V Zavodu Celeia Celje so se odločili, da znova obudijo uspešen muzikal o Veroniki Deseniški, premierno uprizorjen leta 2016, in na odru Celjskega gradu ponudijo štiri predstave: 28. in 29. junija ter 4. in 5. julija. Vstopnice so že v prodaji. O projektu so spregovorili na predstavitvi.
Skupaj z Evo Černe Avbelj bodo na oder tudi tokrat stopili Klemen Bunderla, Željka Predojević Korošec, Tjaša Hrovat Steklasa, Srđan Milovanović in Marjan Bunič. Sopranistki Černe Avbelj se zdi najpomembneje, da je njen lik "močna in moralna ženska, ki spremeni življenje vsakomur, ki ga sreča".
Radijski voditelj, pevec in igralec Klemen Bunderla, ki v predstavi blesti v vlogi grofa Friderika, je opozoril na edinstvenost prizorišča Celjskega gradu, na katerem po njegovih besedah "vlada huda energija". To je "treba doživeti, slišati in videti", so njegove besede povzeli v Zavodu Celeia Celje.
Scenarij za muzikal o prepovedani ljubezni med Friderikom II. Celjskim in nižjo plemkinjo iz Desenic je spisal Janez Usenik, pod glasbo pa se je podpisal Leon Firšt. "Glasbo za muzikal sem pisal zelo mlad, v obdobju, ko me muzikali niso preveč zanimali, pa tudi prav veliko izkušenj z zabavno glasbo še nisem imel. A danes, po osmih letih, z zadovoljstvom lahko rečem, da v partituri ne bi prav ničesar spremenil," je poudaril skladatelj.
Nove predstave na Celjskem gradu bodo opremljene z videomapping projekcijami, je povedala direktorica celjskega zavoda Maja Voglar.
Muzikal Veronika Deseniška je po oceni producenta muzikala Tilna Naraksa verjetno najodmevnejši celjski umetniški projekt tega tisočletja. V štirih sezonah si ga je v Celju in na gostovanjih drugod ogledalo več kot 25.000 gledalcev, glasbo iz muzikala izvajajo orkestri, pevski zbori in ansambli po vsej državi. Razprodana sta dva ponatisa zgoščenk, produkcija pa je bila opažena tudi v številnih tujih medijih.
Muzikal je leta 2016 nastal v koprodukciji Društva za glasbeno gledališče Slovenije, celjske Hiše kulture in v sodelovanju z Mestno občino Celje ter Zavodom Celeia Celje.
Zgodba o Veroniki Deseniški, nižji plemkinji iz hrvaškega Zagorja, ki jo je poroka s celjskim grofom Friderikom II. spravila v nemilost njegovega očeta, grofa Hermana in na sodišče, kjer se je morala zagovarjati zaradi čarovništva, je ostala živa v ljudskem izročilu in bila navdih številnim domačim in tujim avtorjem. Najbolj znani deli sta tragedija Otona Župančiča ter drama Josipa Jurčiča, po kateri je Danilo Švara pozneje spisal opero. Zgodba Veronike Deseniške je bila navdih tudi pevki Raiven, ki jo je prelila v skladbo Veronika, s katero se je predstavila na letošnji Evroviziji.