Kdaj: ponedeljek, 31. januarja, ob 10.00 in 18.00
Zvrst: lutkovna predstava
Starost gledalcev: od 3. do 7. leta
Trajanje predstave: 40 minut
Število sedežev v dvorani: 75
V Gozdu za hribom živi prijazen in razumevajoč Zajec Zdravnik. Z zdravilnimi rastlinicami, razumevanjem in pogovorom zdravi najrazličnejše bolezni in poškodbe gozdnih živali: zavozlan rilec, jazbečjo pozabljivost, sovjo nespečnost … Nekega dne pride iz mesta k njemu fantek Žiga s kužkom Ozom, ki je hudo bolan. V Velikem medicinskem priročniku pa nič ne piše o zdravljenju kužkov! Po skrbnem pregledu Zajec Zdravnik ugotovi, da je kužek zbolel zato, ker je žalosten. Mu bo uspelo pozdraviti »bolezen«, ki ji pravimo žalost?
O konceptu predstave
Predstava je z načinom svoje pripovedi namenjena predvsem najmlajšim – otrokom od dveh do sedmih let starosti, s svojim univerzalnim humanističnim sporočilom pa je namenjena tudi starejšim gledalcem vseh starosti. Igra se odvija v asketsko izčiščeni otroški sobi, opremljeni s preprostimi lesenimi škatlami za igrače. Skozi princip, ki temelji na fantazijskem izmišljanju pripovedi otroške igre, vlečeta igralki – animatorki igrače (lutke) iz škatel, ter scensko dogajanje razvijata tako, kakor da se zgodbo igrata in si jo sproti izmišljata. Podobno poteka tudi spontani princip igranja in oživljanja igrač v otroški igri; oživi tista igrača, ki je v nekem trenutku deležna otrokove pozornosti. Gre za večplastno raziskovanje samega fenomena animacije oziroma oživljanja figur in s tem načinov razvoja in podajanja zgodbe. To pa so tudi elementi, iz katerih izvira sodobno lutkovno gledališče. V animaciji se ustvarjalci predstave posvečajo tudi kreativni izdelavi detajla in izrazu drobnih, minimalističnih intimnih trenutkov med figurami, ki jih oživljata animatorki Tina Oman in Ajda Rooss Remeta.
S tem principom je povezana tudi sama likovna podoba Jasne Vastl, ki gradi na preprostih in asketskih - a toplih in likovno čistih elementih. Toplo in humorno atmosfero igre dopolnjuje večplastni glasbeni svet Nina de Glerie in Jelene Ždrale. Glasba je v predstavi enakovreden
element besedilu in mestoma nosi osnovno pripovedno funkcijo.
Predstava Zajec Zdravnik je lutkovno glasbeni dogodek za otroke, ki je po formi in izrazu minimalističen, po srcu in duši pa globoka in humanistično široka igra, ki sloni na praizvedbi nove domače lutkovne pravljice, nastale v sodelovanju s pisateljico Nino Kokelj.
Kritike:
»Neobičajno« je pridevek, ki najbolje povzame in opredeli predstavo Zajec Zdravnik. Neobičajno v zgodbenih poudarkih, neobičajno v likovni podobi, neobičajno v načinu animacije lutk. Prvi pogled na slehernega od teh elementov utegne zbuditi dvom – toda to je v naravi te predstave, ki pospešeno beži od disneyevske sorazmernosti in dobesedne lepote/grdosti pozitivnih/negativnih likov, ki je običajno servirana otrokom.
Sploh bi kdo rentačil, da marsikaj v tej zgodbi stoji na glavi. Ljudje hodijo po pomoč v gozd, negozdni ljudje po odrešitve k meščanom- kajpak, ker je v mestni idili dosti manj »reda« kot v praurejenih odnosih narave, kjer ekosistem postavi vse na pravo mesto. Liki imajo lastnost, ki jim jih predsodki ne bi pripisali: slon prisega na čistočo, svinja bradavičarka je lepotica, srna je melanholična elegričarka, jazbec pozabljiv, papiga gostobesedna nakladačka, ptičija komuna pa je sploh zgodba zase.
»Krivica« torej niti ni – vsakdo je takšen, kot pač je.
(Primož Jesenko: Neobičajna predstava, Delo, 24.4.2004)
Delavnica po predstavi (15 minut): Pogovor z ustvarjalci predstave.
Povezave:
Fotogalerija na SiGledal
Saša Jovanović v Repetoarju
Saša Jovanović na Wikiju