Ob 16. uri bosta vodja umetniškega oddelka in dramaturginja PGK Marinka Poštrak in gledališki ustvarjalec/režiser, literat/dramatik, esejist ter pedagog Dušan Jovanović predstavila delavnico dramskega pisanja 45. TSD, ki so se je udeležili: Urša Arnšek, Aleksander Grum, Nataša Grum, Sara Horžen, Varja Hrvatin, Barbara Kapelj Osredkar, Gregor Lozar, Saša Pavček, Maša Pelko in Stane Tomazin. V nadaljevanju bodo v okviru delavnice nastale spise prebrali Aleksander Grum, Saša Pavček in Maša Pelko (spisi z naslovom Pes) in Barbara Kapelj Osredkar (spis Kitajsko ogledalo). Spoznali pa bomo tudi vaje iz dramskega pisanja nekaterih drugih udeležencev delavnice.
Ob 18. uri vas vabimo na bralno uprizoritev besedila Ptice selivke Katje Markič, študentke dramaturgije in scenske umetnosti na AGRFT in prejemnice nagrade za mladega dramatika na 45. TSD. Za to nagrado konkurirajo nova slovenska dramska besedila avtorjev, starih do trideset let. »Ptice selivke so igra, v kateri trije antagonisti stišano in pridušeno dramatično spregovorijo o odnosih, o skoraj nomadski naravi človeka, ki se seli med svojimi spomini, med mislimi, od govora proti tišini in nazaj. Ne samo iz enega stanovanja v drugo, ne samo od človeka do človeka ali od strani do strani v knjigi, pri čemer so najbolj pomembna prazna mesta, naša življenja so projekcija. Drugi tako ne dosti več kot material za našo samoizgradnjo. Igra problematizira jezik, naravo memoarskega gradiva, njegovo preoblikovanje in samo branje. V tem je oborožena z avtorefleksijo, osveščena in se spogleduje s sodobno teorijo o neobstojnosti in fluidnosti naše identitete,« je svojo določitev obrazložila žirija za podelitev nagrade.
Bralno uprizoritev nagrajenega besedila Ptice selivke bodo izvedli študenti AGRFT Juš A. Zidar (režija) in Miranda Trnjanin, Matic Lukšič ter Tines Špik.
Prisrčno vabljeni!
SLOGI, 20. 4. 2015
Popoldan in večer 45. Tedna slovenske drame
:
:
Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.
Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta
Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg 17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16
Povezani dogodki
SLOGI,
4. 1. 2016
Odprtje kulturno-zgodovinske razstave Hamlet na Slovenskem
SLOGI,
17. 3. 2015
Predavanje Aleša Jana: Radijsko uprizarjanje starih slovenskih besedil