Spletni portal slovenskega gledališča SiGledal smo 8. februarja 2007 ustanovili Gregor in Tamara Matevc ter Samo M. Strelec.

Iskrena hvala Ministrstvu za kulturo RS, ki je v obdobju 2010 - 2024 sofinanciralo SiGledal. Zahvaljujemo se tudi vsem sodelavcem, partnerjem in uporabnikom, ki so ga soustvarjali.

Upamo, da boste obiskovalci slovenskega gledališkega portala lahko SiGledal čim prej znova uporabljali tako kot minulih osemnajst let.

Želimo vam vse dobro,

Samo, Tamara in Gregor

STA, 6. 2. 2025

Vabilo na projekciji filmov o predstavah oz. po besedilih Dušana Jovanovića

V soboto, 8. februarja 2025, ob 17. uri in v nedeljo, 9. februarja 2025, ob 17. uri vabljeni na brezplačni projekciji filmov Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba in Osvoboditev Skopja. Ogledate si jih lahko v Cankarjevem domu, v Kosovelovi dvorani.
Foto: Vertigo
Foto: Partysans

Filma sta spremljajoča dogodka ob pregledni razstavi Slovenskega gledališkega inštituta in Cankarjevega doma Dušan Jovanović – kulturni terorist.

Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba je dokumentarni film o nastajanju gledališke predstave Boris, Milena, Radko (rež. Dušan Jovanović, SNG Drama Ljubljana, krstna uprizoritev 14. 9. 2013) in o štirih zelo znanih osebah, ki so jo ustvarile — o pisatelju in režiserju Dušanu Jovanoviću, igralki Mileni Zupančič ter igralcema Radku Poliču in Borisu Cavazzi. Je zgodba o ljubezenskem trikotniku in o večplastnem ter popolnoma odkritem prepletanju javnih umetniških podob in osebnih življenj protagonistov. Film dokumentira štirimesečni proces nastajanja gledališke predstave od prve vaje do premiere in hkrati odstira osebno življenje umetnikov ter pripoveduje univerzalno zgodbo o odnosu med resničnim in izmišljenim, zgodbo o odnosu med osebnim in javnim dojemanjem umetnosti. Režija in scenarij sta pripravila Matjaž Ivanišin, Rajko Grlić, glasbo pa Drago Ivanuša.

Film Osvoboditev Skopja je bil posnet po istoimenski drami Dušana Jovanovića iz leta 1976, ki je v sedemdesetih in osemdesetih letih v jugoslovanskem gledališkem prostoru pustila močan pečat. Dramo so krstno uprizorili v Zagrebu 20. 6. 1978 v režiji Ljubiše Ristića. Pri nas je premierno zaživela 7. 11. 1978 na odru SNG Drama Ljubljana v režiji Ljubiše Georgijevskega. Danes velja za eno najboljših Jovanovićevih dram, vsekakor pa je bila največkrat uprizorjena in je imela največ uspeha po vsem svetu. Gre za Jovanovićeve spomine na drugo svetovno vojno, ki jo je preživel kot otrok v Skopju.

Druga svetovna vojna, Makedonija je pod bolgarsko-nemško okupacijo. Medtem ko okupatorji prevzemajo domove lokalnih Judov se življenje meščanov spremeni v vsakdanji boj. Skozi perspektivo dečka Zorana doživljamo grozečo izkušnjo vojne in razpad njegove družine. Zoranov oče se je pridružil partizanom, mama Lica pa se, da bi pripomogla k preživetju družine, s strahom zaplete v na videz romantično zvezo z nemškim oficirjem. Zoranov stric Georgij, ki postane žrtev nacističnega nasilja, se po daljšem času vrne domov kot invalid ter svoje trpljenje in občutek nemoči utaplja v alkoholu …

Režiserja sta bila Rade Šerbedžija in Danilo Šerbedžija, pri scenariju so sodelovali Dušan Jovanović, Rade Šerbedžija in Danilo Šerbedžija. Glasbo sta pripravila Tuomas Kantelinen in Vlatko Stefanovski, v filmu pa igrajo David Todosovski, Rade Šerbedžija, Mikko Nousiainen, Lucija Šerbedžija, Silvija Stojanovska, Nebojša Glogovac, Petar Mirčevski, Dejan Lilić, Petar Arsovski in drugi.

Brezplačne vstopnice ob slovenskem kulturnem prazniku za obe projekciji so na voljo na blagajni Cankarjevega doma ali preko spleta.

Dušan Jovanović - kulturni terorist, CD, Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba, Osvoboditev Skopja, Dušan Jovanović

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16