Po Svetinovih besedah ravno razvoj slovenskega gledališča, ki je seveda vpeto v širše družbeno dogajanje, dokazuje, "da le nismo bili tako zamudniški narod, kot bi nemara mislili". Če bi parafrazirali Nietzschejevo delo Rojstvo tragedije, "bi lahko rekli, da je pri nas rojstvo naroda iz duha gledališča".
Ljubljana je imela po njegovih besedah srečo, da je bila na poti med Benetkami in Dunajem, zato so skozi mesto potovali številni gledališki umetniki.
Sanja Jurca Avci, ki je poskrbela za oblikovanje razstave in koncept razstavne grafike, je pojasnila, da je zaradi prostorskih omejitev postavljena v dve sobi, ki zgodovino slovenskega gledališča delita na dve poglavji.
V prvi sobi je na ogled postavljen čas, ko gledališče "še ni imelo doma". Razstavo uvede dialog med očetom in sinom iz Trubarjevega Abecedarija, sledijo mu jezuitske predstave, med njimi najbolj znana Hoja za paradižem iz leta 1657, kapucinske procesije, Škofjeloški pasijon (1721) in ruške igre. Zaključi se z bukovnikom Andrejem Drabosnjakom.
Druga soba prikazuje obdobje, ko je gledališče dobilo dom, ko "so na območju današnje Slovenije začele vznikati gledališke stavbe", pa do Cankarjevega Jakoba Rude in Ignacija Borštnika. Prvi vrh slovensko gledališče doseže z Antonom Tomažem Linhartom.
"V primeru slovenskega naroda ima gledališče izjemen pomen pri oblikovanju zavesti o slovenstvu in oblikovanju jezika. Zato je druga soba, kjer v ospredje stopi posvetno gledališče, poimenovana Duh narodni se je vnel," je dejala soavtorica razstave Tea Rogelj.
Po njenih besedah je razstava zastavljena kanček arhaično. V naslednjem letu jo nameravajo namreč izpopolnjevati s predmeti, ki so v preteklosti zaznamovali gledališče. "Zdelo se nam je nesmiselno tekmovati s sodobno tehnologijo, pa tudi prav nič gledališko ne bi bilo," je pojasnila.
Soavtor razstave Štefan Vevar je dodal, da so morali zaradi odločitve, da predstavijo gradivo iz prejšnjih stoletij, ki ga imajo najmanj - muzej so namreč ustanovili leta 1952 - gradivo pridobiti zunaj muzeja.
STA, 20. 12. 2013
V Slovenskem gledališkem muzeju prva stalna razstava Hoja za Gled(al)iščem
:
:
Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.
Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta
Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg 17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16
STA,
6. 6. 2023
V Kranju zaživelo društvo za gledališko in filmsko ustvarjanje
STA,
24. 9. 2019
V MGL skozi dramo Dragi, doma sem! o feminizmu in eskapizmu
STA,
25. 6. 2020
Na performansu projekta Šift se bodo igrali odrasli in otroci