STA, 6. 6. 2024

Šentjakobsko gledališče v novi sezoni z vprašanjem o identiteti ljubiteljskega teatra

V Šentjakobskem gledališču so predstavili novo sezono, ki jo je umetniški vodja Rok Andres oblikoval okoli vprašanja "kdo in kaj je Šentjakobsko gledališče". Štiri nove predstave je razpel med preteklost in prihodnost ter k sodelovanju povabil tudi nekaj nekdanjih članov ljubiteljskega gledališča, danes priznanih v profesionalnem gledališkem svetu.
:
:

Foto: Arhiv Šentjakobsko gledališče

Tako bodo po besedah umetniškega vodje v avtorskih zasedbah novih del Saša Pavček, Dejan Spasić, Sara Lucu in Mišo Mićić. Obenem si je Andres želel povabiti tudi režiserje, ki so postali že skoraj njihovi, kar je denimo Jaša Jamnik. Oživiti je hotel tudi eno od uspešnic Šentjakobskega gledališča iz preteklosti, pri čemer se je odločil za predstavo Kurbe hrvaškega dramatika in pisatelja Feđo Šehovića, katere režijo je zaupal Juretu Ivanušiču, za katerega bo to prvo sodelovanje s Šentjakobskim gledališčem.

Nove predstave bodo tako žanrsko kot vsebinsko zelo različne. Novo sezono bo oktobra odprla komična intimna drama Prevara britanskega dramatika Harolda Pinterja iz leta 1978, ki v ospredje postavlja kompleksnost medosebnih odnosov. Po Jamnikovih besedah je dramsko besedilo čista intimna drama, zazrta v psiho protagonistov, za katero so potrebni zelo dobri igralci.

Povsem drugačno temo bo novembra prihodnje leto ponudil avtorski projekt Sare Lucu in Miša Mićića z naslovom Aplavz na odprti sceni. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Mićić, je bil ob povabilu snovanja avtorskega projekta najprej malo skeptičen, saj ga je skrbelo, kako se bo obnesel v Šentjakobskem gledališču, a je to vzel za izziv. Projekt sta si s Saro Lucu, ki se podpisuje tudi pod režijo, zamislila kot predstavitev "gledališča skozi medij gledališča". Predstava bo tako ponudila sodoben pogled na gledališče in preizprašala vse, od osnovnih gledaliških premis do vloge igralca in same igre, je pojasnil Mićić. Andres je dodal, da bo projekt zanimiv tudi za same igralce in njihovo rast.

Januarja 2025 bo na sporedu že omenjena Šehovićeva uspešnica v Ivanušičevi režijski priredbi. Ivanušič se je z veseljem odzval na povabilo in povedal, da tudi sicer misli, da bi se moral vsak igralec kdaj preizkusiti tudi v režiserskih vodah in obratno, kar velja tudi za druge panoge znotraj gledališča, ki so po njegovih besedah "bolj povezane med seboj, kot si mislimo".

Spomnil je, da bo predstava vzela zgodbo iz konca prve svetovne vojne, ko z nekega jadranskega otoka, s katerega pobegne ves polk, ostanejo le še poročnik in sedem prostitutk, ki se predstavljajo za članice baletne skupine. Eno do osnovnih vprašanj igre je, ali se da prostitutke prek domoljubja rehabilitirati, obenem pa predstava ponuja tudi širše vprašanje prodaje svojih vrednot in prepričanja za neko korist, je pojasnil Ivanušič.

Zadnja premiera nove sezone bo krstna uprizoritev dramskega dela Saše Pavček Leto psa, ki jo bo februarja 2025 na oder postavil Dejan Spasić. Kot je zapisal, je Leto psa "sodobna komedija, z elementi situacijske, konverzacijske, karakterne komike, tudi z elementi absurda. "Po eni strani smešno za poscat, po drugi pa trpko za znoret: tako zelo slovensko. Ah, ta slovenska žlahta!..." pa je zapisal za gledališki list.

Ob omenjenem glavnem programu bo na Mali sceni na ogled še projekt Stekli psi v režiji Jaše Levstika po motivih scenarija Quentina Tarantina, pri katerem bodo lahko sodelovali in ustvarjali vsi člani in članice Šentjakobskega gledališča. 

Šentjakobsko gledališče, repertoarji