T.i. muzikal je nastal, ko so Laibach prejeli povabilo Anje Quickert, vodje Internationale Heiner Müller Gesellschaft, k sodelovanju pri predstavi Wir sind das Volk, ki temelji na besedilih Müllerja, katerega odnos do ideje naroda je bil zadržan. Slovensko premiero je doživel na dveh razprodanih nastopih septembra lani v Kinu Šiška.
Anja Quickert je že pred časom dejala, da projekt Wir sind das Volk "končno združuje tisto, kar bi se že davno moralo zgoditi: Laibach in nemški dramatik in pesnik Heiner Müller skupaj". Dodala je še, da "mita o narodu ni mogoče pokopati, dokler duhovi spodjedajo njegov temelj".
Kot je povedal poznavalec skupine Laibach in NSK Alexei Monroe, s tem projektom Laibach nadaljuje tradicijo ukvarjanja z najbolj perečimi zgodovinskimi in družbenimi temami prek navdihujoče umetnosti in glasbe, ki občinstva ne pustita ravnodušnega.
"Gre za najbolj globoko in kompleksno delo, s katerim se Laibach po daljšem času z vso močjo vračajo h ključnim temam iz njihove dolge zgodovine - narod, oblast, identiteta. In tukaj gre za tipično Laibachovsko ironijo plodnega 'sodelovanja' z mrtvim dramatikom, ki sledi tradiciji njihovih projektov s Shakespearovim Macbethom in drugimi klasičnimi deli že dolgo pokojnih avtorjev," je dejal Monroe.
Lani poleti so Laibach s tem projektom odprli Festival v Celovcu, v začetku meseca so nastopili v Zagrebu, po Cankarjevem domu pa sledijo Hamburg (Kampnagel), Maribor (Lent), Novi Sad (Evropska prestolnica kulture) in morda še Bern in Dunaj.
V Cankarjevem domu se jim bodo kot gostje pridružili Mina Špiler, Katarina Stegnar, Cveto Kobal, Sašo Vollmaier, Vier Personen Quartet, The Stroj in filozof Peter Mlakar.