Danes, 6. oktobra, ob 18. uri SLOGI pripravlja okroglo mizo o gledališkem prevodu in prevajanju za gledališče z naslovom Gledišče*: Pomeni? Zveni? Solira? Deluje?. Na okrogli mizi bodo bistvo gledališkega prevoda s pogledom od znotraj predstavili pisatelj, prevajalec ter literarni in gledališki kritik Aleš Berger, literarni zgodovinar, klasični filolog, prevajalec in urednik akad. dr. Kajetan Gantar, dramaturginja in prevajalka Mojca Kranjc, prevajalka in publicistka Tina Mahkota ter prevajalec in redni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (FF UL) in urednik dr. Marko Marinčič. Med drugim se bodo dotaknili zakonitosti gledališkega prevoda in izzivov, s katerimi se soočajo pri prevajanju, kot na primer aktualizacija prevoda, živost jezika, govorljivost in razumljivost besedila, posebnosti slenga in prevajanja veznih oblik, … in nenazadnje tudi družbene dimenzije gledališkega teksta. Okroglo mizo bo vodil prevajalec in prevodoslovec dr. Štefan Vevar.
Tudi letos se SLOGI pridružuje skupni promocijski akciji » Z igro do dediščine«, ko v Tednu otroka številni muzeji in galerije ponujajo otrokom in družinam bogat brezplačen program. Prepoznavnost skupne akcije je vsako leto večja, aktivnosti muzejev in galerij pa so združene v skupni knjižici, ki je distribuirana po knjižnicah, vrtcih, šolah, kulturnih domovih. Letos tako med 5. in 11. oktobrom še posebej odpirajo svoja vrata otrokom in družinam ter nudijo igriva, zanimiva in poučna doživetja. V Tednu otroka je vstop tudi letos za otroke in družine brezplačen, za njih pa so pripravili še ustvarjalni delavnici Moje gledališče v malem (četrtek, 8. oktobra, ob 17. uri) in Baročne odrske čarovnije (nedelja, 11. oktobra, ob 10.30).
Letos praznujemo pol stoletja Festivala Borštnikovo srečanje. Obletnico so v Slovenskem gledališkem inštitutu v pretekli sezoni praznovali s srečanji in pogovori s prejemnicami in prejemniki Borštnikovega prstana, oktobra pa se še posebej poklanjajo obletnici in prejemnicam ter prejemnikom najpomembnejšega slovenskega priznanja za igralske dosežke. Prvi s tem povezan dogodek je odprtje razstave PORTRETI PRVAKOV - prejemnice in prejemniki Borštnikovega prstana (1970-2015) v četrtek, 8. oktobra ob 10. uri v avli Ministrstva za kulturo Republike Slovenije. Z razstavo, ki jo SLOGI v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije postavlja na ogled v avli ministrstva, se želijo prejemnikom najpomembnejšega slovenskega priznanja za igralske dosežke, in 50. obletnici Festivala Borštnikovo srečanje pokloniti tudi v Ljubljani. Razstavo bo odprla ministrica za kulturo, mag. Julijana Bizjak Mlakar.
SLOGI, Muzej narodne osvoboditve Maribor in SNG Maribor (Festival Borštnikovo srečanje) v sodelovanju s slovenskimi gledališči, AGRFT in Zgodovinskim arhivom Celje bodo jubilej proslavili z veliko razstavo ob 50. obletnici Festivala Borštnikovo srečanje Gremo na Borštnika!, ki bo od 15. oktobra 2015 do 8. februarja 2015 na ogled v Muzeju narodne osvoboditve v Mariboru. V sredo, 21. oktobra, ob 18. uri v Kazinski dvorani SNG Maribor pa bo potekala predstavitev E-razstave Festival Borštnikovo srečanje 2014, ki jo pripravljajo Slovenski gledališki inštitut, Festival Borštnikovo srečanje in zavod Novi Zato. v sodelovanju s Prodok Teatrom TV, slovenskimi gledališči ter drugimi kulturnimi in izobraževalnimi inštitucijami že tretje leto zapored. Z virtualnimi razstavami družno skrbijo za digitalizacijo, čim lažjo dostopnost in popularizacijo slovenske gledališke dediščine. Razstava bo od 21. oktobra 2015 dostopna tudi na portalu sigledal.org.
V sklopu Knjige na Festivalu Borštnikovo srečanje bo SLOGI skupaj s FBS v sredo, 21. oktobra, ob 12. uri v Vetrinjskem dvoru predstavil Slovenski gledališki letopis 2013/2014 in znanstveno revijo Amfiteater.
Vabljeni tudi na srečanje in pogovor z letošnjo prejemnico Borštnikovega prstana. V torek, 27. oktobra, ob 18. uri se bo dva dni po prejemu Borštnikovega prstana pogovora v dvorani SLOGI udeležila letošnja prejemnica Borštnikovega prstana. Pogovor bo vodila Ana Perne.
V četrtek, 29. oktobra, ob 17. uri vabljeni na Gledališki sprehod po Ljubljani, ko boste ponovno lahko pod vodstvom odkrivali, kje v stari Ljubljani najdemo sledi gledališča. Sprehodili se bomo po poti nekdanje kapucinske procesije in si spotoma ogledali zgodovinska prizorišča, ki so zaznamovala gledališko življenje Ljubljane. Zbor v atriju Slovenskega gledališkega inštituta.
SLOGI, 6. 10. 2015
Oktobra v Slovenskem gledališkem inštitutu
:
:
Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.
Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta
Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg 17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16
SLOGI,
15. 6. 2016
Predstavitev nove številke Revije za teorijo scenskih umetnosti Amfiteater
SLOGI,
18. 11. 2016
Evropska komisarka mag. Violeta Bulc si bo ogledala razstavo Zgodovina Evrope - kot jo pripovedujejo gledališča
SLOGI,
19. 9. 2017
Predstavitev dveh novih publikacij Post scriptum