STA, 30. 6. 2023

Za uvod cikla Veličastni Gorkijevi Otroci sonca v režiji Mateje Koležnik

Cikel Cankarjevega doma Veličastni bo jeseni odprla režiserka Mateja Koležnik z Gorkijevo igro Otroci sonca v produkciji Schauspielhaus Bochum. Sledila bo umetniška stvaritev o starodavni jorubski filozofiji Re:inkarnacija Qdance Company, tej pa produkcija skupine Recirquel Solus Amor. Januarja bo na sporedu velika koprodukcija Faust.
:
:

Foto: Nebojša Tejić / STA

Kot so spomnili v Cankarjevem domu, je Mateja Koležnik ena redkih domačih gledaliških režiserk, ki že vrsto let uspešno ustvarja na tujem. Tokrat se bo predstavila z igro Gorkija, kar je avtorjev psevdonim, ki v prevodu pomeni trpko. Maksim Gorki je igro napisal med zaporno kaznijo v Petropavlovski trdnjavi, kjer je bil zaprt tudi Dostojevski.

"Mojstrska režija Mateje Koležnik dela, nastalega po t. i. sanktpeterburški krvavi nedelji, uvodu v rusko revolucijo leta 1905, je tragikomičen popis globoko razklane družbe, ki za preživetje potrebuje samoprenovo," so ob predstavi, ki bo na ogled 7. oktobra, zapisali v Cankarjevem domu.

Dva tedna pozneje bo sledila Re:inkarnacija - plesna, glasbena, modna in vizualna umetniška stvaritev o globinah starodavne jorubske filozofije, prepletene z aktualno nigerijsko mladinsko kulturo. Predstava je plod skupine nigerijskih plesalcev, prepojen z ritmom in utripom Lagosa. Kot hommage temu obilju koreografijo, razčlenjeno v treh poglavjih, zaznamuje izrazita glasbena struktura, dopolnjena s celovito in skrbno zasnovano vizualno estetiko.

Leto se bo zaključilo s produkcijo skupine Recirquel Solus Amor v režiji in koreografiji Bencea Vagij, ki združuje sodobni cirkus ter klasični balet in sodobni ples. Prepoznavni znak dela je cirque danse, žanr, ki ga je v minulih letih zasnovala in uveljavila njegova skupina Recirquel. Solus Amor govori o različnih izrazih ljubezni, odstira njene globine, raziskuje njene plasti in oblike, so predstavo opisali v Cankarjevem domu.

Januar bo posvečen veliki koprodukciji Faust SNG Maribor in Cankarjevega doma. "Baleti koreografa romunskega rodu Edwarda Cluga so skrajno fizične, a hkrati poetične stvaritve, plesna dela, ki se poigravajo z manirizmi in ironijami človeškega bivanja," so zapisali v Cankarjevem domu in dodali: "Novi Faust je nadvse ambiciozen podvig, katerega uspeh kot pristnega narativnega baleta, plesnega gledališča pogojuje veliko več kot zgolj gibanje."

Marca bo deset plesalcev "naelektrilo" oder Linhartove dvorane z razigrano kreacijo Kadaver avtorja Marca da Silva Ferreira v plesno močni in domišljeni prepletenosti portugalske tradicije folklornih plesov in povsem novih, sodobnih avtorskih koreografskih prijemov. Spomladi pa sledi še belgijska mojstrska "vaja v ponavljanju" Ena pesem belgijske vizualne umetnice Miet Warlop.

Veličastni cikel gostovanj bo junija prihodnje leto zaokrožilo sodobnoplesno delo Vezi duš izpod rok izraelske koreografinje Sharon Eyal, so še sporočili iz Cankarjevega doma.

CD, repertoarji