Ewelina Smereczyńska, 23. 8. 2011

Začenja se 6. Festival Front@ sodobnega plesa

24. avgusta se začenja 6. Festival Front@ sodobnega plesa, ko Murska Sobota postane »plesno mesto« regije. Program festivala je sestavljen iz zelo različnih oblik plesa, kar ustvarja poseben dogodek, ki festival umešča na kulturni zemljevid tega dela Evrope.
:
:
Liquid Loft (A): Govoreča glava, foto Chris Haring
Wim Wenders: Pina - film
Eva Duda Company (H): Lunatika, foto Dániel Dömölky

 

Festival Front© je že nekaj let platforma, kjer se srečujejo plesalci, koreografi, gledalci pa tudi kulturni menedžerji in kjer predstavljajo svoje delo, izmenjujejo mnenja in izkušnje. Zdi se, kot da je ples temelj za medsebojno razumevanje med posamezniki z enako strastjo in delom. Da je neke vrste »orodje« za umetniško in socialno komuniciranje. Tako se na Festivalu Front@ ples predstavlja kot svojevrsten fenomen, ki ima več funkcij.

V osnovi ima umetniško funkcijo, kar se izraža v različnih oblikah plesa, ki so na festivalu predstavljene. Festival namreč poleg veliko zanimivih plesnih predstav občinstvu ponuja tudi plesne videe. V letošnji program so se uvrstili štiri plesni videi: svetovno znan film  Pina o Pini Bausch v 3D-tehniki, ki ga je režiral Wim Wenders, Nočna vadba v režiji in koreografiji Susanne Wallin, Naslednji v vrsti, ki ga je režiral Asier Zabaleta, ter Trisolistke v koreografiji Irme Omerzo in režiji Gorana Rukavine.

Od predstav se bodo prvi dan festivala najprej predstavil plesni projekti Vaše Visokosti v koreografiji in izvedbi Marte Navaridas in Alexandra Deutingerja. Predstava temelji na govoru Baracka Obame ob prejemu Nobelove nagrade, se ukvarja z njegovo vsebino in nesmiselnostjo koncepta, ki ga je Obamov govor vseboval. Nanaša se tudi na aktualna politična vprašanja in dokazuje, da lahko ples sporoča pomembne politične izjave. Druga predstava tega večera bo plesni solo  Izganjanje tebe ljubezen mojav koreografiji in izvedbi slovenske plesalke Kaje Janjić. V nasprotju s prejšnjo predstavo se bo plesalka tokrat osredotočila na ožje področje družbenega – na osebne teme, ki jih bo predstavila v svojem kratkem solu.

Drugi festivalski dan se začne OPUS 1 – PLESNA MINIATURA 2011, predstavitev plesnih miniatur mladih slovenskih plesalcev. Vsakoletno tekmovanje je priložnost za mlade umetnike, da se predstavijo s svojim talentom in koncepti. Program festivala ponuja tudi večerno predstavo koreografinje in umetniške vodje Sonie Sabri z naslovom Kathakbox, ki vključuje sodobne plesne trende in združevanje različnih oblik plesa. V tem primeru gre za zanimivo zlitje indijskega plesa Kathak in hiphopa, kar ustvarja novo plesno formo, imenovano urban Kathak ples.

Tretji dan festivala Front@ pa se bo začel s predstavitvijo plesnih programov, ki nastajajo v okviru Evropske prestolnice kulture 2012 v Mariboru. Dogodek izpostavlja pomen prihajajočega leta za slovensko kulturo. Popoldne se bodo na javni lokaciji v Murski Soboti trikrat odvile koreografske situacije Zelena luč. Dogodek prikazuje gibajoče telo, ki se poskuša integrirati z urbanim prostorom in uloviti ritem mesta. Zvečer bosta sledili še dve predstavi. Prva,  SPIN, je nastala v koreografiji Matthewa Williama Smitha in je rezultat sodelovanja med novozelandskim koreografom in Studiom za sodobni ples v Zagrebu. Sledila ji bo še plesna predstava  Govoreča glava v koreografiji in izvedbi dua, ki ga sestavljata Stephanie Cumming in Luke Baio. Umetniške projekte Stephanie Cumming je občinstvo že imelo priložnost spoznati na preteklih festivalih Front@, zato je s koreografinjino unikatno poetiko in njenim načinom, kako vseskozi in magično stimulirati pozornost, že seznanjena tudi širša javnost.

Četrti dan si bomo ogledali predstavitev plesnih šol s sedežem v Sloveniji, kar pomeni pregled aktualnih trendov v slovenskih plesnih šolah. Zvečer pa plesno predstavo Lunatika, za katero je koreografijo pripravila Eva Duda, in svojevrsten dogodek pod skupnim naslovom DCL, ki predstavlja kombinacijo plesne improvizacije in videa.

Drugo polje, v katero bo posegel ples na festivalu Front@, je izobraževanje. V okviru festivala potekajo plesne delavnice pod vodstvom znanih plesalcev in koreografov. Teh pet dni plesne prakse je velika priložnost tako za začetnike kot izkušene plesalce, da izpolnjujejo svoje znanje in izmenjajo izkušnje s področja plesa. Na zadnji dan festivala si bomo lahko ogledali tudi predstavo, ki bo rezultat delavnic in predstavitev ustvarjanja študentov.

Tretja funkcija festivala Front@ je njegov socialni vidik. Festival postane platforma za izmenjavo znanja in izkušenj med vsemi umetniki, teoretiki in gledalci. Zaradi tega Murska Sobota v tem letnem času postane mesto srečevanj vseh, ki si delijo enako strast – ples. Če ste med njimi, ste več kot dobrodošli, da se udeležite dogodkov festivala Front@. Pridite, glejte, zaplešite in čutite.

(Prevedla Kaja Cencelj, SiGledal)

***

Za "6. Front@ sodobnega plesa" bloga Ewelina Smereczynska.
Svoje prispevke deli tudi z obiskovalci portala SiGledal, sicer pa jih lahko preberemo na spletni strani festivala.

 

Front@

Povezani dogodki

Ewelina Eve Smereczyńska, 27. 8. 2011
Govori z mano, poglej me, potvarjaj me
Ewelina Eve Smereczyńska, 27. 8. 2011
Evropska prestolnica kulture 2012
Ewelina Eve Smereczyńska, 26. 8. 2011
Mladi plešejo!
Ewelina Eve Smereczyńska, 26. 8. 2011
Komunicirajmo z umetnostjo!
Ewelina Eve Smereczyńska, 25. 8. 2011
Prvi dan festivala Front@
Ewelina Eve Smereczyńska, 27. 8. 2011
DCL – Plesni komunikacijski laboratorij 2011
Ewelina Eve Smereczyńska, 27. 8. 2011
Lunatika