Radijska igra poslušalke in poslušalce postavlja v zvočno uprizorjen vrt, ki ga vodi skupina žensk. Ustvarjalke in raziskovalci so raziskovali vrt kot kraj življenja, reda, blaginje in preživetja, a tudi kraj brez čudes. Je to res prostor za nas? Kdo lahko pride tja in ali je tam res tako lepo, kot se sprva zdi? Zvočni manifest se sprašuje, ali je utopija, proti kateri težimo, resnično prostor za življenje. Vrt želi skozi ustvarjanje ambienta in razpoloženja določenega prostora zastaviti vprašanja in ne podati odgovorov, ob pomoči umetno proizvedenih naravnih zvokov pa preči mejo med vabljivim in srhljivim, skrivnostnim in neprijetnim.
Kratka radijska igra je nastala v koprodukciji Gledališča Glej z ustanovama Het Stiching Theaterschip in NDM Ateliér ter Radiem Slovenija, programom Ars, in sicer v sklopu projekta Future = NOW! A Youth Manifesto (FuN!), ki ga sofinancira Evropska unija ob pomoči programa Ustvarjalna Evropa. Proces nastajanja kratke radijske igre je bil razdeljen na več mednarodnih obiskov oz. delavnic. Na Nizozemskem in Češkem je skupina treh mladih (Bente Van Huffelen, Pepe Valíků, Paulina Pia Rogač) pod vodstvom profesionalnih mladih mentorjev intenzivno sodelovala v diskusijah o temeljnih konceptih projekta FuN! ter se urila v načinu zvočnega uprizarjanja prostora in abstraktnih pojmov. V Ljubljani sta sledila snovanje scenarija in premierna odrska uprizoritev 11. novembra lani v Plesnem teatru Ljubljana, zdaj pa bo projekt v koprodukciji z Radiem Slovenija zaživel še na radijskih valovih. Vloge treh sester so interpretirali Paulina Pia Rogač, Bente Van Hueffelen, Pepe Valíků, vlogo računalnika pa Anja Pirnat. Tonski mojster kratke radijske igre je Urban Gruden, mentor za ton je bil Ischa den Blanken.
Režiser Bor Ravbar je tako strnil misli o kratki radijski igri: »Pri projektu sem začel sodelovati v zadnjem delu, ko so avtorji besedila in glasbe, ki v igri tudi nastopijo, že imeli pripravljeno besedilo in glasbeno opremo. V nekaj vajah smo to gradivo skupaj uredili in pripravili načrt tako za snemanje kot za scensko umestitev, igro je bilo namreč treba zastaviti tako, da bo učinkovala tako ob poslušanju kot hkratnem gledanju in poslušanju. Prav zaradi tega smo se osredotočili na bistvo pripravljenega gradiva, to pa je razmerje med predstavo o nekem idealnem konceptu (denimo rajski vrt) in njegovo dejansko resničnostjo, ko si v njem fizično udeležen. To je nekaj, kar lahko povežemo z vsemi sferami našega obstoja, predvsem pa je to pomembno, ko se poskušamo osamosvojiti ideologij, v katere nas vladajoči razredi vztrajno tlačijo. Kratka radijska igra Vrt je v tem smislu poskus osamosvojitve od privlačnih ideoloških zaslepitev.«
Projekt Future = NOW! A Youth Manifesto
Gledališče Glej se že od leta 2015 z različnimi programi posveča mladinskemu avtorskemu gledališču na mednarodni in lokalni ravni. Projekt Future = NOW! A Youth Manifesto se je širokopotezno začel leta 2021 v mednarodni koprodukciji treh gledališč treh različnih držav: slovenskega Gledališča Glej, nizozemskega Het Stichting Theaterschip in češkega NDM Ateliér. Vsa že vrsto let delujejo na področju dela z mladimi v gledališču, predvsem pa se osredotočajo na produkcije mladinskih predstav in razvoj inkluzivnih metodologij dela z mladimi v gledališču.
Večletni projekt, ki ga je sofinancirala Evropska unija ob pomoči programa Ustvarjalna Evropa, je na transnacionalni ravni povezal mlade ustvarjalce z različnimi kulturnimi ozadji in spodbujal kritični dialog o perečih temah, ki so v središču pogovora o prihodnosti: vprašanje spola, okoljske krize in socialne neenakosti oziroma vprašanja inkluzije. S temi so se pri projektu ukvarjali ob pomoči najrazličnejših ustvarjalnih oblik, vselej pa sta osrednje mesto zavzela presečišče umetnosti in aktivizma ter grajenje manifestov mlade generacije, ki so nastali na podlagi izobraževanj, raziskav, dela v skupinah in izmenjave izkušenj na mednarodnih izmenjavah ter lokalnih konferencah. Artivistični jezik je opolnomočil mlade, da v varnem in sprejemajočem okolju izražajo mnenja o prihodnosti in z njo povezane skrbi ter končne produkte v resničnem duhu aktivizma uprizorijo na javnih mestih.
Projekt je vključeval raznovrstno skupino mladostnikov, ki so sodelovali v mednarodnih koprodukcijah in festivalih živo in po spletu. Njihovo sodelovanje je prispevalo k vzpostavljanju medkulturnega in medgeneracijskega dialoga o aktualnih temah, ki so jih predstavili na način, ki je primeren njihovi generaciji. Po koncu projekta bodo digitalni vodnik in dokumentarni filmi ponudili vpogled v delo in izkušnje ter tako omogočili širjenje znanja in izkušenj, pridobljenih s tem izjemnim sodelovanjem. Future = NOW! A Youth Manifesto je tako pustil trajen pečat v gledališkem svetu ter spodbudil k premisleku o prihodnosti in družbenih spremembah.
Sredinemu premiernemu predvajanju ob 13.05 bo sledil še pogovor z Borom Ravbarjem, Paulino Pio Rogač ter vodjo kulturno-umetnostno-vzgojnih programov in producentko v Gledališču Glej Anjo Pirnat. Pogovor bo vodil urednik Uredništva igranega programa Alen Jelen.
Kratka radijska igra Vrt bo še trideset dni po predvajanju na voljo v podkastih radijske igre na spletnih straneh Prvega programa in programa Ars ter na portalu RTV 365.