Simpozij »malih umetnosti« 2021
Če so vas pota že kdaj zanesla v bleščeče in zadimljene dvorane, kjer vladata subverzija in transgresija. Če se vam je že kdaj ježila koža od videnega na odru, želodec pokal od smeha in dih zastajal od suspenza, potem je verjetno, da ste pokukali v svet »malih umetnosti«, »kleinkunsta«. A kaj konstituira »klein« v »kleinkunstu«? Tega kalejdoskopa odrskih praks ne zaznamujejo pomanjševalnice, prav tako jih majhne ne dela njihova primarna publika. So male umetnosti torej zares majhne? Kraljica preobleke v 12-centimetrskih petah in natupirani lasulji se mogoče ne bi strinjala. Vrvohodec 10 metrov nad tlemi prav tako ne. Kaj je torej malega v kabaretu, improvizacijskem gledališču, burleski, cirkusu in stand-u komediji ter kaj jim je še skupnega? O epistemološkem dometu, teoretski čvrstosti in umetniški kvaliteti dotičnega fenomena bo govora na Simpoziju »malih umetnosti«, a ta fenomen ne bo pod drobnogled vzet s povečevalnim steklom, pač pa s kunštnimi stokovnjaki_njami in kančkom umetniške licence.
V okviru Platforme »malih umetnosti« je bil med 9. in 11. septembrom 2021 v sodelovanju s Slovenskim gledališkim inštitutom organiziran strokovni simpozij, s katerim se prizadeva osvetliti nastajajočo in aktualno, vendar razpršeno in slabo vidno izveninstitucionalno produkcijo hibridnih odrskih praks ter predstaviti umetniške skupine, akademike in producente, ki delujejo znotraj žanrov »malih umetnosti« v Sloveniji in tujini.
V tridnevnem programu so se odvili pogovori, predavanja, delavnice in predstave, ki so jih tvorili predstavniki področja iz Slovenije in tujine. V središču simpozija so bili kontekstualizacija, afirmacija in profesionalizacija tovrstnih umetniških praks, analiza potencialnih družbenih vprašanj, ki jih te prakse odpirajo, in potencialnost teh praks za grajenje novih skupnosti.
Med domačimi akademiki_čarkami so se v okviru simpozija predstavile Zala Dobovšek, Maja Šorli in Katja Čičigoj, iz tujine pa Hans van Maanen (Nizozemska) s predavanjem na temo Estetika malih umetnosti ter Irena Ristić (Srbija) s predavanjem Kolektivi in uresničevanje skupnega v »malih umetnostih«. Poleg teoretikov_čark so se simpoziju pridružili_e tudi domači_ in tuji_ producenti_ke, med njimi Maja Dekleva Lapajne in Goran Završnik iz Slovenije, iz tujine pa Fabrice Laffon, Divan du Monde in Madame Arthur (Francija) ter Helena Bunker, Stockholm Fringe Festival (Švedska).
V spremljevalnem programu je bila predstavljena raznovrstna umetniška produkcija, kot na primer pariški drag kabaret Madame Arthur, zagrebški kolektiv TRAS in domača tehnoburleska Tatovi podob.
Vodja simpozija: Maja Šorli
Komite simpozija: Maja Šorli, Maja Delak, Sabrina Železnik
Projektna skupina simpozija: Sabrina Železnik, Eva Jus, Leon Marič, Jan Rozman, Metod Zupan
Grafična podoba: Špela Drašlar
Oblikovanje prostora in uniform: Tanja Pađan / Kiss the Future & Anselma
Foto dokumentacija: Asiana Jurca Avci
Tehnična ekipa: Damjan Delak, Luka Prinčič, Janko Oven in Žan Rantaša