SiGledal, 7. 2. 2024

Prešernov dan s SLOGI – Gledališkim muzejem

Četrtek, 8. februarja 2024, lahko Prešernov dan preživimo tudi s Slovenskim gledališkim inštitutom – Gledališkim muzejem. Vstop na razstave in delavnice je brezplačen.
:
:

Foto: Nebojša Tejić / STA

Pridružimo se dvema delavnicama, obiščemo razstave ali si ogledamo novost na gledališkem portalu SiGledal!

DELAVNICI

  • ob 10. uri: Gledališke maske

Igrivo in ustvarjalno raziskovanje gledališke zgodovine za družine pred pustno soboto. Spoznavanje gledaliških mask in predstavitev, kje in kako so jih uporabljali v različnih obdobjih. Na delavnicis se bo tudi ustvarjalo pisane maske in se preizkušalo v igranju vlog. Več informacij in prijave na naslovu: sandra.jenko@slogi.si.

  • ob 15. uri: Romeo in Julija v stripu

Večno dramska ljubezenska klasika Williama Shakespeara bo predstavljena v novi preobleki, kajti Romeo in Julija sta v okviru projekta Klasiki v stripu zaživela tudi kot stripovska lika na papirju. Na delavnici bo možno spoznavanje značilnosti gledališča Shakespearove dobe, ogled stripovske interpretacije drame ter poglabljanje v dogajanje z gledališko-ustvarjalnimi pristopi. Delavnica je namenjena tako mladim kot odraslim. Več informacij in prijave na naslovu: sandra.jenko@slogi.si.

RAZSTAVI

  • od 10. do 16. ure: HOJA za GLEDalIŠČEM. Od jezuitov do Cankarja

Stalna razstava osvetljuje pot, ki jo je slovensko gledališče prehodilo od 17. do 20. stoletja. Velika storia sega od gledališča reformatorjev in protireformatorjev in se sklene z nastopom slovenskega dramatika evropskega formata Ivana Cankarja na prelomu 19. in 20. stoletja. Ob tem nazorno prikaže, da so vsi ključni prelomni dogodki in procesi na tej poti v znamenju bodisi paralelnih evropskih procesov ali pa evropskih korenin oziroma vplivov; a hkrati vendarle tudi v znamenju emancipacije slovenskega gledališča od prevelike zavezanosti slednjim  zlasti na ravni jezika in nacionalne samobitnosti. Več o razstavi.

  • od 10. do 16. ure: Iz naših zbirk: Milan Butina, scenograf

Le še do 8. februarja je na ogled občasna razstava, ki je bila pripravljena kot del praznovanj ob stoti obletnici rojstva Milana Butine. Razstava se osredotoča na njegov scenografski opus, možen je ogled izbora skic iz ikonotečne zbirke. Več o razstavi.

FOTOGRAFSKA RAZSTAVA na Gallusovem nabrežju v Ljubljani

  • Fragmenti ljubezni, fragmenti v času

Razstava Slovenskega gledališkega inštituta – Gledališkega muzeja podaja fotografsko ujete gledališke trenutke, ki manifestirajo raznorodne oblike čustvenih naklonjenosti v uprizoritvah besedil starejših in sodobnih slovenskih dramskih avtorjev, v interpretaciji prepoznavnih igralskih obrazov iz različnih gledaliških hiš. Prelet prisotnosti motiva ljubezni v uprizoritvah slovenske dramatike zajame tudi razmerja, kjer se predanost Drugemu že bliža svojemu nasprotju, kot tudi tista, ki presegajo heteronormativno razumevanje. Razpon časa pokaže, da se variacije ljubezni v gledališču kot odrazu družbe nezadržno širijo in plastijo. Več o razstavi.

NA SPLETU

8. februarja 2024 bo na spletnem portalu uprizoritvene dejavnosti SiGledal zaživel portal Slovene Drama in Translation, kjer bo dostopna slovenska dramatika v prevodih na enem mestu.

Prešernov dan, SLOGI

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16

SiGledal/Maruša Mugerli Lavrenčič, 16. 7. 2021
"Umetnost je zelo moška stvar"
Jasmina Založnik, SiGledal, 25. 10. 2012
Skice, ki lebdijo med realnim in virtualnim prostorom