Po Fabrovih besedah je bila letošnja edicija Exodosa vznemirljiva in izzivalna, z edino pripombo, kot je dejal, da ni bilo festivalskega prostora za večerno druženje in zabavo. Projekt pod imenom "Fabre v Ljubljani" sicer poteka od 18. marca. Na Fabra se osredotoča ko na vizualnega umetnika in ustvarjalca sodobnih odrskih umetnosti v vlogah režiserja, dramatika, koreografa, scenografa, predavatelja in selektorja.
"Ljubljana je malo in prijetno mesto, izžareva zelo dobro energijo," je dejal Fabre. Po njegovih besedah se kljub majhnosti v mestu veliko dogaja, saj potekajo najrazličnejši festivali, slovenska prestolnica ima po njegovi oceni tudi dobre muzeje. "Ljudje so tu že od nekdaj dejavni," je dejal Fabre, ki je Ljubljano obiskal že v začetku 80. letih ter med drugim spoznal ustvarjanje skupin Laibach in Irwin ter Dragana Živadinova. Po Fabrovem mnenju je bila v Ljubljani vedno doma živahna in dobra umetniška scena.
Direktorica festivala Nataša Zavolovšek je dejala, da si je vedno želela organizirati večji, zanimiv in sproščen festival, na katerem se občinstvo in umetniki srečujejo ter izmenjujejo mnenja. Po njenih besedah je za letošnji festival občinstvo pokazalo veliko zanimanja, z Exodosom so zadovoljni tudi sodelujoči umetniki. Najbolj obiskani sta bili Fabrovi predstavi Prometej, pokrajina 2 v Cankarjevem domu, razprodane so bile tudi predstave na manjših prizoriščih.
Na festivalu je sodelovalo približno 200 umetnikov iz vsega sveta. Na 17 ljubljanskih prizorišč je Exodos privabil 30 predstav in deset spremljevalnih dogodkov. V Ljubljani je prvič gostovala tudi šesta Balkanska plesna platforma, ki je ponudila 18 predstav umetnikov iz regije. Kot je dejala Zavolovškova, je plesna platforma uspela, saj je v Ljubljano na ogled predstav prišlo 45 direktorjev in producentov, "to je za umetnike zelo dobro in tudi obiskovalci so dobili vpogled v plesno ustvarjanje regije".
Festival bo odslej sicer potekal bienalno. Selektor 18. edicije festivala bo britanski vizualni umetnik, pisec in režiser Tim Etchells, ki ga bodo najverjetneje predstavili v celovitem okvirju, kot so letos Fabra, Etchells pa bo izbral program po svojem okusu, je še dejala Zavolovškova.
O razlogih, da bo festival odslej potekal bienalno, pravi, da za večji festival, kot je postal Exodos, organizatorji potrebujejo več časa za priprave, razlog pa je tudi finančne narave. To je racionalna odločitev, saj je bolje delati na kakovosti festivala, kot pa na številčnosti dogodkov, je še pojasnila Zavolovškova.
STA, 25. 4. 2011
Fabre: Ljubljana ima živahno in dobro umetniško sceno
:
:
STA,
29. 5. 2024
Sindikati za samozaposlene v kulturi pred sprejemom kolektivne pogodbe zahtevajo sporazum
STA,
26. 4. 2023
Letošnja nagrada Axela Cortija pisatelju Petru Turriniju
STA,
21. 9. 2015
Na Bitefu ovacije za "slovensko" Iliado