SiGledal, 30. 4. 2025

Vabljeni na pogovorni večer in predstavitev knjige Petra Ternovška Knjigica

Ob Knjigici, ki je izšla pri Založbi Pivec, se bo s Petrom Ternovškom pogovarjala Alja Predan. Predstavitev bo v sredo, 7. 5. 2025, ob 19. uri v prostorih SLOGI.

Foto: Založba Pivec / SLOGI

"Življenje je sestavljeno iz kratkih trenutkov in umetniška pot je potovanje z majhnimi koraki, vsak poskus, da bi eno ali drugo uzrli in dojeli kot celoto, pa je v resnici obsojen na neuspeh. S čimer ni popolnoma nič narobe – Peter to zelo dobro ve. Tako kot ve za mir jutranjih sprehodov, presunljivost pesmi in utrip srca odrskih desk. Ve, da vsega, kar je doživel, ne bo nikoli v celoti razumel; da sta smisel in lepota bolj kot v razumu doma v občutju. Zato njegova knjiga mora biti Knjigica. Ker so resnično veliki umetniki v odnosu do umetnosti (in življenja) ponižni, skromni in … majhni," je o Knjigici povedal Boštjan Narat Meden, urednik.

***

Dramski igralec Peter Ternovšek je nosilec Borštnikovega prstana, nagrade Prešernovega sklada, Glazerjeve listine in Glazerjeve nagrade za življenjsko delo ter številnih drugih nagrad. Svojo igralsko pot je začel kot učitelj na osnovni šoli Sladki Vrh. Leta 1971 ga je povabil v Dramo SNG Maribor njen tedanji ravnatelj Branko Gombač in v kratkem času so sledile vloge, ki so ga zapisale med prepoznavna igralska imena. Repertoar Drame SNG Maribor pa je kot član igralskega ansambla soustvarjal skoraj štirideset sezon, vse od leta 1971. Sodeloval je tudi v številnih radijskih igrah, v televizijskih dramah, nadaljevankah in celovečernih filmih ter se kot gost rad pojavil tudi v drugih slovenskih gledališčih. Igralca, ki je v svoji karieri odigral več kot sto vlog v uprizoritvah domače in tuje dramatike ter pod vodstvom številnih režiserjev starejše in mlajše generacije, je teatrolog Vasja Predan označil »za enega najbolj odprtih in svetlih odrskih ustvarjalcev«. Med njegovimi vidnejšimi gledališkimi vlogami so Tonček v Linhartovi komediji Ta veseli dan ali Matiček se ženi, Peter v Partljičevi O, ne, ščuke pa ne, Alan Strang v Shafferjevem Equusu, Profesor v Ionescovi Učni uri, Južek Skok v Brešanovi predstavi Hamlet v Spodnjem Grabonošu, Pavlek v Pavleku. Svojo gledališko pot v mariborskem gledališču je zaključil leta 2007 z monodramo Sokratov zagovor.

Knjigica, Peter Ternovšek, SLOGI

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16

Katarina Koprivnikar, SiGledal, 7. 3. 2013
Lara Jankovič: »Komedija zahteva mnogo spretnosti«
SiGledal/Maruša Mugerli Lavrenčič, 13. 8. 2019
Helena Peršuh in poletna križarjenja po SiGledalovem Repertoarju