenečenje. O tem, kakšno bo, se lahko dogovori tudi vnaprej. Slavje se nadaljuje v Klubu SMG, za pogostitev poskrbijo starši sami.
http://www.mladinsko.com/nakup2/rojstni-dan-v-gledaliscu/
A
Amerika: American Theatre
American Theatre je spletno mesto istoimenske publikacije, ki jo od leta 1984 izdaja organizacija Theatre Communications Group. - Na spletni strani najdemo dnevno aktualne novice, poglobljene tematske prispevke, podcast, aktualno produkcijo in spletni arhiv.
http://www.americantheatre.org/
Avstrija: Bundestheater
Portal avstrijskih gledališč, ki delujejo pod okriljem Bundestheater Holdinga, največjega gledališkega koncerna na svetu. To so: Burgtheater, Staatsoper, Wiener Staatsballet in Volksoper. – Na spletni strani najdemo dnevni in (dvo)mesečni spored, tedenski napovednik in uvodnike o predstavah. Po aktualni produkciji lahko iščemo s pomočjo iskalnika po zvrsteh, po celotnem arhivu pa po različnih parametrih. Zadetki prikažejo vsebino, datume uprizoritve in sodelujoče. Na voljo je seznam premier, predstavitev repertoarjev, predstavitev gledališč in povezave na njihove spletne strani, novice in članki, objavljeni v časopisu Bühne. Stran, ki je v celoti v nemščini, ima kratek opis v angleškem jeziku.
https://www.bundestheater.at/en/
Avstrija: Theaterspielplan
Spletna stran deluje pod okriljem IG Freie Theaterarbeit in je namenjena predstavitvi neodvisnih gledališč v Avstriji. – Na spletni strani najdemo novice, tedenski in mesečni spored ter seznam premier. Pri iskanju nam je v pomoč filtriranje po regijah in datumih. Dostopamo lahko do tekoče in pretekle produkcije, objavljene so predstavitve producentov, predstav, prizorišč, ustvarjalcev in drugih strokovnih delavcev v neodvisnih gledališčih, zadetki pa poleg opisov prinašajo povezave na spletne strani, kontaktne informacije, sezname del, predstav idr. Znotraj vsake kategorije si lahko pomagamo z iskanjem po parametrih. Spletni portal svojo dejavnost predstavlja v kratkem opisu, stran je na voljo le v nemškem jeziku.
http://www.theaterspielplan.at/
B
Belgija: Asp@sia
Portal Asp@sia je digitalni arhiv za uprizoritvene umetnosti francosko govoreče skupnosti v Belgiji, ki deluje pod okriljem Arhiva in muzeja za književnost (Archives et Musée de la Littérature). Njegova baza podatkov sega vse do leta 1990, portal pa si prizadeva za dopolnitev arhiva z gradivom iz zgodnjega 19. in 20. stoletja. – Spletna stran je z izjemo predstavitve portala, uredništva in partnerjev v celoti oblikovana kot iskalnik po predstavah, gledališčih, organizacijah, festivalih in osebah. Iskanje po predstavah lahko omejimo z različnimi parametri, zadetki pa prikažejo opis predstave, sodelujoče, različna gradiva in drugo. Pri drugih kategorijah lahko iščemo po abecednem seznamu ali ključni besedi: zadetki pri gledališčih, organizacijah in festivalih prikažejo kontakte, produkcijo po sezonah in povezavo na spletno stran; pri osebah pa seznam in vrsto sodelovanj.
http://www.aml-cfwb.be/aspasia/
Belgija: Podatkovna baza Flamskega gledališkega inštituta
Iskalnik po digitalizirani podatkovni bazi in knjižnici Flamskega gledališkega inštituta (Vlaams Theater Instituut). Iskalnik je eden od projektov inštituta, omogoča pa iskanje po profesionalni odrski produkciji v Flandriji in Bruslju. – Na spletni strani lahko iščemo po naslednjih kategorijah: osebe, organizacije, produkcije, dokumenti. Zadetki iskanja po osebah prikažejo seznam sodelovanj in pripadajoča dostopna gradiva; zadetki iskanja po produkciji sezono, zasedbo, (ko)producente, zvrst, pripadajoča dostopna gradiva idr.; pri organizacijah in producentih pa umetnostno področje, ki ga organizacija/producent pokriva, produkcijo, prizorišča, zunanje povezave idr. Mogoče je še iskanje po gradivu knjižnice, ki je razdeljeno v naslednje kategorije: časopisne izdaje, arhivske mape, izrezki iz tiskanih medijev, ikonografija, knjige, članki, A/V. Zadetki prikažejo relevantne informacije glede na tip gradiva, v glavnem pa avtorje, vsebino v obliki seznama imen, ki jih gradivo obravnava, jezik, zvrst, idr. Iskalnik je na voljo v nizozemskem, angleškem in francoskem jeziku, pri iskanju pa nam pomaga tudi opis delovanja portala.
http://data.vti.be/
Č
Češka: Divadlo
Portal, ki deluje pod okriljem češkega Inštituta za umetnost in gledališče (Institut umění – Divadelní ústav), prinaša izčrpne informacije s področja uprizoritvenih umetnosti. Do več informacij lahko dostopamo prek češke različice portala, za angleško različico pa uredništvo Inštituta pripravlja prevod izbranih novic in pregled aktualnega gledališkega dogajanja, ki ga objavlja trikrat letno. – Na bogatem spletnem portalu so na prvi strani izpostavljene dnevne premiere, zadnji članki, dogodki in mesečni koledar, ki omogoča iskanje dogodkov. Na voljo so recenzije predstav, objave o podeljenih nagradah, študije in članki s področja zgodovine, kulturne politike in financiranja. Dostopamo lahko do digitaliziranega arhiva Inštituta, omogočen je brezplačen dostop do publikacij, ki jih inštitut objavlja v angleškem jeziku, ter spletne knjigarne. Znotraj imenika lahko s pomočjo različnih parametrov iščemo festivale, producente, ustanove, organizacije, časopise idr., zadetki pa prinašajo osnovne informacije s povezavami na spletne strani. Portal pripravlja še izbor predstav, namenjenih gostovanju, ter katalog delavnic, primernih za tujce. Objavljene so tudi uporabne povezave in predstavitev portala ter sodelavcev.
http://www.divadlo.cz/
D
Danska: Scene
Danski portal s skromnimi vsebinami. Uporaben je predvsem zaradi povezav na spletne strani gledališč, razvrščenih po regijah, in povezav na druge spletne strani, ki vsebujejo vsebine z različnih kulturnih področij. Poleg povezav portal ponuja še razlage posameznih pojmov iz zgodovine in teorije gledališča.
http://www.scene.dk/
Dispatches
DISPATCHES je mednarodna gledališka platforma, kjer se na pobudo Američana Philipa Arnoulta predstavljajo najboljši gledališki festivali srednje in vzhodne Evrope.
Na spletnem mestu DISPATCHES je trenutno predstavljen 50. Festival Borštnikovo srečanje s preglednimi in podrobnimi podatki o festivalu ter 15 uprizoritvah, ki so gostovale na festivalu. Vsaka uprizoritev je opremljena z opisom, fotografijami, videom, profili nastopajočih, izseki iz kritik, predstavitvami ustvarjalcev in gledališč, osnovnimi tehničnimi parametri, pogoji za gostovanja, urnikom repriz oziroma povezav na sporede gledališč in z njenimi ocenami predstav.
http://www.citddispatches.com/
E
Estonija: Draamamaa
Estonski gledališki portal, ki deluje pod okriljem Estonske gledališke agencije (Estonian Theatre Agency). Za razliko od njihovega portala Teater.ee, je portal draamamaa namenjen predvsem »izvozu« estonskega gledališča. – Na spletni strani se predstavljajo gledališka produkcija, festivali in drugi dogodki, gledališka besedila, gledališča, pisatelji, režiserji, koreografi, oblikovalci luči in zvoka, scenografi, igralci, plesalci, glasbeniki, pevci, itd., ki si želijo mednarodnega sodelovanja. Gre za predstavitve, ki so dopolnjene z različnimi podatki, med drugim s seznami sodelujočih, seznami produkcije, tehničnimi podatki, prevodi v tuje jezike, nagradami ipd. Portal še na kratek in zanimiv način predstavlja dejstva o estonskem gledališču in možnostih pridobitve finančne podpore za mednarodno izmenjavo in sodelovanje na področju uprizoritvenih umetnosti.
http://www.draamamaa.ee/
Estonija: Estonska gledališka agencija
Estonska gledališka agencija (Eesti teatri agentur), ki deluje od leta 2008, si prizadeva za razvoj estonske dramatike, izmenjavo informacij s področja uprizoritvenih umetnosti na nacionalni in mednarodni ravni ter skrbi za promocijo nacionalne produkcije v tujini. V veliki meri so vsebine prevedene v angleški jezik, nekaj pa jih je na voljo le v estonščini. – Na spletni strani lahko po aktualni estonski produkciji iščemo s pomočjo različnih parametrov, na voljo so novice o dogodkih in podatkovna baza, kjer najdemo producente, dramatike, festivale, različne organizacije in izobraževalne ustanove ter agencije za prodajo vstopnic. Zadetki iz podatkovne baze prikažejo predstavitve, zunanje povezave in kontaktne informacije. Predstavljena je tudi estonska gledališka zgodovina. V angleščini je objavljen arhiv New Drama Competition, kjer so objavljena imena nagrajencev, v estonščini pa je tekmovanje natančneje predstavljeno, na razpolago pa je še mednarodna podatkovna baza sodobne dramatike (besedila je mogoče naročiti) ter predstavitev knjižnice in šole za dramatiko in pisanje (Drakadeemia).
http://www.teater.ee/
Evropa: ECLAP
E-knjižnica za uprizoritvene umetnosti (ECLAP) deluje pod okriljem Evropske komisije. Njen cilj je omogočiti dostop do digitalnih virov s področja uprizoritvenih umetnosti na enem mestu za celotno evropsko področje. ECLAP je strukturirana kot konzorcij 13-ih evropskih držav. – Na spletni strani najdemo: predstavitev ECLAP, njenih partnerjev in delovnih skupin, način njenega delovanja in cilje; koledar in napovednik dogodkov za tekoče leto, arhiv preteklih dogodkov in promocijski material. Na voljo je predstavitev storitev, ki jih ECLAP ponuja najširši javnosti, in različni nasveti za uporabnike in partnerje. Iz podatkovne baze so izpostavljena najbolj izstopajoča, najpopularnejša, najbolje ocenjena, nazadnje objavljena in najmanj popularna gradiva. Po podatkovni bazi sicer lahko iščemo po: predlaganih ključnih besedah; žanrih; zgodovinskem obdobju; menedžmentu in organiziranosti; gibanjih in stilih; zvrsteh; poklicih; temah; vrstah gradiva. Pri uporabi portala je na voljo velik nabor jezikov, pri čemer so vedno prevedeni meniji in podmeniji; vsebine, ki so prvotno v angleščini, pa so v druge jezike različno prevedene.
http://www.eclap.eu/drupal/
Evropa: SEEstage
SEEstage je platforma za neodvisno gledališko kritiko in umetniško novinarstvo v jugovzhodni Evropi. Objavlja recenzije, analize, intervjuje, eseje in druge oblike kritičnih besedil, ki so jih napisali pisci iz regije, pa tudi tisti, ki imajo strast do dela, ki nastaja v jugovzhodni Evropi. Ponuja prostor za dialog in povezovanje med državami, kulturami, kritiki in umetniki.
SEEstage združuje gledališke scene Kosova, Srbije, Albanije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije in širše regije, problematizirala in analizirala pomembna vprašanja, s katerimi se soočajo gledališki umetniki v teh državah, nudi podporo in omogoča prepoznavnost nastopom, ki si zaslužijo širšo pozornost.
SEEstage je tudi prostor za nastajajoče in neodvisne kritične glasove. Pomembnost in prednost daje zdravi kritični kulturi, saj je le ta bistvenega pomena za širšo kulturo.
https://seestage.org/
F
Finska: Finski gledališki informacijski center
Spletna stran Finskega gledališkega informacijskega centra (Teatterin tiedotuskeskus – TINFO). Center sodeluje s profesionalnimi umetniki, producenti in festivalskimi menedžerji. Njegove osrednje dejavnosti so informiranje o finski produkciji in umetnikih, mednarodna promocija finske produkcije in dramatike, podpora mednarodnemu sodelovanju in mreženju, organizacija različnih dogodkov, idr. – Na spletni strani z opisi, dodanimi povezavami na spletne strani in drugimi uporabnimi informacijami predstavljajo izbor aktualne produkcije; predstave, ki si želijo gostovati v tujini, in umetniki (v izdelavi). Na voljo so novice, ki vključujejo članke, recenzije, napovednike, poročila o gostovanjih, razpise idr. V okviru mednarodnega sodelovanja portal tuji zainteresirani javnosti ponuja seznam festivalov; rezidenčnih programov in centrov; agencij, organizacij in informacijskih centrov. Najdemo lahko tudi izobraževalne in raziskovalne ustanove in organizacije. Nekateri seznami so pospremljeni s krajšimi opisi, vsepovsod pa so dodane povezave na spletne strani. Iskalnik Ilona (v izdelavi), ki je nastal v sodelovanju z Gledališkim muzejem, omogoča iskanje po vsej finski produkciji od 19. stoletja dalje. Predstavljena je še kratka zgodovina finskega gledališča, različni statistični podatki, dejavnosti centra in drugo. Spletna stran je dostopna v finščini in angleščini.
http://www.tinfo.fi/site/
G
Grčija: The Greek Play Project
Cilj projekta Greek Play je prispevati k promociji grške dramatike. Predstavitev vsakega dramatika vključuje biografsko opombo, povzetke dram in dramaturški esej. Dramaturške eseje so za The Greek Play Project napisali ugledni gledališki profesorji, vodilni gledališki kritiki in dramatiki. Ekipa dramatikov, kritikov in novinarjev pokriva aktualne in pomembne dogodke z intervjuji, refleksijami in mnenji ter novicami.
Greek Play Project NY je pomembna platforma tudi zato, ker promovira grško gledališče v Združenih državah Amerike in predstavlja delo sodobnih grških dramatikov širšemu ameriškemu občinstvu insicer od leta 2018. GPP New York je rezultat sodelovanja GPP in Eclipse Group Theatre New York, neprofitne organizacije, ki služi kot kulturni most med Grčijo in Združenimi državami Amerike.
http://www.greek-theatre.gr/public/en/greekplay/index/index
H
Hrvaška: Kulisa.eu
Hrvaški spletni portal, ki ga je leta 2008 ustanovila skupina umetnostnih kritikov, predstavlja okvir štirim podportalom, specializiranim za gledališče, ples, glasbo in film. – Na vsakem podportalu so objavljene novice, intervjuji z domačimi in gostujočimi umetniki, eseji, portreti in recenzije (dogodkov, strokovnih publikacij, ponekod tudi intermedijskih dogodkov ter večpredstavnostnega gradiva). Gledališki podportal objavlja letne repertoarje poklicnih gledališč, izpostavlja premiere v Zagrebu in drugih mestih, posebno pozornost pa posveča festivalom, gledališču za otroke in mjuziklu. Na njem najdemo še koledar premier, festivalov in gostovanj. Plesni podportal ponuja informacije o domačih in gostujočih predstavah ter festivalih s področja baleta in sodobnega plesa. Prav tako je na voljo koledar plesnih dogodkov. Na podportalu Klasika.hr najdemo informacije o simfoničnih in komornih koncertih klasične glasbe, operi, opereti in festivalih. Vse vsebine portala Kulisa.eu so v hrvaškem jeziku, na voljo pa je tudi arhiv vseh objav.
http://www.kulisa.eu/
Hrvaška: Teatar
Hrvaški gledališki portal skrbi predvsem za dnevno sveže novice, koledar in predstavitev vsebin vseh dogodkov s področja uprizoritvenih umetnosti. Portal želi delovati kot osrednja informacijska točka, ki med drugim vključuje tudi bazo podatkov o gledališkem nacionalnem ustvarjanju, intenzivno pa se ukvarja z vprašanji stroke. Na osnovi glasovanja svojih obiskovalcev portal podeljuje tudi letno nagrado za gledališke dosežke. – Spletna stran prinaša novice iz domačih in tujih logov ter objave iz drugih medijev, brskati pa je mogoče tudi po arhivu. Pri iskanju si lahko pomagamo s filtriranjem glede na glavne zvrsti. Objavljen je večmesečni spored celotne hrvaške produkcije, posebej izpostavljene so najnovejše produkcije, napovednik in gostovanja tujih gledališč na Hrvaškem. Arhiv znotraj produkcije omogoča iskanje predstav in dramskih besedil po abecednem vrstnem redu. Na voljo je imenik gledališč na Hrvaškem in v BIH ter napovednik in arhiv festivalov s kratkimi predstavitvami in povezavami na njihove spletne strani. Predstavljeni so tudi nagrajenci portala. Nekatere vsebine so plačljive.
https://www.teatar.hr
I
Irska: Irish Theatre Online
Gre za spletno podstran obširnejšega portala Irskega gledališkega inštituta (Irish Theatre Institute), ki sicer vključuje še strani o Inštitutu ter spletni iskalnik po irski dramatiki. Irish Theatre Online, ki v osnovi deluje kot imenik, ponuja obširne informacije o sodobni irski gledališki umetnosti. – Osrednje štiri kategorije na spletni strani so ustvarjalci in drugi strokovni delavci, producenti, festivali in prizorišča, znotraj teh pa lahko iskanje filtriramo po nadaljnjih parametrih. Končni zadetki vključujejo krajše predstavitve, zunanje povezave, kontakte in informacije, ki so odvisne od tipa kategorije, kot so npr. seznam produkcije, vodstvo, seznam sodelovanj in drugo. Poleg glavnih kategorij si lahko pomagamo s seznamom podpornih organizacij, regionalnih umetniških organizacij, mladinskih dramskih in plesnih skupin, izobraževalnih ustanov, nagrad in tekmovanj, financerjev, ustanov, ki ponujajo šolnine in štipendije, ter zastopništev. Pri vseh najdemo kontaktne informacije in zunanje povezave, ponekod pa tudi kratke opise. Pri splošnem iskanju nam je v pomoč še predstavitev portala, ki vključuje tudi uporabne napotke za iskanje.
http://www.irishtheatre.ie/
Islandija: Stage
Edini islandski gledališki portal deluje pod okriljem Islandske zveze uprizoritvenih umetnosti (Leiklistarsamband Íslands (LSÍ)), nacionalne krovne organizacije za vse gledališke inštitute, zavode, festivale, neodvisne skupine idr. – Spletna stran predstavlja producente, produkcijo, festivale in prizorišča; najdemo lahko opise, zunanje povezave, seznam ustvarjalcev in drugih strokovnih delavcev idr. Na voljo so še novice, druge uporabne povezave ter predstavitev projektov Zveze. Spletna stran je dostopna v islandščini in angleščini, slednja daje na voljo manj informacijami kot prva.
http://www.stage.is
K
Katalonija: Catalandrama
Catalandrama je portal katalonskih dramskih tekstov, ki so prevedeni v druge jezike, meddrugim tudi v slovenskega. Portal je nastal na pobudo fundacije Sala Beckett/Obrador Internacional de Dramatúrgia s podporo fundacije SGAE in inštituta Ramon Llull z namenom mednarodne promocije sodobne katalonske dramatike. – Za prevode je mogoče zaprositi in jih v branje dobiti brezplačno, s čimer želijo promovirati svoje dramatike.
https://www.catalandrama.cat/en/
L
Litva: Menu Faktura
Največji litvanski gledališki portal Menų faktūra (Tovarna umetnosti), na katerem najdemo dnevno ažurirane novice, recenzije in podatkovno bazo ustvarjalcev in drugih strokovnih delavcev, gledaliških in kulturnih ustanov. V podatkovno bazo je vključen program produkcije od leta 1990, prispevke pa pišejo gledališki strokovnjaki in študenti uprizoritvenih umetnosti. – Na spletni strani najdemo novice z najširšega področja gledališkega dogajanja, daljše tematske članke s področja uprizoritvenih umetnosti, skozi različne članke podane portrete litvanskih ustvarjalcev in recenzije predstav, ki jih portal priporoča. Na voljo je imenik gledaliških režiserjev, gledališč in inštitucij. Zadetki pri režiserjih prikažejo predstavitve in seznam nedavnih sodelovanj, drugod pa kontaktne informacije in zunanje povezave. Spletni portal je dostopen v litovščini in angleščini, pri vsebinah v litovščini pa lahko dostopamo še do nagrajencev, novic iz tujine, novic za mlade idr.
http://www.menufaktura.lt/
M
Madžarska: Szinhaz
Na madžarskem gledališkem portalu, ki je na voljo izključno v madžarščini, najdemo številne vsebine. Osrednji del portala so sporedi nacionalne produkcije, novice, razdeljene v več kategorij, in njihov arhiv, različni prispevki in podatkovna baza o ustanovah, organizacijah in ustvarjalcih. – Na spletni strani je na voljo iskalnik po celotni nacionalni produkciji, ki prikaže (dvo)dnevne, tedenske in mesečne sporede. Sporedu so dodane povezave na spletno stran producenta ter na spletno stran za nakup vstopnic. Na vstopni strani najdemo najnovejše novice in članke, tedenski napovednik premier in možnosti za nakup »last minute« vstopnic. Glavne kategorije portala, v okviru katerih najdemo različne vsebine, so različne uprizoritvene zvrsti, gledališče za otroke in mlade, festivali, regije, dogajanje v Budimpešti in v svetu, in memoriam in spomini ustvarjalcev ter financiranje na področju uprizoritvenih umetnosti. Portal ponuja tudi podatkovno bazo: seznam gledaliških producentov, izobraževalnih in drugih ustanov ter organizacij s kontakti, zunanjimi povezavami in nekaterimi drugimi informacijami; seznam ustvarjalcev in strokovnih delavcev s predstavitvami in seznamom sodelovanj; arhiv intervjujev, recenzije publikacij in drugo.
http://szinhaz.hu/
Marina Abramović
Na spletni strani, ki je del portala Artsy, najdemo življenjepis umetnice, preko 65 njenih umetniških del, ekskluzivne članke ter novice o aktualnih razstavah. Portal Artsy je internetni vir za izobraževanje in zbirateljstvo s področja umetnosti.
https://www.artsy.net/artist/marina-abramovic-1
Mednarodna lutkovna zveza UNIMA
Spletna stran mednarodne lutkovne zveze, katere članica je tudi Slovenija. Zveza si prizadeva za promocijo lutkovne umetnosti s spodbujanjem mednarodnih izmenjav, izobraževanj, raziskav, z organizacijo festivalov, kongresov, konferenc, tekmovanj in razstav, z oživljanjem lutkovne tradicije in spodbujanjem razvoja ter uporabe lutk v izobraževalne namene in s sodelovanjem z drugimi organizacijami. – Na spletni strani, ki je na voljo v angleškem, francoskem in španskem jeziku, najdemo zadnje novice, novice v arhivu pa lahko razvrščamo tudi po nacionalnih centrih. Predstavljena je struktura upravljanja, mednarodni svet, nacionalni centri, statut in dejavnosti posameznih komisij. Dostopamo lahko do seznama mednarodnih festivalov in bogatega gradiva digitalne knjižnice Mednarodnega centra za lutkarstvo Tolosa. Med pomembnejšimi uporabnimi informacijami so še predstavitev možnosti pridobitve finančne podpore za udeležbo na festivalih, predstavitev zbirke festivalskih programov, ki je v lasti Evropskega lutkarskega centra v Gentu, s povezavo na njihovo spletno stran ter predstavitev publikacij UNIME.
Ena od dejavnosti mednarodne lutkovne zveze je tudi založništvo. – Na spletni strani njihove založniške dejavnosti lahko najdemo knjige in revije s področja lutkarstva v različnih jezikih.
http://www.unima.org/
Mednarodna zveza igralcev
Mednarodna zveza igralcev (The International Federation of Actors – FIA), ustanovljena leta 1952, deluje kot sindikat igralcev na mednarodnem nivoju. Vodi dialog z vladnimi in mednarodnimi organizacijami in ustanovami, pri čemer si prizadeva za pravice in interese poklicnih igralcev, med drugim za spodbujanje in ohranjanje investicij v gledališko dejavnost na nacionalni in lokalni ravni, zaščito avtorskih pravic, kakovosten življenjski standard igralcev, zaščito ustvarjalne svobode ne glede na politično orientacijo, enake možnosti idr. Obenem nudi podporo pri izmenjavi informacij in sodelovanju med člani, organizacijam omogoča dostop do ažurnih informacij ter z znanjem in izkušnjami pomaga nacionalnim sindikatom. – Na spletni strani najdemo predstavitev zveze in vodstva, predstavitev regionalnih sekcij, dostopen je tudi statut zveze v štirih jezikih. Najnovejše informacije so objavljene v obliki novic, na voljo so tudi poročila o srečanjih FIE ter predstavitev projektov in dejavnosti zveze na politični ravni. Dostopamo lahko do nekaterih kolektivnih pogodb, pri iskanju pa sta nam v pomoč iskalnik po državah in uprizoritvenih zvrsteh. Objavljene so še uporabne povezave ter kampanje in peticije članov zveze. Zveza izdaja tudi revijo FIA Focus, ki vsebuje nasvete, smernice in primere dobrih praks.
http://www.fia-actors.com/
Mednarodno združenje amaterskih gledališč AITA/IATA
Mednarodno združenje amaterskih gledališč, ki deluje po vsem svetu, si prizadeva za spodbujanje umevanja in izobraževanja s pomočjo gledališke umetnosti. V ospredje postavlja vprašanja, ki zadevajo otroke in mlade, prednostno pa podpira projekte članic in projekte mednarodnega značaja. – Na spletni strani najdemo predstavitev strukture upravljanja, seznam, kontakte in povezave pridruženih organizacij, regionalnih in nacionalnih centrov ter koledar dogodkov, ki jih najavljajo člani združenja. Predstavljen je stalni odbor za otroke in mlade ter njegova dejavnost: svetovna festivala otroškega in mladinskega gledališča ter kongres Dramska umetnost v izobraževanju. Na voljo so še novice, objave o izobraževanjih in spletnih povezavah ter druge uporabne informacije za člane oz. o pridobitvi članstva. Spletna stran je dostopna v angleščini in drugih tujih jezikih, za slovenski prevod pa si lahko pomagamo s spletnim prevajalnikom.
http://www.aitaiata.org/
Mednarodno združenje gledališč za otroke in mlade ASSITEJ
Mednarodno združenje gledališč za otroke in mlade, katerega član je tudi Slovenija, skrbi za promocijo in razvoj gledališča za otroke in mlade na mednarodni ravni. V ta namen spodbuja izmenjavo besedil in predstav ter arhivira gradivo gledališč za otroke in mlade, organizira in promovira različne dogodke – festivale, kongrese, konference idr., ter predstavlja in podpira interese svojih članov. – Na spletni strani, ki je dostopna v angleškem jeziku, najdemo novice, seznam članov s kontaktnimi informacijami in povezavami na spletne strani, predstavitev združenja in izvršilnega komiteja, arhiv novic in srečanj ter predstavitev in arhiv svetovnega dneva gledališča za otroke in mlade. Na voljo je program Next Generation, namenjen vključevanju novih članov v projekte ter podpori mladim umetnikom; na spletni strani je seznam projektov, ki iščejo sodelavce, kot tudi seznam strokovnih sodelavcev, ki iščejo možnosti za sodelovanje. Na strani najdemo še koledar festivalov, pri iskanju pa si lahko pomagamo z iskanjem po različnih parametrih.
http://www.assitej-international.org/
N
Nemčija: Deutscher Bühnenverein
Deutscher Bühnenverein je eno najstarejših in največjih gledaliških združenj na svetu. Njegov cilj je ohraniti, promovirati in spodbujati raznolikost gledališke in orkestralne dejavnosti. Združenje nudi podporo in zastopanje interesov svojih članov, obravnava vprašanja umetniškega izpopolnjevanja ter svetuje na področju upravljanja in zakonodaje. – Na spletni strani najdemo predstavitev združenja: zgodovino njegovega delovanja in poslanstvo, vodstvo in strukturiranost ter arhiv letnega občnega zbora. Na voljo je imenik s kontaktnimi informacijami in zunanjimi povezavami vseh članov združenja (gledališč, orkestrov in festivalov), pri iskanju pa nam pomaga iskalnik po krajih. Predstavljene so publikacije združenja, ki med drugim vključujejo statistična poročila, dokumente in brošure z različnih področij kulturne politike, gledališke stroke, umetniškega izpopolnjevanja in prava. Dostopamo lahko tudi do aktualnih in preteklih resolucij nemške kulturne politike. Portal natančneje predstavlja odrske in glasbene poklice, opisom je dodan imenik ustanov za pridobitev izobrazbe posameznega poklica v Nemčiji, objavljena je tudi povezava na borzo dela. Najdemo lahko še predstavitve posameznih projektov in mrež ter evropskega združenja gledališč in orkestrov Pearle. Spletna stran je na voljo v nemščini, kratek opis dejavnosti združenja pa tudi v angleščini.
http://www.buehnenverein.de/de/startseite.html
Nemčija: Deutsches Theater Verzeichnis
Gledališki portal, ki deluje pod okriljem družbe Deutschland24.de, pokriva skoraj vsa gledališča v Nemčiji. Portal je zanimiv predvsem z vidika podatkovne baze, saj so prispevki zastopani le v manjši meri, do aktualnega programa pa lahko dostopamo le preko iskalnika producentov ali nakupa vstopnic. Vse njegove vsebine so v nemškem jeziku. – Na spletni strani so na voljo novice o kulturi, ki vključujejo tudi gledališko dogajanje, članki o tekoči sezoni, ocene pretekle sezone in članki o gledališču za otroke in mlade. Podatkovna baza vsebuje sezname s kratkimi predstavitvami in zunanjimi povezavami na: festivale, izbrane gledališke dneve lokalnega pomena, gledališke ustanove, organizacije ipd., podjetja in storitve. Na voljo je leksikon gledaliških izrazov po abecednem vrstnem redu, virtualna predstavitev razvoja nemškega gledališča ter seznam uporabnih povezav, razvrščenih po kategorijah. Portal omogoča spletni nakup vstopnic, predstavlja pa tudi ponudnike vstopnic po ugodnejših cenah. Manj domiseln je iskalnik po aktualni produkciji, do katere lahko dostopamo preko spletnega nakupa vstopnic ali z iskalnikom, ki išče producente po kraju ali ključni besedi, zadetki pa prikažejo kontakte, zunanje povezave, ponekod pa tudi kratek opis producenta in tekoči spored.
http://www.theaterverzeichnis.de/
Nemčija: Goethejev inštitut
Spletna stran gledališkega segmenta Goethejevega inštituta (Goethe Institut) iz Nemčije posreduje vsebine na dva načina: v obliki prispevkov in v obliki seznamov, ki vključujejo podrobnejše predstavitve. Pri člankih so zastopane naslednje teme: gledališče in njegovi trendi; ustanove, producenti in festivali; teoretska in izobraževalna dejavnost; aktualne novice; pretekla produkcija in premiere; 25 izbranih sodobnih producentov in ustvarjalcev. Med seznami pa najdemo: seznam in predstavitev nemških nagrad; seznam ustanov za pridobitev gledališke izobrazbe, seznam in podrobnejše predstavitve 50-ih režiserjev in 30-ih scenografov po abecednem vrstnem redu; seznam in predstavitev sodobnih dramatikov z njihovo bibliografijo ter predstavitvami nekaterih del; seznam in predstavitev ustanov, ki tujim ustvarjalcem omogočajo bivanje in ustvarjanje v Nemčiji; izbor uporabnih povezav. Več pozornosti je namenjeno tudi otroškemu in mladinskemu gledališču, kjer najdemo članke o sodobnih trendih, predstavitve producentov, režiserjev in novih dramskih besedil. Posebnost portala je tudi knjižnica, kjer lahko naročimo prevode besedil – izbiramo lahko po seznamu avtorjev in seznamu tujih jezikov. Vsebine portala so v celoti dostopne v nemškem in angleškem jeziku.
http://www.goethe.de/kue/the/enindex.htm
Nemčija: Nachtkritik
Neodvisno spletno mesto Nachtkritik so leta 2007 ustanovili gledališki kritiki. Glavna vsebina so gledališke kritike, objavljene dan po premieri; obravnavane so pomembnejše uprizoritve gledaliških predstav na nemško govorečem področju po izboru uredništva. Zapisi o predstavah se redno dopolnjujejo s povezavami na kritike v drugih medijih, omogočeni pa so tudi komentarji bralcev. Kritiške vsebine spletne strani občasno dopolnjujejo gledališka pisma, t. i. »Theaterbriefe«, to so zapisi, ki tematizirajo gledališko sceno zunaj nemško govorečega območja, ter razni portreti ustvarjalcev, razprave, uredniški blog ter novice o dogajanju na področju gledališča. Do starejših kritiških vsebin je možno dostopati na dva načina: preko arhiva ali z uporabo leksikona. V arhivu so kritike organizirane po abecednem vrstnem redu glede na naslov uprizoritve in gledališče. Leksikon sestavlja seznam gesel z opisi v nenehnem nastajanju – gre za vsebino arhiva, organizirano glede na različne teme in ustvarjalce ter dopolnjeno z novimi vsebinami.
http://nachtkritik.de/
Norveška: Center za raziskovanje Ibsena
Center za raziskovanje Ibsena (Senter for Ibsen-studier) je raziskovalni in pedagoški inštitut, ki deluje pod okriljem Univerze v Oslu. Inštitut je aktiven na področju literarne, gledališke in recepcijske znanosti. Prek njihove spletne strani lahko dostopate do virtualnega arhiva inštituta, kjer najdete pregled različnih prevodov Ibsenovih del in uprizoritev s celotnega sveta, fotografski arhiv, VR-model Ibsenovega gledališča ter pregled njegove biografije. Nekatere vsebine centra so na voljo le v norveškem jeziku, precejšen del vsebin pa tudi v angleškem. Na njihovi spletni strani lahko spremljate tudi novice s področja njihovega raziskovanja pa tudi dogodke, ki jih organizirajo. V sklopu centra nudijo tudi magistrski študijski program za raziskovanje Ibsena, ki poteka v angleščini.
https://www.hf.uio.no/is/english/
Norveška: Scenekunst
Neodvisni norveški portal Scenekunst objavlja prispevke o norveškem poklicnem gledališču in gledaliških dejavnostih ter z njima povezano kulturno politiko. Spletna stran je na voljo samo v norveškem jeziku. – Na spletni strani najdemo novice o aktualnih problemih, dogodkih in produkciji; recenzije domače in gostujoče gledališke produkcije; različne članke – intervjuje, eseje in razmišljanja strokovnjakov o položaju gledališča in njegovih trendih, razvoju teoretskih ved ter o perečih temah.
http://www.scenekunst.no/
Norveška: Sceneweb
Norveški gledališki portal deluje pod okriljem Centra za uprizoritvene umetnosti Norveške (Danse-og teatersentrum) in si prizadeva za celosten pregled sodobne in pretekle nacionalne produkcije. Na voljo je v norveškem jeziku, številne vsebine pa so prevedene tudi v angleščino. – Na spletni strani so na voljo zadnje novice, iskalnik po mesečnem koledarju in iskalnik, ki omogoča filtriranje po času, kraju in ciljni publiki. Oba omogočata iskanje po aktualni in pretekli produkciji, zadetki pa prikažejo datum premiere in ponovitev, vsebino, sodelujoče, producenta in zunanje povezave. S klikom na producenta in sodelujoče lahko dostopamo do nadaljnjih informacij oz. predstavitev. Posamezne ažurne vsebine in vsebine iz arhiva so predstavljene tudi v okviru naslednjih kategorij: organizacije, produkcija, ljudje, prizorišča, nagrade. Na voljo je še kratka predstavitev portala in iskalnik po ključnih besedah, ki pa nam je v pomoč le, če vemo, kaj iščemo.
http://www.sceneweb.no/
P
Poljska: E-teatr
Bogate vsebine gledališkega portala, ki deluje pod okriljem poljskega Gledališkega inštituta (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), so na voljo le v poljskem jeziku. – Prva stran izpostavlja najbolj ažurne vsebine: novice, obvestila, članke, knjižne novosti ter napovednik festivalov in mesečnih premier. Na voljo je iskalnik, ki preteklo in aktualno nacionalno produkcijo filtrira po kraju in datumu, končni zadetki pa prikažejo kontakte in povezavo na spletno stran producenta, ponekod pa tudi sodelujoče in povezave na članke o predstavi. Portal ponuja v branje recenzije predstav in publikacij; intervjuje, eseje, članke o ustvarjalcih in stroki in najširšem dogajanju na področju uprizoritvenih umetnosti. Na voljo je obširna podatkovna baza gledališč in gledaliških ustanov, organizacij, izobraževalnih inštitucij, časopisov, prizorišč idr., zadetki pa prikažejo kontakte in zunanje povezave ter druge relevantne informacije (repertoar, sodelujoče, povezavo na članke). Iskanje po virtualnem arhivu zahteva ključno besedo, portal pa je obogaten še z dostopom do knjigarne Prospero, ki je specializirana izključno za izdajo publikacij s področja uprizoritvene umetnosti.
http://www.e-teatr.pl/pl/index.html
Poljska: Gledališki inštitut
Portal poljskega Gledališkega inštituta (Instytut Teatralny) predstavlja največji arhiv sodobnega nacionalnega gledališkega dogajanja. – Na spletni strani najdemo novice in koledar dogodkov inštituta. Predstavljeni so projekti s področja raziskovanja, arhiviranja in promocije gledaliških dejavnosti, inštitut in njegovi oddelki. Pod okriljem inštituta deluje tudi gledališki portal e-teatr.pl, ki ponuja veliko digitaliziranega gradiva.
http://www.instytut-teatralny.pl/
R
Romunija: Yorick
Romunska tedenska spletna revija Yorick se v celoti posveča gledališču. Osrednji del njenih vsebin so stalne rubrike: portreti, reportaže, študije, raziskave, različne recenzije predstav (pišejo jih gledališki kritiki in študenti gledaliških smeri), recenzije knjig s področja uprizoritvene umetnosti, kronike, novice o svetovnem dogajanju, članki o perečih temah idr. Na voljo je seznam najpomembnejših romunskih gledališč s povezavami na njihove spletne strani, aktualni natečaji in uporabne povezave. Na spletni strani je predstavljeno uredništvo in glavne smernice revije. Stran trenutno ponuja le malo prevodov v angleščino, večina vsebin je v romunskem jeziku.
http://yorick.ro/
Rusija: Teatralnaja afiša
Spletni ruski časopis Teatralnaja afiša (Gledališki list), ki je na voljo le v ruskem jeziku, prinaša informacije o več kot 150-ih gledališčih in gledaliških organizacijah v Moskvi. – Na prvi strani najdemo napovednik produkcije in recenzije najnovejših predstav. Pri iskanju po produkciji moskovskih gledališč nam pomagata iskalnik po mesečnem koledarju in iskalnik po različnih parametrih (po avtorju, igralcu, producentu, zvrsti idr.). Zadetki prikažejo povezave na spletne strani in kontakte ter druge relevantne informacije (repertoarje, sodelujoče, sporede, povezave na recenzije idr.). Vsebino dopolnjujejo še različni tematski članki (o ustvarjalcih, predstavah, splošnih gledaliških temah), recenzije predstav, intervjuji z moskovskimi gledališkimi ustvarjalci in strokovnjaki ter izbor predstav s strani gledalcev. Na voljo je bogat seznam uporabnih povezav, ki je pregledno razdeljen po kategorijah – vključuje gledališča, organizacije, ustanove, knjižnice, časopise, dramatike, dramska besedila, bloge idr., pokriva pa celotno področje Ruske federacije. Predstavljene so še zgodovina, dejavnosti in rubrike časopisa.
http://www.teatr.ru/
S
Slovaška: Gledališki inštitut
Spletni portal slovaškega Gledališkega inštituta (Divadený ústav), ki deluje pod okriljem Ministrstva za kulturo. Preko spletne strani ne dostopamo neposredno do aktualnega gledališkega dogajanja in vsebin, najdemo pa vse pomembnejše povezave. Inštitut predstavlja še svoje dejavnosti, med katerimi je tudi založništvo, projekte, informacijski center in knjigarno Prospero. Spletna stran v angleškem jeziku nas za dodatne informacije eventualno preusmeri na stran v slovaškem jeziku. – Na spletni strani najdemo seznam producentov in gledaliških hiš, šol, ustanov, festivalov, časopisov in gledaliških nagrad z dodanimi zunanjimi povezavami. Na voljo je povezava na spletno stran Slovak Drama in Translation, kjer najdemo predstavitve sodobnih slovaških avtorjev in prevode njihovih del v tuje jezike. Znotraj založniške dejavnosti so predstavljene publikacija Inštituta v slovaškem in tujih jezikih, predstavlja pa se tudi knjigarna Prospero, kjer je mogoče kupiti tudi vstopnice.
http://www.theatre.sk/
Š
Škotska: Edinburghguide.com – Edinburgh Theatre
Gre za gledališko podstran škotskega splošnoinformacijskega portala EdinburghGuide.com. – Na spletni strani uprizoritvenih umetnosti najdemo predvsem nabor informacij: recenzije zadnjih predstav; seznam prizorišč in vseh pomembnejših škotskih gledališč s kratkim opisom in dodanimi povezavami na spletne strani ter recenzije njihovih predstav; seznam Edinburških in drugih škotskih festivalov z opisi, povezavami, arhivi. Na voljo so še uporabne povezave na različne gledališke dejavnosti s področja Škotske, Velike Britanije ali v mednarodnem kontekstu.
https://www.edinburghguide.com/venues/theatres
Škotska: Theatre Scotland
Portal, ki ga je ustanovil dolgoletni gledališki škotski kritik, novinar in urednik Max Fischer. Poleg gledališke podatkovne baze ponuja članke o škotskih dramatikih, igralcih in gledališčih. – Na spletni strani najdemo večmesečni spored škotske produkcije. Na voljo so iskalniki po imenikih: igralci, režiserji, strokovnjaki in dramatiki – zadetki prikažejo povezave, članke in drugo; producenti, festivali, ustanove, prizorišča, izobraževalne in raziskovalne ustanove, agencije, umetniške organizacije idr. – zadetki pokažejo kratke opise, kontakte in zunanje povezave. Pod rubriko Pisanja najdemo različne vsebine: članke o gledališčih in ustvarjalcih ter recenzije predstav izpod peresa Max Fischerja; povezave na različne bloge, škotske tiskane medije in spletne strani, povezane z gledališčem; uporabne povezave in drugo.
http://www.theatrescotland.com/home.html
Španija: Center za dokumentiranje gledališke umetnosti
Španski Center za dokumentiranje gledališke umetnosti (Centro de Documentación Teatral) deluje pod okriljem Narodnega inštituta za uprizoritvene umetnosti in glasbo ter španskega Ministrstva za izobraževanje, kulturo in šport. Spletna stran, ki je na voljo le v španščini, je bogata z vsebinami z različnih področij, veliko podstrani pa je še v izdelavi. – Na spletni strani najdemo tedenski izbor produkcije; ažurne novice iz tiskanih medijev; digitalizirane članke iz arhivskega gradiva centra; tematske članke (V žarišču). Predstavljen je raziskovalni oddelek, kjer je mogoča izposoja tiskanega in večpredstavnostnega gradiva. Raziskovalni oddelek pa na portalu ponuja svoj arhiv – tedenski izbor novic iz španskih tiskanih medijev o gledališki produkciji, festivalih, ustvarjalcih in strokovnih delavcih idr. ter imenik uporabnih povezav, razvrščenih v kategorije s kratkimi opisi. Portal ima bogato podatkovno bazo, na voljo so: iskalnik, s katerim lahko iščemo festivale, producente, ustanove, nagrade idr., pri tem pa nam pomagajo različni parametri – zadetki prikažejo kontaktne informacije; digitalna zbirka, ki vključuje fonoteko in karikature; digitalna revija uprizoritvenih umetnosti (Revista digital de escena); digitalna revija za gledališke raziskave; večpredstavnostni prikaz gledališke zgodovine v zadnjih sedemdesetih letih (projekt v teku); projekt Teatro para ti, namenjen predstavitvi gledališča dijakom. Preko portala lahko dostopamo do iskalnika po knjižnici Centra, predstavljena so tudi na novo pridobljena knjižnična gradiva. Center predstavlja še svojo založniško dejavnost z digitalnim dostopom do publikacij. Na voljo je tudi podstran, namenjena posameznim temam – vključuje razmišljanja gledaliških strokovnjakov, galerijo ter prostor za izmenjavo izobraževalnih praks in projektov. V izdelavi so še številne druge strani zbirk: podob in zvokov; predstav; gledaliških ustvarjalcev in strokovnih delavcev. Najdemo lahko še predstavitev centra.
http://teatro.es/inicio
Španija: Revista digital de la escena
Spletna letna revija, ki deluje pod okriljem Centra za dokumentiranje gledališke umetnosti (Centro de Documentación Teatral) Španije. Revija je na spletu na voljo od leta 2010, prej pa je izhajala na DVD-ju. – Na spletni strani najdemo zadnjo številko revije kot tudi njen arhiv. Revija svoje vsebine deli na štiri osrednje rubrike: Razprave, Izpostavljeno, Megafon in Program. Rubrika Razprave se vsako leto posveti določeni temi in jo skuša temeljito analizirati na način reportaže. Rubrika Izpostavljeno predstavlja najpomembnejše dogodke, nagrade in obletnice leta. Rubrika Megafon daje glas protagonistom gledališkega dogajanja – vključuje intervjuje z ustvarjalci in gledališkimi strokovnjaki ter objave kritiških mnenj. V Programu pa revija skuša ponuditi pregled letne produkcije s čim bolj raznovrstnim izborom, ki ga uvršča v več kategorij: Po izboru gledalcev, Nove tendence, Sodobna klasika, Tuje predstave, Klasično gledališče, Muzikali in poetično gledališče, Za otroke in mlade ter Cirkus.
http://teatro.es/
Švedska: Scendatabasen
Švedski portal za gledališče, ples in opero deluje pod okriljem Švedske gledališke zveze (Svensk Teaterunionen). Predstavlja osrednjo digitalno bazo nacionalne produkcije: podatki so od leta 1966 pridobljeni iz mesečne publikacije o premierah, Månadens premiärer, ki je bila vseskozi glavni vir informacij o gledališču, od jeseni 2006 pa portal samostojno dokumentira skoraj vso nacionalno gledališko produkcijo. Spletna stran je v celoti v angleškem in švedskem jeziku. – Na spletni strani je na voljo več iskalnikov po bazi podatkov. S pomočjo iskalnika po različnih parametrih, ki zahtevajo ključno besedo, ali s pomočjo mesečnega koledarja, ki glede na datum in kraj prikaže seznam producentov, lahko iščemo po celotnem arhivu produkcije. Iskalnik po mesečnih premierah omogoča iskanje po mesecu, letu in kraju. Končni zadetki prikažejo naslov predstave, prizorišče in producenta s povezavo na njegovo spletno stran, seznam sodelujočih, zvrst idr. Najdemo lahko še predstavitev portala, sodelavcev in uporabne povezave.
http://www.scendatabasen.se/
Švedska: Švedska gledališka zveza
Portal Švedske gledališke zveze (Svensk Teaterunionen), ki si prizadeva za sodelovanje in izmenjavo informacij na področju uprizoritvenih umetnosti znotraj Švedske, obenem pa deluje tudi kot kontaktni center, center za izmenjavo s tujino ter promotor švedskega gledališča. Zveza je tudi organizator dveh pomembnih festivalov: največjega nacionalnega festivala – Bienala uprizoritvenih umetnosti, in Swedstaga – festivala, ki je namenjen mednarodni predstavitvi gledališke dejavnosti. – Na spletni strani najdemo predstavitev organizacije, njenih strokovnih sodelavcev, projektov in sodelovanj z drugimi organizacijami ter njene člane. Novice nas seznanjajo z aktualnimi dogodki, pobudami in dejavnostmi organizacije. Znotraj mednarodne dejavnosti se med drugim predstavlja Swedstage, objavljen pa je tudi seznam nedavnih gostovanj švedskega gledališča v tujini. Mesečni koledar vsebuje tako dogodke Teateruniona kot dogodke nacionalne produkcije, zato nas klik na datum preusmeri bodisi na notranje povezave bodisi na spletni portal uprizoritvenih umetnosti Scendatabasen, ki deluje pod okriljem Zveze.
http://www.teaterunionen.se/
Švedska: Teatercentrum
Portal deluje pod okriljem Teatercentruma, organizacije neodvisnih švedskih gledališč. Organizacija želi spodbujati izmenjavo znanj in izkušenj med umetniki ter raznolikost umetniške produkcije, obenem pa spremlja nacionalno kulturno politiko in si prizadeva za izboljšanje situacije neodvisnih gledališč. Portal tako prinaša informacije o približno sedemdesetih gledališčih. Ena osrednjih dejavnosti organizacije je tudi poudarjanje pomena gledališča v izobraževalnih ustanovah. Z namenom pregleda nacionalne gledališke produkcije za otroke in mlade je organizacija v sodelovanju s švedsko sekcijo ASSITEJ ustanovila Bienalni nacionalni festival uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade Bibu.se. – Na spletni strani najdemo novice, ki vključujejo napovednike dogodkov, razpise, predstavitve idr. Novice lahko filtriramo po regijah. Na voljo je imenik gledališč s kratkimi opisi in zunanjimi povezavami. V sklopu svoje dejavnosti na področju mreženja organizacija na portalu objavlja tudi podatke o aktualnih festivalih in njihov arhiv s kratkimi opisi, datumi in zunanjimi povezavami. Predstavljeni so festival Bibu.se, dejavnosti, struktura in strokovni sodelavci Teatercentruma. V angleščini je na voljo zelo malo vsebin, večinoma je spletna stran na voljo v švedščini.
http://www.teatercentrum.se/
V
Velika Britanija: British Theatre Guide
Vodilni neodvisni gledališki portal o britanskem gledališču. Glavni del njegovih vsebin so novice, recenzije predstav ter različni članki – portreti, poročila, intervjuji, recenzije knjig, tematski članki, različni izbori recenzentov. Portal pokriva tudi dogajanje na nekaterih festivalih s poudarkom na teh, ki se odvijajo v Edinburghu. – Na spletni strani nas o aktualni produkciji seznanjajo novice – na voljo je iskalnik po gostovanjih, predstavah v teku in v odhajanju, premierah idr. Zadetki prikažejo kratko novico z zunanjimi povezavami. Vse vsebine portala lahko filtriramo tudi glede na regije ali posebej izpostavljene teme: pantomima, ples, opera, balet, dramska besedila. Na voljo je arhiv vseh vsebin o festivalih v Edinburghu, zvočno-slikovni arhiv gledališke produkcije, arhiv vseh vsebin portala ter uporabne povezave gledališč, ustanov, organizacij, knjižnic, izobraževalnih inštitutov in dejavnosti idr. s kratkimi predstavitvami.
http://www.britishtheatreguide.info/