Kaja Novosel, Program Ars, 18. 8. 2025

Sodnik, snubač, preciozi in vreča modrosti

Druga polovica avgusta bo obarvana s humorjem in duhovitostjo. V terminih radijske igre bo zazvenel lahkoten izbor priredb klasičnih besedil od renesančnih novel, francoske satire, ruske komične enodejanke in ljudskih pripovedi z Daljnega vzhoda.

Foto: Pixabay

Zabavna radijska igra Sodnik, s katero se bo začel nov teden radijske igre, je radijska priredba dveh novel iz Dekamerona, osrednjega dela italijanskega renesančnega pisatelja Giovannija Boccaccia. Izbrani noveli v razgibanem renesančnem duhu in duhovitosti, ki ju je v komedijo povezal pisatelj in dramaturg Jože Rode, smelo kritizirata neenakopravnost spolov pred zakonom. V času sicer velike gospodarske moči takratnih Firenc je namreč vladalo pravo, ki je temeljilo na patriarhalni osnovi, kar je med drugim pomenilo, da je bila samo ženska kaznovana za zakonsko nezvestobo, moški pa je bil pri tem izvzet. Radijska igra v režiji Igorja Likarja je bila posneta leta 1995, v glavni vlogi gospe, obtožene prešuštva, pa je nastopila Nataša Barbara Gračner.

Tudi četrtkov termin radijske igre na programu Ars bo obarvan hudomušno: radijska veseloigra Smešni preciozi je nastala po istoimenski Molièrovi farsi, v kateri francoski komediograf smeši jezik precioz, okus gizdalinov in neumnost romantičnega donkihotstva v literaturi. Preciozništvo je bilo posebno kulturno gibanje v francoski omiki 17. stoletja, ki se je razvilo v maniro, s katero je aristokracija skušala spremeniti dotedanje kulturne vrednote – in to predvsem v jeziku, umevanju sveta, oblačenju in vsesplošnem lišpu. Nastala je posebna gizdalinska estetika, ki je izkrivljala dojemanje narave in se upirala razumu. Tema je nekaj stoletij pozneje spodbudila tudi režiserja Jožeta Valentiča, da je farso priredil za radio in v njej prikazal vsakdanje preciozništvo.

Sproščeno vzdušje se bo nadaljevalo tudi na Prvem programu, kjer bo v torkovem terminu celovečerne radijske igre na sporedu priredba gledališkega besedila Antona Pavloviča Čehova z naslovom Snubač. Zabavno radijsko igro je na našem radiu davnega leta 1960 posnel režiser Janez Vrhunc s tremi odličnimi slovenskimi igralci: Lojzetom PotokarjemIvo Zupančič in Jurijem Součkom. Besedilo odkriva mentaliteto ruskega podeželskega plemstva v drugi polovici 19. stoletja. Čeprav se besedilo močno naslanja na zgodovinska dejstva, pa osrednje teme ostajajo v univerzalnih nasprotjih: medosebni spori proti privlačnosti, zlaganost proti odkritosti in navsezadnje sovraštvo proti ljubezni.

Kratka radijska igra

Avgustovski termini kratke radijske igre na programu Ars so v znamenju primerov t. i. zvočne umetnosti – Ars acustica, ki skuša samo z zvoki, šumi in glasovi ustvariti doživljajsko podobo. Takšna zvrst radijske igre je podobna glasbi in je tudi namenjena takemu načinu poslušanja; praviloma gre za izrazito avtorska dela, kjer so avtor, režiser in velikokrat tudi tonski mojster ista oseba. To soboto ob 19.30 bo na sporedu zvočno delo Tipologija fantomskega mesta, simfonija vzorcev priznanega avstralskega skladatelja in glasbenega producenta Shauna Rigneyja, ki je sestavljeno iz zvokov, posnetih v mestnem okolju Melbourna.

Sobotna kratka radijska igra na Prvem programu bo bolj hudomušne narave: zaznamoval jo bo Afanti, priljubljen lik muslimanskih ljudskih zgodb, ki krožijo po Sinkiangu, avtonomni pokrajini na severozahodu Kitajske. V igri Vreča modrosti (režiser Aleš Jan) sta združeni dve ljudski zgodbi z Daljnega vzhoda, ki ju je iz kitajščine prevedla Maja Lavrač, v obliki skeča za radio pa ju je priredila Gordana Kunaver. Prebrisani in plemeniti Afanti v interpretaciji Poldeta Bibiča bo s svojo bistrostjo in pikrim jezikom ponagajal neznačajnim posameznikom iz višjih družbenih slojev.

Radijska igra za otroke

Nedeljsko jutro bo v znamenju tretjega dela radijske nadaljevanke Anja ima rada Petra izpod peresa hrvaške pisateljice Palme Katalinić in v radijski priredbi redaktorice Milke Lužnik Pohar. Prejšnji teden so lahko mladi poslušalke in poslušalci spoznali Ulico pritličnih hišic, kjer je Anjo (Lili Mišmaš) kot dojenčka našel Sebastjan. Želimir (Marjan Hlastec) se je vrnil v domačo vas, Anja pa je s prijateljem Petrom (David Kladnik) sanjala o počitnicah na morju. Vendar Petrov oče sina povabi k sebi v Nemčijo, Anja pa odide k Petrovi babici. Obema se dogajajo čisto nove stvari, vsak od njiju spoznava nove ljudi. Kako sta v resnici preživela počitnice, pa bodo poslušalke in poslušalci lahko slišali v nedeljo ob 8.05 na Prvem. Nostalgično serijo je režiral Jože Valentič.

Poslušalke in poslušalci lahko predvajane radijske igre poslušate tudi na spletnih straneh prvega programa in programa Ars ter na RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še trideset dni po radijskem predvajanju.

 

Spored radijskih iger od 18. do 24. avgusta

Ponedeljek, 18. avgusta
Radijska igra ob 20.00 (Ars) – Giovanni Boccaccio (prir. Jože Rode): Sodnik

Torek, 19. avgusta
Radijska igra ob 21.05 (Prvi) – Anton Pavlovič Čehov: Snubač

Četrtek, 21. avgusta
Radijska igra ob 22.05 (Ars) – Jean-Baptiste Poquelin Molière (prir. Jože Valentič): Smešni preciozi

Sobota, 23. avgusta
Kratka radijska igra ob 19.30 (Ars) – Shaun Rigney: Tipologija fantomskega mesta, simfonija vzorcev
Kratka radijska igra ob 22.40 (Prvi) – Ujgurska ljudska (prir. Gordana Kunaver): Vreča modrosti

Nedelja, 24. avgusta
Radijska igra za otroke ob 8.05 (Prvi) – Palma Katalinić: Anja ima rada Petra (3. del)

Program Ars, Radio Slovenija