SNG Maribor, 25. 9. 2009

Slovensko narodno gledališče Maribor slavi devetdesetletnico‏

Poklon umetnikov Drame ter Opere in baleta vsem, ki so ustvarjali na odrskih deskah
:
:

O Slovenskem narodnem gledališču Maribor skozi zgodovino

Slovensko narodno gledališče Maribor je osrednja kulturna institucija v mestu Maribor in severovzhodni Sloveniji. S svojo umetniško ustvarjalnostjo vse od nastanka leta 1919 dalje opravlja neprecenljivo kulturnopolitično vlogo. Razvija in ohranja slovensko nacionalno identiteto ter nastopa kot pomemben branik slovenskega jezika. V devetdesetih letih obstoja in delovanja je mestu in širšemu okolju odtisnilo trajen in neizbrisen pečat.

Prva uprizoritev v Slovenskem narodnem gledališču Maribor, ki pomeni rojstni dan gledališča, je bila 27. septembra 1919, ko so izvedli dramo Josipa Jurčiča Tugomer v režiji Hinka Nučiča, prvega upravnika Slovenskega narodnega gledališča Maribor in prvega umetniškega vodje Drame. V devetdesetih letih obstoja se je v Slovenskem narodnem gledališču Maribor zvrstilo 86 rednih sezon (med letoma 1941–1945, ko zaradi vojne slovensko gledališče ni delovalo, so štiri prazne sezone), v katerih je bilo izvedenih 1514 premier, od tega v Drami 961 premier, v Operi 456 in v Baletu 97. Drama je delovala v vseh sezonah. Opera je pred drugo svetovno vojno delovala občasno. Kot stalni umetniški ansambel je obstajala med letoma 1922–1928 in od leta 1945 dalje. Balet je začel z rednim delom po letu 1945.

Danes je Slovensko narodno gledališče Maribor največji kulturno-umetniški zavod v Sloveniji, ki ga sestavljajo Drama, Opera, Balet, Simfonični orkester, Festival Borštnikovo srečanje ter uprava. V letu 2009 je redno zaposlenih 324, dodatno pa še okrog 150 honorarnih umetniških ustvarjalcev in drugih sodelavcev. Na petih različnih odrih oz. dvoranah je v sezoni izvedenih 13 premier (7 dramskih, 4 operne, 2 baletni) in 14 koncertov, skupno okrog 500 prireditev, ki si jih ogleda približno 200.000 obiskovalcev.

Slovensko narodno gledališče Maribor s svojimi uprizoritvami gostuje po Sloveniji in v tujini, kjer se, posebej v zadnjih letih, uveljavlja kot eden najpomembnejših ambasadorjev slovenske gledališke tvornosti.

O monografiji

Ob jubileju je izšla monografija, ki predstavlja doslej najcelovitejši prikaz delovanja Slovenskega narodnega gledališča Maribor od začetkov do danes. Poleg zgodovinskih študij o razvoju Drame, Opere in Baleta ter kronološkega popisa repertoarja v obdobju 1919–2009 je podrobno predstavljena današnja (zadnje tri sezone) programska podoba gledališča. Knjiga je opremljena z bogatim fotografskim materialom nekdanjih in današnjih uprizoritev ter fotogalerijo stalnih umetniških ansamblov in drugih zaposlenih gledališču v letu 2009. Monografijo je uredil Vili Ravnjak, osrednje članke so prispevali dr. Bruno Hartman, dr. Manica Špendal, dr. Henrik Neubauer in Tone Partljič.

O priznanjih Sveta Slovenskega narodnega gledališča Maribor

Svet Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo na slavnostni seji podelil priznanja umetnikom, ki so v letu 2008 prejeli nagrade za nadpovprečne ustvarjalne prispevke pri prepoznavnosti Slovenskega narodnega gledališča Maribor doma in v tujini, igralcem Vladu Novaku, Ireni Varga, Nataši Matjašec Rošker, Tadeju Tošu, prevajalcu in dramaturgu Primožu Vitezu, režiserki Ivani Vujić, vodji Baleta Edwardu Clugu in dirigentki Karmini Šilec. Priznanji bosta za svoje uspešno delo prejela tudi umetniški vodja Drame Vili Ravnjak in direktor gledališča Danilo Rošker.

Napovedani umetniški dogodki ob devetdesetletnici

V Slovenskem narodnem gledališču Maribor bodo jubilejno, devetdeseto sezono slavili vse leto. Prva premiera Pikova dama Petra Iljiča Čajkovskega pod taktirko Janka Kastelica in v režiji Diega de Bree bo v Operi in baletu na sporedu že čez teden dni, 2. oktobra. V vlogi Grofice bo nastopila znamenita mezzosopraniska Marjana Lipovšek. Nastop na odru Velike dvorane Slovenskega narodnega gledališča pa bo njen prvi nastop v slovenski postavitvi katere koli opere. Teden dni kasneje, 9. oktobra, sledi premiera v Drami – Potovanje v Rim Vilija Ravnjaka v režiji Sebastijana Horvata. Največji slovenski gledališki festival, že 44. Festival Borštnikovo srečanje, pa bo vrata odprl 16. oktobra.