Festival Gibanica, slovenska sodobnoplesna platforma (produkcija Društvo za sodobni ples Slovenije), in Mreža sodobnega plesa (produkcija Fičo Balet) bosta v letu 2012 skupaj s partnerji iz Novega mesta, Kopra, Kranja in Nove Gorice izvedla poskusni program slovenske postprodukcijske mreže za slovensko sodobnoplesno produkcijo.
Projekt smo poimenovali Gibanica na turneji, povezan pa je z osrednjo strateško težnjo festivala Gibanica (bienalnega festivala, t. i. platforme, ki vsako liho leto tuji strokovni javnosti ponudi jagodni izbor slovenske sodobnoplesne produkcije), da svojo dejavnost razširi izven Ljubljane. Gibanica na turneji pa je povezana tudi s poslanstvom Mreže sodobnega plesa, ki si prizadeva povečati obseg postprodukcije in vzpostaviti partnerstva z organizacijami po Sloveniji, ki bodo sposobne aktivno in kontinuirano programirati predstave sodobnega plesa. V omenjenih mestih bomo od marca do konca aprila 2012 izvedli 4 manjše festivale sodobnega plesa, na katerih bomo poleg predstav iz nabora programa lanskoletnega festivala Gibanica 2011 ter predstav lokalnih nevladnih organizacij, najširšemu spektru občinstev in zainteresirane javnosti ponudili tudi različne izobraževalne module s področja produkcijskih in tehničnih znanj, pa tudi sodobnoplesne zgodovine. Septembra bomo partnerje z njihovimi plesnimi produkcijami povabili v Ljubljano, kjer se bodo predstavili tamkajšnjemu občinstvu in kjer bo predstavljena tudi nadaljna vizija delovanja Mreže sodobnega plesa.
Zakaj pravzaprav vse to?
Četudi je bila domača sodobnoplesna dejavnost v zadnjih dveh desetletjih deležna velikih mednarodnih uspehov (njeni glavni akterji so nastopili na vseh najpomembnejših festivalih in prizoriščih v tujini) in navzlic dejstvu, da domače koreografinje in koreografi sodobni ples v Sloveniji kontinuirano ustvarjajo že od leta 1927 (s prekinitvijo med leti 1943–1952), sodobni ples državljani Slovenije poznajo dosti slabše kot druge umetniške prakse. Sodobni ples, ki ga v 20. stoletju niti njegovi ustvarjalci sami niso vselej razumevali kot umetnost, je v resnici star le nekaj več kot 100 let in šele v zadnjih desetletjih je pridobil svoje mesto tudi v univerzitetnih kontekstih. Vendar sta tako njegova zgodovina, kakor tudi aktualna plesna umetniška praksa izjemno bogati in raznoliki: v njiju so razpoznavne telesne arheologije različnih kulturnih sedimentov, telesa in njihovi estetski inženiringi govorijo zgodbe o različnih branjih teles, na rojstnem listu je sodobni ples datiran v čas različnih političnih, družbenih in umetniških gibanj, v čas kinetike, hitrosti in mobilnosti, s sodobnim plesom so povezana tudi različna politična naziranja, vključno z usodnimi koreografskimi spodrsljaji, ki so telesno veščino pod pretvezo svobode pripeljali v uniformiranost, proti kateri so se sprva borili. Z vsem tem je bil vselej povezan tudi sodobni ples v Sloveniji. Četudi nekako na robu, je v svojih odločilnih zgodovinskih epizodah izplesal nekaj koreografskih trenutkov, ki v zgodovini nimajo primere, na primer ples partizanske umetniške skupine med NOB.
Gibanica na turneji si bo prizadevala sodobni ples ponuditi različnim občinstvom po Sloveniji ter s tem tej umetniški praksi zagotoviti kakšen pogled, kakšen vidik, ki ga doslej ni bila vajena. Želeli bi si, da bi različna občinstva po Sloveniji pri tem sodelovala v večjem obsegu kot doslej in da bi Mreža sodobnega plesa skupaj s sedanjimi in bodočimi partnerji vzpostavila trajno gostovalno platformo po vsej državi.
Partnerji Gibanice in Mreže sodobnega plesa
***
Gibanica na turneji v Novem mestu
Novo mesto je ime slovenskih zgodovinskih avantgard, s Pinom in Pio Mlakar pa tudi mesto, ki je močno povezano z vrhunskimi imeni evropske plesne zgodovine 20. stoletja. V zadnjih desetletjih je dolenjska prestolnica slovenskemu sodobnemu plesu dala nekaj izjemnih plesno-koreografskih in gledaliških imen, ravno zato je Gibanica na turneji ena od možnosti, da Novo mesto postane več kot le izvozno središče sodobno-plesnih talentov in da se prisotnost te umetniške prakse močneje vpne v njegovo domače okolje. Kadar pomislimo na plesni del Novega mesta, se nam razpre predstava o vrhunskih plesnih formah, povezanih s svetom in avantgardnimi temperaturami. Stimulativno gospodarsko okolje in zavest o estetski tradiciji moderne dobe sta dve značilnosti kulturnega utripa Novega mesta, z njima pa so povezane tudi avantgardne vrednote hitrosti, kinetike, mobilnosti in časovnih prelomov. Gibanica na turneji si bo z lokalnimi partnerji prizadevala ojačati pozicijo Novega mesta na različnih plesnih zemljevidih.
Partnerji Gibanice: Kulturni center Janeza Trdine, Založba Goga, Društvo za razvijanje prostovoljnega dela, Novo mesto, LokalPatriot ter JSKD, OI Novo mesto
Gibanica na turneji v Kopru
Ko pomislimo na Koper, pomislimo na Stanislava Hitija in Vuko Kumar Hiti, plesna pedagoga, ki sta po drugi svetovni vojni močno zaznamovala primorski plesni utrip in ki sta uspela s svojo umetniško izobraženostjo na svoje študente prenesti tudi plesna znanja evropskega plesnega ekspresionizma. Hkrati pa je z obalo povezano vsaj še eno ime slovenskega plesnega ekspresionizma: to je plesalka in koreografinja Jasna Knez, ki je vrsto let živela na slovenski obali. V obalnih mestih pa je sodobni ples ves čas močno povezan s plesno pedagogiko in izobraževalnimi programi, ki se od 50. let preteklega stoletja niso nikoli prekinili in so vzgojili vrsto odličnih plesalcev. Koper je mediteransko mesto, ki s svojim pristaniščem vase vpisuje vonj po svetu. Zgodovina plesa je zgodovina poti in mobilnosti, to velja tako za balet, kakor tudi za moderni in sodobni ples. Gibanica na turneji z lokalnimi organizacijami in Gledališčem Koper dokazuje, da je ples več kot doma tudi na slovenski obali.
Partnerji Gibanice: Gledališče Koper, Plesni studio Lai, KUD Erato, KUD Nambole, Art Dance Studio Portorož ter JSKD, OI Izola in OI Koper
Gibanica na turneji v Kranju
Kranj ni zgolj mesto slovenske literarne romantike, po kateri ga pozna Slovenija in predvsem slovanski del Evrope, v zadnjih desetletjih je sodobno-plesna dejavnost tega gorenjskega mesta vzgojila nekaj plesalcev, ki so med drugim močno zaznamovali ugledne kolektive britanskega in belgijskega sodobnega plesa. Za to je zaslužno predvsem kontinuirano in inovativno plesno izobraževanje, ki ima v Kranju večdesetletno tradicijo in ki uspe pri posameznikih izpostavljati predvsem njihove »eskcesne« umetniške prednosti. Kadar pomislimo na Kranj, pomislimo na plesne ustvarjalce z domišljijo in izrazitimi idiolekti, na plesne umetnike, ki v svojih delih ustvarjajo neobičajne pomene in ki se jih človek, ker so tako pomensko potentni, nikoli ne naveliča gledati. Kranj je tudi zaradi estetsko drznih programov tamkajšnjega gledališča izjemna možnost, da se sodobni ples močneje vpne v njegovo kulturno okolje.
Partnerji Gibanice: Prešernovo Gledališče Kranj, KD Qulenium, Hiša Layer in JSKD, OI Kranj
Gibanica na turneji v Novi Gorici
Nova Gorica je mesto, ki ga močno določa meja. Vznik sodobnega plesa je povezan z moderno dobo, moderna doba pa z abstrakcijo v umetnosti. V evropski zgodovini je abstraktno mišljenje v izhodišču povezano z mejo, ki so jo morale evropske kulture prestopiti, da bi srečanje z Drugim ustvarilo pogoj, kjer dvoje ustvari možnost primerjave, slednja pa mišljenjsko operacijo, ki evidentira razlike in podobnosti ter iz njih ustvarja sinteze. Nova Gorica je mesto, ki ga je proizvedla moderna doba s svojimi estetskimi stili, ki ga je zaznamovalo 20. stoletje s svojo politično zgodovino in v katerega je najbolj izmed vseh slovenskih mest vpisana izkušnja meje. V tem mestu je že desetletje doma plesna in gledališka gimnazija, še dlje pa je tam doma izjemno živa pedagoška sodobno-plesna dejavnost. S tem mestom pa je povezano vsaj eno izjemno pomembno ime slovenskega sodobnega plesa: to je slovenski gledališki avantgardist Ferdo Delak, rojen v Gorici leta 1905. Delak je bil izjemno dobro seznanjen z evropskimi umetniškimi tokovi od 20. let preteklega stoletja naprej, vključno z modernim plesom, njegova članka »O novi plesni umetnosti« (Domači prijatelj, 1919) in »Uvod v novo plesno umetnost« (Modra ptica, 1931) – zadnji je za eno leto starejši kot članek ameriškega plesnega kritika in teoretika Johna Martina z naslovom »What Is Dance« (1932), ki danes velja za prvo teoretsko refleksijo modernega plesa –, pa s svojo neizpodbitno relevantnostjo pomenita še neafirmiran dosežek slovenske plesne teorije in zgodovine.
Partnerji Gibanice: SNG Nova Gorica, Klub goriških študentov, Gimnazija Nova Gorica, Plesni center Terpsihora, M&N Dance Company, DanceAbility International in Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava
***
Izvršna producentka Gibanice na turneji: Mojca Zupanič
Koordinatorka Mreže sodobnega plesa: Sandra Đorem
Odnosi z javnostmi: Tamara Bračič Vidmar, Mojca Zupanič
Vsebinski vodja projekta: Goran Bogdanovski
Strokovni sodelavec in svetovalec: Rok Vevar
Umetniški odbor Gibanice: Goran Bogdanovski, Rok Vevar, Tamara Bračič Vidmar, Alma R. Selimović