SiGledal, 27. 6. 2023

Predstavitev nove številke Revije za teorijo scenskih umetnosti Amfiteater

Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) in Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT) vabita na predstavitev prve letošnje številke znanstvene revije za teorijo scenskih umetnosti A M F I T E A T E R v četrtek, 29. junija 2023, ob 11. uri v dvorani SLOGI.
:
:

Foto: Arhiv SLOGI

Novo številko revije Amfiteater bodo predstavili nova glavna in odgovorna urednica revije dr. Maja Murnik v sodelovanju z avtorji razprav v tokratni številki Varjo Hrvatin, Mašo Radi Buh, Jakobom Ribičem ter dr. Gašperjem Troho, direktorjem SLOGI.

Pretežni del prve letošnje številke Amfiteatra, revije za teorijo scenskih umetnosti, predstavljajo razprave, pripravljene na podlagi prispevkov na Amfiteatrovem simpoziju, ki je na temo »Gledališki eksperiment na Slovenskem (1966–1986) in njegovi odmevi« potekal jeseni 2022 v Slovenskem gledališkem inštitutu v Ljubljani.

Tokratna številka tako prinaša osem izvirnih razprav v slovenskem in angleškem jeziku. Več člankov se ukvarja z uprizoritveno pisavo, katere nove oblike so se pojavile v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Čeprav tradicionalne dramske forme niso odpravile, so korenito spremenile vlogo besedilnosti v gledališču. Avtorji razprav raziskujejo raznovrstna razmerja med pisavo in uprizoritvijo, med dramskimi in (eksperimentalnimi) uprizoritvenimi praksami, praviloma v slovenskem kontekstu. Posebej so obravnavane bralne uprizoritve, pa tudi nekateri specifični in manj poznani vidiki.

Avtorji člankov so: prof. dr. Branislav Jakovljević, prof. dr. Tomaž Toporišič, dr. Gašper Troha, prof. dr. Barbara Orel, Varja Hrvatin, Maša Radi Buh in Jakob Ribič, prof. dr. Krištof Jacek Kozak, prof. dr. Gregor Pompe ter dr. Nika Leskovšek. Recenzijo Esejev o komediji prof. dr. Jureta Gantarja je napisala Tajda Lipicer.

Številko je uredila nova glavna in odgovorna urednica revije dr. Maja Murnik.

SLOGI, Amfiteater

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16

Andraž Polončič Ruparčič, SiGledal, 20. 2. 2013
Za gledališče nujno ne potrebuješ oči
Anita Volčanjšek, SiGledal, 12. 11. 2010
Poznavanje zakonitosti gledališča je nujno