STA, 26. 9. 2013

Prešernovo gledališče pred premiero Pinterjevega Praznovanja

Prešernovo gledališče Kranj je v sodelovanju z režiserjem Matjažem Zupančičem pred koncem septembra pripravilo že drugo premiero nove gledališke sezone. Predstavilo bo svojo interpretacijo dramskega besedila Harolda Pinterja Praznovanje, ki dobro sledi rdeči niti letošnje sezone kranjskega gledališča, to je družine kot zrcala družbe.
:
:

foto: Mare Mutić

Kot je na včerajšnji novinarski konferenci pred petkovo premiero poudaril Zupančič, je Praznovanje posebno dramsko besedilo, zelo lucidno in na nek način radikalno. "Gre za pravo vojno videzov in resnic, ki niso samo glavna teme te drame ampak družbe kot take," je pojasnil.

"To je dejansko praznovanje ponarejenih odnosov," je vsebino teksta povzela vodja umetniškega oddelka Prešernovega gledališča Marinka Poštrak. Kot je pojasnila, se na družinskem praznovanju razkrije vse, kar je pod fasado in skozi majhne cinizme bruha na dan. To so nasilje, zloba in pomanjkanje ljubezni. Srhljive situacije razkrivajo razne anomalije, ki se dogajajo v družinah.

Resnica prihaja na dan na posreden način, saj angleški dramatik govori v medtekstu. "To zahteva zelo senzibilne igralce in vrhunsko intelektualno obravnavo, ki ji je Zupančič kos," je ocenila Poštrakova, ki je prepričana, da je Zupančič največji specialist za Pinterja v slovenskem prostoru. Praznovanja so se v kranjskem gledališču lotili na njegov predlog, hkrati pa predstava povsem sodi v njihovo letošnjo sezono, ki izpostavlja družino kot zrcalo družbe.

"Pinter je bil družbeno angažirana osebnost, ki mi je bila vedno blizu," je pojasnil Zupančič in dodal, da je bil Pinter v svoji politični drži neposreden. Kot dramatik pa si je v svoji umetnosti dovolil biti bolj dvoumen. "Mi smo se pri pripravi predstave trudili, da bi ga čim bolje razumeli, hkrati pa smo si vzeli svobodo lastne interpretacije," je o uprizoritvi Praznovanja povedal režiser.

"To je predstava, ki bo odpirala neke nove horizonte, kjer se bo gledalec tudi zalotil, da se smeji nečemu, kar je dejansko tragično," je poudarila dramaturginja Nina Šorak, ki je prepričana, da bodo gledalci dvorano zapuščali z zavedanjem, kako dvoplastne so pogosto stvari. Ob koncu predstave bodo izvedeli, da so ljudje na praznovanju tisti, ki bi dejansko morali izražati moralno držo družbe. Tako je predstava tudi kritika družbenega sistema.

Po petkovi premieri Praznovanja kranjsko gledališče potuje na Slovaško, kjer bo s predstavo o izbrisanih 25.671 sodelovalo na mednarodnem gledališkem festivalu Nitra. Kot je prepričana direktorica kranjskega gledališča Mirjam Drnovšček, so gostovanja na mednarodnih festivalih za gledališče in predvsem za ansambel velik dosežek, dajejo pa tudi priznanje kakovosti slovenske gledališke umetnosti.

V kranjskem gledališču so medtem podaljšali rok za vpis abonmajev in želja direktorice je, da bi presegli lanskoletno številko 1500 abonentov. "Dosedanje številke vpisanih že kažejo na to, da v teh težkih časih ljudje potrebujejo tudi hrano za dušo," so prepričani v gledališču.