Nedeljsko sekcijo Mostov so zapolnili gostje iz reškega gledališča z že kvalitativno potrjeno predstavo (nagrajena je bila za dramaturgijo in igralske stvaritve), pod katero se podpisuje tandem: režiserka Anica Tomić in dramaturginja Jelena Kovačić. Gre za trenutno zelo popularen in relativno mlad hrvaški dvojec, ki dobiva pozitivne odzive tudi v tujini. Na Borštnikovem srečanjuse je ekipa predstavila s Stekleno menažerijo Tennesseeja Williamsa, naslovljeno kar Menažerija.
Če prav pomislim, so tekstualno predlogo pravzaprav uporabili zgolj kot odrivno desko za avtorski polet. Kar zopet ni povsem točno, saj bi po drugi strani lahko rekla, da so uprizorili čisto esenco Williamsovega soparnega in zatohlega južnjaškega, psihološko in sociološko klavstrofobično zadušljivega, morda (ker se nikakor ne gre otresti vsaj relativnih občutkov krivde) tudi brezizhodnega, gotovo pa do neznosnosti »zaciklanega« sedanjika. Potem pa pride gost. Skoraj oprijemljiva možnost spremembe je nenadoma tu, pije limonado in naklonjeno kramlja s hčerko.
Formalno predstava učinkuje kot prikaz absurdistične mešanice zaprašene, repetitativne, okostenele in kar je še te dolgočasno predvidljive malomeščanske navlake, iz katere se norčuje Ionesco. Čeprav je seveda kontekst drug, forma ostaja približno ista. Moralne (in družbene) konvencije so le vikendaški luksuz za tiste, ki si jih lahko privoščijo, bi rekel Williams – sicer v gotovo bolj romantični formulaciji. Scenski minimalizem je poenostavljen na prispevek štirih stolov, medtem ko definicije prostora (duha) ustvarjajo gibalna določila. Vsa izrazna sredstva so potencirana: oddaljenost cilja in ponavljanje gibov ter fraz, gneča na »verandi« in klavrni poskus plesa – a poskus vendarle – Laure in gosta, drenjanje na premaloštevilnih stolih … Okrog lastne osi vrteče se podobice ustavljajo zamrznitve v spačenih grimasah resnice. Pričakovanje Dogodka med gostom in Lauro negira ponavljajoča se glasbena podlaga, ki se v ključnem trenutku »loopa« v pravo malo večnost. Zgodi se seveda nič, pa tudi če se ne bi … Ozračje, v katerega le provizorično na vsake toliko zaveje svež zrak ali (elegantno prezrt) emotivni odvod, ostaja nepremakljivo in zadušljivo moreče.
Uprizoritev (si) neizbežno zastavlja vprašanje (upoštevanja) ciljne publike in njene predhodne seznanjenosti z besedilom. Če se je gledalec pozabaval z Williamsom malo podrobneje, potem je lahko odnesel pretresljivo upodobitev ukleščenosti v lastno ekonomsko, fizično in psihološko nemoč. Pretresljivo toliko, kolikor predstava ni enodimenzionalno patetična v poskusu zgolj prezentacije tragike, ampak distancirana v poudarjanju reprezentacijskega okvirja. V srž tragičnosti vstopa skozi kontekst navidezne komičnosti, ki jo povzročita strnjenost in odrinjena realnost dogajanja.
Po motivih Tennesseeja Williamsa
HKD Teatar Rijeka
Premiera: 11. 3. 2009, HKD Teatar Rijeka
Režiserka: Anica Tomić
Dramaturginja: Jelena Kovačić
Oblikovalec luči: Dalibor Fugošić
Oblikovalec zvoka: Aleksandar Jovanović
Izbor in obdelava glasbe: Frano Đurović
Igrajo:
Edita Karađole
Andreja Blagojević
Damir Orlić
Dražen Mikulić
***
Že vrsto let v času Festivala Borštnikovo srečanje vsakodnevno izhaja Bilten, ki ažurno in temeljito poroča o celotnem dogajanju na festivalu. Vsebinsko Bilten bogatijo in ustvarjajo mladi avtorji, študentje ljubljanske Akademije za gledališče, radio, film in televizijo in mariborske Filozofske fakultete. Bilten z njihovo pomočjo pokriva širno polje festivalskega dogajanja, s spremembami v 2010 pa vnašamo svežino v prav vsako celico Festivala!
(Ksenija Repina Kramberger)
Na Sigledal festivalsko dogajanje bogatijo prispevki sodelavcev spletnega portala slovenskega gledališča www.sigledal.org kot tudi prispevki avtorjev Biltena, ki tako razširja svoje polje vidnosti še izven festivalske lokacije.
(Nika Arhar, urednica spletnega fokusa Borštnikovo srečanje 2010 na Sigledal)