STA, 4. 4. 2024

V LGL predstava Samson in Roberto: Fjordski razgled na temo skupnosti in sobivanja v njej

Na Šentjakobskem odru Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL) bodo drevi premierno uprizorili lutkovno predstavo Samson in Roberto: Fjordski razgled, ki jo je režirala Nika Bezeljak. Igra je nastala z adaptacijo dveh knjig iz serije Samson in Roberto norveškega pisatelja Ingvarja Ambjornsena: Dediščina po stricu Rin-Tin-Taju in Vražje vrane.
:
:
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac
Foto: Urška Boljkovac

Glavna junaka omenjenih Ambjornsenovih knjig, ki sta med drugim uvrščeni na predlagani seznam del za slovensko bralno značko prve in druge triade osnovne šole, sta pes Samson in maček Roberto. Ta v podedovanem podeželskem hotelu po imenu Fjordski razgled ustvarita utopično skupnost družbenih odpadnikov in sanjačev. Glavni protagonisti so tako živalski liki, poleg Samsona in Roberta še jazbečevka Greta, vidra Oli, purica učiteljica Cviliberg in štrk po imenu von Noj. Pri vodenju, skrbi in oskrbi penziona v fjordu se srečujejo z raznolikimi gosti in situacijami, ki ponujajo paleto razmislekov, kaj je normalno, kaj sprejemljivo, kaj problematično in kako je drugačnost lahko tudi pozitivna, so vsebino predstave povzeli v LGL.

V prigodah, ki spremljajo delovanje penziona, ustvarjalci in gledalci raziskujejo človekov soobstoj v družbi oziroma aktualna družbena vprašanja, ki se porajajo pri sobivanju v skupnosti. Od finančnih skrbi, kot so revščina, dedovanje, plačevanje davkov, oblike poplačila za opravljeno delo, do solidarnosti in vprašanja hierarhij oziroma socialne izključenosti - kdo koliko dela, kako je ovrednoteno delo in znanje. Predstavljen je tudi medijski oz. vplivniški pomp oz. senzacionalistično objavljanje.

Ob trku zunanjega sveta in Fjordskega razgleda ustvarjalci predstave poudarjajo medsebojno sprejemanje njegovih prebivalcev, empatijo, iskrenost, pa tudi brezsramnost, duhovitost in nagajivost. Tako lahko gledalec neobsojajoče opazuje tako lenobo kot hiperaktivnost, zasanjanost in pragmatičnost, skrb in samodrštvo, premislek in impulzivnost. Vse te lastnosti in preigravanja situacij so zapisani v hitrem komentatorskem slogu, duhovito in z jasno premiso neravnovesja med liki in svetom okoli njih. Brez jasne moralke v zaključku daje zgodba prostor bivanja, odnosov in izrekanja manj privilegiranim in na rob družbe potisnjenim likom, so še o predstavi, primerni za otroke oz. mladostnike, starejše od 9 let, zapisali v gledališču.

Avtorici priredbe romana sta režiserka Nika Bezeljak in Maša Radi Buh, ki je tudi dramaturginja predstave. Pod likovno podobo in scenografijo se podpisuje Enej Gala, pod kostumografijo Nina Čehovin, avtor glasbe je Tomi Novak, avtorica besedila za skladbo Vražjih vran pa Aja Kobe. V predstavi nastopajo Miha Arh, Voranc Boh, Aja Kobe, Maja Kunšič, Iztok Lužar in Martin Mlakar.

Nika Bezeljak, LGL, Ingvar Ambjornsen, Samson in Roberto: Fjordski razgled

Povezani dogodki