»Ne izgovarjaj se, da je lepota prirojena in da ne moreš nič za to, če nisi kot filmske zvezde. Tega od tebe tudi nihče ne zahteva. Ne izgovarjaj se, da si s službo, gospodinjstvom in materinstvom več kot prezaposlena: če veš, kako in kaj, porabiš za nego svoje zunanjosti dnevno nekaj minut, ki si jih boš gotovo rada pritrgala in ki se ti bodo bogato obrestovale že v prijetni zavesti, da si kljub vsem naporom, ki jih zahteva sodobno življenje od žene, negovana ter – mnogo mlajša, kot si v resnici. In življenje ti bo nenadoma postalo nekam lažje! Zakaj ne bi sama bila med ženskami, ki imajo v zavesti svoje negovane zunanjosti miren, samozavesten nastop in vedno smehljajoče se lice? Seveda: vsaka šola nekaj stane. Tudi ta šola te bo sprva stala kar dovolj časa, potrpljenja in vztrajnosti. Toda pridobila boš znanje, ki ti bo vse življenje koristilo. Zato pogumno na delo!«
To je odlomek iz drobnega priročnika Nade Novak z naslovom Kako ostanem lepa in mladostna. Prvič objavljen leta 1953, v lahkotnem jeziku svetuje »sodobni« ženski, kako naj s pomočjo preprostih vaj in drugih prijemov ohranja mladosten videz. Danes se tej retoriki in prostodušnim nasvetom lahko le iskreno nasmejimo, kljub temu pa ponatis knjižice iz leta 2012 vzpostavlja vprašanje položaja ženske v sodobni družbi. Uprizoritev Kako ostanem lepa in svobodna raziskuje možne pozicije, ki so jih zavzemale ženske v različnih obdobjih, in primerja odnos družbe do tega vprašanja skozi različna obdobja. Izhajajoč iz zgodovinskih dejstev, zapisov in pričevanj uprizoritev razpre vprašanje uprizarjanja ženskosti kot konstrukta, spletenega iz vsakokratnih pričakovanj okolja. Med odzive na ta pričakovanja spadajo tudi ženska gibanja od klasičnega začetnega feminizma pa vse do danes, prizadevanje za odpiranje javnega prostora ženskam, boj za volilno pravico in pozneje za pravico do splava ter nadzora nad lastnim telesom, v zadnjem času pa tudi podiranje strogih ločnic in odpiranje prostora za raznolike spolne identitete.
Uprizoritev Kako ostanem lepa in svobodna se te teme dotika v humorni formi »teatralnega talk showa«, ki parodira elemente televizijskih pogovornih oddaj in vzpostavlja večplasten odnos do ženskega vprašanja v različnih zgodovinskih obdobjih, še posebej danes. Protagonistka talk showa je voditeljica, ki se odloči, da se bo dokončno osvobodila omejitev, tako družbe kot njenih nadrejenih, ter nam bo predstavila svoj pogled na svet. Njen teatralni talk show postane oddaja, kot si jo je od nekdaj želela, ne vemo pa, če se bo tako tudi končala.