Nepozabna zgodba o ljubezni in prijateljstvu morska deklica je postdramska predstava, ki preizprašuje, kako v sodobni potrošniški in prekarni družbi vzpostaviti stabilen intimni odnos, si vzeti čas in potrpljenje za sočloveka, ter odpira vprašanje, za koga ali kaj bi danes dali svoj glas. S tem se soočajo štiri protagonistke, ženske v poznih dvajsetih letih, ko nanje pritiskajo družbena pričakovanja glede njihovega intimnega in kariernega življenja, prav tako pa kot »best frendice« neredko tudi druga drugo postavljajo pred izzive, kaj pričakujejo od prijateljic in svojih partnerjev. Od poletne ljubezni do devetletne zveze morska deklica raziskuje, kako na naša intimna življenja vplivata naraščajoči individualizem in tekmovalnost na trgu, tako kariernem kot intimnem. Če je Andersenova Mala morska deklica dala svoje telo in glas za moškega, zatem ko se je vanj zaljubila na prvi pogled, naša morska deklica raziskuje pozicijo ženskega glasu in telesa danes, v času neoliberalizma, ko nas vodi svoboda.
morska deklica je drugo dramsko besedilo v nastajajoči trilogiji dram, ki nastajajo kot reinterpretacija Andersenovih pravljic mlade dramatičarke Nine Kuclar Stiković. Prvo, deklici, je bilo aprila 2023 uprizorjeno v Gledališču Glej.
"Že Andersenova mala morska deklica svoj glas uporabi kot plačilo za storitev. S čarovnico skleneta pogodbo z jasnimi pogoji, o katerih deklica premišljuje: 'Če mi vzamete glas,' vpraša mala morska deklica, 'kaj mi še preostane?' 'Lepa postava, lahkotna hoja in zgovorne oči, s katerimi boš gotovo lahko očarala človeško srce,' odgovori čarovnica in dekličin glas zamenja za telo, ki bo na razpolago (moškemu) pogledu. Sprejme deklica takšno kupčijo, ker ne vidi druge možnosti? Kako bi se odločila, če bi bilo možnih ponudb več? Če bi lahko svobodno izbirala med neskončnim (prostim!) trgom razlogov za izgubo svojega glasu? Kaj šele, če bi se povečal tudi trg princev in princes in če bi uspela deklica tudi samo sebe priključiti na ta trg!
Stosedeminosemdeset let pozneje torej morske deklice izbirajo. Izbirajo, kako bodo unovčile svoj glas, kako svoje delo, svoje telo, svoj čas, svoja čustva, celo odnose. Iz česa vsega bodo naredile produkt in komu ali čemu bo ta produkt koristil? Kdaj se za svoj glas boriti in kdaj ga utišati? Predvsem pa ugotavljajo, kako znotraj trga, ki temelji na tekmovanju, še s kom sodelovati. In ohranjati ali pa šele ustvariti skupnost. Od najmanjše skupnosti dveh do večjih sestrskih skupnosti, ki z glasovi ne tekmujejo, pač pa jih združijo," je o predstavi zapisal režiser Jure Srdinšek.
Od poletne ljubezni do devetletne zveze je morska deklica komična melodrama s songi, ki prevprašuje, kako na naša intimna življenja vplivata razgradnja tradicionalnih spolnih vlog in naraščajoči individualizem. Besedilo vstopa v čustveno drobovje oseb, ki jih je z vsako ljubeznijo več, in oseb, ki jih je z vsako ljubeznijo manj.
V predstavi nastopajo Gaja Filač, Julija Klavžar, Julita Kropec, Svit Stefanija in Mina Švajger.
Poleg dramaturginje Nine Kuclar Stiković in režiserja Jureta Srdinška so pri predstavi sodelovali še scenografinja Lucija Zucchiati, kostumograf Claudi Sovrè, avtor glasbe Martin Vogrin, lektorica Nina Žvabi in oblikovalec svetlobe Domen Lušin.