STA, 24. 6. 2021

V MSUM razstava o političnem performansu 90. let

V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova bodo drevi odprli razstavo Spoznanje! Upor! Reakcija!, Performans in politika v devetdesetih letih v pojugoslovanskem kontekstu. Združuje več kot 120 umetniških del, arhivski material in video dokumente iz Slovenije, Hrvaške, BiH, Kosova, Srbije, Črne gore in Severne Makedonije.
:
:

Foto: Pixabay

Gradivo na razstavi je zbrano okrog naslednjih tem: vojna, nacionalizem, telo, novi prostori, demonstracije, države, teritoriji, nove meje, Drugi / drugost, feminizem in mediji. Razstava sledi različnim potem razvoja političnega performansa, še zlasti pa izhaja iz vprašanja, kaj je ta performans prinesel, pomenil ali spremenil v širšem polju umetnosti v pojugoslovanskem kontekstu 90. let minulega stoletja.

Prav tako izpostavlja povezave med performansi ter takratnimi političnimi in ideološkimi strukturami. Obenem je poizkus ponovnega odkritja emancipacijskega potenciala političnega performansa tistega težavnega desetletja, in iskanje povezav z današnjim časom, ki ni nič manj zahteven, kot so bila 90. leta.

Omenjeno desetletje je bilo za regijo izjemno težavno in je z vojnami, nacionalizmi, revizionizmi, korupcijo, partitokracijo, tranzicijo in hitro se razvijajočim kapitalističnim gospodarstvom dodobra zaznamovalo tudi vsa naslednja desetletja, so zapisali v MSUM.

Politični performans na ozemlju nekdanje Jugoslavije v 90. letih je bil v osnovi oblika upora proti raznim "vojnim strojem". Ta upor pa se je pogosto dogajal v skrajnih političnih okoliščinah sredi korenitih političnih, ekonomskih, družbenih in kulturnih sprememb, ki so vplivale na vse vidike življenja v nekdanji skupni državi.

Hkrati gre za odmik od "ideje" Jugoslavije in za odkrivanje novih prostorov in zavezništev. Nekatere novonastale države so se tako obrnile k zahodnim modelom, druge so se bolj naslonile na lokalne tradicije in etnične elemente ali pa je šlo za nekakšno mešanje internacionalizacije in nacionalnih simbolov s politično poudarjeno večkulturnostjo, so še zapisali v MSUM.

Razstava je del štiriletnega programa Naše mnoge Evrope, ki ga vodi konfederacija muzejev Internacionala s partnerji in ga sofinancira program Evropske unije Ustvarjalna Evropa. Na ogled bo do 3. oktobra.

MSUM