STA, 8. 5. 2025

S projektom partnerji iz šestih držav spodbujajo razvoj sodobnega plesa

Velenje je v teh dneh v znamenju sodobnega plesa. Festival Velenje namreč gosti partnerje evropskega projekta Danube Dance Alliance, ki združuje osem institucij iz šestih držav. Projekt, katerega vodilni partner je Delavski dom Trbovlje, spodbuja razvoj sodobnega plesa, povezuje plesalce in ustvarja nove inovativne mednarodne produkcije.

Foto: Pixabay

"Festival Velenje je zelo ponosen, da lahko sodeluje v tem velikem evropskem projektu, s katerim spodbujamo sodobni ples in povezujemo plesalce iz širše regije," je na predstavitveni novinarski konferenci povedala direktorica Festivala Velenje Barbara Pokorny.

Po novinarski konferenci je sledila plesna predstava Plenir, ki v gib ujame kolektivni spomin slovenske Primorske in obudi zgodbe pogumnih primorskih žena, kot so šavrinke in mlekarice. Plenir je nastal v produkciji platforme Balkan Dance Project, ki v letošnjem letu praznuje 10-letnico delovanja. V predstavi plešejo Mojca Majcen, Luka Ostrež, Urša Rupnik, Branko Mitrović in Igor Sviderski, koreografijo je oblikovala Daša Grgič, so sporočili sodelujoči pri projektu.

Že v sredo je v Galeriji Velenje potekala okrogla miza, na kateri so razpravljali o vprašanju, kaj lahko ples ponudi za boljšo kakovost življenja posameznikov in družbe. Zatem so odprli razstave fotografij avtorice Ksenije Mikor, ki Balkan Dance Project skozi fotografsko oko spremlja že vse od začetka.

Aktivnosti projekta se bodo nadaljevale prihodnje mesece. Med majem in septembrom se bodo v Trbovljah, Velenju, Svetvinčenatu na Hrvaškem, Beogradu v Srbiji in Sarajevu v BiH odvile prve delavnice, ki bodo povezale priznane plesalce z lokalnimi ustvarjalci, umetniki, podjetniki in vsemi, ki bi želeli deliti svoj pogled na nekdanji in sedanji utrip svoje skupnosti.

Pet koreografov bo pridobljene podatke in ideje povezalo z gibanjem in oblikovalo dela, ki bodo sodobni ples umestila v odprte prostore v sozvočju z okolico. V projektu bodo sodelovali koreografi in koreografinje Nik Rajšek v Trbovljah, Maša Kolar v Velenju, Ognjen Vučinić v Svetvinčenatu, Aleksandar Ilić v Beogradu in Branko Mitrović v Sarajevu.

S predstavami bodo občinstvo med drugim povabili v opuščen dimnik, opustelo kopališče, v park in v naravo ter ga aktivno vključili v sooblikovanje doživetja, projekt pa s sodobno tehnologijo tke povezave med več kot 11.000 udeleženci, so navedli partnerji projekta.

Vsaka koreografija bo prilagojena skupnosti, v kateri bo nastala. Hkrati bo nastajala plesna predstava v 360-stopinjskem okolju. Sodobna potopitvena tehnologija bo posamezne predstave ponesla med državami ter tako ustvarila globlje razumevanje med kulturami in pripomogla k večji dostopnosti sodobnega plesa, so dodali.

Delavnice bodo med drugim potekale na festivalu Solo v Beogradu in Novem Sadu, na Dnevih sodobnega plesa v Sarajevu, na Pikinem festivalu v Velenju in na festivalu Speculum Artium v Trbovljah. Končne produkcije bodo na ogled prihodnje leto na omenjenih festivalih, plesna predstava v 360-stopinjskem okolju pa bo obiskala še dodatnih 10 mest v Podonavju, v Sloveniji tudi Ravne na Koroškem.

Projekt Danube Dance Alliance je nastal na pobudo mednarodne plesne platforme Balkan Dance Project v sodelovanju z mrežo New European Bauhaus on the Danube in ga sofinancira EU v okviru programa Kreativna Evropa.

Speculum Artium, Hrvaška, Srbija, Festival Solo, Dnevi sodobnega plesa, Festival Velenje, Pikin festival, BiH