Uprizoritev Immaculata po romanu Marijin testament irskega pisatelja Colma Toibina je zgodba Kristusove matere Marije in samote, ki jo občuti ob izgubi sina. Njeno potovanje gre po robu, kjer se vsaka misel spremeni v ostrino noža, katerega rana se nikoli ne zaceli.
Zgodba o Mariji, ki so jo mehanizmi oblasti in zgodovine ustoličili kot Mater božjo, je v novi adaptaciji še bolj intimna, bližnja in zgoščena. V samotnem mapiranju pokrajin svojih priznanj izpoveduje svojo resnico o dogodkih, ki so spremenili svet, je zapisano na spletni strani mariborske drame.
Uprizoritev je po smrti režiserja Tomaža Pandurja (1963-2016) dokončala njegova sestra Livija Pandur, scenograf je Marko Japelj, kostumograf Leo Kulaš, lektor Janez Bostič, avtorja glasbe pa sta Boris Benko in Primož Hladnik (Silence). Oblikovalka svetlobe je Vesna Kolarec, fotograf Aljoša Rebolj.
Uprizoritev je gostovala po Sloveniji in tujini, med drugim v Madridu, Guadalajari, na festivalu monodrame Solo v Moskvi in na 10. Gledališki olimpijadi na Madžarskem. Bila je uvrščena v tekmovalni spored Festivala Borštnikovo srečanje. Igralka Nataša Matjašec Rošker je za igro v Immaculati na Mittelfestu v Čedadu prejela prestižno nagrado Adelaide Ristori.
Letošnje Ohridsko poletje ima na sporedu 27 koncertov, šest gledaliških predstav in dodatne dogodke na prizoriščih, kot so Antično gledališče, Dolni Saraj, cerkev Svete Sofije in Kulturni center, so sporočili iz SNG Maribor.
Najznamenitejši makedonski festival, ki je lociran v duhovnem središču Makedonije, se je v prvih desetletjih posvečal glasbenemu programu, na katerem so nastopila največja imena klasične glasbe, kot so Leonid Kogan, Svyatoslav Richter, Grigory Sokolov in Andre Navarra. Od 80. let minulega stoletja se na festivalu krepi tudi njegov gledališki del, ki je velik razmah doživel po odkritju antičnega gledališča.