Oddelek za dramaturgijo in scenske umetnosti na UL AGRFT čedalje bolj aktivno razvija znanstvenoraziskovalno dejavnost. Vzporedno s pedagoškim delom usmerja svoja prizadevanja v izpolnjevanje vrzeli na področju zgodovinskih študij in teoretskih refleksij, predvsem gledališča in scenskih umetnosti 20. stoletja. V slovenskem prostoru je umetniška praksa vseskozi hodila v koraku s sočasnim dogajanjem v zahodnem svetu, togi pa sta bili njena refleksija in teoretizacija. Raziskovalna skupina (sestavljajo jo pedagogi in mladi raziskovalci AGRFT skupaj s pridruženimi sodelujočimi) je pod vodstvom Barbare Sušec Michieli v zadnjih dveh letih preučevala Dinamiko sprememb v slovenskem gledališču 20. stoletja, izsledki raziskave pa bodo kmalu izšli v posebni monografiji. Skupina je s projektom kandidirala na razpisu Agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS), ki je podprla in sofinancirala raziskavo, prav tako njeno nadaljevanje v raziskovalnem programu Gledališke in medumetnostne raziskave, ki je trenutno v teku. Raziskovalna dejavnost je tesno povezana z založniško dejavnostjo AGRFT.
Leta 2008 smo v sodelovanju z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije ustanovili revijo Amfiteater, to je prva znanstvena revija za gledališče in scenske umetnosti pri nas, ki je uvrščena tudi v mednarodne bibliografske baze in v seznam indeksiranih revij na ARRS. Ustanovili smo jo prav z namenom, da bi dodatno spodbudili raziskave uprizarjanja in vzpostavili prostor za sprotno izmenjavo najnovejših spoznanj (članki so prosto dostopni na www.agrft.uni-lj.si/amfiteater). Sicer se raziskovalci redno udeležujemo konferenc in simpozijev, pomembno podporo pa imamo v sodelavcih Centra za teatrologijo in filmologijo, ki nas angažirano oskrbujejo z dokumentacijskimi gradivi iz arhivov in podpirajo z bibliotekarskimi deli.
K raziskavam uprizarjanja v pedagoškem procesu spodbujamo tudi študente. Ti se strokovni javnosti ob koncu zimskega in poletnega semestra, letos že peto leto zapored, predstavljajo s publikacijo ODERuh. To je neke vrste križanec med gledališkim listom in revijo, v katerem uresničujejo svoje zamisli kot dramaturgi in mladi raziskovalci. Občasno izhajajo zborniki razprav, v katerih študentje ponujajo sveže poglede na aktualne teme pa tudi prezrta poglavja iz dramatike in gledališča. Naj nazadnje omenim, da je letos raziskovalna dejavnost tudi v pedagoškem procesu dobila ustrezno poimenovanje: v teku bolonjske reforme in posodabljanja študijskih programov je Oddelek za dramaturgijo temeljito preoblikoval študijski program in se preimenoval v Oddelek za dramaturgijo in scenske umetnosti. To je prvi oddelek za študije scenskih umetnosti na ljubljanski univerzi pa tudi v slovenskem prostoru.