"Glasbeno scensko delo različne elemente (zvok, gib, podobo), ki nastajajo ob izvajanju rokodelskih opravil, razume kot inspiracije za razvoj inkluzivne odrske kompozicije. Ta vključuje neobičajne kombinacije zvočnih elementov, soredja fragmentov iz človekove dejavnosti v preteklosti in v sedanjosti ter skozi dialoge glasbe in besede, analognih in digitalnih zvokov, zgodovinskih in sodobnih elementov ustvarja vizualne in zvočne interakcije," so sporočili iz Carmine Slovenice.
Ob glasbenem delu, ki temelji na elektronski glasbi, glasu in glasbilih, v projektu sodelujejo tudi obrtniki, rokodelci in kmetje, ki opravljajo lastne poklice.
"Op. 1: homo faber je hibridno delo, projekt glasbeno-vizualne oblike, ki ruši meje med področji in skuša biti prostor za odpiranje misli, dojemanja, izkušenj," pojasnjuje Karmina Šilec.
Opera se po njenih besedah osredotoča na intimno povezavo med roko in glavo. "Njuno subtilno razmerje se pojavlja na navidezno različnih poljih, kot sta denimo obdelovanje lesa in igranje basklarineta. Ta odnos izvajalca kliče k samemu sebi preko delovanja telesa skozi nabor specializiranih gibov in po poti pogosto matematično natančnih misli. Hkrati pa kliče njegovemu umu (mentalnemu delu), naj miruje in ne miruje hkrati ter se v celoti posveti nalogi in sprejme samega sebe v tem procesu," je navedla.
Izidor Leitinger je pri ustvarjanju glasbe za Op. 1: homo faber prvenstveno želel ustvariti zvočni prostor za sobivanje rokodelcev, elektronske glasbe, akustičnih instrumentov in glasov. "Izogibal sem se hierarhičnim kompozicijskim pristopom. Po večini nisem iskal ritmične usklajenosti v kompoziciji, saj verjamem v zmožnost sočasnega obstajanja dveh prepričljivih idej, v kar me vodi predanost, potopljenost in zavzetost mojstrice, mojstra rokodelstva in glasbenega ustvarjalca," je povedal.
Pri izvedbi sodelujeta multiinstrumentalist Boštjan Gombač in vokalna skupina Fantje na vasi z umetniškim vodjo Tonetom Žurajem.