SiGledal, 4. 5. 2023

Pot do korenin - umetniški pohod ob slovensko-italijanski meji

Along the Walk / Vzdolž poti je mednarodni projekt uprizoritvenih umetnosti na temo upočasnitve. Njegovo jedro so umetniški pohodi: 14 hoj, ki jih na podeželju izvajajo umetniški dvojci iz 8 različnih držav.
:
:
Foto: Arhiv projekta Along the Walk / Vzdolž poti
Foto: Arhiv projekta Along the Walk / Vzdolž poti
Foto: Arhiv projekta Along the Walk / Vzdolž poti

Po uspešnem pohodu umetnikov Mathilde Vrignaud in DISKOlektiv ob reki Ledavi, se je včeraj v Monfalconu / Tržiču začel drugi pohod v slovenski produkciji. Prekaljena umetnika, igralca in klovna Alenka Marinič in Giovanni Fusetti bosta od 2. do 11. maja hodila ob slovensko-italijanski meji do Kobarida. Pohod je poimenovan Pot do korenin, tema pohoda pa bodo meje.

Meje so pragovi med svetovi, območja, kjer se kulture, jeziki in zgodbe mešajo in pogosto ustvarjajo edinstvene človeške pokrajine. Marinič in Fusetti vse te obmejne in mejne teme obravnavata s principi fizičnega gledališča, uličnih intervencij in pripovedovanja.

Giovanni Fusetti in Alenka Marinič sta prekaljena gledališka avtorja, Italijan in Slovenka, učitelj in učenka, prijatelja in kolega, predvsem pa goreča sodelavca, ki pogosto črpata navdih v naravi in ljudeh, ki jih na svojih poteh srečujeta. V okviru projekta Vzdolž poti se podajata na 10-dnevno romanje po slovensko-italijanski državni meji - umetniško hojo začenjata 2. maja v kraju Monfalcone ter zaključita 11. maja v Kobaridu.

Hoja po mejnem območju je hoja po zemlji in med ljudmi, ki že stoletja živijo na območju polnem konfliktov zaradi vojn, fašizma, razlik v političnih sistemih, v zadnjem času tudi pandemijskega zaprtja mej in vzpona radikalno desnih strank in organizacij. Je pa tudi hoja po območju, kjer ljudje sobivajo in soustvarjajo v bogati mešanici jezikov in kultur. Meje so pragovi med svetovi, območja, kjer se kulture, jeziki in zgodbe mešajo in pogosto ustvarjajo edinstvene človeške pokrajine. Alenka Marinič in Giovanni Fusetti vse te obmejne in mejne teme obravnavata s principi fizičnega gledališča, uličnih intervencij in pripovedovanja.

V okviru pohoda se bosta zgodila tudi dva javna dogodka:

  • 6. maja ob 20:00 bosta umetnika v Šmartnem uprizorila pripovedno-gledališki večer Pot do korenin - Dobrodošli v Slotaliji
  • 10. maja se jima bodo v Kobaridu pri performansu Pot do korenin - Pot, spomin in mir pridružili učenci dramskega krožka OŠ Simona Gregorčiča

Alenka Marinič je ljubljanska gledališka umetnica in ena od ustanoviteljic Kolektiva Narobov, ki se posveča raziskovanju žive umetnosti, bodisi uličnih intervencij, gledaliških dogodkov, radijskih intervencij ali interaktivnih performansov. Metode in koncepti temeljijo na improvizaciji in kolektivnem delu. Poleg Narobova je soustanoviteljica gledališke skupine dveh žensk Bimbo Teater in skupine za fizično gledališče Globus Hystericus. Deluje kot igralka in scenaristka na televiziji, v filmu, na radiu in v klovnovskih projektih. Alenka je nastopala in poučevala improvizacijo, klovnovsko igro in fizično gledališče v Sloveniji, Kanadi, Nemčiji, Italiji, na Irskem, v ZDA, na Hrvaškem in na Nizozemskem.

Giovanni Fusetti je italijanski multidisciplinarni umetnik. Naravoslovec, gledališki umetnik, pedagog in gestalt terapevt deluje kot učitelj, režiser in spodbujevalec procesov, ki raziskujejo gledališče kot orodje za ustvarjanje, izobraževanje, zdravljenje in čustveno ozaveščanje. Na Univerzi v Padovi se je izobraževal na področju kmetijstva in ekologije, nato pa se je navdušil nad socialno in izobraževalno uporabo gledališča. Ulično gledališče, lutke, pripovedovanje zgodb, klovni in politično gledališče so ga pripeljali na Ecole Jacques Lecoq v Parizu, kjer je bil študent, pedagoški asistent in učitelj improvizacije. Bil je pedagoški vodja šole KIKLOS in je ustanovitelj - pedagoški vodja šole HELIKOS, mednarodne šole fizičnega gledališča, ki je bila ustanovljena leta 2010 v Firencah, zdaj pa ima sedež v Padovi v Italiji.

Vzdolž poti / Along the Walk je mednarodni projekt uprizoritvenih umetnosti na temo upočasnitve. Razvija in raziskuje nove oblike umetniškega ustvarjanja in produkcije, ki so v skladu s koncepti upočasnjevanja, okoljske ozaveščenosti, socialne vključenosti, medkulturnega dialoga in kolektivnega dela. Njegovo jedro so umetniški pohodi: 14 hoj, ki jih na podeželju izvajajo umetniški dvojci iz 8 držav. Vsak mednarodni dvojec izvede dve 10-dnevni umetniški hoji po podeželskih območjih Nemčije, Slovenije, Italije, Francije in Belgije. Hoje so hkrati umetniška produkcija in raziskovalno orodje projekta. Umetnikom-raziskovalcem omogočajo, da razvijajo, preizkušajo in analizirajo svoje uprizoritvene metode skupaj z občinstvi, ki jih srečujejo vzdolž poti. Več o projektu Vzdolž poti: http://alongthewalk.eu.

Giovanni Fusetti, Alenka Marinič, Vzdolž poti

Iztočnica Tamara Matevc, SiGledal, 17. 5. 2010
Naj predstava ne traja predolgo ...
Iztočnica Lena Gregorčič, SiGledal, 18. 6. 2010
"Dramaturg je kot škatla prve pomoči"