Komljančeva je pred premiero povedala, da se v drami Zbeži družbena situacija v Sloveniji, ki je trenutno za mlade dokaj brezizhodna v smislu ekonomskih priložnosti in tudi medosebnih odnosov, slika skozi specifično zgodbo štirih mladih - Mula, Lepega, Mojči in Bujane. Skozi komične prizore, v katerih se pojavljajo, so po besedah avtorice predstavljena grenka občutja o današnjem svetu.
Naslov Zbeži namiguje na vse večje število migracij, ki smo jim priča. A avtorica predstave se ob tem sprašuje, ali je res lahko bolje v nekem drugem ekonomskem okolju. Sama meni, da "od razpada družbenih odnosov, ki so v tej zgodbi posledično razpad osebnih odnosov, ni mogoče zbežati, ne glede na to, kam greš".
Besedilo je pisano v kontekstu Ljubljane, a je prenosljivo na katerokoli urbano, verjetno tudi neurbano okolje v Sloveniji, meni Komljančeva. Junaki so predstavniki različnih slojev, ki se vse bolj izrazito pojavljajo v slovenski družbi - od "nouveau riche", katerih predstavnik je Lepi, do fanta revnega, kmečko-delavskega porekla - Mula in še vsega vmes, kar predstavljata dekleti. Odnosi med temi sloji so v predstavi izraženi skozi osebna hrepenenja, je pojasnila.
Avtorica je dramo napisala po naročilu za Šentjakobsko gledališče, kar se ji je v Sloveniji doslej zgodilo le dvakrat. Pri procesu ustvarjanje predstave ni bila prisotna, videla jo je šele pred dvema dnevoma. Po njenih besedah je režiser Ostan k besedilu pristopil z izrednim občutkom in ga peljal naprej: "Ni šel na prvo žogo in se mi zdi, da se je zelo dobro in poglobljeno spustil v režijo."
Ostan je na novinarski konferenci pred predstavo dejal, da je možno dramo postaviti v širši kontekst kot zgolj podobo individualnih, izgubljenih usod. Na ta način dobimo vsaj delno sliko Slovenije oziroma sliko neoliberarne situacije po Evropi: "To se mi je zdelo silno vabljivo. Kako to spraviti na plan skozi usode posameznikov, tudi ko je tekst ponekod malce bolj radikalen, kot je rekla že Kim, gre v temačnost."
"Tisto, kar je v tej igri najbolj dragoceno, so modeli mišljenja, ki vzbujajo v nas starejših različna občutja in različne pomisleke, včasih tudi grozo. Vsaj v meni se to zgodi," je o predstavi povedal umetniški vodja Šentjakobskega gledališča Zvone Šedlbauer.
Na vprašanje, kako se je kot igralec znašel v vlogi režiserja, je Ostan odgovoril: "Moj način dela je skozi način igralca. Z vsem ostalim okrog, kar spada k spektakelski funkciji gledališča, ampak osnovno merilo gledališča zame je človek. Zato, ker se igralec vedno ukvarja samo s človekom."
V predstavi nastopajo Elias Rudolf (Mulo), Gašper Pavc (Lepi), Nika Vidic (Mojči) in Maja Ferkulj (Bujana). Scenografijo je zasnovala Urša Vidic, kostume pa Katja Komljanec Koritnik s pomočjo asistenta Bojana Vistra.
STA, 17. 4. 2015
V Šentjakobskem gledališču Zbeži - zgodba mladih v brezizhodni situaciji
:
:
Povezani dogodki
STA,
18. 9. 2024
Drama Čas za veselje na meji med družbenim in digitalnim svetom
STA,
21. 12. 2022
Knjižnica MGL bogatejša za knjigo Gledališče in vojna Zale Dobovšek
STA,
26. 10. 2020
Mariborski lutkarji novembra na reviji lutkovnih gledališč na Reki