Letošnja edicija 58. Bitefa, ki velja za enega najstarejših in najprestižnejših mednarodnih gledaliških festivalov v svetovnem merilu, nosi naslov Lepota (ne)će spasiti svet, kar po Dostojevskem pomeni lepoto, ki ne predstavlja le estetske kategorije, pač pa predvsem etično. Ambivalentnost naslova napeljuje na kritičen razmislek o tem, ali lahko nekaj tako vzvišenega in plemenitega, kot je lepota, zares reši svet, v katerem živimo.
V glavnem programu se bodo poleg slovenskih predstavile še produkcije iz Nemčije, Francije, Švice, Bolivije, Brazilije, Nizozemske, Belgije, Hrvaške in Srbije. Selektorsko ekipo tokrat sestavljajo umetniški direktor festivala Nikita Milivojević, dramaturginja Tijana Grumić in izvršna direktorica festivala Ksenija Đurović.
Predstava Bodočnost, ki je koprodukcija z Beograjskim dramskim gledališčem, brez besed govori o možnostih in nezmožnostih bivanja človeka kot nebogljenega, a tudi vase zagledanega bitja in drugih bitij na planetu. Je nadaljevanje poskusa, kako osmisliti delovanje v času okoljske in mogoče še kakšne druge krize na nekoliko drugačen, zanj bolj poetičen način, je na novinarski predstavitvi pred premiero v Ljubljani povedal režiser.
Projekt je podpisal v soavtorstvu z Zorcem, tudi dramaturgom in nastopajočim v predstavi. Nastal je iz njunih razmišljanj o tem, kako bi gledalec lahko neko predstavo gledal neobremenjeno. Na oder sta tako poskušala prenesti vse plasti, ki so se izkristalizirale iz opisov določenih situacij.
Psihološki triler Razpoka, "duhovita in lucidna intervencija je le uvod v avtoričine postopke poigravanja z resničnostjo; je povabilo v razpoko, temeljno gledališču: resnica in fikcija se pogovarjata v nenehnem preigravanju z našimi pričakovanji", piše na spletni strani MGL.
Kot je pred premiero predstave ocenila direktorica in umetniška vodja MGL Barbara Hieng Samobor, besedilo ne bi moglo biti bolj aktualno, saj gre za igro o prisluškovanju in sledenju, skritih in neskritih oblikah represije, o "pravih" in "nepravih" informacijah, zlorabi družbenih omrežij.