Romantični balet Denisa Matvienka v dveh dejanjih na glasbo Ludwiga Minuksa po romanu Don Kihot iz Manče Miguela de Cervantesa.
V 18. in 19. stoletju so se predelave zgodbe o Don Kihotu za baletni oder vrstile ena za drugo. Najpomembnejša postavitev, ki se je v bolj ali manj enaki obliki ohranila vse do danes, je bila v Velikem gledališču v Moskvi leta 1869. Ustvarila sta jo libretist in koreograf Marius Ivanovič Petipa in skladatelj Ludwig Minkus. Leta 1900 je Aleksander Aleksejevič Gorski v gledališču Boljšoj v Moskvi predstavil še svojo inačico z nekaj novimi španskimi plesi.
Balet Don Kihot je nastal po istoimenskem romanu španskega pisatelja Miguela de Cervantesa Saavedre. Glasba Ludwiga Minkusa mojstrsko slika tako špansko podeželje kot tudi občutja likov. Ti so navadni ljudje, ki si želijo le sreče in ljubezni. V zgodbi spremljamo mlada zaljubljenca, brivca Basila ter krčmarjevo hčer Kitri, ki naj bi se na očetovo željo poročila z bogatim Gamachem. Da bi se izognila poroki, s svojim izbrancem zbeži in se zateče k ciganom. Tam se paru pridružita Don Kihot, ki zaman išče svojo izbranko Dulcinejo – ta se mu prikazuje v sanjah – in njegov zvesti sopotnik Sančo Pansa. Zgodba je polna zabavnih dogodivščin in zvijač ter barvitih prizorov, ki vodijo v srečen konec, tudi zaradi pomoči Don Kihota, ki pripravi Kitrijinega očeta, da blagoslovi Kitrijin zakon z Basilom.
Don Kihot velja za enega zahtevnejših baletov. Njegov uspeh temelji na spektakularni plesni tehniki ter dinamiki. Glavne osebe je skladatelj Minkus dobro označil s karakterističnim motivom, zanimiv je pompozni in hkrati otožni ton, ki spremlja Don Kihota, ter komična polka, ki zaznamuje Sanča Panso. Ljubezensko zgodbo med Kitri in Basilom čudovito prikaže veliki sklepni pas de deux.
Novo različico bo za ljubljanski baletni ansambel koreografsko postavil Denis Matvienko, gostujoči baletni prvak. Doživeli boste njegovo videnje klasičnega baleta, ki se bo odmaknilo od elementov, za katere meni, da obtežujejo sodobne postavitve klasičnih baletnih koreografij.