SiGledal, 5. 9. 2025

Stoječe ovacije za korejske in italijanske plesalce na festivalu sodobnega plesa Platforma

Osrednji dogodek letošnjega festivala Platforma sodobnega plesa je v Veliki dvorani Lutkovnega gledališča Maribor postregel z nepozabnim korejsko-italijanskim plesnim triptihom. Mednarodno priznani in večkrat nagrajeni umetniki iz Južne Koreje in Italije so s tremi kratkimi predstavami polno dvorano popolnoma prevzeli, občinstvo pa jih je nagradilo s stoječimi ovacijami. V avli Lutkovnega gledališča je postavljena tudi interaktivna inštalacija mlade vizualne in intermedijske umetnice Ajše Mare Kacjan Mi smo nevidni delavci.
Foto: Saša Huzak
Foto: Saša Huzak
Foto: Saša Huzak
Foto: Saša Huzak
Foto: Saša Huzak
Foto: Saša Huzak
Foto: Saša Huzak
Foto: Saša Huzak

Na odru sta se predstavili dve vrhunski plesni skupini: korejska Company SIGA (KR) in italijanska Company Bellanda (IT). Skupaj so v enem večeru ponudili tri kratke, a izjemno intenzivne plesne miniature, ki so prepletle raznolike kulturne svetove in plesne jezike.

Ples skozi izčrpanost in preseganje meja

Company SIGA iz Južne Koreje je občinstvu približala aktualno tematiko izgorelosti in telesne izčrpanosti. V predstavi Mirovanje je plesni duet skozi podobo nemirno premikajoče se žoge ujel občutek nenehnih notranjih napetosti in obupne potrebe po počitku, medtem ko Ničla skozi skupinsko delo raziskuje spremembe telesa v stanju utrujenosti in preseganja meja lastnih zmožnosti.

»Ničla je fizična komunikacija – tako za občinstvo kot za nastopajoče. Čeprav čutimo omejitve in ovire, ne bomo obupali. Premagujemo vse prepreke in gremo naprej. To so sporočila, ki jih želimo prenesti občinstvu,« je po nastopu povedal članov Hyuk Kwon, koreograf in plesalec v Company SIGA. Ob tem je dodal, da njihovo delo ni namenjeno samo plesu kot umetnosti, temveč tudi občinstvu: »Ko raziskujemo telesne omejitve, želimo, da jih ne doživljamo samo plesalci, temveč da jih začuti tudi občinstvo. To je izkušnja, ki jo delimo.«

Od premiere leta 2011 je bila predstava Mirovanje predstavljena na festivalih NUS Arts Festival (Singapur, 2013), World of Dance (Belgija, 2014), Rue Dance (Kongo, 2014) in Grec Festival (Barcelona, 2015).

Italijanski duet o presežnem združevanju teles

Italijanska skupina Company Bellanda je na oder prinesla poetično vizijo brezčasnega hrepenenja po združitvi dveh teles, ki skupaj tvorita večjo, presežno celoto. Njun duet je dopolnil korejski del večera in ponudil kontrastno, a hkrati dopolnjujočo perspektivo na človeško telo in odnose.

Korejski sodobni ples na svetovnem zemljevidu – Prvič v Sloveniji

Čeprav je Južna Koreja v svetu znana predvsem po K-popu, sodobni ples zaseda precej drugačen položaj. »Sodobni ples ima v Koreji zelo omejeno občinstvo, trg je majhen in se ne širi. Zato mnogi plesalci iščejo priložnosti zunaj države – v Evropi, obeh Amerikah, kjer gradijo svoje občinstvo,« pojasnjujejo pri Company SIGA.

Posebnost korejske skupine je, da njihovi plesalci pogosto prihajajo iz drugih plesnih tradicij. Eden izmed njih je začel kot hip hop plesalec, kar daje njihovemu izrazu dodatno svežino: »Večina sodobnih plesalcev uporablja bolj omejen besednjak sodobnega plesa. Ker pa izhajam s ‘street dance’ scene, je moje gibalno izrazoslovje veliko bolj raznoliko,« je še povedal Hyuk Kwon.

Mednarodno uveljavljeni korejski umetniki so se s svojim nastopom v Sloveniji predstavili prvič – na povabilo Platforme sodobnega plesa v sodelovanju z zavodom EN-KNAP. Gostovanje korejske skupine SIGA je omogočil Seulski odsek Mednarodnega plesnega sveta CID–UNESCO. Po sinočnjem uspehu v Mariboru bodo danes nastopili še v Ljubljani, nato pa nadaljujejo pot v Zagreb.

Interaktivna inštalacija Mi smo nevidni delavci – kritična pisma Jeffu Bezosu

Projekt mlade vizualne in intermedijske umetnice Ajše Mare Kacjan MI SMO NEVIDNI DELAVCI (We are Ghost Workers) je posvečen vsem delavcem, ki rešujejo spletna opravila z namenom učenja umetne inteligence ali moderiranja digitalnih prostorov, pri čemer je to delo pogosto prikrito kot avtomatizirano in samostojno. Projekt se osredotoča na platformo Amazon Mechanical Turk, ki delavce že skoraj dve desetletji izkorišča in jim nudi mizerno plačilo brez resnega namena izboljšanja pogojev dela. Vmesnik uporabnikom omogoča, da izbrane dele raziskovalnega besedila preoblikujejo v kritično pismo, namenjeno Jeffu Bezosu, in ga nato tudi pošljejo.

Ajša Mara Kacjan je vizualna in intermedijska umetnica iz Maribora, aktivna v Rotterdamu, kjer zaključuje študij Transformacijskega oblikovanja na Willem de Kooning Academy. Trenutno je na izmenjavi na Univerzi za uporabne umetnosti na Dunaju v programu Cross-Disciplinary Strategies.

CK Španski borci, Festival Platforma, LGMB

Povezani dogodki

SiGledal/Maruša Mugerli Lavrenčič, 23. 7. 2021
Izobraževanje s portalom SiGledal
Špela Sodja, SiGledal, 16. 5. 2010
Zakaj bi se morali udeležiti Ukrepa 2010
SiGledal, SLOGI, 12. 12. 2023
SLOGI in Drama: Kdo in kdaj pleše uporni ples?