Balado je leta 1989 prvič odplesala Saša Staparski Dobravec, ki je povedala, da je Živa Kraigher inspiracijo našla v glasbi Chopinove Balade št. 1 v g-molu in mali plastiki sedeče ženske figure Stojana Batiča. Saša Staparski Dobravec, ki je z Živo Kraigher sodelovala pred več kot tremi desetletji, je tokrat iz vloge plesalke stopila v vlogo koreografinje in Balado poustvarila s plesalko Uršo Rupnik, na katero je prenesla svoje izkušnje procesa dela.
Festival Živa bo letos ponudil pester program spletnih dogodkov in plesnih videoprodukcij, ki jih bodo danes in še v nedeljo predvajali na svoji Facebook strani in Youtube kanalu. Festival, ki sicer prinaša presek aktualne ustvarjalnosti izbranih plesnih skupin, posameznikov in posameznic iz vse Slovenije z gosti iz tujine, je letos zasnovan drugače, vendar ostaja ustvarjalen, strokoven, izkustven in poučen. V programu bodo predstavili tudi nekaj najuspešnejših video plesnih produkcij, nastalih v letošnjem letu, ki ga je sicer zaznamovalo umanjkanje ustvarjanja na odrih, so zapisali organizatorji.
Ti med osrednjimi dogodki izpostavljajo še predavanje, ki ga je o življenju in delu Žive Kraigher pripravila filozofinja in ustvarjalka na področju uprizoritvenih umetnosti Bara Kolenc. V njem se bo osredotočila na vprašanje emancipacitornih vzgibov sodobnega plesa in mehanizmov upora, ki se jih zasledi v umetniškem in pedagoškem delu Žive Kraigher in prek katerih se njena ustvarjalna pot umešča v širši slovenski in evropski družbeni in umetniški kontekst.
Živa Kraigher je bila plesna pedagoginja, koreografinja, ustanoviteljica in dolgoletna voditeljica oddelka za izrazni ples na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani, ki je z vpeljevanjem sodobnih plesnih tehnik vplivala na razvoj slovenskega plesa. Svoje življenje je popolnoma posvetila plesu. Pri svojem delu je sledila svojemu poslanstvu: "dati mlademu človeku trdno plesno-tehnično znanje, da bi lahko obvladal telo in iz njega izvabljal lastni plesni izraz", so še zapisali.