Pobudo za vzpostavitev sistemske kritike naslavljamo na Ministrstvo za kulturo od leta 2014. Aktualni minister Tone Peršak se strinja, da bi bila dobrodošla, vendar jo ta hip onemogoča pomanjkanje potrebnih finančnih sredstev za vsebine.
Če (oziroma še raje ko) se bo denar za vsebinsko plat zgodbe našel, bi poleg študentskih kritiških poskusov na portalu SiGledal z veseljem gostili tudi »pravo« kritiko z zagotavljanjem tehnične in operativne podpore (prostor na strežniku, sistem za upravljanje vsebin, oblikovno in smiselno povezovanje, administracija vsebin, skrb za varnost podatkov, strežnik itd.).
Kritika bi na portalu Sigledal imela posebno mesto tudi zato, ker poveže in nadgradi številne vsebine, ki so že del portala (novice in napovednik, wiki ali podatki o ustvarjalcih, pregledna baza preteklih produkcij, digitalne razstave ali ohranjanje in promocija dediščine ter sodobna slovenska dramska besedila).
Ob kritiških poskusih študentov lahko že ta hip pokažemo, kaj sklop »Kritika« ponuja. Oglejmo si študentsko kritiko Eve Bizjan:
V osrednjem delu strani najprej preberemo ime in priimek avtorja kritike. S klikom na ime in priimek pridemo do osnovnih podatkov o njem in do seznama vseh njegovih kritik, objavljenih na portalu SiGledal. Sledijo naslov kritike, uvodno besedilo in pod njim fotogalerija uprizoritve. Nadaljujemo do osrednjega dela kritike, pod njim je običajno pripet video, sledi možnost komentiranja oziroma vzpostavitve dialoga s kritiko (oziroma uprizoritvijo).
V desnem stolpcu najdemo povezavo na uprizoritev, na katero se kritika nanaša, in pod njo povezavo na gledališki list. Sledijo povezave na druge študentske kritike te uprizoritve. Pod njimi lahko vidimo povezane vsebine v zbirkah portala SiGledal (preberemo lahko tudi dramski tekst). Na dnu desnega stolpca pa najdemo še povezave na sorodne vsebine (tudi kritike) v drugih medijih. – Menimo, da takšna arhitektura smiselno uporablja možnosti, ki jih ponuja splet.
Naša velika želja je najti način, da bi kritika resnično zaživela.
Predstavljamo si, da bi jo znali vzpostaviti in skupaj gojiti Slovenski gledališki inštitut, Društvo slovenskih kritikov in teatrologov ter portal SiGledal.
Upamo, da smo z zasnovo in funkcionalnostjo orodja »Kritika« jasno in nazorno pokazali, kako bi lahko bilo. Kot vsi vemo, je kritiki in refleksiji v tiskanih medijih odmerjenega vedno manj prostora. Splet pa je medij, kjer tovrstnih (število znakov ipd.) omejitev ni in kjer platforma, ko je enkrat vzpostavljena, omogoča nadzor nad stroški in najrazličnejše sinergije, kar je po eni strani lahko ceneje za državo, po drugi strani pa je učinek mnogo večji, kot če bi vsak poskušal vse delati sam.
***
V rubriki Kritiški poskusi objavljamo kritike študentov primerjalne književnosti (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani), študentov slovenistike (Fakulteta za humanistiko Univerze v Novi Gorici) in kritike udeležencev Male šole kritike (Lutkovno gledališče Ljubljana, Društvo gledaliških kritikov in teatrologov).
Kritike študentov primerjalne književnosti (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani) in študentov slovenistike (Fakulteta za humanistiko Univerze v Novi Gorici) imajo oznako DNK – Drobna nočna kritika. Nastajajo v okviru seminarja, ki ga na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani) vodi doc. dr. Gašper Troha, in v okviru izbirnega predmeta Slovenska uprizoritvena umetnost na Fakulteti za humanistiko Univerze v Novi Gorici (študijski program Slovenistika), katerega nosilka je izr. prof. dr. Katja Mihurko Poniž, asistent je Rok Andres.
Kritike udeležencev seminarja Mala šola kritike imajo oznako MŠK. Mala šola kritike poteka pod okriljem Lutkovnega gledališča Ljubljana in v sodelovanju z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov. Udeleženci/-ke reflektirajo lutkovne, mladinske in (post)dramske uprizoritve. Urednica bloga in mentorica seminarja je Zala Dobovšek.
***
Veliko užitka ob brskanju po sklopu »Kritika« vam želi
ekipa portala SiGledal: Samo, Tamara in Gregor.