Henrik Ibsen (1828–1906) velja za enega najpomembnejših svetovnih dramatikov, ki je v svojih številnih dramskih delih z drznostjo odgrinjal zamaskirane družinske odnose v na videz urejenih meščanskih družinah. Kot natančen opazovalec malomeščanske moralne zatohlosti, zlagane pobožnosti in grehov očetov, ki bremenijo sinove, je sprožil nemalo razburjenj, ostrih polemik in škandalov.
Naslovni junak Ibsenove drame John Gabriel Borkman (1896), bivši bančni direktor, je z ilegalnimi finančnimi špekulacijami zapravil celotno ženino premoženje in prihranke svojih strank, zaradi česar je pristal v zaporu. Družino je iz eksistencialne stiske rešila Borkmanova svakinja in njegova prva ljubezen Ella, ki jo je preračunljivo zapustil zaradi materialnega položaja njene sestre Gunhild. Borkman in Gunhild, ki moža sovraži, živita drug mimo drugega, edina skupna točka njunega odtujenega življenja je sin Erhart. Do soočenja in neizbežnega obračuna s preteklostjo, sedanjostjo in konfliktom interesov glede prihodnosti pride v trenutku, ko na smrt bolna Ella obišče sestro Gunhild in Johna z željo, da bi njun sin Erhart do smrti živel ob njej.
Ibsenovo izjemno aktualno besedilo je na mariborski oder – premiera je bila 10. maja 2013 – postavila Mateja Koležnik, ki se z izjemno natančnostjo loteva analiz in postavitev klasičnih besedil, ki v sebi nosijo duh sodobnega časa.
Predstavo si bodo ogledali tudi člani Društva hrvaško-slovenskega prijateljstva Varaždinske županije, ki tako zaključujejo prireditve, s katerimi so v februarju obeležili slovenski kulturni praznik, pred predstavo bo zbrane nagovorila Barbara Antolić Vupora, predsednica društva.
SNG Maribor, 20. 2. 2014
John Gabriel Borkman v HNK v Varaždinu
SNG Maribor, HNK Varaždin, Hrvaška
Povezani dogodki
STA, SNG Maribor,
5. 5. 2015
Na reškem festivalu malih scen tudi mariborska Hedda Gabler
SNG Maribor,
16. 3. 2018
Življenje po koncu zgodbe
SNG Maribor,
25. 9. 2009
Nagrada strokovnega občinstva za Pravljico o carju Saltanu