STA, 27. 2. 2024

V Španskih borcih predstava Moji najdražji rituali v sklopu programa Share

V Španskih borcih bo v četrtek, 29. 2., premiera predstave Moji najdražji rituali, ki je del mednarodnega programa Share. Ta je po besedah vodilne producentke in koordinatorice Nataše Zavolovšek zasnovan tako, da z znanjem in ustvarjalnostjo, ki ju imajo, opolnomočijo tiste, ki so za to prikrajšani, sami pa dobijo nove izkušnje in ideje.
:
:
Foto: Borut Bučinel
Foto: Borut Bučinel
Foto: Borut Bučinel
Foto: Borut Bučinel
Foto: Borut Bučinel
Foto: Borut Bučinel
Foto: Borut Bučinel

Projekt Share (2020-2024) združuje ducat afriških, azijskih in evropskih partnerjev, katerih cilj je s pomočjo umetnosti okrepiti samozavest posameznikov in skupnosti za nadaljnji razvoj in pridobivanje znanja. V prvi vrsti gre za ranljivejše in spregledane skupine: otroke, hendikepirane in mlade iz socialno šibkejših okolij, piše na spleti strani projekta. Partnerji projekta so Exodos Ljubljana, ZKM Zagreb, Errenteriako iz Španije in DK-BEL iz Francije, pridruženi partnerji so Asociacija Cadanses (Senegal), Tamadia (Burkina Faso), The Freedom Theater (Palestina) in Poligon (Slovenija).

Kot je na novinarski konferenci povedala Nataša Zavolovšek, tudi direktorica zavoda Exodos Ljubljana, imajo denimo v Afriki odlične umetnike, ki pa nimajo pogojev za ustvarjanje tako glede prostorov kot tudi glede tehnične opreme. Poudarila je, da omenjenega projekta brez Slovenije ne bi bilo.

Mojster odrske tehnike in prevajalec Borut Cajnko je podal svoje izkušnje izobraževanja v sklopu projekta Share za tehnične vodje v Afriki. Kot je povedal, v državah, ki so vključene v projekt, v državnih ustanovah večinoma delajo belopolti tehniki. A njihovo znanje in oprema sta na ravni Slovenije pred 30 leti. Še veliko slabše je z neodvisno produkcijo. Na delavnicah, ki jih je vodil, so sodelovali udeleženci z različnim predznanjem.

Cajnko je med posredovanimi znanji omenil kreativno rabo luči in zvoka. Eden od rezultatov delavnic je tudi sodelovanje dveh udeležencev delavnice v Senegalu pri predstavi Moji najdražji rituali - oblikovanje zvoka Sokhna Assietou Diallo in oblikovanje luči Alassane Diedhiou -, ko bo premierno uprizorjena v četrtek v Ljubljani. Nataša Zavolovšek je ob tem dodala, da je eden od bistvenih vidikov projekta delo zunaj matičnih držav.

Mojster tehnike in fotograf Borut Bučinel je predstavil fotografsko razstavo v galeriji Španskih borcev, ki je nastala ob projektu Share. Kot je povedal, so fotografije natisnjene na platno, razstava, ki se ves čas spreminja in dopolnjuje, pa je večinoma postavljena na prostem.

Predstava Moji najdražji rituali je nastala na treh delavnicah za plesalce in koreografe, v Akri v Gani, v Zagrebu na Hrvaškem in v Errenterii v Španiji, pod vodstvom francoske koreografinje Sophie Bulbulyan. Ta živi med Parizom in Atenami in je soustanoviteljica DK-BEL Company, partnerske organizacije pri projektu Share, ki sprejema plesalce s posebnimi potrebami.

V predstavi sodeluje osem plesalcev iz Kameruna, Burkine Faso, Gane, Hrvaške, Španije in Francije. Kot je povedala Sophie Bulbulyan, so najprej raziskali afriške rituale, v Zagrebu so se posvetili ritualom v Evropi, tudi starodavnim, denimo grškim. Plesalci, ki jih je opisala kot zelo raznolike, so najprej ustvarili sole, iz katerih je nato nastala predstava.

Predstava bo po Ljubljani gostovala še v Zagrebu, v načrtu imajo tudi Senegal.

Share, Moji najdražji rituali, Sophie Bulbulyan, Nataša Zavolovšek, CK Španski borci