Obiskovalci si bodo lahko vse predstave, ki se bodo oba dneva pričele ob 11.00 in bodo trajale do poznega popoldneva, ogledali brezplačno. Organizatorji so v sklopu spremljevalnih dejavnosti pripravili tudi predvajanja plesnih filmov in predavanje svetovno znanega sodobnega plesalca Stevea Paxtona, ki bo predaval v nedeljo med 16.00 in 17.00 v Španskih borcih. JSKD se je zaradi velikega števila prijavljenih mladih sodobnih plesalcev odločili, da bo odslej ponovno organiziral dve tekmovanji, državnega v Ljubljani in mednarodnega v Celju, kamor pa se bodo lahko uvrstili le najboljši plesalci starejših skupin.
Letos so plesalci ustvarili svoje koreografije na podlagi skupne teme, ki se glasi: »Želim si ...«. Iz prijav je razvidno, da veliko prijavljenih mladih sodobnih plesalcev ples prepoznava kot stanje, ki si ga želijo, kjer se počutijo svobodne in najbliže svojemu bistvu. Skozi ples sanjarijo, počivajo, se povezujejo, spoznavajo, dozorevajo. Kar nekaj zanimivih pristopov k temi bo moč prebrati v mini časopisu, ki ga bo JSKD izdal ob tej priložnosti.
Mladi sodobni plesalci, stari med 9 in 24 let bodo razdeljeni v štiri starostne skupine, ocenjevali pa jih bosta dve strokovni žiriji. Plesalce, rojene med letoma 2001 in 2005, ki bodo razdeljeni v dve starostni skupini (A1 in A2), bo ocenila žirija v sestavi Sinja Ožbolt (predsednica), Tina Valentan in Dejan Srhoj ter jim podelila zlate, srebrne in bronaste plakete. Plesalce, rojene med letoma 1992 in 2000, ki bodo prav tako razdeljeni v dve starostni skupini (B in C), pa bo ocenila žirija v sestavi Teja Reba (predsednica), Nina Fajdiga in Brane Potočan. V starejših dveh skupinah se bodo tisti, ki bodo prejeli zlate plakete, uvrstili na mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustravjalcev Opus 1 v Celju.
OPUS 1 – plesna miniatura je tekmovanje, na katerem se plesalci spopadajo z malimi plesnimi oblikami, ki so časovno omejene na 2 do 3,5 minute, vsako leto pa jim kot izziv ponudimo novo temo. Namen tekmovanja je spodbujanje ustvarjalnosti. Poudarek je na samostojnem delu plesalcev in razvijanju lastne plesne miniature, pri čemer naj bi jih mentor zgolj nevsiljivo vodil pri oblikovanje lastnega plesnega izraza in samostojnega koreografskega dela. Takšen pristop pri mladih spodbuja občutek zaupanja vase in v svoje ideje. Prireditev že vsa leta opozarja na mlade plesne talente, ki ustvarjajo izvirne koreografije in navdušujejo občinstvo z neposrednostjo in bogastvom svojih plesnih izpovedi. Mnogi nekdanji udeleženci OPUS-a se danes plesno izobražujejo v tujini ali pa so uveljavljeni profesionalni plesni ustvarjalci.
JSKD, 11. 4. 2014
Plesni vikend v Španskih borcih in Stari mestni elektrarni
:
:
Povezani dogodki
JSKD,
19. 3. 2018
Nove dramske pisave na Festivalu Vzkrik!