Garaža v režiji Ivice Buljana je nastala po istoimenskem romanu Zdenka Mesarića in nosi oznako najšokantnejšega in najmučnejšega hrvaškega romana. Gladiatorski boji, družinsko nasilje, izkoriščanje otrok, socialna marginalnost so teme, ki govorijo o možnem zastrašujočem scenariju iz bližnje prihodnosti. Garaža je preplet znanstvene fantastike, drame in filma noir. Njeni pandani se lahko najdejo v kultnih filmih, kot so Rollerball, Fight club ali Amores Perros, četudi metaforično govori o grozljivih tranzicijskih državah. V predstavi se mešajo prizori izrazitega nasilja z družinskimi prizori, ki so biblijski citati, do popolnoma nadrealistično obarvanih sekvenc o evtanazijskem turizmu. Predstava Garaža je realizirana kot hrvaško-ameriška koprodukcija Zagrebškega gledališča mladih in vidnega newyorškega gledališča La MaMa, v katerem je uprizoritev januarja 2010 doživela tudi svojo praizvedbo.
Paul Menard je v reviji Time Out New York zapisal: »Naj vas ime ansambla ne preslepi: v žarišču te ostre, nasilne predstave Zagrebškega gledališča mladih so ekstremni boksarski dvoboji, a udarcev ne dobivajo le igralci – tudi gledalci potrebujejo nekaj časa, da pridejo k sebi, ko v gledališču dobijo takšen udarec v želodec.«
Igrajo ,Ksenija Marinković, Frano Mašković, Sreten Mokrović, Barbara Prpić Biffel, Doris Šarić - Kukuljica, Nina Violić, Vedran Živolić, Goran Bogdan, Mladen Badovinac, Luka Barbić, Saša Antić in Ognjen Pavlović.
Zagrebški pentagram v režiji Paola Magellija v eno predstavo povezuje pet tekstov hrvaških avtorjev: Rop (Pljačka) Igorja Rajkija, ZOO Ivana Vidića, Javier Nine Mitrović, Skoraj nikoli ne zaklepamo (Skoro nikad ne zaključavamo) Damirja Karakaša in Prostor sanj (Zona snova) Filipa Šovagovića. Dramska besedila so pisana po naročilu Zagrebškega gledališča mladih. Skupna točka vseh zgodb je mesto Zagreb in njegovi prebivalci. Njihove življenjske tragedije dobijo tukaj povsem novo, komično dimenzijo. Pojavljajo se liki, svojski naši stvarnosti, a tudi liki iz preteklosti in domišljije. Vsak izmed njih pripoveduje neko svojo zgodbo, doživeto ali izmišljeno, realno ali izsanjano.
Iva Gruić je za Jutarnji list zapisala: »Neverjetno zabavna, igralsko izjemno močna in diagnostično natančna; Zagrebški pentagram je predstava, ki jo vsekakor velja videti.«
Igrajo Sreten Mokrović, Pjer Meničanin, Frano Mašković, Goran Bogdan, Milivoj Beader, Nina Violić, Doris Šarić - Kukuljica, Ksenija Marinković, Jadranka Đoki, Nataša Dorčić in Barbara Prpić Biffel.
Predstava je na 33. Dnevih satire v Zagrebu leta 2009 prejela nagrado zlati smeh – veliko nagrado Večernjega lista za najboljšo predstavo v celoti. Paolo Magelli je prejel zlati smeh za najboljšo režijo, zlati smeh za najboljši tekst je prejel Ivan Vidić za dramolet ZOO v okviru predstave Zagrebški pentagram, Doris Šarić - Kukuljica je prejela zlati smeh za najboljšo žensko vlogo, Frano Mašković pa nagrado Sabrija Biser mlademu igralcu za interpretacijo vloge karakterne komike. Na 24. Gavellinih večerih so prejeli nagrado dr. Branko Gavella za najboljšo predstavo. Hrvaško društvo dramskih umetnikov pa jim je leta 2009 na podelitvi nagrad hrvaškega gledališča podelilo nagrade za najboljšo predstavo v celoti – dramo, najboljšo režisersko stvaritev, Ksenija Marinković pa je prejela nagrado za najboljšo stransko vlogo za vlogi Bake in Andreje. Na 20. Marulićevih dnevih, Split 2010, so prejeli nagrade marul za najboljšo predstavo v celoti, za najboljšo režijo in za najboljšo dramaturško obdelavo teksta.
Pomladno prebujenje po motivih Franka Wedekinda v režiji Oliverja Frljića je drama o spolnem dozorevanju mladostnikov, v kateri se kaže avtorjeva težnja razkrinkati lažno meščansko moralo in pokazati usodne posledice družbenih norm, ki preprečujejo ali izkrivljajo naravne nagone. »Osvobojenega« človeka je avtor prikazal v duhu utopičnih elementov moderne družbe, ki trpi od običajev in dvoličnosti. V trenutku, ko je bila prvič uprizorjena leta 1906, je Wedekindova drama šokirala gledalce in varuhe morale z nazornim prikazovanjem otroške spolnosti.
Zrinka Zorčec je v Vjesniku zapisala: »Ko se naš vztrajni gledališki provokator Oliver Frljić loti režije, gre vedno za igro, s katero z vso močjo opozarja na pereča vprašanja sodobne družbe.«
Igrajo Jadranka Đokić, Frano Mašković, Krešimir Mikić, Sreten Mokrović, Ksenija Marinković, Nina Violić, Zoran Čubrilo, Milivoj Beader in Pjer Meničanin.
Predstava je na 15. jugoslovanskem gledališkem festivalu Brez prevoda v Užicah v Srbiji prejela nagrado ardalion za najboljšo predstavo, Nina Violić pa nagrado ardalion za najboljšo žensko vlogo.
***
Zagrebško gledališče mladih, ki se nahaja v samem centru mesta, je del mladinskega multimedijskega centra, skupaj z Radiem 101, mladinsko televizijo OTV in več priljubljenih zbirališč za mlade. Kot eno izmed najstarejših gledališč te vrste je zibelka hrvaškega gledališča, saj je mnogo generacij igralcev in ustvarjalcev s področja kulture svojo kariero začelo prav pri njih.
Po izbiri repertoarja so specifično gledališče, saj ansambel enako uspešno uprizarja igre za otroke kot širok diapazon tekstov iz hrvaške in svetovne literature za najzahtevnejše občinstvo. V zadnjih nekaj letih je ZKM prejel 50 nagrad na državnih in mednarodnih gledaliških festivalih v Bruslju, Berlinu, Freiburgu, Nitri, Moskvi, Heidelbergu, Wiesbadnu, Plznu, Varni, Helsinkih, na Dunaju, v Beogradu, Skopju, Ljubljani, Novi Gorici, New Yorku, Costa Rici ...
S svojimi uprizoritvami iz skrbno izbranega repertoarja, pod vodstvom ravnateljice Dubravke Vrgoč, bogatijo kulturno ponudbo Zagreba in Hrvaške ter navdušujejo občinstvo vseh generacij tako doma kot po svetu.
Več na: http://www.zekaem.hr