Spletni portal slovenskega gledališča SiGledal smo 8. februarja 2007 ustanovili Gregor in Tamara Matevc ter Samo M. Strelec.

Iskrena hvala Ministrstvu za kulturo RS, ki je v obdobju 2010 - 2024 sofinanciralo SiGledal. Zahvaljujemo se tudi vsem sodelavcem, partnerjem in uporabnikom, ki so ga soustvarjali.

Upamo, da boste obiskovalci slovenskega gledališkega portala lahko SiGledal čim prej znova uporabljali tako kot minulih osemnajst let.

Želimo vam vse dobro,

Samo, Tamara in Gregor

STA, 6. 6. 2018

V SMG premiera koprodukcije Narodna sprava: Predstava za turiste

V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) so v koprodukciji s kolektivom Komuna//Warszava kot zadnjo premiero sezone pripravili plesno-gledališki projekt Narodna sprava: Predstava za turiste v režiji Wojteka Ziemilskega in izvirni koreografiji Marie Stoklosa. Poleg koreografinje v njem nastopata igralca SMG Damjana Černe in Primož Bezjak.
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše

Plesno-gledališka uprizoritev Narodna sprava: Predstava za turiste je zasnovana na intimni zgodbi, postavljeni v kontekst velikih političnih in sistemskih sprememb. Temelji na vsakič novi izvirni koreografiji Marie Stoklosa in poskuša doseči nemogoče: voditi gledalce skozi vse, iz česar sestoji gibanje telesa - osebo, njeno biografijo, filozofijo, zgodovino. "Neznano bo postalo znano, ples bo upovedan, tradicija neokrnjena," so zapisali v gledališču.

Predstavo spremlja zapis: "Ker je njen ples kot bombon. Tako je kakor takrat, ko greste k babici, ona pa ima bombone. In vzamete bombon in je sladek. In nočete govoriti o tem. Nočete poznati sestavin bombona ali vedeti, če povzroča raka. Ona reče: Bombone imam, bi kakšnega? Vi pa rečete: Ja! In ga pojeste. In je sladek. Vse telo se vam trese zaradi sladkorja. Živite drobcene sanje. Drobcen kos čudovitosti v realnem času. In to je vaša najbolj polna izkušnja."

Poljski režiser in vizualni umetnik Wojtek Ziemilski (1978) se je rodil v Kaliforniji in dolgo živel na Portugalskem, kjer je v Lizboni v sklopu Gulbenkianove fundacije končal študij gledališke režije. Pri svojem delu rad eksperimentira z obliko in v uprizoritvah prepleta dokumentarno gledališče, performans, koreografijo in vizualne umetnosti.

Maria Stoklosa pa je koreografka, plesalka in plesna aktivistka. V Londonu je študirala sodobni ples, na Šoli za razvoj novega plesa v Amsterdamu pa koreografijo. Ukvarja se z improvizacijo, zanima pa jo tudi preplet različnih medijev. Od vrnitve na Poljsko leta 2008 je dejavna pri spodbujanju in razvoju lokalne plesne scene.

Ponovitve Narodne sprave: Predstave za turiste, izvedene v angleščini s slovenskimi nadnapisi, bodo še v četrtek, petek in soboto, v Varšavi pa bo na sporedu med 21. in 23. junijem. Predstava je namreč plod sodelovanja s kolektivom Komuna//Warszava v sklopu njihovega cikla Pred vojno/Vojna/Po vojni. Projekt soorganizira Inštitut Adama Mickiewicza v sklopu mednarodnega kulturnega programa ob 100. obletnici vnovične samostojnosti Poljske - Polska 100 ter financira poljsko ministrstvo za kulturo in nacionalno dediščino kot del programa Niepodlegla 2017-2021.

Drugi prispevek k Narodni spravi, ki bo nosil naslov Krajine upora, pripravljata mednarodno uveljavljeni umetnici in teoretičarki Marta Popivoda in Ana Vujanović. Performativna filmska instalacija, ki se bo ukvarjala s protifašistično zgodovino v Sloveniji in Jugoslaviji, bo premiero doživela novembra letos, piše v sporočilu za javnost SMG.