Kocbek, ki je del mladosti preživel s Pinom Mlakarjem na konceptualnih aktivnih in aktivističnih taborih na otokih, na Hvaru in Mljetu, med drugo vojno pa še s Titom na Visu, se torej vrača v Dalmacijo, na prizorišče nekdanje slavne mednarodne korčulanske letne šole (revije Praxis). Povabilo za gostovanjeje prišlo s strani Centra za kulturo Korčula, uprizoritev pa bo izvedena znotraj arhitekture starega mestnega jedra Korčule.
Matjaž Berger, režiser predstave, je v intervjuju za časopis Delo povedal: »Našo gledališko uprizoritveno tovarišijo v predstavi In stoletje bo zardelo je pravzaprav v procesu nastajanja predvsem zanimalo, kdo je Edvard Kocbek kot upornik, kdo kot ultimativna zvestoba, kdo kot heroj duha, kdo kot partizan, kdo kot pesnik, ki pravi, da nikoli ne bo prenehal biti, kdo kot etična pokrajina, ki govori (s Spinozo), da so samo svobodni ljudje hvaležni eni drugim …«
Novinarka Tadeja Krečič Scholten, ki si je predstavo In stoletje bo zardelo ogledala v ljubljanskih Križankah v sklopu 69. Ljubljana festivala, je za Radio Slovenija dejala: »In stoletje bo zardelo je uspela dramatizacija izjemne biografije in znotraj nje občutljive teme zvestobe in izdajstva z veliko zavzetostjo vseh oblikovalcev predstave, tudi mlade generacije slovenskih igralcev, izmed katerih naj omenim vsaj Boruta Dolšaka kot mladega Kocbeka in Barbaro Ribnikar kot ženo Zdravko …«
V predstavi nastopajo: Borut Doljšak, Peter Harl, Anuša Kodelja / alternacija: Barbara Ribnikar, Matija Rupel, Mario Dragojević, Vitorija Zdovc, Timotej Novaković, Gregor Podričnik, Lovro Zafred, Gregor Čušin, Pavle Ravnohrib, Janez Hočevar, Gal Žižek.
Koprodukcija novomeškega in novogoriškega gledališča je nastala v sodelovanju s Cankarjevim domom Ljubljana in Galerijo Božidar Jakac Kostanjevica na Krki. V septembru 2021 bo predstava znova na ogled v Galeriji Božidar Jakac