Diplomiral in magistriral je na AGRFT iz gledališke režije ter dokončal večletno mednarodno psihodramsko izobraževanje Inštituta za psihodramo iz Beograda in Centra za psihodramo iz Zagreba s pridobitvijo certifikata psihodramskega terapevta pa tudi Uvodni študij skupinske analize Inštituta za skupinsko analizo v Ljubljani, dodatno se je izpopolnjeval pri nas in v svetu predvsem na področju različnih igralskih tehnik in psihodrame. Od leta 1996 vodi Studio za raziskavo umetnosti igre, v okviru katerega se – ob sodelovanju s sorodnimi organizacijami in strokovnjaki iz tujine – posveča raziskavam s področja igre. Zadnja leta se dejavnosti izvajajo v Kruščah, in sicer v obliki delavnic, predavanj, razgovorov in umetniških dogodkov. Poleti 2021 potekata festivala Telesa svetovi in prostorska delavnica Pripadanje prostorom.
Tomi Janežič: Gledališče razumem kot skupinski proces, tudi vsak gledalec gre skozi oseben proces, ker v resnici ogromno dela. Ob ogledu občinstvo ogromno razmišlja, čuti, asociira, analizira, si predstavlja, hkrati pa se odvija skupinski proces, ker se gledalčevo bivanje z drugimi v skupini skozi dan spreminja.*
Kot režiser sodeluje s slovenskimi in tujimi gledališči. V slovenskih gledališčih je doslej režiral več kot dvajset predstav, preizkusil pa se je tudi v vlogi igralca, avtorja, prirejevalca ter oblikovalca zvoka in svetlobe ter scenografa. Njegova prva samostojna režija v profesionalnih gledališčih je bila režija predstave Equus Petra Shafferja v Mestnem gledališču ljubljanskem leta 1996. V zadnjem desetletju je deloval pretežno v tujini. K nam se je "vrnil" z deseturno predstavo še ni naslova Simone Semenič v produkciji Slovenskega mladinskega gledališča, nazadnje pa je režiral tri ure krajšo predstavo Sedem vprašanj o sreči, ki je nastala v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Lutkovnega gledališča v Ljubljani. Za omenjeni predstavi je prejel nagrado Prešernovega sklada.
Več o režiserju in njegovem delu lahko preberete v spletni enciklopediji slovenskega gledališča SiGledal wiki, v sklopu Repertoar, bazi preteklih profesionalnih in polprofesionalnih produkcij, pa boste našli seznam vseh njegovih režij v slovenskih gledališčih. Vabljeni tudi k branju Zapisa iz brloga, s katerim se je odzval na pismo ene od gledalk, ki je sodelovala v akciji Pismo mojemu igralcu, ki je med zaprtjem gledališč potekala na portalu SiGledal in v kateri so ljubitelji gledališča pisali pisma gledališkim ustvarjalcem in delavcem.
* Tomi Janežič: Protagonist predstave so ženske fantazije, Don Juan je le projekcijsko platno (www.rtvslo.si, 1. 11. 2018)