Prvi dan festivala se je občinstvu v Murski Soboti najprej predstavila tuja poezija, ki je bila del programa festivala Dnevi poezije in vina na Ptuju. V popoldanskih urah se je festivalsko občinstvo zbralo okoli odprtega odra, da bi slišalo poezijo Fabrizia Dall'Aglia (Italija), Ivana Landževa (Bolgarija) in Andreja Rozmana - Roze (Slovenija). V prijetnem popoldanskem vzdušju smo lahko prisluhnili Koreografiji besed, srkali vino in uživali v toplem vremenu.
Uživanju v poeziji je sledil osrednji festivalski dogodek na prizorišču novozgrajenega Gledališča Park – otvoritvena plesna predstava z naslovom Vaše visokosti v koreografiji in izvedbi avstrijskega plesalca Alexandra Deutingerja in Marte Navaridas iz Estonije. Izjemna predstava s posebnim estetskim konceptom, močno zaznamovanim s političnimi vprašanji, je temeljila na govoru Baracka Obame ob prejetju Nobelove nagrade leta 2009 v Oslu. Eden od izvajalcev je recitiral zdaj že legendarni govor ameriškega predsednika ter istočasno dekonstruiral njegovo semantično in formalno strukturo. Plesalka na drugem koncu dvorane je v vlogi šepetalke prevajala ter vodila gibanje in kretnje glavnega performerja na osrednjem odru. Javni prostor je bil tako razdeljen na dva prostora, kar je ustvarjalo dvojnost same predstave. Na eni strani smo lahko opazovali perfomerja, ki je igral Obamo, in na drugi performerja, ki je igral njegovega »alter ega«. Prav dekonstrukcija originalnega Obamovega govora je ustvarila posebno predstavo z zelo zanimivim konceptom.
Po prvi predstavi si je festivalsko občinstvo lahko ogledalo kratek plesni video Nočna vadba v režiji in koreografiji Susanne Wallin. Video prikazuje sedem plesalcev skupine Kombat Breakers na treningu na nogometnem igrišču v Coventryju. Odlično posnet trening plesalcev na povsem avtentičen način prikaže tehnike, ki jih pri svojem ustvarjanju uporabljajo, in njihov oseben odnos do njih. Videli smo lahko različne dinamike njihovega gibanja in načine, kako se plesalci z njimi spopadajo. Ob gledanju tega plesnega videa tako ne razmišljamo več zgolj o telesu in njegovem fizičnem delovanju, ampak tudi o plesalčevem zavedanju telesa in telesnega.
Naslednja uprizorjena predstava je bil plesni solo z naslovom Izganjanje tebe ljubezen moja v koreografiji in izvedbi slovenske plesalke Kaje Janjić. V predstavi smo se soočili z močnim, zelo osebnim sporočilom: podobo osamljenega človeka, polnega dvomov in strahov, podobo njegovega duševnega stanja, ki ga je uprizarjalo plesalkino telo. Plesalka je namreč z intenzivnim plesnim izrazom ustvarjala zelo intimno pripoved. Nato se je zgodba nadaljevala v povsem drugačni obliki – s petjem. Ta del predstave, v katerega je vključena zgodba o hrepenenju po ljubezni, je bil poln čustvenega angažmaja. Celotna uprizoritev je bila tehnično dovršena in narativno zelo ganljiva.
Po plesnih predstavah smo bili povabljeni v kino Star Max, kjer smo si lahko ogledali slovensko premiero filma Pina režiserja Wima Wendersa. Film je občinstvo (ki je, mimogrede, povsem zapolnilo kinodvorano) za uro in pol popeljal v svet Pine Bausch. Čudovite podobe, prikazane v 3D tehniki, so predstavile najpomembnejša dela slavne nemške koreografinje in umetnice per se.
Takoj po projekciji filma se je festivalsko dogajanje nadaljevalo z otvoritveno zabavo in prisotna množica je lahko pokušala okusno hrano in vino ali pa poslušala pogovore z umetniki, ki so se ta večer predstavili s svojimi deli. Mislim, da so lahko prav vsi, polni vtisov in navdihov po predstavah in filmih, začutili fantastično in sproščujoče vzdušje večera. Na srečo je to le začetek tega našega »potovanja« v svet plesa, saj se je festival Front@ šele začel. Uživajte!
(Prevedla Kaja Cencelj, SiGledal)
***
Za "6. Front@ sodobnega plesa" bloga Ewelina Smereczynska.
Svoje prispevke deli tudi z obiskovalci portala SiGledal, sicer pa jih lahko preberemo na spletni strani festivala.