11. bienale slovenske sodobne plesne umetnosti.
Gibanica – bienale sodobne slovenske plesne umetnosti, od leta 2003 predstavlja slovensko sodobnoplesno produkcijo, ki jo za festival vselej izbere tričlanska mednarodna selektorska ekipa. Gibanica ponuja nabor najboljših sodobnoplesnih izdelkov domačih producentov in velja za najpomembnejšo sodobnoplesno platformo pri nas.
Gre za mešanico nacionalnega plesnega festivala, kjer ima domača javnost možnost pridobiti pregled nad kvaliteto dvoletne plesne ustvarjalnosti, umetniki pa reflektirati kvaliteto domače plesne ustvarjalnosti, in platforme, na kateri se domačim in tujim gostom festivala ponudi v premislek umetnost, ki bi jo utegnili uvrstiti v svoje različne umetniške programe. Poleg glavnega programa, Gibanica vselej ponudi tudi bogat spremljevalni program.
Predstave tekmovalnega programa Gibanice se potegujejo za najboljšo predstavo po izboru občinstva in najboljšo predstavo po izboru žirije.
Od leta 2012 naprej Društvo za sodobni ples Slovenije na Gibanici (prve so bile podeljene februarja 2013) podeljuje tudi nagrado Ksenije Hribar za izjemne dosežke na področju sodobnega plesa. Nagrada je namenjena ustvarjalcem na področju sodobnega plesa v Sloveniji, ki s svojo vrhunskostjo in inovativnostjo pomembno prispevajo h kakovosti in razvoju sodobnega plesa pri nas. Namen nagrade je spodbujati celostni razvoj področja sodobnega plesa (nagrada se podeljuje plesalcem, koreografom, plesnim pedagogom, kritikom, producentom, oblikovalcem svetlobe in oblikovalcem zvoka na področju sodobnega plesa), motivirati talentirane mlade ustvarjalce kot tudi nagraditi dolgoletno življenjsko delo posameznikov, ki so s svojo umetniško, pedagoško oziroma teoretsko dejavnostjo zaznamovali naš prostor.
Selektorska posadka Gibanice 2023:
- Pia Krämer (Nemčija) že več kot 35 let upravlja in vodi organizacije in projekte na področju uprizoritvenih umetnosti. Kot umetniška vodja Studio Theatre Loft v nemškem Regensburgu je bila odgovorna za program akademije in prizorišča. Na Portugalskem je vodila skupnostni projekt O Espaco do Tempo in bila tudi koordinatorka portugalske platforme uprizoritvenih umetnosti.
- Biljana Tanurovska - Kjulavkovski (Severna Makedonija), kustosinja, raziskovalka in kulturna producentka, soustanoviteljica platforme Nomad Dance Academy (NDA) in projektnega prostora Kino Kultura (KK) ter programska direktorica skopske nevladne organizacije Lokomotiva.
- Maja Kalafatić (Slovenija), plesalka, koreografinja, pedagoginja in učiteljica joge, ki živi in dela med Ljubljano (Slovenija) in Beogradom (Srbija) ter sedaj tudi Helsinki (Finska).
Člani strokovne žirije za nagrado Gibanice 2023 za najboljšo predstavo:
- Roberto Cassarotto (Italija), sodirektor Aerowaves, ki se ponaša s svojo edinstveno vlogo povezovalca med koreografi, plesnimi programerji in plesnimi navdušenci po vsej Evropi
- Dries Douibi (Belgija), umetniški sodirektor Kunstenfestivaldesartes, ki sodi med najuglednejše mednarodne festivale, posvečene sodobnemu gledališču, performansu in plesu
- Lea Loeb (Švica / Argentina), programska vodja festivala Zürcher Theater Spektakel, ustanovljenega 1980, danes eden najpomembnejših evropskih festivalov sodobnih oblik uprizoritvenih umetnosti
Izmed 49 prispelih prijav so selektorice v tekmovalni program izbrale 7 predstav, predstava Reči reči pa se je z nagrado strokovne žirije, ki jo je na Gibanici 2021 prejel koreograf Jan Rozman za predstavo Predmetenje (produkcija zavoda Emanat), v tekmovalni program uvrstila neposredno.
Utemeljitev selektorske žirije:
Kot selektorska ekipa smo imele zelo težko nalogo izbrati sedem izmed devetinštiridesetih zelo raznolikih in kakovostnih predstav, ki bi predstavljale nekakšen izbor slovenske produkcije v zadnjih dveh letih. Zato smo se odločile, da bomo predstavile dela, ki kažejo koreografske pristope k telesu, prostoru, času in materialom, ki razkrivajo napredne poglede na plesno umetnost.
Letošnji izbor povezuje ples, gibanje in koreografijo z aktualnimi temami, ki se nam zdijo pomembne, kot so tehnologija in telo, izčrpanost, feministično telo in pripovedovanje zgodb, gledalstvo in pogled, pa tudi ples in dekonstrukcija gibanja v zgodovini in do danes, s čimer ponuja različna razumevanja plesne umetnosti. Izbrana umetniška dela ne prinašajo samo somatske razsežnosti, temveč obravnavajo ples kot relevantno družbenopolitično umetnost. Predstavljajo raznolike poetike, krajine, somatske rešitve in gibalne taktike, ki razkrivajo sveže poglede na plesno umetnost v slovenskem kontekstu. Dela raziskujejo gibe in problematiko, ki sprožajo transformacije v telesu, ter na odru ustvarjajo raznolike ideje, ki preoblikujejo oder in njegov pomen, pa tudi način, na katerega gledamo predstave.
Pri izboru upoštevamo vpliv različnih praks, pa tudi značilnosti in potenciale sistema, ki te prakse vzdržuje, s poudarkom na novih idejah, vrednotah in orodjih za hitro spreminjajoči se svet.
IZBRANE PREDSTAVE (po abecednem redu):
- Leja Jurišić, Bara Kolenc, Peter Kutin, Patrik Lechner, Mathias Lenz: BRINA – KINESTETIČNI SPOMENIK, Pekinpah v koprodukciji NO1, KUD Samosvoj
- Bojana Robinson, Katja Legin in gostje: OH, KAKO ZELO OBIČAJNO, Studio za raziskavo umetnosti igre v koprodukciji Kino Šiška
- Matej Kejžar: PČP – PREŽIVLJATI ČAS PLESAJE, Pekinpah
- Kristina Aleksova: POLJUB, Via Negativa
- Julia Keren Turbahn, Jan Rozman: REČI REČI, Emanat v koprodukciji Lutkovno gledališče Ljubljana v sodelovanju z FELD Theater für junges Publikum (Berlin)
- Irena Z. Tomažin, Jule Flierl: U.F.O.: POKLON KATALINI LADIK, Zavod Sploh s koproducenti in partnerji: SOPHIENSÆLE (Berlin), Charleroi Danse Center chorégraphique de Wallonie-Bruxelles (Bruselj), PACT Zollverein (Essen)
- Mala Kline: VENERA: MED UJETOSTJO IN LETENJEM, ELIAS 2069, Mercedes Klein v koprodukciji Center kulture Španski borci / Zavod EN-KNAP, Kino Šiška in Nomad Dance Academy Slovenija
- Beno Novak, Elvis Homan, Boštjan Simon: VSTAJENJE 2.0, Pekinpah v koprodukciji Qulenium
Izbrane predstave tekmovalnega programa so se potegovale za nagrado Gibanice 2023 za najboljšo predstavo po izboru občinstva ter za nagrado Gibanice 2023 za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije.
Organizacija: Društvo za sodobni ples Slovenije; partnerji: Cankarjev dom, Bunker, Emanat, Maska, Plesni Teater Ljubljana, Pekinpah, DruštvoNagib, Zavod MOja KreacijA Maribor, DUM – Društvo umetnikov, ENKNAP, NDA Slovenija, Platforma NEST, Mesto žensk, JSKD.
UTEMELJITEV NAGRAD GIBANICA 2023
UTEMELJITVE NAGRAD KSENIJE HRIBAR 2023
Nagrada Gibanice 2023 za najboljšo predstavo po izboru občinstva: Mala Kline: VENERA: med ujetostjo in letenjem
Nagrada Gibanice 2023 za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije: Irene Z. Tomažin, Jule Flierl: U.F.O.: Poklon Katalini Ladik
Nagrada Gibanice 2023 za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije: Elvis Homan, Beno Novak, Boštjan Simon: Vstajenje 2.0
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za življenjsko delo: Iztok Kovač
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za koreografski opus: Magdalena Reiter
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za plesni opus: Matej Kejžar
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za perspektivnega umetnika na področju sodobnega plesa: Beno Novak
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za perspektivno umetnico: Petja Golec Horvat
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za celostno vizualno podobo predstave Sad Sam Matthäus: Mauricio Ferlin, Matija Ferlin in Saša Fistrić
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za producentsko, kuratorsko in zagovorniško delo: Nina Meško
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za plesno kritiko: Maša Radi Buh
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za pedagoško delo: Irena Tomažin
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za izviren pristop in prakso na področju sodobnega plesa: Gregor Kamnikar/Diskolektiv
Nagrada Ksenije Hribar 2023 za izjemen prispevek na področju uprizoritvenih umetnosti: Bojan Jablanovec