SiGledal, 20. 9. 2025

Četrt stoletja ustvarjalnosti in povezovanja – jubilejna 25. sezona Gledališča Koper

Gledališče Koper vstopa v jubilejno 25. sezono, ki nosi pomenljiv naslov Četrt stoletja ustvarjalnosti in povezovanja. Ob tej priložnosti so začeli vpis abonmajev, ki občinstvu prinašajo bogat nabor predstav domačih in gostujočih ustvarjalcev.

Sezono bodo odprli z uprizoritvijo romana Alessandra Baricca Ocean morje v režiji Ivana Lobode. Dogajanje vas popelje v Almayer – oddaljeno počivališče, »kot položeno na zadnji okvir sveta«, ki sprva deluje osamljeno in pozabljeno, a hkrati postane prostor srečevanja številnih gostov. Ti prihajajo s svojimi željami, bolečinami in iskanji: mlado dekle Elisewin, ki jo oče pripelje v upanju, da jo ozdravi morje; gospa Ann Diverià, poslana v samoto kot obliko »zdravljenja prešuštvovanja«; slikar Plasson, ki želi naslikati resnico morja; znanstvenik Bartleboom, ki raziskuje njegovo mejo. Ob njihovi strani so gostiteljica Dira, skrivnostni mornar Adams in zdravnik Savigny. Vsi skupaj razkrivajo, da je morje več kot kulisa – postane metafora življenja, svobode in preobrazbe. Premiera bo v petek, 3. oktobra.

Direktorica in umetniška vodja Gledališča Koper, Katja Pegan, je v uvodniku časopisa GledGa zapisala:»Dragi abonenti in abonentke, drage prijateljice in prijatelji! To je petindvajseto pismo, ki vam ga pišem že petindvajset let zapovrstjo. Pisala sem jih kot povabila k novi sezoni z zanosom in prepričanjem, da so gledališke predstave prostor za pomembna srečevanja ljudi z zgodbami, ki jih gledališče nenehno pripoveduje. Srečevanja vseh nas, ki moramo in zmoremo razmišljati o svetu ter o tistem tolikokrat napisanem stavku: od kod prihajamo in kam gremo? […] V naslednji sezoni, h kateri vas vabimo, boste videli številne mlade igralce, pa tudi tiste, s katerimi smo gradili naše gledališče. Morda boste ob predstavah prepoznali nekaj zelo pomembnega, čeprav nihče tega ne omenja kot veliko težavo današnjega dne: nekoč smo se imeli bolj radi.«

V jubilejni sezoni Gledališče Koper ponuja raznolike abonmaje za odrasle, posebno pozornost pa namenja mlajšemu občinstvu. Otroška abonmaja Mali oder (3+) in Mavrična ribica (5+) prinašata kakovostne predstave za otroke, gledališče pa bo nadalje razvijalo program Svetilnik – Gledališče za otroke in mladino, ki si ga je v pretekli sezoni ogledalo več kot 20.000 otrok in njihovih spremljevalcev z Obale, Primorske in širše. Otroci, mlajši od treh let, si lahko predstave ogledajo brezplačno.

Za nekoliko starejše nadebudneže bodo tudi v prihodnje izvajali gledališke šole in gledališki trening, na večere improvizacij pa vabijo občane, študente in dijake, ki želijo pobliže spoznati čar gledališča.

Ob 25-letnici se Gledališče Koper še naprej zavezuje krepitvi primorske gledališke krajine ter sodelovanju z gledališči iz prostora nekdanje skupne države. Posebno pozornost bodo namenili ustvarjanju predstav in vsebin v italijanskem jeziku – jeziku okolja, v katerem delujejo – saj želijo krepiti medkulturni dialog in dvojezično kulturno dogajanje.

Jubilej bodo obeležili tudi s praznovanjem 25. obletnice Gledališča Koper, ki bo v petek, 10. oktobra. Ob tej priložnosti pripravljajo sproščeno druženje in kulturni program za vse prijatelje gledališča.

Gledališče Koper, repertoarji

Povezani dogodki