Leta 1923 so 16-minutno kompozicijo Oktet Igorja Stravinskega v Parizu razumeli kot skladateljevo slabo šalo. Na premierno izvedbo, ki jo je dirigiral sam Stravinski, se je občinstvo odzvalo s splošno nejevero in neodobravanjem. Čista strukturalna kompozicija je namreč napisana za nenavadno kombinacijo pihal in trobil ter brez vsakršnih čustvenih vsebin ali pripovednih elementov. Sam Stravinski je glasbo v Oktetu opisal kot "hladno, prosojno in pikantno kot skrajno suhi šampanjec".
Kovač pa je to glasbo v predstavi Ottetto (8 nihajev za njegovo visokost) koreografsko razstavil, analiziral ter nato rekonstruiral in vizualiziral. Oktet je, kot so zapisali v zavodu En-Knap, priznani slovenski koreograf "privzel, kot bi ga Stravinski po naročilu napisal prav za ples". V predstavo je poleg osmih glasbenikov in dirigentke vključil še pet plesalcev in skupino vizualnih umetnikov ter iz različnih zornih kotov raziskoval njihov odnos do izjemnega dela.
V odmev glasbenemu jeziku Stravinskega Kovač s člani mednarodne skupine EnKnapGroup Lukeom Thomasom Dunneom, Ido Hellsten, Benceom Mezeijem, Ano Štefanec in Tamasem Tuzo razvije specifičen gibalni vokabular, ki temelji na analizi partiture posameznih inštrumentov v Oktetu.
Slednjega na odru v živo izvaja zasedba slovenskih glasbenikov ansambla Festine pod vodstvom dirigentke Ploj Peršuhove. Ključno vlogo pri prostorski označitvi predstave igrajo vizualni elementi - projekcije, scenografija in svetloba, ki jih podpisujejo Kovač, Jaka Šimenc in umetniški kolektiv Komposter.
Ponovitev predstave Ottetto je napovedana za sredo, 24. oktobra.
STA, 23. 10. 2012
V Španskih borcih premiera En-Knapovega Ottetta
:
:
Povezani dogodki
STA,
7. 1. 2020
Mladi Valentin Schwarz bo režiral Nibelungov prstan v Bayreuthu
STA,
31. 5. 2017
V Moskvi podelili nagrade benois de la danse
STA,
11. 3. 2011
Lutkarji pogrešajo možnost študija v Sloveniji