Ameriški terorist Omar Mateen je junija lani v homoseksualnem nočnem klubu Pulse pobil 49 ljudi in še 58 ranil. Dela v okviru Fearless predstavljajo neposreden odgovor na tragedijo in nadaljevanje napadov na homoseksualno in transseksualno skupnost LGBTQ ter se bodo nadaljevali skozi newyorško gledališko sezono 2017/18.
Udeleženci Neustrašnega predstavljajo širok razpon disciplin, skupno pa jim je, da želijo navdihniti umetnike, da cenijo svojo identiteto in dediščino, da zagovarjajo LGBTQ umetnike še posebej tam, kjer so še vedno potisnjeni na obrobje, in spomnijo širšo javnost na skupno človeškost in želje po pravičnem svetu, polnem ustvarjalnosti.
Tjaša Ferme je avtorica, producentka in igralka v Projektu Vzornica, ki se poglablja v naslovno temo z nevro-znanstvenimi eksperimenti. Po uvodni predstavi v petek bo pogovor z občinstvom in sprejem, po nedeljski matineji pa poseben "Neuro-Lab Super Time", v katerem se bodo člani občinstva neposredno povezali z eno od igralk na odru preko slušalk in mikrofona.
Predstavo je režirala soustvarjalka Ana Margineanu, glasbo je napisal Justin Matthews. Sodelujeta nevrološka znanstvenica Leuren Silbert in genetska znanstvenica Martina Bradic, sodelujejo in igrajo pa še Amina Henry, Sandy Simona, Meggan Dodd, Lauren White, Stacy Price, Meggy Hai Trang, Jordan Ho.
"To je predstava o ženskih vzornicah s šestimi igralkami in soustvarjalkami. Združile smo se in scenarij ustvarile preko lastnih izkušenj in svojih lastnih zgodb. Želela sem imeti na kupu najbolj različne ženske, da vidimo, kaj je univerzalno," je povedala Tjaša Ferme in razložila, da je želela razviti neke nove vzorce predstavljanja žensk ali njihove vloge v družbi, ki se je razvila in napredovala, vzorci o ženskah pa so ostali enaki.
V predstavi je tudi politično zelo aktualen del, ki ga igra Tjaša Ferme in oponaša prvo damo slovenskega rodu Melanio Trump. Ta sicer ni njena vzornica, vendar se jim je zdelo zabavno uprizoriti njeno življenje, kot si ga lahko predstavljamo z možem, kot je predsednik Donald Trump.
"Druga sestavina predstave pa je nevro-znanstveni eksperiment. Dobila sem sponzorja, ki mi je dal slušalke z mikrofoni in preko njih vidimo, kaj se dogaja v možganih, ko igramo oziroma reagiramo na določene vzornice in določene zgodbe, ki jih igramo na odru. Ti nevrološki eksperimenti so povezani z glasbenim dizajnom, saj je glasbeni inženir naredil algoritem, ki pretvarja možganske signale v različne tone," je v pogovoru povedala večkrat nagrajena igralka, ki je v ZDA sodelovala že v številnih projektih.
Njen kratki film Ophelia's Flip je bil prikazan na festivalu v Cannesu leta 2012. Je avtorica gledališke uspešnice Izpovedi nimfomanke, več nagrad pa je pobrala tudi s svojo samostojno predstavo Wild Child in the City, zaradi katere je imela intervju za Huffington Post, v katerem je povedala, da se njena dela gibajo okrog preobrazbe, iskanja božanskega, ki dovoljuje polno realizacijo potenciala. "Želim izzvati občinstvo in sebe, premikati meje," je povedala Tjaša Ferme, ki med svoje vzornice poleg igralk Judy Dench in Cate Blanchett šteje tudi Marino Abramović.
Po karieri v Sloveniji se je ustvarjalno pot pred desetletjem odločila nadaljevati v New Yorku, kjer sedaj soustvarja nadaljevanje televizijske serije Three Trembling Cities, ki je sodelovala na številnih festivalih, med drugim v Kalkuti in je na Amazonu ter različnih platformah. Gre za zgodbe o imigrantih, Tjaša Ferme pa je eden od glavnih likov prvih petih epizod. Pripravlja tudi predstavo o slavni pevki Marlene Dietrich, s samostojno predstavo pa bo v kratkem potovala v Rusijo.